Discovery reactioneaza dupa votul prin care CNA a aprobat oficial scoaterea posturilor sale din reteaua RCS&RDS

de C.I.     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:23 Economie | Media & Publicitate

Discovery a reactionat, vineri, fata de o decizie luata joi de CNA, for care a aprobat oficial scoaterea canalelor acestei companii din reteaua RCS&RDS, fapt petrecut la sfarsitul anului trecut. Discovery spune, intr-o declaratie de presa, ca "votul de ieri de la CNA este de neinteles" in conditiile in care acelasi for sesizase Consiliul Concurentei, cu privire la un posibil abuz de pozitie dominanta din partea RCS, precum si Autoritatea pentru Protectia Consumatorilor, iar cele doua institutii nu au formulat inca un punct de vedere final. Discovery promite ca nu isi va "stopa demersurile".

  • Joi, CNA a aprobat oficial, prin vot, decizia de acum aproape doua luni a RCS&RDS de a scoate canalele Discovery din retelele sale. La CNA s-a inregistrat un singur vot impotriva si sapte voturi pentru. Votul impotriva i-a apartinut lui Valentin Jucan, acesta spunand, citat de Mediafax, ca institutia ar putea sa mai astepte inainte sa ia o decizie in acest sens. Tot Mediafax o citeaza pe Laura Georgescu, presedinte CNA, potrivit careia "rolul nostru nu este sa asteptam, ci sa aparam interesul public".

In declaratia sa de vineri, Discovery arata, insa, ca "nu intelegm cum aprobarea eliminarii canalului documentar numarul 1 de pe piata si inlocuirea sa cu canalele distribuitorului predominant serveste interesele publicului larg".

Declaratia Discovery cu privire la votul CNA:

Votul de ieri de la CNA este de neinteles. Acum doua luni, aceeasi institutie a sesizat Consiliul Concurentei cu privire la un potential abuz de pozitie dominanta din partea RCS si a sesizat Authoritatea pentru Protectia Consumatorilor cu privire la consecintele negative asupra consumatorilor.

Pana la acest moment, CC si ANPC nu au formulat un punct de vedere final in acest caz. Avand in vedere lipsa unui precedent si situatia complexa in care discutam despre un potential abuz de pozitie dominanta si tratament discriminatoriu din partea RCS, am sperat ca CNA sa acorde mai mult timp analizei cazului tocmai pentru a preveni efectele negative pe termen lung asupra pietei de media si pentru protejarea intereselor publicului.

Nu intelegem cum aprobarea eliminarii canalului documentar numarul 1 de pe piata si inlocuirea sa cu canalele distribuitorului predominant serveste interesele publicului larg, in contextul in care peste 36,000 de telespectatori au semnat o petitie catre RCS de a reintroduce canalele Discovery in oferta lor de programe. Mentionam faptul ca este cel mai mare numar de semnaturi inregistrate de o petitie online, initiata de o televiziune in Romania.

Votul CNA nu inseamna insa ca Discovery isi va stopa demersurile. Mergem mai departe cu toate actiunile demarate anul trecut. Avem incredere in continuare in telespectatorii nostri.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2808 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    Pentru toti postacii RDS (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:31)

    xvlad [utilizator]

    Imi aduc aminte cum prezentau unii pe aici scoaterea posturilor Discovery ca pe ceva bun, ca oricum sunt de cacao si posturile Digi sunt mai bune, sunt si HD si uite ca o sa vina si BBC Knowledge.

    Deci, pentru voi postacii RDS am si eu 2 intrebari:

    1. De ce nu sunt traduse posturile Digi? Hai ca ar mai merge pt documentarele in engleza, dar sunt nu stiu cate in franceza si germana

    2. Unde este BBC Knowledge?
    • +1 (13 voturi)    
      scoaterea Discovery = un lucru bun (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:37)

      Floorin [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      pt postacul Discovery:

      1. Toate posturile Digi sunt traduse
      2. BBC Knowledge este de mult in grila de programe. mai scaneaza
      • +3 (11 voturi)    
        Zău? (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:56)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Floorin

        Ete că la mine nu sunt traduse...
        • +5 (5 voturi)    
          STB (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:12)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

          Ai cumva STB-ul setat pe limba engleza?
        • +3 (5 voturi)    
          Subtitrare (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:20)

          Pindona [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

          La unele TV trebuie activata Subtitrarea din menu TV .
          Toate canalele nou incluse inclusiv BBC Kn sunt subtitrate
        • +5 (5 voturi)    
          nici la mine nu erau pana am descoperit (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:32)

          artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

          acea functionalitate a TV ului care imi permitea sa mi aleg subtitrarea in ce limba vreau ... si cand am ales Romana... surpriza... a aparut si subtitrarea :)
    • +3 (7 voturi)    
      posturile Digi sunt mai ok acum deoarece (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:36)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      vin cu emisiuni noi fata de reluarile cu care eram obisnuiti pe Discovery ...


      la un momentdat vor incepe cu reluarile si cei de la Digi ... si atunci sa vb.
    • +1 (5 voturi)    
      mai cauta prin meniu (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:47)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      asa e cand scula e mai desteapta decat utilizatorul ;)
  • +6 (18 voturi)    
    marea problema a Discovery... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:42)

    neaos [utilizator]

    Discovery a incercat sa forteze mana distribuitorului (RCS). Astfel RCS trebuia sa taca si sa inghita o galusca de multe milioane de euro. Nu a mers totul ca pe roate si astfel Discovery "descopera" ca nu e chiar de neinlocuit pe piata din Romania.

    Daca Discovery ar fi fost cu plata iar noile posturi Digi fara plata, oare ce ar fi ales clientii RCS? Cred ca 80% din ei nu ar fi dat 3 lei in plus pe luna la abonament ca sa vada reality-show din America. Cele interesante oricum necesitau abonamente suplimentare.

    Nu sustin RCS, dar nu pot sustine nici pe santajistul Discovery.
    • +2 (4 voturi)    
      cam adevarat: adevarul e la mijloc... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:10)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui neaos

      ...si necunoscut noua.
      Intr-adevarma cam incearca deceptiile cand ma uit la Discovery (ala free) si-mi aduc aminte ce era pana acum vreo 4 ani. Nu stiu de unde au aparut atatea amar de emisiuni destul de mediocre fata de ceea ce eram invatat: documentare istorice, emisiuni stiintifice (sau pseudo-stiintifice ca sa inteleaga tot omu') sau "stiinta pentru toti" (ca sa parafrazez o alta emisiune existenta prin Romania).
  • +4 (10 voturi)    
    Erata (Vineri, 25 ianuarie 2013, 15:47)

    JustinCase [utilizator]

    Toate cele trei canale de documentare Digi sunt traduse, iar BBC Knowledge a intrat in grila din 9 ianuarie.
  • +1 (9 voturi)    
    top gear (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:00)

    alin gr [utilizator]

    aseara am vazut top gear pe rds asa ca e ok
  • +4 (6 voturi)    
    RCS a propus lui Discovery sa-si faca un pachet (Vineri, 25 ianuarie 2013, 16:58)

    alex1234 [utilizator]

    RCS a propus lui Discovery sa-si faca un pachet separat care sa poata fie cumparat de cei care doresc.

    Eu unul as dori sa am acest pachet Discovery, daca va fi la un pret rezonabil.

    De ce Discovery nu a facut acest pachet separat in aceste luni si nu l-a oferit abonatilor RCS, atat timp cat a avut invitatia RCS de a face acest lucru?

    Invitatia RCS mi s-a parut de bun simt: De ce sa plateasca pachetul Discovery toti abonatii RCS?
    De ce sa nu plateasca doar ce-i interesati de pachetul Discovery?

    Daca acest pachet Discovery nu va aparea, consider pura Demagogie toate aceste Mesaje de Presa trimise de Discovery.
    De-asemenea daca pachetul va aparea si RCS nu-l va Comercializa , oferta RCS va ramane o pura Demagogie.

    Deocamdata pachetul nu a aparut, deci mingea e in curtea lui Discovery

    De asemenea este necesar ca si Discovery sa-si imbunatateasaca calitatea programelor:
    - tin sa spun ca spatiul de Publicitatea de pe Canalele Discovery este exagerat de extins ....practic te plictisesti pana se termina publicitatea si renunti la a te mai uita la acea emisiune si sant 2-3 astfel de intreruperi in cadrul aceleasi emisiuni.
    - numarul Reluarilor si Redifuzarilor este extraordinar de extins ,
    - numarul emisiunilor neinteresante (cu 2 ori oameni in studio sau intr-o curte care povestesc despre orice) , emisiuni facute sau cumparate cu un buget minimal este foarte mare...

    Acum 10-15 era o placere sa te uiti la Programele Discovery din pacate calitatea lor de Astazi este Jenanta....
    • +4 (4 voturi)    
      propun sa faca pentru toate posturile abonamente (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:36)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      separate
      sa cumperi doar ceea ce iti convine, nu sa ai antenele daca nu esti genul care pune botu' sau sa ai la dispozitie manelistii daca iti vine rau de la tiganisme...
      PLATESTI PENTRU CE VREI SA URMARESTI LA TV !
  • +3 (5 voturi)    
    nu-mi lipsesc (Vineri, 25 ianuarie 2013, 18:06)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Discovery de acum ani buni era ceva la care te puteai uita zile intregi dar reluarile nesfarsite de reality showuri stupide si aberatii fantasmagorice m-au facut sa renunt a ma uita inainte de treba cu rds.
    Sa reintruduca ei formatul cu documentare serioase si istorie adevarata si va reveni in toate grilele de programe posibile.
  • -5 (5 voturi)    
    CNA restrictioneaza accesul la cultura (Vineri, 25 ianuarie 2013, 18:13)

    RaresPana [utilizator]

    Intr-o piata libera, nu-ti intreci adversarii eliminandu-i din piata, ci fiind mai buni decat ei, atragandu-ti publicul prin calitatea serviciilor sau a produselor tale. RCS ce face? Scoate doua-trei posturi jenibile de "documentare" (dar atat de vechi, ca numai informatie noua nu afli din ele) si scoate liderul de piata din program. Si asta n-ar fi atat de grav, daca toata aceasta marsavie nu s-ar petrece sub ochii si cu concursul CNA-ului. Hai, ce urmeaza? Cu ce posturi ramanem in grila?