Romania TV o pune la zid pe autoarea unei scrisori deschise care cere agentiilor sa retraga reclama de la acest post

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2017, 18:35 Economie | Media & Publicitate

​Autoarea unei scrisori deschise prin care directorii agentiilor de publicitate erau indemnati sa scoata reclamele de pe posturile Romania TV, Antena 3 si B1 TV, pentru modul cum au acoperit protestele antiamnistie, a fost pusa la zid la Romania TV, potrivit Paginademedia.ro.

Raluca Feher, presedintele Asociatiei Frontline Club Bucuresti, a publicat zilele trecute o scrisoare deschisa prin care le cerea agentiilor sa ia atitudine fata de respectivele posturi, ca urmare a "informatiilor false, denigratoare, de natura de a dezinforma si manipula in mod grav opinia publica", difuzate in cazul protestelor.

Potrivit sursei citate, Romania TV a acuzat Frontline ca este o asociatie finantata de Soros si a difuzat imagini cu Feher si fragmente dintr-o autocaracterizare publicata de Raluca Feher. Aceasta a fost prezentata, cu o voce din off citind grav autoironiile ei, drept o "turista profesionista", "scriitoare de brosuri, pasionata de vin", care afirma ca "am fost complice, spune ea, la diverse magarii de presa".

"Ce credeți, este un șantaj sau o amenințare", l-a întrebat Victor Ciutacu pe Mugur Ciuvică, cel care mentionase o finanțarea "de la Soros".


Citeste mai multe despre   






















17611 vizualizari

  • +28 (36 voturi)    
    Propunere Guerilla (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:46)

    Federer [utilizator]

    Daca CNA-ul a devenit un organism parazit pe corpul nostru, DE CE sa nu facem noi singuri putina dreptate?

    Va invit sa mergem la urmatorul protest (next Sunday) NU doar la sediul CNA, ci si la Romania TV (Casa Scanteii). Desi sunt un tip f. elegant pe terenul de tenis, in cazul de fata as pleda pentru inchiderea postului fara violente.
  • +30 (38 voturi)    
    RTV - contra bunului simt (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:54)

    anonim3 [utilizator]

    Poate nu ar strica sa se publice topul firmelor care finanteaza prin publicitate RTV. Si, apoi, cred ca putem conveni daca ne abtinem sa cumparam de la primele 3 sau de la primele 5.
  • +27 (37 voturi)    
    povesti cu baba Cloantza! (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:54)

    trem [utilizator]

    Cum va critica cineva il bagati pe Soros la inaintare....mai schimbati si voi placa ca devine plictisitor.

    Femeia a facut doar un apel...teama este ca unele companii chiar isi vor retrage reclama. Durerea si mai mare e ca acum nici nu mai poti sa o pui de un santaj mic!
    • 0 (6 voturi)    
      - (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:06)

      seoirse [utilizator] i-a raspuns lui trem

      scuze, din greseala am dat minus in loc de plus!
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:01)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Pai daca base nu mai e la.moda
  • +12 (16 voturi)    
    libertatea de exprimare.... (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:09)

    liviu_ [utilizator]

    e ceva greu de inteles de astia!

    can mai exista in tara asta?! macar sa se desfiinteze naiba ca ia bani degeaba!
  • +15 (21 voturi)    
    "Romania de la brau in jos" (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:13)

    fLoreign [utilizator]

    Astept cu interes o alta carte de calatorii, cu impresii din Teleorman" Romania de la brau in jos.
  • +13 (17 voturi)    
    Si ce va asteptati? (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:33)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Si cel mai feroce animal cand este atacat se va apara cum stie mai bine... Moralitatea nu e in mainile presei ci in mainile CNA.
  • +20 (26 voturi)    
    Intr-adevar,B1tv a devenit.... (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:34)

    gigiN [utilizator]

    ...antena 3-3.Ti-e si greata cand vezi figurile majoritatii invitatilor,dar sa-i mai auzi si vorbind !!!
    • +4 (8 voturi)    
      te miri (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:01)

      TudorNicolae1 [anonim] i-a raspuns lui gigiN

      cand vezi cat de abject a devenit"maestrul cristoiu",ma intreb cine si cu cat il plateste de a devenit atat de vehement ! si nu e seara sa nu-l foloseasca pe post de guru !!
  • +11 (17 voturi)    
    v-a lovit (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:46)

    Manes [utilizator]

    unde va doare.....ouch
  • +11 (17 voturi)    
    RTV (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:59)

    ipolitic [utilizator]

    Natura lor ca natura scorpionului. Frații mei de baltă, nu-i mai luați pe spinare, să treacă apa. Locul lor e pe malul celălalt.
  • +9 (15 voturi)    
    Schelaleiala si falimentul țârcovnicilor media (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:46)

    Plagarus [utilizator]

    Kanalele refuleaza pt. penalii ce-i patroneaza.Au ajuns adevarate "biserici " de tamaiere pe bani nemeritati.
  • +11 (15 voturi)    
    CNA = coma (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:44)

    Heruvim [utilizator]

    Noi nu mai avem de ceva vreme CNA. Orice dejectie baga pe sticla orice jeg vrea.
  • +6 (12 voturi)    
    Trimiteti mercenarii si eliminati-o fizic. (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:49)

    dezamagitul [utilizator]

    Unde este cna-ul , mai exista oare , care este reactia in acest caz.. Cer cu insistenta desfintarea acestui organism ineficient inutil si consumator de bani publici care pot fi cheltuiti in mod folositor societatii . Sa nu platim trantori care nu fac nimic. Daca nu sant dati afara sa iesim in strada pana vor cadea toti sustinatori unui organism parazit ca cna-ul .Curaj roamani cinstiti.
  • -4 (8 voturi)    
    FINANTATA (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:49)

    EmilNae [anonim]

    de soros.este clar soldat in slujba altora deci tradatoare fundatia desfiintata.punct
    Cit despre rtv nu il poate opri nimeni nimeni ca nu-i lasa constitutia. libera exprimare este GARANTATA.
    exista in singur remediu TELECOMANDA. nu iti place schimba canalul si nu ma opri pe mine sa ma uit de la ce vreau eu. Sint oameni care vor ghita tv ce te faci cu ei? ii obligi sa se uite la ce vrei tu. Nu ai voie sa faci asa ceva. daca este democratie fiecare se uita unde vrea el.Asa este normal
    Cit despre ce a postat ghita tv vedem ca incet incet se confirma ce a postat. Aaaaaa...voi nu vreti sa se site ce au dat ei.dar sint oameni care vor sa stie.Cine va dreptul sa opriti liberea informatie. O crede sau nu este treaba strict personala a receptorului.nimeni nu trebuie sa vina sa-i spuna ca asta da si asta nu.sa aleaga singur ca asa-i in democratie daca o vrem.
    • +1 (3 voturi)    
      Stimate NAE (Vineri, 27 ianuarie 2017, 13:22)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      faceti o confuzie voita, sau din nestiinta, intre dreptul la libera informare si dreptul la opinie si informarea mincioasa (dezinformarea).
      Una dintre obligatiile profesionale este de a informa corect, de a verifica veridicitatea informatiilor din mai multe surse, si de a le difuza cu buna credinta iar nu in scopul de a dezinforma, a manipula, a induce in eroare, etc.
      Iar democratia este cu totul altceva decat afirmati dvs., cel mai probabil din nestiinta sau din cauza limitarilor intelective stimate NAE :))
  • -1 (1 vot)    
    STIMABILE (Vineri, 27 ianuarie 2017, 16:25)

    EmilNae [anonim]

    las-ma nu ma arunca in pixerul albastru.Ce te deranjeaza dezvaluirile lui ghita cu coldea .Sa se ia informatia din mai multe surse deci trebuiau sa mai filmeze doua trei agentii.daca a fimat numai ghita nu este valabil ca ai auzit dumneata ca-i facatura coldea era florin piersic si ghita era radu beligan decorul de teatru bulandra si faceau teatru filmat.Exact cum iti spusei pixerul albastru sa il lia naiba
    Cit despre democratie stiu care cum este, este democratic tot ce vreti voi.Daca nu esti de acord cu ce vreti voi nu-i democratic este cu fascistii, hitleristii, putinistii si oamenii lui voiculescu
  • +2 (2 voturi)    
    Loviti televiziunile unde le dor cel mai tare..$$ (Vineri, 27 ianuarie 2017, 17:43)

    GGii_GGii [utilizator]

    Traim in Capitalism si putem profita de pe urma lui.
    Un individ sau un grup de indivizi nu poate inchide o televiziune sau un ziar pentru ca ar fi afectat dreptul la informare si periclitata libertatea presei. Dar un individ sau un grup de indivizi poate sa afecteze considerabil buna functionare a unei televiziuni prin influentatea veniturilor acelei televiziuni.
    Principala sursa de venit a televiziunilor, este spatiul publicitar in anumite intervale orare si in timpul anumitor evenimente ce este vandut unor anumite branduri, fie ca vorbim despre produse sau servicii.
    Exceptand televiziunile publice, care sunt mult mai atent monitorizate in legatura cu continutul prezentat, televiziunile particule au avut destul de multe deparaje in ultimul timp, atacand persoane sau idei, prezentand stiri false, manipuland opinia publica astfel incat anumite persoane sa aiba foloase de pe urma lor.
    Companii producatoare sau prestatoare de servicii apeleaza la acest tip de reclama deoarece are o acoperire foarte mare si un impact imediat la consumator.
    Noi, ca si consumatori putem profita de acest aspect si putem amenda, indirect si total legal, derapajele televiziunilor private. Cum?
    Sa zicem ca televiziunea X nu este agreata de un individ sau un grup de indivizi din cauza continutului prezentat. Televiziunea X are ca si sursa de venit un anumit numar de calupuri publicitare pentru produsele A,B,C. Cunoastem produsele A,B,C, suntem multumiti de aceste produse, sunt produse de calitate, suntem consumatori ale acestor produse, dar totusi faptul ca producatorul sustine o televiziune care nu este pe placul nostru ne deranjeaza. Ce putem face?
    In primul rand facem o lista cu produsele sau serviciile consumate constant si care au spoturi publicitare la televiziunea X. Gasim o modalitate de a comunica Producatorului, in cel mai politicos mod, faptul ca suntem clienti fideli, ca folosim produsele lor ca apreciem calitatea lor, dar ca suntem nemultumiti de faptul ca foloseste televiziunea X
  • +1 (1 vot)    
    OTV / RTV aceeași mizerie (Sâmbătă, 28 ianuarie 2017, 8:22)

    urbaniesiconstructie [utilizator]

    E părerea mea aici : http://mcscrib.blogspot.ro/2017/01/otvrtv-aceesi-mizerie.html