VIDEO UPDATE Deputatul PDL Mihail Boldea o acuza pe Ada Mesesan ca i-a cerut bani pentru a aparea la emisiuni televizate. Ada Mesesan: Nu ma vand pe gratis, dar e o minciuna

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 iunie 2010, 10:32 Economie | Media & Publicitate

Deputatul PDL Mihail Boldea a acuzat-o luni seara pe Ada Mesesan, nominalizata de democrat-liberali pentru conducerea SRTv, ca i-a cerut bani pentru a-i aranja aparitiile la diverse posturi de televiziune, anunta Realitatea.net. Contactata telefonic, Ada Mesesan, care este in prezent sefa biroului de presa al PDL, a declarat ca nu doreste sa comenteze acuzatiile formulate de Mihail Boldea.

Acuzatiile vin cu cateva ore inainte de votul Parlamentului referitor la componenta noului Consiliu de Administratie al televiziunii nationale.

Concret, Boldea afirma ca ca ar fi trebuit sa incheie un contract cu firma Adei Mesesan, in valoare de 1.000 de euro, pentru a aparea la televizor.

Boldea sustine ca are dovezi si ca a prezentat acest caz colegilor democrat-liberali: "Ada Mesesan imi trimisese contractul. I-am spus liderului de grup de la Camera, domnul Mircea Toader. Am adus la cunostinta celorlalti colegi de aceasta solutie. Ulterior am gasit o firma de imagine care sa ma consilieze, nu am mai fost la televizor pentru ca nu am mai fost acreditat de firma doamnei Mesesan. La inceputul anului 2009 nu aveam contacte cu realizatorii TV. De multe ori se punea problema sa o anuntam si pe doamna Mesesan de aparitiile tv", a declarat Boldea, pentru Realitatea TV.



Mihail Boldea a declarat marti, la Antena 3, ca nu o va vota pe Ada Mesesan in consiliul de administratie al televiziunii nationale, dar nu a dorit sa reia afirmatiile formulate cu o zi in urma, precizand ca a stabilit cu moderatorii ca nu doreste sa "dezvolte" acest subiect.

"Eu pe Ada Mesesan, am spus foarte clar, nu o voi vota. Este dreptul meu, nimeni nu poate sa-mi interzica acest lucru. Eu nu sunt de acord sa-mi acord votul acestei persoane", a subliniat deputatul democrat-liberal.

Mihail Boldea a adaugat ca nu doreste sa dezvolte acest subiect deoarece este vorba despre "un conflict intern al PDL".

UPDATE Ada Mesesan: Eu nu ma vand pe gratis. Ceea ce spune deputatul e o minciuna

Ada Mesesan, care s-a prezentat luni dimineata la Parlament, a respins acuzatiile, sustinand ca afirmatiile deputatului nu sunt altceva decat o minciuna.

"Ceea ce spune deputatul in cauza e o minciuna. Deputatul a dorit foarte mult sa incheie un contrcat de consultanta cu mine iar eu, foarte simplu, am refuzat pentru ca nu m-a interesat acest lucru", a declarat ea, la Antena 3.



Ada Mesesan a precizat ca nu este membru al PDL ci "consultant" si are un contract de consultanta cu partidul: "Nu am niciun contract de consultanta cu niciun parlamentar, am un contract de consultanta cu PDL".

Intrebata despre suma de 1.000 de euro, invocata de deputatul PDL, Mesesan a raspuns: "Daca vreti sa recurg la limbajul de jurnalist, cum am fost o data, eu nu ma vand pe gratis".

Boldea: Mi-a aruncat manusa prosteste, stie ca minte

In replica, Boldea a afirmat ca si-ar fi dorit sa mentina aceasta disputa in interiorul partidului, si a acuzat-o pe Mesesan de minciuna: "Mi-a aruncat manusa prosteste, in conditiile in care stie ca minte".

El sustine ca are pe adresa electronica, din data de 26 februarie, mailul cu draftul de contract prin care Ada Mesesan isi oferea serviciile de consultanta.

"Povestea era alta: obiectul era consultanta, dar se urmarea sa-mi dea posibilitatea sa merg la posturile de tv", in conditiile in care producatorii de la televiziuni solicitau biroului de presa trimiterea unui reprezentant al partidului la emisiuni, spune el.

"Cat am fost in gratiile dansei, m-a trimis si pe mine, trei saptamani. Neincheind acest contract, mi s-a blocat accesul la posturile de televiziune. In acel moment s-a incheiat activitatea mea pe posturile de televiziuni", afirma el.

Boldea a sustinut ca nu e nici "prost, nici tampitel, nici omul care sa aiba probleme psihice sa se ia de un om" fara sa aiba un motiv intemeiat.


Ada Mesesan a confirmat luni, pentru HotNews.ro, discutiile privind numirea sa in fruntea televiziunii nationale: "Mi s-a propus de catre conducerea PDL sa fiu membru in consiliu de administratie al TVR si, implicit, sa preiau si functia de presedinte al SRTV. Urmeaza audierile si vom vedea care va fi rezultul votului din Parlament", afirmase fosta ziarista.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3819 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Niste prosti ! (Marţi, 29 iunie 2010, 10:59)

    cornel [anonim]

    PDL se vede ca e un partid care nu e adaptat ptr. viata politica din Romania.
    Vezi acest Boldea avocat din galati
    Vezi acel Cristian Preda
    Astia nu sunt rai ca PSD-istii sau PNL-istii
    • +1 (3 voturi)    
      In politica iti trebuie gheare, (Marţi, 29 iunie 2010, 11:10)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cornel

      insa degeaba le ai daca nu esti in stare sa le folosesti fara scrupule.
    • +4 (6 voturi)    
      E adaptat prea bine (Marţi, 29 iunie 2010, 11:13)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Astia doi sunt doar exceptiile... Cand vom vedea oameni ca ei in functii importante atunci vom putea spune ca s-a schimbat ceva.
    • -2 (2 voturi)    
      Asa vrei tu sa crezi, (Marţi, 29 iunie 2010, 12:53)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      sau sa induci!
      Tipic pentru privitorii antenelor si ai fantasmagoriilor tv! Cand oameni ca astia vor fi in locuri importante si in functii pe masura, abia atunci se va spune ca ceva este schimbat in tara asta imobila si imobilizata!
    • 0 (0 voturi)    
      Unitate in PDL. (Miercuri, 30 iunie 2010, 11:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Oameni ca Boldea,Cristian Preda,Teo,etc.ne arata cat stiu sa fie uniti la greuCu toate ca este dureros,pentru PDL prinde bine.Asa afla pe cine se poate baza in bataliile politice viitoare,iar oameni ca cei numiti sa fie lasati deoparte cu egoismul si individualismul lor.Intr-un partid trebuie sa-ti armonizezi ideile cu ale celorlalti.Daca nu esti in stare stai deoparte si priveste.Nu sustin ideia independentilor politic-acestia sunt cei mai profitori.
  • +5 (5 voturi)    
    Vai de gramatica limbii romane a dnei Mesesan (Marţi, 29 iunie 2010, 11:07)

    alter ego [anonim]

    Ce-i aia ..nu ma vand PE GRATIS...? Poate gratis numai.
    Dar daca asa stie ea sa se exprime in media si vrea si sefia SRTv, as opina sa aiba bun simt si sa se retraga. Consultanta ei sigur e partinica si nociva.
    Nu cred ca Sassu era agramat, nici prost, nu era din sfera Basescu.
    Dar daca atacam si morala.dnei........poate mai gaseste alte sfere de activitate.
    • +1 (5 voturi)    
      am remarcat si eu (Marţi, 29 iunie 2010, 11:33)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui alter ego

      Cam multe vrei: si gramatica romana (rom. gratis < lat. gratiis „pt simpla recunostinta, multumire”), si bun simt de la niste membri PDL? esti naiv...
    • +1 (1 vot)    
      Gramatica e buna (Marţi, 29 iunie 2010, 11:34)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui alter ego

      cu logica sta mai rau. Ce crezi ca a fost in capul Adei cand a zis fraza din articol? Daca ar fi s-o intoarcem pe toate fetele ar iesi: Ma vand pe gratis, si asta nu e o minciuna.
  • +2 (4 voturi)    
    vand, cumpara (Marţi, 29 iunie 2010, 11:08)

    Bobby [anonim]

    Eu nu ma vand pe gratis!! Cat o fi pe ora, vorba lui Base? Stim ca astia se vand scump, dar Ada Mesesan nu cred ca are succes.
  • +4 (4 voturi)    
    Ma vand pe bani, aflati-mi pretul !!! (Marţi, 29 iunie 2010, 11:17)

    vamaiot [anonim]

    Cum poate un candidat sa-si prezinte oferta asa pe fata cum o face dna Mesesan?

    Mai ca se mandreste cu faptul ca are un pret, si parca indemna pe cei dispusi sa liciteze!

    Neinspirata replica, si in plus nu cred ca e o un prfesionalist, atata timp cat zbiara ca impartialitatea ei poate fi scoasa la vanzare !
  • -1 (3 voturi)    
    Deatlii Contact CCR (Marţi, 29 iunie 2010, 11:25)

    SD [anonim]

    Stimatii domni si stimatele doamne de la CCR pot fi contactati la:


    E-mail: ccr@ccr.ro

    Sediul Curţii Constituţionale este în Palatul Parlamentului, Intrarea B1, Bucureşti, Calea 13 Septembrie nr.2, sector 5, cod postal 050725.

    TELEFON: (40-21) 414.21.21

    FAX: (40-21) 312.43.59.

    INTERNET: www.ccr.ro.

    Eu i-am "contactat" repetat , va invit sa ii contactati si dumneavoastra.
  • -1 (1 vot)    
    De rau augur. (Marţi, 29 iunie 2010, 11:27)

    Constantin [anonim]

    Arestarea lui Dan Diaconescu deschide un orizont plin de sperante pentru politicienii incomodati de articole de investigatie. Dan Diaconescu este un personaj de presa indexat de majoritate dar din acest motiv arestarea lui nu a iesit foarte tare in evidenta. Este un fapt cat se poate de grav faptul ca un ziarist este arestat pentru eventuale dezvaluiri si pe de alta parte indivizi ca Serban Mihailescu, Elena Udrea, Monica Iacob Ridzi sunt in libertate. Mai noi si CSAT-ul canta aceasta amenintare nationala in care trusturile de presa pot reprezenta o amenintare. Este atat de vizibila intentia Antenelor si a Realitatii ca numai o minte paranoica le-ar considera un pericol. Ceausescu a fost bantuit de strigoii campaniilor mediatice din vest si se pare ca la Cotroceni a ramas un virus. Altfel nu se explica contaminarea fiecarui presedinte de aceleasi simptome. Acum ca niciodata, apar si aplaudacii in fata (Mihai Boldea) si cer dreptate. Presa este vinovata! Am gasit marea coruptie! Mihai Boldea isi doreste probabil o vizibilitate mai buna pe axa Cotroceni ..
  • +3 (3 voturi)    
    Nu-i e deloc rusine? (Marţi, 29 iunie 2010, 11:31)

    Grig [anonim]

    Se vede foarte clar ca nu era vorba despre consultanta ci despre aparitia pe sticla... Care-i deosebirea intre domnisoara si D.D. Direct? Macar ala are televiziunea lui...
  • +4 (8 voturi)    
    ce zicea pdl-ul in campanie? (Marţi, 29 iunie 2010, 11:38)

    cristi [anonim]

    depolitizare televiziune,radio ??? pe naiba.. au doar haine portocalii..in rest ca rosii si galbenii. ziceau ca fac si dreag si au facut ..da...pentru ei. imi vine sa-mi tai mana cu care i-am votat.. toti sunt la fel..niste lepre ce merita sa ajunga cu o lopata in mana la sapat canale
  • -1 (1 vot)    
    nu mi se pare credibil Boldea (Marţi, 29 iunie 2010, 14:41)

    kaata [anonim]

    Cautati in ziarul de investigatii sa vedeti cu ce se ocupa personajul care acuza.
  • 0 (0 voturi)    
    Astia vin cu mancare de-acasa! (Marţi, 29 iunie 2010, 14:43)

    Radu Humor [anonim]

    Am observat ca nu conteaza ce au in cap fatucile astea pe care mahari de partid le iau dupa ei la Bucuresti, pe timpul mandatului lor, dar pe banii nostri.
    Totul e sa arate cat de cat bine ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    poezie (Duminică, 9 ianuarie 2011, 21:24)

    mucea bambucea [anonim]

    Eu sunt Boldea Mihail
    Cu relatii la guvern
    La senat eu mam bagat
    Intre lideri de rahat
    Sunt un mare infractor pentru-al da tarii vitor
    In afaceri m-am bagat cu Galca si Ceafalon
    Doi asociati beton
    Cu terenuri, case noi
    Falsuri tari si instigari
    Cu dosare la Parchet
    Am ajuns pe internet
    D.N.A-ul si D.I.I.C.O.T-ul
    Vin si pleaca ca potopul
    Fiind ca sunt un deputat
    Pe relatii mult bazat
    Sunt un avocat vedeta
    Ma bazez pe influenta
    Judecatorii ma asculta
    Si condamna la minuta
    Pe baietii i-am infundat
    Fiind c-afacere-a cedat
    Gelu n-a mai cumparat
    La politie sa spart
    Eu ii apar pe baieti
    Cu avocatii influenti
    Faptele nu-mi recunosc
    C-ai anchetatorul prost
    Caragea el se numeste
    In anchete nui prea merge
    Prea usor se domoleste
    Cand de Boldea se vorbeste
    Ca sa scap nevinovat
    Pe baieti i-am acuzat
    Iata stau la inchisoare
    Eu fac mersuri in dosare
    Am relatii peste tot
    Ma declar sef MAFIOT
    In prezent cum observati
    Pe site cand sunt prezentat
    In foto sunt deghizat
    Si eu si Galca al meu
    Deghizati vom fi mereu
    Pagubitii sa ne vada
    Sa ne rada o lume-ntreaga
    La terenuri.......baga sama.....!

    Aceasta poezie este dedicata pentru Boldea Mihail deputatul PDL Galati.