Redactia Romania libera se injumatateste: preavizele majoritatii sefilor demisionari se incheie maine / Ziarul nu mai are sectie de investigatii

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Joi, 19 octombrie 2017, 11:39 Economie | Media & Publicitate

Editia de weekend a cotidianului Romania libera, care va aparea pe piata vineri, va fi ultima realizata in formula de pana acum a redactiei. Maine expira preavizele celor mai multi dintre sefii care si-au anuntat demisia la inceputul acestei luni, exceptie facand directorul editorial Sabin Orcan si redactorul-sef Razvan Chiruta. Din informatiile HotNews.ro, ziarul va trebui facut, incepand cu editia de luni, cu aproximativ jumatate din redactie si nu mai avea resurse umane pentru investigatii.

Pe 3 octombrie, intreaga echipa de conducere de la Romania libera si-a anuntat demisia, ca reactie la planurile patronului, Alexander Adamescu, de a face restructurari masive, vizat fiind inclusiv directorul editorial Sabin Orcan. Din informatiile HotNews.ro, dupa un preaviz de doua saptamani, astazi e ultima zi de lucru pentru toti sefii, cu exceptia lui Orcan si a lui Chiruta.

Contactat de HotNews.ro, redactorul-sef a confirmat ca el si Sabin Orcan vor mai lucra pana in decembrie, cand le expira preavizul. Chiruta a spus ca "cea mai mare problema din acest moment, pentru redactie, este ca nu mai exista sectia de investigatii".

Conform surselor HotNews.ro, acum pleaca din echipa sapte sau opt oameni, inclusiv redactorul-sef adjunct Catalin Prisacariu si senior editorii Petre Badica, Mihai Duta, Sabina Fati, Mircea Marian. Dintre editorialistii externi, va continua sa mai scrie unul singur din cinci. Iar redactia va trebui sa realizeze cele 16 pagini zilnice cu 6 reporteri, 2 corespondenti si 3 colaboratori.

In momentul cand si-au anuntat demisia, reprezentanti ai conducerii au spus ca era asteptata o pozitie iminenta din partea patronatului, care sa lamureasca in ce mod va continua sa functioneze ziarul. Respectiva pozitie nu a fost prezentata nici pana acum.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3576 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    S-a dus Coldea, se duce si presa (Joi, 19 octombrie 2017, 12:04)

    xrogo [utilizator]

    sistemului, paguba-n ciuperci!
    • +4 (10 voturi)    
      Situatia care va convine cel mai mult (Joi, 19 octombrie 2017, 12:14)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu-i asa?
  • +10 (16 voturi)    
    Another one... (Joi, 19 octombrie 2017, 12:06)

    triciupa [utilizator]

    ... bites the dust. Din pacate Romania Libera se alatura celorlalte publicatii cu patroni penali.
    Asadar, nu vor mai avea departament de investigatii dar cu siguranta vor avea guristi care sa infiereze binomu', trinomu' si polinomu'. O sa aflam ca adamescu e o victima a DNA-ului, a occidentului, a americanilor, la fel ca dom' profesor voiculescu, nu-i asa?
    • -2 (10 voturi)    
      si adamescu senior a fost penal (Joi, 19 octombrie 2017, 12:14)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ziarul lui a sprijit dna
      asa ca afirmatiile tale sunt apa de ploaie
      oamenii nu produc nimic din ce scriu si ca atare nu au de unde sa primeasca salarii
    • +4 (10 voturi)    
      Nu-i nimic (Joi, 19 octombrie 2017, 12:25)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Vor avea departament de "stiri pozitive" care vor lauda "reusitele" partidului. Iaca vine si 1 Decembrie maine, poimaine, unde sigur Romania va iesi triumfatoare in economie, multumita guvernului lu' peste.

      Pensiile si salariile se maresc (dar nu pentru toti), taxele dispar (dar apar altele noi), impozitele scad (dar apar alte taxe si impozite complementare), economia se fragmenteaza cu proiecte facute pe genunchi... dar... o ducem bine si economie duduie!

      Numai asta cred ca va scrie in RL de acum inainte. Si cum DNA si PG nu apreciaza binele facut de partid, multinationalele vor sa ne distruga economia si mediul privat ne vrea raul. Intre timp oamenii fac proteste desi tara o duce extraordinar. Clar, inca deficienta de comunicare...

      Poate daca vor face o taxa de solidaritate de 2% si pe persoane fizice, vom invata. cu forta, sa fim solidari cu dorintele partidului, pentru ca, pana la urma, noi slujim parlamentul, nu invers, nu? Intr-o tara civilizata europeana, ar fi fost invers, dar na... am fost intorsi in urma 30 de ani in doar cateva luni de guvernare.
    • -3 (9 voturi)    
      evident! (Joi, 19 octombrie 2017, 12:40)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      si asa a fost mereu! Nu exista opozitia alb-negru, ambele parti sunt la fel de gri (uneori kakanii!)
    • -1 (7 voturi)    
      mda (Joi, 19 octombrie 2017, 12:42)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      este parerea matale.
      io, din cate imi amintesc, a fost unul din principalii investigatori ai averilor si mismasurilor lui dracnea...

      apropos, coldea, binomul, eroina, toti sunt de stanga.
      cum fu si base cu pedeleaua sa.
      cum se si usl'amicul peneleu.
      cum e si partida gheilor...
      dracnea e mai de dreapta, in comparatie cu orban sau herr klauz von griwko. bombonel, dracnea sunt asemeni capitalistilor din vest, in perioada formarii marilor averi: rothschild, rockefeller, morgan, etc., a capitalismului cu japca.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu cunosc (Joi, 19 octombrie 2017, 12:26)

    Jaj [utilizator]

    Nu citesc acest ziar, era sub influenta cuiva? ce orientare avea convervator/progresist, stanga/drepta, pe partea reformelor sau contra... ?
  • 0 (4 voturi)    
    Un sfarsit previzibil (Joi, 19 octombrie 2017, 15:25)

    UpNext [utilizator]

    pentru presa "angajata" politic pe dreapta neoconservatoare. Au mai ramas 22ul pentru nostalgicii AC-taranisto-monarhisti, in curs de disparitie, si cateva site-uri tismanenizante, care supravietuiesc lamentabil cu resurse secundare si derivate OSF.
  • -2 (2 voturi)    
    am fost cititor fidel de RL din '90 şi până prin (Joi, 19 octombrie 2017, 16:29)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    primii ani ai actualului secol/mileniu,,,
    dar nu recunosc nici măcar un nume dintre cele înşirate în articol, de unde deduc că, cel puţin redacţia, dacă nu şi orientarea, s-au schimbat radical în ultimii 15 ani...