UPDATE Ziaristul Octavian Hoandra a gasit vinovatii pentru atentatul terorist din Paris - jurnalistii francezi: Trebuie sa stii pana unde poate fi intinsa mistocareala / Ion Cristoiu: Ce treaba am eu sa imi bat joc de un simbol al unei alte religii

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:09 Economie | Media & Publicitate

Un ziarist clujean, Octavian Hoandra, considera ca jurnalistii saptamanalului francez Charlie Hebdo sunt responsabili pentru atenatul terorist in care si-au pierdut viata 12 oameni.

Intr-o interventie telefonica la Realitatea TV, acesta a acuzat faptul ca revista de satira a publicat in ultimul sau numar o caricatura care se referea la un posibil atentat terorist comis pana la sfarsitul lunii, afirmand ca "nu poti sa intinzi coarda prea tare".

El s-a intrebat cum s-ar simti crestinii daca ar fi publicate caricaturi cu Iisus Cristos, sustinand ca, prin acest fel de actiuni, "dai ocazia sa se intample chestia asta".

"Nu poti sa intinzi coarda prea tare, mai ales ca Islamul e o religie tanara, foarte sensibila", a continuat acesta.

In opinia sa, acest lucru ar trebuie sa fie cunoscut "mai ales pentru ziaristi care se spune ca sunt oameni de cultura, citesc si stiu pana unde poate fi intinsa mistocareala".

UPDATE Si ziaristul Ion Cristoiu a afirmat ca are "anumite rezerve" in ceea ce priveste publicarea unor caricaturi cu profetul Mahomed.

"Ce treaba am eu sa imi bat joc de un simbol, daca se poate spune, al unei alte religii", a spus acesta, invitat la Romania TV, sustinand ca "ar trebui discutat pana unde poate sa mearga libertatea presei".

Acesta a adaugat ca "revista avea probleme financiare" si ca nu vede rostul de a se publica caricaturi cu "Mahomed sau Buddha".

Octavian Hoandra a fost acuzat, la jumatatea anului trecut, ca l-a demis pe un ziarist care lucra la site-ul de stiri unde este patron, Ziua de Cluj, la interventia fostului presedinte al Consiliului Judetean Cluj.

Astfel, potrivit unui rechizitoriu al procurorilor DNA, Horea Uioreanu, arestat preventiv pentru acte de coruptie, ar fi facut presiuni pentru demiterea unui jurnalist de la Ziua de Cluj care a scris, in  martie 2014, despre licitatia trucata castigata de firma SC Constructii Napoca SA a omului de afaceri Ioan Bene, arestat alaturi de Uioreanu in acest dosar.

Procurorii sustin, in rechizitoriu, ca "Publicarea articolului a determinat pe presedintele CJ Cluj Uioreanu Horea sa ia legatura cu patronul publicatiei on line, numitul Hoandra Octavian, cu care a stabilit o intalnire in cursul zilei de 1 aprilie 2014. Urmarea celor discutate de cei doi a constat in scoaterea articolului de pe mediul on line precum si demiterea ziaristului care l-a realizat, fiind astfel evident scopul urmarit de edilul judetului, care a incercat sa acopere maniera ilicita in care contractul fusese atribuit si modul ilegal in care se realizasera lucrarile."

Hoandra a negat informatia.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

18076 vizualizari

  • +18 (38 voturi)    
    Greu cu libertatea de expresie pe scări. (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:11)

    CosminMaricari [utilizator]

    Imediat după ce-a fost comis actul barbar la Paris, CTP-ul nostru de cu toate zilele a declarat, tot la Realitatea, că el a luat decizia să nu publice caricaturile cu Mahomed în 2005 și că a fost o decizie de bun simț. De asemenea, a mai spus că asta nu are nimic de-a face cu libertatea de expresie. Practic aceleași idei de om mult prea cumințit de comunism ca și Hoandră...

    Și probabil că se vor găsi destui care să ne spună în perioada următoare că nu se face, mă-nțelegi, să te iei de prietenii imaginari ai oamenilor...
    • +1 (1 vot)    
      Ce sa stie jurnalistii romani (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:24)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      despre importanta opiniei ? Ce opinii ??? Cand majoritatea lucreaza pe la "ziare" si "televiziuni" care nu sunt alteceva decat mijloace de propaganda, controlate de moguli verosi. Ce treaba au ei cu exprimarea opiniilor si informarea ? Ei au treaba cu transmiterea mesajelor primite intr-o forma care sa puna opiniile altora pe fagasul dorit.
      Ma bucur sa vad ca pe net, macar, au fost destui jurnalisti de opinie care au condamnat clar atacul si l-au identificat ca ceea ce este: un atac la adresa libertatii de exprimare.
      Restul ... comunisti care slugaresc alti comunisti; comunisti mai noi, gen Ghita, sau mai vechi, gen Voiculescu. Niste viermi.
  • +22 (30 voturi)    
    Sa citez un mare scriitor (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:14)

    mache [utilizator]

    ... "Amice, esti idiot!"
    • +11 (13 voturi)    
      corect, sa-l ucizi pentru prostie (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:48)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui mache

      e mai putin daunator decat sa-l ucizi pentru o caricatura. Deci Hoandra, te bagi ?
  • +18 (24 voturi)    
    hoandra (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:18)

    wtv [utilizator]

    poate daca mai scoate 1-2 rahaturi din astea se scapa si realitatea tv de semidoctul ala sinistru
    • +11 (11 voturi)    
      Realitatea TV (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:58)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui wtv

      este o televiziune pe gustul meu, dar cand apare sandru si acest hoandra (ambii in relatii bune cu Gusa - dar Gusa are comentarii ok) schimb canalul. Imi aduc aminte ca pe vremea tineretii mele (mult inainte de 89) a aparut in librariile noastre Biblia hazlie. Nu am cumparat-o, nu stiu autorul, dar nu imi aduc aminte ca persoanele bisericoase pe care le stiam sa fie ofensate. Araboii astia depasesc limitele bunului simt.
      • +1 (1 vot)    
        "limitele bunului simt" (Joi, 8 ianuarie 2015, 8:57)

        Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        "limitele bunului simt"... asta mi-a placut maxim relativ la tot ce am auzit si citit despre acest eveniment.

        Draga Bazil, asta se numeste terorism si de la bun simt la terorism e o cale atat de lunga incat mii de ani i-au trebuit lui Mahomed sa ajunga.

        Mai vreau comentarii din astea glumete de-a tale atunci cand toate celelalte sunt intr-o nota serioasa, grava si trista.
  • +31 (35 voturi)    
    Asta-i prost? (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:19)

    xvlad [utilizator]

    Haideti sa spunem lucrurilor pe nume: coarda a fost intinsa prea tare nu pentru ca au fost ofensati musulmanii, ci pentru ca a fost ofensat un grup de oameni care atunci cand sunt ofensati omoara oameni.

    Problema nu este ca acele caricaturi sunt ofensatoare, problema este reactia celor ofensati. Iar aceasta reactie pare a fi foarte raspandita in lumea musulmana si numai in lumea musulmana. Cel putin in zilele noastre.

    Iar cei care spun ca Vestul e de vina pentru ca le-a invadat teritoriile (Palestina, Irak, Afganista etc.) ar face bine sa caste urechile la ce spune ISIS: vrem sa conducem lumea.

    Asta e mentalitatea lor devianta, cel putin dupa standardele noastre din secolul XXI. Apropo de asta, era un sondaj care arata ca in Egipt, tara deschisa totusi in comoaratie cu altele, 80 sau 90% din populatie considera ca moartea este o pedeapsa justa pentru adulter sau renuntarea la islam.
  • +28 (36 voturi)    
    Tare destept Hoandra asta (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:23)

    denvarel [utilizator]

    O omida tine prelegeri despre coloana vertebrala:

    "Nu poti sa intinzi coarda prea tare, mai ales ca Islamul e o religie tanara, foarte sensibila"

    Spuneti voi daca n-am dreptate.
    • -8 (12 voturi)    
      pai (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 19:38)

      Ambalezu [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      nu ai.
    • +3 (3 voturi)    
      Stii care ii culmea? (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 23:02)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Eu sunt nascut in URSS, stiu rusa si urmaresc ce se intampla la ei relativ indeaproape.

      Am vazut o stire cu mesajele botilor putinisti pe twitter (stau in Olighino, li se mai spune kremleboti).

      Si acum cireasa de pe tort, mesajul: "tocmai am aflat, sustin pozitia atacatorilor/celor care au tras. Trebuie sa existe o cenzura a presei, si daca nu simti limitele - platesti cu viata".
  • +11 (19 voturi)    
    cel care a spus asta... (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:28)

    liviu_ [utilizator]

    este ... hai sa zicem cu niste calitati intelectuale indoielnice...

    ce sa facem acum?! sa nu mai criticam islamul ca ne trezim cu bamba/glontu in cap?!?!?!?! mistoul e misto si nimic mai mult!

    este un atentat la adresa libertatii de exprimare si a principiilor de baza ale democratiei !
    daca te duci acolo si spui ca nu esti cu allah sau ca esti ateu oricum esti impuscat (sau decapitat), nu trebuie sa zici nimic negativ de allah.
    sa nu ne intoarcem in evu mediu doar de frica...
  • +21 (33 voturi)    
    WTF? (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:33)

    Ricochet [utilizator]

    Cine naiba e Octavian Hoandra, si de ce ar trebui sa stim noi ce crede el despre "mistocareala"?
    • -12 (24 voturi)    
      Dar (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:27)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      cine esti tu ricochet ca sa-ti spui parerea ta aici in spatiu public online?
      • +3 (7 voturi)    
        De ce il intrebi? (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 22:17)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        Impusca/l!
      • +2 (4 voturi)    
        .. dar tu ? (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 22:29)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        ... poftim ?
      • +1 (1 vot)    
        Unul ceva mai inteliget ca tine (Joi, 8 ianuarie 2015, 8:53)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        El are tot dreptul sa-si spuna parerea tu nu ai insa dreptul de a cenzura in spatiul public.
  • +20 (30 voturi)    
    EL NU INTELEGE (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:35)

    mihnea2012 [utilizator]

    acest individ se pretine ziarist. Despre ce glume cu Isus vorbeste el? Pai oricine poate sa spuna si sa caricaturizeze pe Isus si pe Sf. Petru in lumea crestina. Acum. Societatea crestina a depasit Inchizitia! Eu spun aici ca Isus nu a existat si ca daca a existat nu a fost decat un excelent manipulator de constiinte. Asta e libertate.
    Ziaristii francezi ca si cei din Danemarca tocmai de aceea caricaturizeaza si duc chiar la extrem acest lucru. Pentru a arata cat de limitati si primitivi sunt acesti extremisti religiosi!
    Sa iti fie rusine domnule (ziarist) Hoandra!
    Cere un OUG pentru a renunta la titlu de ziarist!
  • +19 (25 voturi)    
    cred ca tre sa fii tare idiot sa afirmibasa ceva (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:35)

    artistul000 [utilizator]

    Doar o parere a mea.
  • -28 (42 voturi)    
    Omul a zis ceva de bun simt (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:36)

    newlook [utilizator]

    Omul a zis ceva de bun simt, nu "a gasit vinovatii".

    Pentru ceii ce vor da cu minusuri, le propun un experiment: sa sicaneze o luna un vecin mai voinic decat ei cu apropouri si mistouri depre ce stiu ca ii e mai drag vecinului: mama, nevasta, copii...Daca in decurs de o luna nu afla direct si la modul cel mai propriu "pe pielea lor" cum e cu limitele mistocarelii, eu ma intorc in Romania; pacea si linistea din templele tibetane vor parea stadioane de fotbal la Dinamo-Rapid pe langa zen-ul romanesc !
    • +7 (11 voturi)    
      cine o fi vecinul mai voinic (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:57)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      daca nu faceti distinctia intre satira si apropouri si mistocareli nu va mai lansati in experimente. iar mascati si armati care omoara oameni fara aparare nu sunt vecinul mai puternic, sunt doar vecinul decerebrat care trebuie anihilat.
    • +3 (11 voturi)    
      Auzi amice? (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:07)

      mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      vecinu ala inchipuit de pe scara ta are un kalsnikov si obliga pe vecine sa poarte burka ori pe copii sa nu se duca la scoala ? (poti sa inlocuiesti actiunile presupuse cu altele, daca te coafeaza...)
      • -4 (8 voturi)    
        Prietene (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:53)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

        Prietene

        Iti recomand sa mai citesti o data postarea mea. Daca la a doua lecturare ai inteles-o, fa-mi un semn si continuam discutia.

        Hint: nu "distinctia intre satira si apropouri si mistocareli" e subiectul. Poti sa ne spui adevarul matale depre "distinctia" asta - poate fi o contrapondere la "adevarul" lui Hoarda, dar, repet nu "distinctia intre satira si apropouri si mistocareli" e subiectul postarii mele.
        • +2 (2 voturi)    
          Daca este vecinul ala (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 22:19)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          si iti face semn, ramai cu el!
          Cu semnul!
          Bine, stiu ca tu vrei... vecinul!
        • +1 (1 vot)    
          am citit-o foarte bine (Joi, 8 ianuarie 2015, 9:46)

          mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          eu te-am intrebat cine e vecinul. In logica ta in care ai venit cu un exemplu relevant, dupa tine, ai scapat sa ne detaliezi cine e "vecinul". Pt ca in fond despre asta este vorba. De asta am completat eu cu niste trasaturi ale personalitatii vechilui. Dar tot n-ai inteles, asa e? Tine-o pe a ta.
    • +7 (7 voturi)    
      tot de azi (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:36)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      A street magician in Syria beloved by children was beheaded by militants with the Islamic State group after his performances were deemed to be insulting to God, the Daily Mirror reported Wednesday.
    • +2 (2 voturi)    
      "Ceii" (Joi, 8 ianuarie 2015, 8:58)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ce dau minusuri au cel putin principii la care se raporteaza. Daca maine eu amenint cu moartea pe toti care "insulta proiectul lui alah Rosia Montana" inseamna ca nimeni nu mai trebuie sa protesteze si daca ii si mai impusc e justificat? Logica de mononeuronal la care nu putea lipsi aderenta "maestrului cristoiu" gogosarul ce le stie pe toate - de la Biblioteca Academiei. Cat despre delirul Zen e probabil datorat tulburarii neuronului stingher.
  • +15 (19 voturi)    
    mai bine tacem (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:38)

    AdrianPoenaru [anonim]

    bravo, dl ziarist de la cluj hoandra

    vinovati sunt aia care deschid gura. care spun ceva. bine macar ca noi ii dam afara, nu-i impuscam,
  • +21 (25 voturi)    
    Irelevant (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:46)

    veduma [utilizator]

    Cam cat de prost trebuie sa fii sa dai vina pe ziaristi pentru ca fac satira?
    Si cica rectul asta uman, care primeste ordine de la presedintele CJ, e si el ziarist.
    HN, nu ne intereseaza parerile unor astfel de dejectii umane.
  • +9 (11 voturi)    
    idiot (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:57)

    Sampras [utilizator]

    Asta sustine o prostie. Ziarul respectiv ironiza in egala masura Biserica Catolica. N-a primit nici o amenintare de la crestini, dar a primit foarte multe de la musulmani. Si unii le-au si pus in practica.
  • +10 (12 voturi)    
    ziarist (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:02)

    Gunslinger [utilizator]

    Nu inteleg si pace, de unde a aparut tipul asta si de ce platitudinile sale vag nationalisto-stangiste, trebuiesc bagate in seama? De ce promovati asemenea nulitati? Cui ii foloseste ca afla ce gandeste unu' pe nume Hardan, de la Cluj?!
  • +9 (11 voturi)    
    Ufff.. (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:09)

    munuc [utilizator]

    Ma uimesc ziaristii astia care critica ziaristii, critica pe cei care satirizeaza. Oare acum 25 de ani tot asa-i criticau pe cei care faceau bancuri despre ceausesti? Satira e o arma a spiritului. Ascutita ce-i drept. Tocmai de ceea oamenii astia trebuie aparati si pretuiti. Dar asta presupune sa nu faci pe tine de frica.
  • +6 (8 voturi)    
    curaj sa fii cine esti ! (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:14)

    andanda [utilizator]

    Tocmai pentru ca sunt oameni de cultura si citesc, nu vor putea sa isi plece capul !
  • +8 (10 voturi)    
    Numai prostii (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:14)

    JuliaP [anonim]

    vorbesti Pe Isus Hristos l-au batjocorit toti in fel si chip de-a lungule istorie dupa ce l-au rastignit pe Cruce. Cum te iei de o alta religie decit cea crestina sar toti ca arsi. Dar de Crestini poti spune orice. Crestinii sa stea in tarile lor iar ceilalti sa plece acasa cu religie cu tot
  • +9 (15 voturi)    
    Francezii ar trebui (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:17)

    andreitr [utilizator]

    sa imbarce arabii in avioane si sa-i deporteze la fel ca pe tzigani....
    • +4 (8 voturi)    
      Conform estimarilor... (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 19:04)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Conform estimarilor, intre 3,5 si 6 milioane magrebieni (cea mai mare categorie de musulmani in Franta)

      http://fr.wikipedia.org/wiki/Diaspora_maghrebine

      Deci, cam 30.000 de zboruri standard.
      La 30 de zboruri pe zi, ar fi o nimica de 10.000 de zile.
      Eu zic sa-si ia bonuri de ordine, va fi ceva de asteptat.
      • 0 (2 voturi)    
        10000 de zile (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 21:11)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ar insemna vreo 30 si ceva de ani...
        Dar eu zic ca merita.
  • +11 (11 voturi)    
    "Profesionistii" (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:29)

    European [utilizator]

    lui peste. Nu poti sa nu te uiti cu groaza cand vezi astfel de indivizi, cu atat mai mult cu cat sunt ziaristi, oameni care pot forma curente de opinie... Ca si cum terorismul ar fi justificat de ceva, indiferent cat ar fi provocarea de mare. Cum ramane cu victimele care nu erau ziaristi? Viata lor nu conteaza, nu-i asa? Sunt doar "victime colaterale". Aplicand logica domnului Hoandra, atunci cei care-si bat copiii sunt scuzabili, de vina sunt copiii ca i-au provocat, violatorii sunt si ei ok, de vina sunt femeile ca au fost prea sexi. Tot inainte, tovarase, sanatoasa logica aveti!
  • +8 (10 voturi)    
    gunoi in Cluj (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 19:18)

    stefan2008 [utilizator]

    Asa arata un comunist in Cluj : http://ziuadecj.realitatea.net/Images/Articole/00059967/00033963_large.jpg

    Ce sa te astepti de la unu ca asta sa stie ce-i aia "freedom of speech" ?
  • +11 (11 voturi)    
    Hoandra-Buleandra doar cu ifose de ziarist (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 19:32)

    Plagarus [utilizator]

    Devenit brusc director al Direcţia de Comunicare a ICR dupa un examen sever cu caloriferologul sef Marga, tov. Hoandra are pareri atat de inepte ca nu ar trebuii bagat in seama !
    Nu s-a explicat ce-a cautat Hoandra, apropiat al lui Marga, dar si al senatorului Ciripoi, in fruntea Departamentul de Comunicare al ICR
  • +2 (2 voturi)    
    sa vedem cine ia kalashul acum (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 21:28)

    erhash [utilizator]

    poftim Hoandra: http://www.didioffendyou.com/graphic/753/jesus-fucking-christ
  • +4 (4 voturi)    
    Caricatura este un talent (Joi, 8 ianuarie 2015, 0:14)

    mucenic [utilizator]

    In loc sa folosesti tot dictionarul de epitete sa insulti pe cineva, s-au sa-i dai in cap, sa-l scuipi,etc etc faci o caricature. Atingi acelasi scop insa mai elegant si mai civilizat. Comunistii te trimeteau la Canal pentru asa ceva iar islamistii (unii din ei, echivalentul lui Iliescu) dau cu mitraliera.
    • -4 (4 voturi)    
      Libertatea presei (Joi, 8 ianuarie 2015, 10:17)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      Mai multe publicatii care au mai multa glagora decat caricaturistii asasinati au refuzat, chiar si dupa atentate, sa publice caricaturile respective. Explicatia redactiei de la New York Times e exemplara: “Under Times standards, we do not normally publish images or other material deliberately intended to offend religious sensibilities. After careful consideration, Times editors decided that describing the cartoons in question would give readers sufficient information to understand today’s story.”

      Asta e libertatea presei. Care are si limite.
      • 0 (0 voturi)    
        asta este definitia lasului! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:41)

        mucenic [utilizator] i-a raspuns lui rcb

        nu afisaza caricature de frica, insa descrie ce este in ea, vezi Doamne, sa respecte libertatea presei! O omida!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:43)

    rerenenegate [utilizator]

    Da, normal ca fata-i de vina ca a fost violata - a aparut in midi-jupe.