Sefa TVR, Irina Radu: Televiziunea publica si-a platit datoriile istorice

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 6 aprilie 2017, 18:11 Economie | Media & Publicitate

Presedintele-director general al TVR, Irina Radu, a anuntat ca institutia pe care o conduce si-a platit datoriile istorice catre bugetul de stat. Acest lucru a fost posibil dupa ce taxa-radio TV a fost eliminata printr-o lege care a decis ca finantarea Televiziunii publice sa se faca de la buget. Potrivit unui comunicat al televiziunii, datoria fiscala achitata a fost de 522 de milioane  de lei.

Statul a platit, astfel, datoriile TVR catre stat.

Potrivit informarii TVR, datoriile istorice au fost achitate la data de 31 martie 2017, iar ANAF a anuntat ca urmeaza sa ridice sechestrul instituit anul trecut pe bunuri mobile si imobile ale institutiei.

Comunicatul mai precizeaza ca, dupa multi ani de pierderi, TVR a incheiat anul 2016 cu profit de 6,4 milioane de lei. Acelasi document o citeaza, insa, pe Irina Radu spunand ca "asta nu inseamna ca dintr-o data suntem bogati si vom face emisiuni de 150.000 de euro editia":
  • "Apropo si de ce s-a mai scris despre banii pe care ni i-a alocat Statul roman, Ministerul de Finante, acesti bani au folosit in mare parte ca sa ne platim datoria, pentru a rezolva o problema de ordin national pana la urma. Asta nu inseamna, cum s-a scris pana acum, ca dintr-o data suntem bogati si vom face si noi emisiuni de 150.000 de euro editia." - Irina Radu


Declaratiile au fost facute in cadrul editiei de miercuri seara a emisiunii "Romania 9" de la TVR 1, unde moderatorul Ionut Cristache i-a avut ca participanti, pe langa Irina Radu, pe mai multi realizatori TVR.



Citeste mai multe despre   






















2713 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    da??? (Joi, 6 aprilie 2017, 18:14)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    din banii cui zdreanto ?
    • +2 (4 voturi)    
      Daca spitale NU, TV sa fie (Joi, 6 aprilie 2017, 22:54)

      comehe [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Inca un motiv de bucurie pentru cei plecati in strainatate caci nu din banii lor au platit personajele astea datoriile. Sunt fericiti insa pensionarii ce au votat PSD pt ca inca un post TV se va inchina acestui cult dar si bugetarii angajati ai TVR care au un job platit ca la companiile private si un randament ca la companiile de stat, adica se fac ca lucreaza pupand politicienii care-i tin acolo - guvernul. Taxa TV platita de fiecare roman e maruntis pe langa ce au platit acum. Macar avem divertisment ca afara daca autostrazi spitale, scoli si legile lipsesc. Bravo romani, dupa Petromidia asta-i un fleac. Baietii destepti ca Patriciu castiga.
  • +8 (8 voturi)    
    Adica noi am platit (Joi, 6 aprilie 2017, 18:16)

    Kindred [utilizator]

    A se citi: "fraierii au platit din nou datoriile TVR-ului".
  • +6 (6 voturi)    
    Gata, TVR va face ode marelui carmaci... (Joi, 6 aprilie 2017, 18:20)

    cartofil [utilizator]

    infractorul condamnat Dragnea. A ajuns ca TVR sa fie finantata de seful oficial al mafiei din Romania. O institutie de maxim interes pentru Romania a ajuns la cheremul infractorilor. Se putea imagina ceva mai rau ????
  • +7 (7 voturi)    
    Gresit (Joi, 6 aprilie 2017, 18:23)

    Un-oarecare [utilizator]

    Pentru Irina Radu, presedinte-director general al TVR:
    ''Televiziunea publica si-a platit datoriile istorice.'' - gresit
    ''Televiziunii publice i s-au platit datoriile istorice.'' - corect
    Sunt curios cat timp va treve pana cand vor face altele.
    • +2 (2 voturi)    
      De la boss-a TVR,Irinuca (Joi, 6 aprilie 2017, 21:34)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui Un-oarecare

      Zicere:,,asta nu inseamna ca dintr-o data suntem bogati si vom face emisiuni de 150.000 de euro editia":Deci, TVR va fi supraingrasata in continuare de la bugetul tarii fara sa ofere productii tv de anvergura, de interes national/general. Deci, nu faceti nimic competitiv, doar bagati mainile amandoua , pan la umar și luati milioane de euro din PIB, fara numar, caci PIB-ul este sacul cu bani fara fund umplut de toti romanii si golit de oportunisti si societati media de stat capusate si neproductive).
    • +3 (3 voturi)    
      Gandire de bugetar ! (Vineri, 7 aprilie 2017, 0:00)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Un-oarecare

      Adica lipsa de responsabilitate !
  • +3 (3 voturi)    
    Mizerie (Joi, 6 aprilie 2017, 18:27)

    Je__ [utilizator]

    ce sa mai zici...stat condus de mafioti!
  • +4 (4 voturi)    
    din banii cui (Joi, 6 aprilie 2017, 18:39)

    un revolutionar [utilizator]

    s-au platit datoriile? Din banii prostimii , nu?Prostime care nu vrea sa-și ia televiziunea inapoi din ghearele politicienilor dubiosi care ne dau noua lectii despre corectitudine politica, justitiara și sociala. Las ca faceti altele si mai mari, caci obiceiurile, mecanismele și buzunarele de praduire a banului public se pastreaza. Oferta de emisiuni premium de audienta maxima este zero. Aruncati milioane de euro pe personal supradimensionat care se face ca lucreaza, pe emisiuni de umplutura , de propaganda pt partide, pe filme coreene și altele cu continut violent si imoral,in timp ce marile capodopere de bun simt ale cinematografiei romanesti sunt ignorate. Cam cate spitale, scoli, camine se renovau /construiau cu banii pe care i-ati/ îi veti irosi.Puneti-va manageri profesionisti ca aceia din mediu privat ca sa faceti performanta și profit ca sa nu mai luati de la gura poporului.TVR1, canal generalist, transformat in fake info, TVR 2 generalist de mana a 16-a, TVR Cultural desfiintat si ramas asa. Pai refaceti TVR 1 ca fiind national-generalist de top ca alternativa la PRO si A1, transformati TVR 2 in cultural-didactic.
  • +3 (3 voturi)    
    uite asa mai adaugam (Joi, 6 aprilie 2017, 18:47)

    ..13 [utilizator]

    un cui in cosciugul bugetului...

    Multumesc TVR ca si asa nu ma uit la tine ci numai la cladirea aceea ce frumos troneaza inca intr-o mare de verdeata!
  • +3 (3 voturi)    
    Corect este (Joi, 6 aprilie 2017, 18:49)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "populatia ne-a platit datoriile istorice".
  • +3 (3 voturi)    
    oare si pe cele catre Eurovision??? (Joi, 6 aprilie 2017, 18:56)

    ..13 [utilizator]

    Nu cred...
  • +4 (4 voturi)    
    Amaratzii (Joi, 6 aprilie 2017, 19:07)

    MoemBius [utilizator]

    Au venit saracii cu bani de acasa
    merita si aplauze

    :)
    Statul si a platit datoriile .....la stat
    cool mesaj
    si asta e motiv de lauda ...pentru ca ...???
  • +5 (5 voturi)    
    Acum se explica de ce a vandut Ministerul (Joi, 6 aprilie 2017, 19:39)

    Susufler0 [utilizator]

    Finantelor in luna martie titluri de stat in valoare de 600 milioane de lei !

    PS. Pe pariu ca in 5 ani TVR face iar datorii de juma' de miliard ?
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni (Vineri, 7 aprilie 2017, 11:45)

    BehehePapu [anonim]

    S-au achitat datoriile, s-au șterse cu buretele de Ciuma Roșie ? Altă măgărie e desființarea abonamentului TVR plătit pe factura lui Electrica. Acum plătim abonamentul pe factura Bugetului de Stat (prin taxe și impozite). Abonamentul a rămas, s-au schimbat doar „intermediarii”. PS: Doamna asta drăguță de la TVR nu vrea să ne spună și nouă de unde a luat banii pentru achitarea datoriilor ?. Cumva de la investitorul Soroș ? Întreb și eu, nu dau cu parul.