Pagina de media: Postul National TV, dat in judecata de un detinut suparat pe publicitate

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2010, 15:26 Economie | Media & Publicitate

Un detinut de la Penitenciarul Rahova a dat in judecata postul National TV pentru ca, in august 2008, a intrerupt filmul "Stefan cel Mare" pentru publicitate, scrie Paginademedia.ro, care precizeaza ca partile se vor intalni la 13 septembrie la Tribunalul Bucuresti. In plangerea sa, detinutul noteaza ca "sa amestecat filmul cu reclama in mintea mea, incit nam inteles nimic din film pentru caci mau pacalit ca da film".

Potrivit sursei citate:
  • Directorul general al National TV spune ca "nici nu-mi vine sa cred ca am facut un dosar pentru asa ceva".
  • Povestea incepe in 2008, cand National TV a difuzat filmul istoric "Stefan cel Mare" si a inserat publicitate.
  • Din plangerea detinutului (exprimare originala): "In timpul filmului au difuzat reclama, incit sa amestecat filmul cu reclama in mintea mea, incit nam inteles nimic din film pentru caci mau pacalit ca da film, iar iei au dat reclama in timpul filmului, iar daca doreau sa dea reclama in timpul filmului trebuia sa spuna caci da reclama in timpul filmului, iar eu alegeam alt post de televiziune".
  • Detinutul a cerut initial daune de 50 de milioane de euro, insa pare ca s-a razgandit: “solicit cuantumul in lei de 180.000.000 lei Noi”.
Citeste mai mult pe Paginademedia.ro


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2503 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    asta da (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:52)

    adrian [anonim]

    imi place de el ca e modest si nu cere mult!
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:57)

    un oarecare [utilizator]

    are si omu ceva dreptate...
    dar se vede ca are timp...mult timp liber....si nimic de pierdut :)
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de timbru??? (Miercuri, 9 iunie 2010, 16:09)

    martorul [anonim]

    Din cate stiu eu nu trebuie platita si o taxa de timbru in valoare de ... cateva procente din c/v despagubirilor cerute?
    Sunt tare curios daca este asa si daca a platit=o stimabilul cetatean.
    • 0 (0 voturi)    
      taxa de timbru / abonament tv (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:16)

      Semaca [anonim] i-a raspuns lui martorul

      Din cate stiu, pentru cei aflati la parnaie nu se percepe taxa de timbru pt ca sunt asimilati persoanelor fara venit astfel incat pentru a li se respecta dreptul constitutional al cetateanului la un proces liber si neingradit poa sa dea in judecata pe oricine cat sunt in paranie si nu-i costa absolut nimic, cam tare , nu ?
      Ceea ce sunt eu intr-adevar curios este din banii cui mama dracu li se plateste golanilor ca asta abonamentul pt cablu tv ? In al doilea rand cand intra in parnaie ar trebui sa-i puna la munca astfel incat sa nu mai poata fi asimilati in categoria persoanelor fara venit. La noi parnaile nu sunt decat niste tabere studentesti in care se face schimb de experientza, reeducare zero.
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa de timbru (Miercuri, 9 iunie 2010, 16:26)

    Andu [anonim]

    Nu e necesara plata unei taxe de timbru in functie de valoarea despagubirilor solicitate?

    Daca nu e necesara e bine de stiut, maine dam toti in judecata diverse firme pentru grave vatamari aduse psihicului :))).
    • 0 (0 voturi)    
      pai o sa castige (Miercuri, 9 iunie 2010, 18:38)

      Analfabet [anonim] i-a raspuns lui Andu

      O sa castige si o sa-si plateasca datoriile :) El spune ca National TV nu a avertizat ca urmeaza publicitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Persoanele fara discernamant ajung sa ceara bani ? (Miercuri, 9 iunie 2010, 17:59)

    vamaiot [anonim]

    Daca nu ai discernamant, de ce te mai uiti la televizor?
    Cred ca trebuie limitat si IDIOTILOR accesul la anumite programe!

    Dar cum si-a dat el seama ca in timpul fimului a fost publicitate? ce Stefan cel Mare nu putea sa bea si el o bere, sau sa spele cu detergent automat?

    E incredibil ce discernamant poate sa aibe individul dupa, cand analizeaza e efectele asupra neuronului stingher !

    Mai datii un an de puscarie va rog!
  • -2 (2 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 9 iunie 2010, 18:36)

    Ionescu Latul [anonim]

    E bine ca a dat postul in judecata. Ideal ar fi sa nu mai fie intrerupte programele pentru a difuza publicitate. Ma doare undeva daca n-au ei rating sau daca dau faliment. Publicitate de la TV e spam! Sa afiseze programul in care sa apara si care-s intervalele in care dau publicitate. Pana atunci e reclama nesolicitata.
  • 0 (0 voturi)    
    Pfiuuuu (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:09)

    javier [anonim]

    Daca se produce o invalmaseala in capul lui si nu mai intelege nimic din euro sau leii noi?Oricum e o buna oportunitate de a mai "iesi" putin pe afara,chiar daca cu regina.