Noul Catavencu "fara moguli" se va numi Kamikaze

de C.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2010, 12:34 Economie | Media & Publicitate

Catalin Prisacariu, fostul redactor-sef adjunct de la Academia Catavencu, anunta pe blogul sau ca noul Catavencu "fara moguli" - publicatia pe care o vor lansa cei plecati de la AC - se va numi Kamikaze. Revista va avea 24 de pagini si va putea fi gasita la tarabe incepand de saptamana viitoare.

La inceput, publicatia va aparea cu supratitlul de "Noul Catavencu", pana cand cititorii vor deveni familiarizati cu noul titlu - Kamikaze, explica pe blogul sau Andrei Mantog, unul dintre jurnalistii care vor semna in paginile revistei.

Revista Kamikaze va avea si un site - catavencunou.ro, care pentru moment este in lucru.


Citeste mai multe despre   






















6877 vizualizari

  • -9 (9 voturi)    
    e pentru japonezi (Marţi, 9 martie 2010, 12:37)

    eu [anonim]

    s-o citeasca japonezii daca e pentru ei
    • -4 (4 voturi)    
      da (Marţi, 9 martie 2010, 13:28)

      H_B [anonim] i-a raspuns lui eu

      Da, am scris mai jos cam acelasi lucru.
      Nu inteleg de ce n-au ales un nume mai neaos, ca doar tot la politichia romeneasca se vor referi, nu? Oare numele "Racnetul Carpatilor" e luat de altcineva?
      • 0 (0 voturi)    
        super idee (Miercuri, 10 martie 2010, 15:57)

        mn [anonim] i-a raspuns lui H_B

        super idee, ma mir ca nu s-a gandit inca nimeni.
  • +6 (6 voturi)    
    Succes! (Marţi, 9 martie 2010, 12:52)

    George [anonim]

    Sa fie intr-un ceas bun!
  • +6 (6 voturi)    
    Kamikaze inseamna "vint divin" (Marţi, 9 martie 2010, 12:57)

    Koizumi [anonim]

    buna potrivirea...
    • +3 (5 voturi)    
      Vantoasele lui Vantu (Marţi, 9 martie 2010, 14:34)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Koizumi

      ... sau poate se refera la sintagma 'Vantu (e) di vin(a)' ?' Daca tot e moldovean la origine....
    • 0 (0 voturi)    
      Kaze mai inseamna si "raceala" (Marţi, 9 martie 2010, 22:13)

      Aiko-san [anonim] i-a raspuns lui Koizumi

      ... in sensul de boala.
      NU mi se pare deloc inspirat. Numele poate ii reprezinta pe cei care o scriu, dar nu si pe cei care o citesc. Ar trebui un nume mai orientat catre public, caci in definitiv ei vor banii si stima noastra (bine, mai ales banii...), nu-i asa, moncher?
  • +1 (3 voturi)    
    Catavencii (Marţi, 9 martie 2010, 13:01)

    dani [anonim]

    Daca omul se duce la chiosc si vede "Kamikaze", spontan se gandeste ca e o revista pentru sinucigasi de razboi sau practicanti de arte martiale, nicidecum o publicatie pamfletara si umoristica. Metafora cu "vantul divin", care inseamna cuvantul in japoneza se relationeaza parca tot la fostul patron...de parca noii catavenci ziceau ca se rup. Noul nume ales mi se pare nepotrivit si nepopular, pentru romanii care urmeaza sa-l cumpere. Desi locuiesc in strainatate, de cate ori vin in Romania iau un teanc de ziare Catavencu, pe care mi le cumpara cineva si le citesc acasa, pentru umorul lor, chiar daca la momentul acela nu mai sunt chiar up-to-date.
    De ce nu-i spuneti noii publicatii "Caţavencii", daca numele tot nu e/nu poate fi protejat?
    • +2 (2 voturi)    
      doua motive (Marţi, 9 martie 2010, 14:31)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui dani

      1. Din punct de vedere financiar, chiar e o actiune "totul sau nimic".
      2. Unul dintre redactori a fost acuzat de vechea garda ca "e un sinucigas", probabil datorita articolelor de investigatii.

      Cum o sa treceti insa de controlul de la aeroport? :))
      Parca va si vad la stiri: "Un cetatean care avea asupra sa un teanc de Kamizaze a fost supus unui control corporal intim timp de doua ore."
      • 0 (0 voturi)    
        +2 KK la sandvich (Marţi, 9 martie 2010, 15:04)

        dani [anonim] i-a raspuns lui Gramofonu'

        Si la control s-au mai gasit vreo doua KamiKaze, cu care-si impachetase senviciurile pentru drum :)))
        Unele articole de investigatii "sinucigase" din AC mi s-au parut cam "brodite", cu asocieri si concluzii uneori trase de par. Insa merg si asa, dat fiind profilul publicatiei.
        Sunt in continuare de parere ca un titlu trebuie sa fie mai apropiat cititorului (roman) si asteptarilor acestuia referitoare la continut (umor, pamflet) decat unor metafore japonezote.
  • +1 (1 vot)    
    adica? (Marţi, 9 martie 2010, 13:21)

    H_B [anonim]

    Sunt un cititor cu state vechi de Catavencu. Il cumpar inca din 1990. Kamikaze mi se pare o denumire cam neinspirata. Nu prea inteleg ce treaba are noul ziar, destinat satirizarii politicii romanesti, nu-i asa?, cu mentalitatea sinucigasilor fanatici japonezi... Sau poate se indreapta spre conotatia de "Vantul Divin"? Tot nu inteleg unde e legatura... Poate cu Vantu da, dar cu divinitatea... ?
  • +1 (1 vot)    
    nume nepotrivit (Marţi, 9 martie 2010, 13:33)

    mariana [anonim]

    daca CATAVENCU insemna ceva pentru romani, era si trimiterea catre umorul deosebit al lui Caragiale, noul nume nu ma reprezinta deloc! Nu ma intereseaza traducerea, absolut deloc. Cei ce mai au ceva cunostinte, inteleg prin Kamikaze , sinucidere. Este total aiuritor.De ce nu-i zice CATAVENCU XXI, cu trimitere in secolul acesta si in actualitatea umorului respectiv?!
  • +1 (1 vot)    
    sugestie (Marţi, 9 martie 2010, 13:39)

    castor [anonim]

    Kamikaze suna ca dracu.Nu va recunoaste nimeni,in plus,e cam sumbru pt. un inceput.V-as propune un titlu cara sa aminteasca si de unde va trageti,si de devotamentul vostru nestirbit pt.fostul patron:CATA-VANTU.
  • +1 (1 vot)    
    :( (Marţi, 9 martie 2010, 13:40)

    owl [anonim]

    alegere neinspirata.
  • -1 (1 vot)    
    ComiCatze, ziceti? Succesuri! (Marţi, 9 martie 2010, 13:49)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    sau (Marţi, 9 martie 2010, 14:02)

    gv [anonim]

    Sau Cataveica
  • +5 (5 voturi)    
    Succes! (Marţi, 9 martie 2010, 14:14)

    sorin [anonim]

    Citeam cu nerabdare revista atunci cand critica pe oricine cu obiectivitate, umor fin si creativitate neegalata. Astept cu interes prima aparitie!
    Chiar 8 pagini sa fie, dar pline..
  • +2 (2 voturi)    
    si eu (Marţi, 9 martie 2010, 14:38)

    veninusrl [utilizator]

    am fost abonat la AC, dar de cand am auzit ca a cumparat-o vantu nu m-am mai interesatprea mult, chiar daca o cumparam din cand in cand...
  • 0 (0 voturi)    
    conteaza si numele ! (Marţi, 9 martie 2010, 16:24)

    toma [anonim]

    dar sa vedem continutul !
  • 0 (0 voturi)    
    Faceti un Poll pe noul site. (Marţi, 9 martie 2010, 22:48)

    Laura [anonim]

    Propuneri pentru noul ziar.Eu sugerez sa ramneti in piesa,propun sa se numeasca ,Agamita sau Pilula,sau Bibicu'.Va imaginati reclama,'luati Bibicu' '.Sensul este bun la kamikaze dar putini inteleg.
  • 0 (0 voturi)    
    Titlu (Marţi, 9 martie 2010, 23:13)

    Sergiu [anonim]

    ,,,ar merge chiar "Cetateanul turmentat" sau "Catavencii" sau "Dandanaua"... orice, dar nu kamikaze.
  • 0 (0 voturi)    
    titlu (Miercuri, 10 martie 2010, 12:23)

    bogdan klrsq [anonim]

    Mai putin relevant titlul cat continutul. PS Oricum discutia e tardiva.
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine (Marţi, 16 martie 2010, 16:14)

    Cutzu [anonim]

    mai bine pristanda sau
    cetateanul turmentat...
  • 0 (0 voturi)    
    NU POTI ! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:47)

    Alin [anonim]

    Ca om "scris" si jurnalist (nu lucrez la catavencu) va pot spune ca nu poti sa faci un ziar mai bun ca si catavencu.punct.