VIDEO Laura Calciu, reporter Realitatea TV, ii va da in judecata pe toti cei care sustin ca lesinul unei batrane la un miting de protest a fost regizat

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 14 aprilie 2011, 11:50 Economie | Media & Publicitate

Jurnalista Laura Calciu de la Realitatea TV ii va da in judecata pe toti cei care au afirmat ca sunt regizate imaginile in care o femeie lesina in timpul unui protest de la Urlati, dupa cum a spus joi, la CNA, reprezentanta postului, Roxana Niculescu. Aceasta a precizat ca televiziunea sprijina demersul Laurei Calciu si a dezmintit categoric ca imaginile respective au fost regizate.

Potrivit Roxanei Niculescu, director de programe Realitatea TV, "a existat, inaintea noastra, un sincron pe care doamna respectiva l-a dat unui alt post national (...) si a spus ca este cardiaca si totusi a venit la protest".

Ea a precizat ca Laura Calciu nu avea cum sa regizeze incidentul pentru ca s-a aflat tot timpul in direct, iar semnele sale erau catre ceilalti participanti la protest.

Femeia respectiva a lesinat si a fost dusa cu salvarea la Ploiesti, lucru care se poate verifica, ambulanta confirmand ca femeia a avut un atac de cord, a spus Roxana Niculescu.

Pe YouTube a circulat, incepand de luni, un videoclip in care o batrana pare sa lesine in direct, in timpul unui reportaj realizat de Realitatea TV la un miting de protest impotriva desfiintarii unei unitati spitalicesti. Videoclipul postat initial a fost scos, ulterior de pe YouTube, la cererea Realitatii TV, insa intre timp au aparut copii ale acestuia.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15336 vizualizari

  • +82 (84 voturi)    
    Laura Magneziu (Joi, 14 aprilie 2011, 11:55)

    gigel [anonim]

    Oh, da, va da in judecat vreo 200 de forumisti care au comantat imaginile alea acum 2 zile pe hotnews :))
    • +53 (59 voturi)    
      PENALTI ...clar ...11m !!!! (Joi, 14 aprilie 2011, 12:13)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Daca se dovedeste simularea, propun sa i se dea doamnei un cartonas rosu ... de partid !
      • -10 (24 voturi)    
        corect: daca se dovedeste simularea (Joi, 14 aprilie 2011, 13:41)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        Exact pe asta se bazeaza, ca tu trebuie sa dovedesti simularea si nu prea ai cum.

        Sincer, nu cred ca e simulare. Cred ca s-au intalnit cativa factori care par asa de absurzi, incat refuzi sa crezi ca pot fi si reali. Daca stai si te gandesti, atitudinea reporterului roman care vizualizeaza pasiv o pseudo-nenorocire (spre deosebire de A.Gheorghe care, la caderea lui Boc, striga sa se bage publicitate), oamenii din jur la fel de indifierenti, manifestanti de o veselie nelalocul ei, femei in varsta care se imping si impiedica una pe alta, politistul care, luat repede cu 112, tranteste o minciuna samd... toate astea fac parte din cotidian. Oamenii astia nu simuleaza, asa sunt ei. Regia Realitatii este re-interpretarea acestor lucruri.
        • +24 (24 voturi)    
          Amenda penala femeii care a simulat! (Joi, 14 aprilie 2011, 14:47)

          vamaiot [anonim] i-a raspuns lui daniel

          Daca la protest s-a deplasat o Ambulanta si nu s-a constatat o problema de sanatate este normal ca femeia care a mimat sa fie amendata pe motiv ca poate acel echipaj ar fi putut interveni pentru un pacient adevarat !

          Daca se poate constata complicitatea televiziunii, CNA-ul sa amendeze transmisia unui fals eveniment !
      • +3 (3 voturi)    
        rock (Vineri, 15 aprilie 2011, 9:05)

        Zod [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

        ce se intampla acolo e regizat - elemente ala regizari sunt recunoscute chiar de "reporteritza" regizo -semn catre interlocutori sa se apropie -caderea babutzei etc etc sunt doar amanunte
    • +50 (52 voturi)    
      si pe mine, si pe mine (Joi, 14 aprilie 2011, 12:17)

      asdsadasd [anonim] i-a raspuns lui gigel

      si pe mine sa ma dai in judecata, te rog sa nu ma uiti, m-as simti jignit profund!
      • +40 (42 voturi)    
        noi vrem repect... si lesinam in direct... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:47)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui asdsadasd

        tovarasa calciu,vrei sa-ti trimit o copie dupa cartea de identitate...sa sti unde trebuie sa trimiti citatia...
        • +15 (15 voturi)    
          zvonalitatea teve vintoasa (Joi, 14 aprilie 2011, 14:17)

          panfil [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

          era in plina revolta, aseara, ca s'a dat pe teve o femeie batrana, dezbracata, de catre ministrul sanatatii si ca niciun ong n'a protestat. este vorba de batrana cu spinarea mancata de rani, care zacuse doi ani intr'unul din spitalele astea.
          nerusinat ministru' asta ungur, sa arate asa ceva....:-(
          va'nchipuiti ce'ar fi sa inchida spitalul de urgenta floreasca ! ar lesina si vintu !
          • +16 (16 voturi)    
            AICI PUTETI VIZIONA "ARANJAMENTELE" Realitatii TV! (Joi, 14 aprilie 2011, 15:48)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui panfil

            Adevaratul video in care se vede "aranjamentul" Realitatii TV il gasiti la : youtube.com/watch?v=qxGOKkePwg4
            Nu-i prima data cand Realitatea TV distorsioneaza adevarul si incearca sa manipuleze opinia publica. Ar fi mai corect sa o spuna pe sleau: vrem caderea acestui guvern ca seful nostru sa scape de procese, asa cum i-au promis cei din USL.
            O asemenea asumare i-ar mai credibiliza si nu i-ar arunca mai jos decat au ajuns: locul 8 in prime-time!
            Apropo, toate manifestatiile privind inchiderea spitalelor au loc doar in localitatile in care sunt primari PSD sau PNL. O asemenea manifestatie “spontana” a avut loc acum doua zile exact cand a inceput emisiunea “Editie Speciala” iar unul dintre moderatori, Striblea, era deja acolo sa faca “pregatirile” de rigoare.
            Realitatea TV este o vidanja prin care Vantu spera sa scape de puscaria de care se apropie cu pasi de dans!
            • +1 (1 vot)    
              Se sterg urmele ... (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 10:49)

              Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              vezi ca a disparut clipul de pe linkul dat, courtesy of ... Realitatea Media (zice You Tube). Eu zic sa-i dea si pe ei in judecata fatuca!
    • +35 (37 voturi)    
      Libertatea de expresie (Joi, 14 aprilie 2011, 12:20)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Nu exista decat la iRtv ? Asta e planul guvernarii USL ?
      • +30 (32 voturi)    
        vor sa acopere o minciuna cu alta minciuna... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:57)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

        am citit i adevarul de azi ca,atunci cand a ajuns ambulanta,femeia avea pulsul norma si nu avea nici o problema de sanatate.de unde ati scos chestia cu atacul de cord?
        • +8 (8 voturi)    
          link.. (Joi, 14 aprilie 2011, 13:58)

          Dnn [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

          te rog lasa un link daca se poate.
          • +12 (12 voturi)    
            cauta pe prima pagina ... (Joi, 14 aprilie 2011, 14:39)

            popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Dnn

            in adevarul si evz...declaratia celor de la salvare,si a directorului de la spitalul unde a fost dusa presupusa lesinata...
          • +8 (8 voturi)    
            link... (Joi, 14 aprilie 2011, 14:45)

            popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Dnn

            http://www.evz.ro/detalii/stiri/realitatea-tv-ameninta-cu-tribunalul-in-cazul-lesinului-dar-shttp://www.adevarul.ro/actualitate/Realitatea_TV-un_post_de_lesina_lumea_0_461954390.html-ar-putea-alege-cu-o-plange.html
    • +32 (34 voturi)    
      Reality (Joi, 14 aprilie 2011, 12:34)

      Cristianssen [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Lesinul a fost regizat , este evident lucrul asta.
      Din declaratia directorului de programe Rtv deduc urmatoarele:
      1. Ideea lesinului nu a fost a Laurei Calciu, ea doar a indeplinit un ordin , posibil Roxana Niculescu , director de programe sau superiorul Laurei , care se ocupa de stiri.
      2. Prin urmare , Laura saraca nu poate fi sanctionata, doar sustinuta. De aceea au contra-atacat cu amenintarea cu judecata.
      • -9 (19 voturi)    
        reportera o chema pe femeie la interviu (Joi, 14 aprilie 2011, 13:03)

        karol [anonim] i-a raspuns lui Cristianssen

        eu cred ca reportera o chema pe femeie la interviu iar aceasta s-a impiedicat de scari. La sfarsitul filmului se vede ca erau scari.
    • +27 (29 voturi)    
      chiar pe toti? (Joi, 14 aprilie 2011, 12:40)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui gigel

      asta vroiam si eu sa spun, o sa aiba ceva bataie de cap daca vrea sa actioneze in judecata pe TOTI cei care sustin ca lesinul este suspect!!!
    • +29 (31 voturi)    
      ... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:46)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Corect se spune Laura MagneB6 si trebuie sa recunosti ca baba si-a jucat relativ bine rolul :))
      • +10 (10 voturi)    
        da (Joi, 14 aprilie 2011, 13:44)

        lb [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

        baba a jucat relativ ok. eu cred ca vina a fost a cameramanului. daca tinea un cadru strans, nu o vedem pe (cadere de) calciu facand semnul, nici pe baba toapaind in spate, nici pe rromii care o insoteau razand dupa ce ea cade si nici pe baba de langa care o impinge in fata. poate am fi luat si bataia cu degetul in microfon drept un sunet datorat caderii. ar fi fost aproape credibil.
      • +1 (1 vot)    
        Relativ bine .. (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 10:52)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

        da ramasese cu manuta ridicata din cot sa-si fereasca fata. Cam greu pt un lesinat sa tina cotul sus.
    • +29 (31 voturi)    
      Contra-judecata :D (Joi, 14 aprilie 2011, 12:59)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Si noi, la randul nostru, ar trebui sa ne adunam toti 3-400 de forumisti, sa ne luam un avocat serios si o sa odam in judecata pe Calciu si iRTV ptr ca au tupeul sa ne ia de prosti. Si peste asta sa ne mai si ameninte cu procese ptr ca am avut curajul sa deschidem ochii si sa vedem realitatea (nu TV) cu adevarat.

      Ce ziceti ?

      Eu unul nu pot accepta sa fiu luat de prost de catre SOV. Per total, asta este parerea lui despre natiunea romana....
    • +12 (12 voturi)    
      Caderea de Calciu (Joi, 14 aprilie 2011, 13:33)

      Close [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Baba a avut a cadere regizata de Calciu :D. Sunt periculoase caderile de calciu.
    • +11 (11 voturi)    
      detalii (Joi, 14 aprilie 2011, 13:48)

      ispy [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      e regizata.

      as dori sa ne comunice domnisoara reporter la ce adresa sa ne trimitem cnpul, numele complet si adresa, pentru a ne putea da in judecata.
  • +43 (45 voturi)    
    unde s-a ajuns cu presa asta! (Joi, 14 aprilie 2011, 11:55)

    toto [anonim]

    pare evident, atat de neprofesionisti, incat nici o regie ca lumea nu pot sa faca
  • +34 (36 voturi)    
    Oricand! (Joi, 14 aprilie 2011, 11:57)

    Axel [anonim]

    Da sigur si marmota croseta clatite pentru copii nestiutori!
  • +34 (36 voturi)    
    mai are si tupeu (Joi, 14 aprilie 2011, 11:58)

    dorul [utilizator]

    ...
  • +41 (43 voturi)    
    te rog, da-ma in judecata (Joi, 14 aprilie 2011, 12:00)

    dragoshf [utilizator]

    videolclipul a fost regizat
  • +36 (38 voturi)    
    totusi niste intrebari... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:00)

    dodu [anonim]

    pentru "campionii" informarii corecte IRTV:
    - daca aveti dreptate de ce nu s-a dezbatut pe acelasi post acest aspect si numai in conferinta de presa?
    - cum de luni seara la buftea a fost "organizata" o alta manifestatie ABSOLUT spontana, exact cand ministrul sanatatii era in studio? ca sa nu mai spun ca de cateva ori(banuiesc ca absolut neintentionat) vocea ministrului a fost acoperita de "exprimarile" manifestantilor...
    - daca va da in judecata, ce va cere domnita? Ca altii sa demonstreze ca ea "n-a trucat" sau altii sa demonstreze ca totul n-a fost spontan???
    banuiesc ca intrebarile astea sunt si vor fii pur retorice...
  • +34 (36 voturi)    
    Corect (Joi, 14 aprilie 2011, 12:01)

    Mycroft [anonim]

    Pai, si eu zic ca-i regizat. Ce-o sa faca, ma da si pe mine in judecata? Hotnews, sa las o adresa pentru citatie? ;)
  • +29 (31 voturi)    
    sigur (Joi, 14 aprilie 2011, 12:01)

    TopCat [utilizator]

    tot inainte cu prosteala, irealitatea! cu siguranta ca mai sunt o groaza de fraieri care va sunt fideli si cred ca ce faceti voi acolo e jurnalism.
  • +34 (36 voturi)    
    Incepe cu mine!!! (Joi, 14 aprilie 2011, 12:02)

    alinm [anonim]

    Sunt gata de proces!
  • +38 (40 voturi)    
    Lesinul a fost regizat (Joi, 14 aprilie 2011, 12:02)

    Mjay [utilizator]

    So sue me :p
  • +31 (33 voturi)    
    . (Joi, 14 aprilie 2011, 12:04)

    Ivanu [utilizator]

    Vrajeala tipica unui post gen Realitatea TV.
  • +24 (26 voturi)    
    greu de numarat (Joi, 14 aprilie 2011, 12:04)

    romi [anonim]

    in rest nici nu ma indoiesc de veridicitatea lesinului.acu, eu cred ca baba n-a lesinat de...ras, c-ar fi ...rasul lumii.
  • +34 (36 voturi)    
    Au (are) si tupeu. (Joi, 14 aprilie 2011, 12:04)

    admus [utilizator]

    Astia chiar vor sa duca tupeul si nesimtirea la grad de lege. Adica se vede clar cu ochii ce face si ei (ea) nimic .... Batman, Batman !!!
  • +34 (36 voturi)    
    Wow... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:05)

    dans [anonim]

    Wow, parca ziaristii erau trup si suflet pentru libertatea de exprimare, si impotriva datului in judecata. Impotriva pedepsei pentru calomnie, etc.
    Ce sa fie, ce sa fie? Oare doar ei au dreptul sa calomnieze liber, sa faca bascalie, sa ia la misto, sa prezinte tendentios, "critic"?
    Dar le piere brusc umorul si devin mici stalini cand e vorba de ei insisi?
  • +26 (28 voturi)    
    Eu sustin ca a regizat ! (Joi, 14 aprilie 2011, 12:05)

    Daniel [anonim]

    Hai da-ma in judecata , fa ! Culmea e ca nu era nevoie de scene din astea platite. Tara chiar arde , nu era nevoie de scenarii.
  • +29 (31 voturi)    
    Ii da in judecata pe ce motiv ??? (Joi, 14 aprilie 2011, 12:06)

    Frankie [utilizator]

    ati prostit poporul cu televizorul !!!!
  • +15 (23 voturi)    
    rushinica (Joi, 14 aprilie 2011, 12:07)

    claudiu [anonim]

    rushinica rushinica d-nisoara calciu.
    nu a-ti dat nici o mana de ajutor femeii lesinate. a-ti continuat transmisia fara a avea instinctul de a ajuta femeia cazuta. nici celelalte persoane nu au reactionat inspre a ajuta ;
    eu cred ca a fost un fals de reportaj si ca totul a fost regizat.

    cu drag
    un medic
  • +18 (20 voturi)    
    sincron (Joi, 14 aprilie 2011, 12:08)

    lmc [utilizator]

    nu-s din domeniul media, asa ca nu prea inteleg afirmatia: "a existat, inaintea noastra, un sincron pe care doamna respectiva l-a dat unui alt post national"

    ce inseamna sa dai un sincron unui post national?
    • +10 (10 voturi)    
      sincron (Joi, 14 aprilie 2011, 13:57)

      dbp [anonim] i-a raspuns lui lmc

      sincronul se referea la faptul ca atunci cand se filmeaza zona, baba sa lesine si nu inainte de a filma!
  • +24 (26 voturi)    
    Laura... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:18)

    laura [anonim]

    ... tu mai proasta de atat poti sa fi?
    • +12 (12 voturi)    
      se poate... (Joi, 14 aprilie 2011, 13:26)

      octopus [utilizator] i-a raspuns lui laura

      Da, poate si mai mult de atat... lesin cu 2 babe in direct! :))
  • +18 (20 voturi)    
    Pasi in nesimtire (Joi, 14 aprilie 2011, 12:18)

    Aurel [anonim]

    De la "Palma lui Basescu" remixata in studio la "Lesinul in direct" on air nu e decat un pas in directia nesimtirii tulumbistica cu sau fara batista a latrinelor TV.
    P.S. Ca sa ma dati in judecata si sa-mi luati caii de la bicicleta, rog HotNews.ro sa le dea datele mele de contact. :)
  • +21 (23 voturi)    
    ia sa vedem scap? (Joi, 14 aprilie 2011, 12:19)

    tudorel [anonim]

    io sustin ca lesinul batranei a fost regizat
  • +20 (22 voturi)    
    vorba din popor : (Joi, 14 aprilie 2011, 12:20)

    mihai [anonim]

    prostul pana nu e fudul , nu e prost destul..........
  • +17 (19 voturi)    
    chiar asa? (Joi, 14 aprilie 2011, 12:21)

    neutrino [anonim]

    eu sustin ca "lesinul" a fosr regizat chiar de catre madama Calciu (mi-a placut mult gluma cu caderea de calciu si madama Calciu; vb. aia 2 de Ca :) ).
    Curiozitatea mea e cum ma da madama in judecata??
  • +15 (17 voturi)    
    Regizor de "oscar" (Joi, 14 aprilie 2011, 12:22)

    show time [anonim]

    "A existat un sincron" - sunt curios ce alte televiziuni mai filmau in acelasi timp cu cei de la Realitatea si mai ales diagnosticul dat de medicii care au dus pacienta la spital. Da, ea a fost dusa la spital, ca normal asta e serviciul de 112, trebuie sa isi faca treaba, dar dupa aia?

    Nici macar o regie nu poate sa puna in practica, vai de capul lor.
  • +17 (19 voturi)    
    si eu (Joi, 14 aprilie 2011, 12:23)

    mark_atmail [utilizator]

    sustin ca a fost regizat!
  • +17 (19 voturi)    
    jignire a bunului simt (Joi, 14 aprilie 2011, 12:24)

    buha [utilizator]

    Ce face fatuca asta Calciu e bataie de joc, oricum e o jignire a bunului simt.

    Categoria de telespectatori ai antena 3 si realitatea tv este cea care "pune botul" la tot ce i se serveste pe sticla fara sa gandeasca.
  • +14 (16 voturi)    
    intrebare (Joi, 14 aprilie 2011, 12:25)

    Luke [anonim]

    "un sincron pe care doamna respectiva..." ce inseamna asta?

    PS: sue me too!
    • +4 (4 voturi)    
      sincron (Joi, 14 aprilie 2011, 13:56)

      dbp [anonim] i-a raspuns lui Luke

      sincronul se referea la faptul ca atunci cand se filmeaza zona, baba sa lesine si nu inainte de a filma!
    • 0 (0 voturi)    
      sincron (Joi, 14 aprilie 2011, 14:45)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Luke

      "sincron" e denumirea folosita de oamenii din TV pt declaratiile incluse in materialele de stiri.
      in cazul declaratiilor luate unor oameni oarecare de pe strada, care nu sunt identificati cu nume si prenume pe ecran, i se mai spune si "vox" (de la "vox populi").
      se cheama asa pt ca este imagine cu sunet sincron, spre deosebire de imaginile cu sunet suprapus la montaj (voce din off).
  • +22 (24 voturi)    
    solutia era promotia la zahar (Joi, 14 aprilie 2011, 12:27)

    andu2 [utilizator]

    si cand ma gandesc ca in loc sa stea cu ochii in camera si cu microfonul in gura gabei ar fi putut sa o trezeasca pe lesinata....:)) Era suficient sa anunte ca e o promotie la zahar... Se ridica imediat lesinata....:))
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:49)

      x [anonim] i-a raspuns lui andu2

      reporterita ca reporterita.. mie cea mai simpatica mi se pare doamna in maro, care striga "a cazut o femeie aici, aduceti o ambulanta" si altele de genul... dar o face intinzand capul la microfon, nu uitandu-se in jur, cum ar face orice om normal ce cauta ajutor.
  • +17 (19 voturi)    
    Mai are si tupeu (Joi, 14 aprilie 2011, 12:27)

    Marian [anonim]

    Femeia nici nu cazuse si ea deja incepuse sa declare linistita ca a cazut o femeie, de parca era ceva ce trebuia sa se intample din moment in moment.
    Acum deja se umple de penibil sustinand contrariul , in conditiile in care tocmai operatorul ei i-a filmat greselile.
  • -15 (21 voturi)    
    halal.. (Joi, 14 aprilie 2011, 12:28)

    anonim [anonim]

    Cat curaj au unii din spatele monitorului. Ce nu as da sa fie asa si in realitate...
  • +12 (14 voturi)    
    Regie (Joi, 14 aprilie 2011, 12:28)

    Mierea Naturala [anonim]

    Suntem curiosi..noi partile Parate, ne vor chema pe rand sau pe toti odata la audieri
  • +24 (26 voturi)    
    mai bine taceau... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:29)

    andro [anonim]

    si-o lasau asa. Acum o sa caute si mai multi filmuletul si-o sa vada ce soi de jurnalism fac ei. Mai bine o musamalizau si lumea uita. Acum n-au facut decat s-o invie iar. Sau ei cred ca daca au bagat faza cu datul in judecata brusc faza devine plauzibila. Penibili pana la sfarsit...
  • +18 (20 voturi)    
    ivan vs. divan (Joi, 14 aprilie 2011, 12:30)

    styx [anonim]

    o vorba romaneasca spune ca daca-i dai nas lui ivan el se suie pe divan. Daca respectiva nu a fost anchetata pana acum in legatura cu respectivul "reportaj" s-a decis ca cea mai buna aparare e atacul si ii da in judecata pe cine vrea muschiu' ei.
  • +14 (16 voturi)    
    :)))) (Joi, 14 aprilie 2011, 12:34)

    andu2 [utilizator]

    tocmai ma uit la un alt protest....:)) pe realitatea...:)) Adica Calciu a facut cu mana pt ca oamenii sa se apropie. Pai regizati cum sa se manifeste oamenii in fata camerei? :)) Ii chema pe cei din spate, cei care se spargeau de ras, sa vina si sa isi spuna punctul de vedere razand....:)))))
  • +17 (19 voturi)    
    o invidiez.... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:36)

    alt adrian [anonim]

    pe aceasta tanara domnisoara , tanara " reporterita ", ca are salariu enorm care sa-i permita sa plateasca taxa de timbru ptr fiecare din procesele ( multe ) pe care le va deschide. Ca sunt multi, si nu prosti, domnisoara...
  • +16 (18 voturi)    
    si eu cred ca e regizata! (Joi, 14 aprilie 2011, 12:37)

    Ana [anonim]

    astept citatia!!!
  • +17 (19 voturi)    
    De cand (Joi, 14 aprilie 2011, 12:40)

    Gabi M [utilizator]

    cu "facatura" cu palma lui Basescu ii cred capabili de orice pe astia dela Realitatea TV!
  • +21 (23 voturi)    
    salvarea chemata in 25 de secunde (Joi, 14 aprilie 2011, 12:47)

    Mihai [anonim]

    In transmisia asta live femeia cade la secunda 12 iar politistul apare in cadru la seunda 37 anuntand victorios ca a sunat la 112!! In 25 de secunde politistul, desi nu era de fata, a reusit nu numai sa inteleaga care e pb dar a si sunat la 112, a primit si legatura, a dat si coordonatele locului unde tb sa vina salvarea si a venit sa si anunte asta la realitatea. No,. si mai ziceti ca nu sunt prompti bugetarii nostri!!!
  • +16 (18 voturi)    
    asa televiziuni asa public (Joi, 14 aprilie 2011, 12:48)

    florin [anonim]

    Adica ce vedem nu e adevarat? Sunt adevarate doar vorbele tale din reportajul ala cretin?. Personal cred ca nu esti jurnalista ci doar o fiinta jenanta.
  • +14 (16 voturi)    
    justitie (Joi, 14 aprilie 2011, 12:48)

    ion [anonim]

    hai la judecata,
    gata ati rezolvat cazul.
  • +19 (21 voturi)    
    Ia te uita bre la ea ce tupeu!!!! (Joi, 14 aprilie 2011, 12:50)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Ce-o sa faci caricatura de "jurnalist"? O sa dai in judecata sute de mii sau milioane de persoane care cred si sustin ca lesinul ala a fost fabricat? Imaginile sunt graitoare tovarasico. "Lesinul" ala a fost o regie grosolana din partea unui psot de televiziune care din asa ceva traieste. Din manipulare, instigare la violenta si diversiuni.
    Chiar n-ai bun simt? Chiar n-ai rusine? Se pare ca nu.

    P.S. Da-ma in judecata! Eu cred ca toata povestea asta cu lesinul a fost regizata.
  • +19 (21 voturi)    
    ... (Joi, 14 aprilie 2011, 12:51)

    dan voiculescu [anonim]

    laura, e in regula, ai imbulinat-o, se vede cu ochiu liber ca doamna cade la harneala si tu ii dai indicatii. pina si mie mi-e jena cu scena asta de cacao de la televizuina mea.

    ps1: ma dai in judecata?? sanchi...
    ps2: treci pe la mine in birou sa analizam situatia...
  • +16 (16 voturi)    
    kjg (Joi, 14 aprilie 2011, 12:53)

    cristi [anonim]

    mie imi place numele celui care a postat videoul. respekt!:)
  • +15 (17 voturi)    
    zmeuritza (Joi, 14 aprilie 2011, 12:59)

    iuliua [anonim]

    Doamna "reporter" Laura Calciu parerea mea este ca lesinul a fost regizat (prost)
  • +13 (15 voturi)    
    Bravo laura! (Joi, 14 aprilie 2011, 13:07)

    ddd [anonim]

    Aceasta printesa trebuie inteleasa. In sfarsit a ajuns in centrul atentiei. Nu conteaza ca nu are niciun talent inascut sa sa fi facut un act social demn de respec. Inca o creatura fara creier a ajuns vedeta de prim plan. Sa moara de invidie vecinii, prietenii si dusmanii.
    Sa vedem care episoade vor fi pe sticla.
    Elodia a murit!
    Traiasca laura!
  • +19 (19 voturi)    
    Analfabetismul juridic la romani... (Joi, 14 aprilie 2011, 13:08)

    Danon [utilizator]

    ... nu domnisoara, nu puteti sa dati pe nimeni in judecata. Numai persoana lezata poate. E o regula juridica de baza pe care un jurnalist o invata in a treia zi de formare. Dumneavoastra cate zile de formare jurnalistica ati facut?
  • +16 (18 voturi)    
    Ka.. (Joi, 14 aprilie 2011, 13:09)

    plumb [anonim]

    Proasta pana la capat ! Regie incredibil de proasta ...televiziune condusa de un prost care stia ca este interceptat si vorbea la telefon cu un urmarit international... Daca pana acum 90% din cei care au vazut stirea la televizor nu aflasera ca este trucata si chiar credeau ca Guvernul omoara oamenii pe strada ...acum "Ca" "Ca" face taraboi si atrage atentia ... Eu am incredere ca in ziua de azi oamenii nu mai sunt asa prosti cum ii crede Realitatea & Co
  • +16 (18 voturi)    
    Dati in judecata operatorul (Joi, 14 aprilie 2011, 13:11)

    nano2k [utilizator]

    Pana la urma operatorul este cel care a gresit filmand cadre prea laaargi. Nu trebuia.
  • +13 (15 voturi)    
    Atentie la secunda 11 (Joi, 14 aprilie 2011, 13:12)

    cristihan [anonim]

    De acolo se vede clar ca nu dna Calciu a regizat lesinul, ci doamna in albastru (cu esarfa roz si cu ochelari). Ea este cea care da comanda "Cazi ma!" (serios vorbind, asta se poate dovedi). Dra Laura Calciu era doar asistenta regie si s-a ocupat de pozitionarea actorilor in platou.
  • +12 (12 voturi)    
    Puterea exemplului (Joi, 14 aprilie 2011, 13:23)

    Dana43 [utilizator]

    Sa zicem ca don'shoara reporter n-a avut amestec, desi modul in care a comentat evenimentul cam spune contrariul. Dar "leshinata", poate fi data in judecata pentru "copyright" de presedintele CJ Arges, lesinat in direct la tribunal, SOV, tot la tribunal si el si inca vreo catziva care au vazut ca mitingurile se anima subit cand se lasa cu Salvare si transmisii in direct. Hai sa ne lase simulantzii astia. Reporterii pot fi acuzati de complicitate prin mediatizarea si implicita creditare a lesinurilor inchipuite.
  • +9 (9 voturi)    
    Regizor prost...se vede din satelit... (Joi, 14 aprilie 2011, 13:37)

    ibm [anonim]

    Regizor si actori mai prosti decat permite legea....
    by the way: pe baba cred ca o chema Laura Lipsadecalciu....vai de capul vostru de jurnalisti (acestea sunt jurnalistii USH...etc)
  • +7 (7 voturi)    
    libertate de exprimare? (Joi, 14 aprilie 2011, 13:40)

    nahir [utilizator]

    da, dar numai pt. itrv si numai cum o vrea ea.
    daca cumva iti utilizezi proprii neuroni si constati ca ceea ce ti se prezinta drept realitate este de fapt o facatura ordinara si-ti exprimi si parerea, ai inbulinat-o. te da d-ra cu un singur neuron, pompieristic numita jurnalista (sau reportera?), in judecata.
    "noi vrem respect". hai na! pai il meritati mai smecherasi de cartier?
  • +12 (12 voturi)    
    Cazi faaa!!! (Joi, 14 aprilie 2011, 13:42)

    timis [anonim]

    Uiti-va la doamna in albastru la 0:10... Ce spune?

    Atac de cord??? maaa leeeeesiii:))
  • +10 (10 voturi)    
    mai bine taceau (Joi, 14 aprilie 2011, 13:49)

    Alex Valahul [anonim]

    mai bine taceau astia de la realitatea...asa se afunda in ridicol
  • +6 (6 voturi)    
    Inca nu au scos stirea de pe site (Joi, 14 aprilie 2011, 13:49)

    Vaisamar [anonim]

    http://www.realitatea.net/o-femeie-a-lesinat-la-un-protest-pentru-salvarea-unui-spital_822824.html =)
  • +9 (9 voturi)    
    Si eu vreau (Joi, 14 aprilie 2011, 13:50)

    Bogdan Popovici [anonim]

    Ete na, sa ma treaca si pe mine pe lista paratilor:

    "Lesinul babei a fost regizat de catre Laura Calciu si flacaii de la Realitatea"
  • +12 (12 voturi)    
    unde justitia (Joi, 14 aprilie 2011, 13:50)

    contribuabilu [anonim]

    pentru fals si uz de fals nu trebuia sa se autosesizeze"cineva"
  • +8 (8 voturi)    
    calciu este efervescenta (Joi, 14 aprilie 2011, 13:57)

    aka [anonim]

    Poliţistul care a sunat la 112, Gheorghe Matache, povesteşte: „Cu cinci minute înainte să leşine, femeia (Cornelia Tudorache - n.r.) a venit la mine, mi-a zis că se simte rău şi să sun la 112. Am crezut că e vrăjeală şi i-am spus să sune ea dacă are vreo problemă, pentru că eu o vedeam pe picioarele ei."

    La faţa locului au sosit două ambulanţe. Prima, cea a Serviciului de Ambulanţă Urlaţi, care se întorcea de la Ploieşti de la un alt caz, a ajuns prima şi a preluat-o pe Cornelia Tudorache. A doua, chemată de la Mizil, a bătut drumul degeaba. „În momentul în care a ajuns ambulanţa, Cornelia Tudorache era conştientă, avea puls normal, tensiune normală. Serviciul de Ambulanţă din Urlaţi nu are medici, cel care a intervenit fiind un asistent medical. Cum femeia acuza dureri cardiace, a fost transportată la Spitalul Judeţean Prahova din Ploieşti pentru evaluare", ne-a declarat Daniel Nicolae, directorul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Prahova.

    Femeia, cunoscută cu probleme cardiovasculare, a fost oprită la Spitalul Judeţean Prahova pentru investigaţii şi internată vreme de cinci zile. În faţa reporterilor „Adevărul", Cornelia Tudorache nu părea a-şi mai aminti de discuţia cu poliţistul, anterioară leşinului, şi neagă că ar fi fost conştientă în momentul sosirii ambulanţei. „Am căzut şi n-am mai ştiut de mine.

    Maşina Salvării a sosit la locul leşinului de la Urlaţi la 16 minute după apel, informează reprezentanţii Ministerului Sănătăţii (MS). Aceştia spun că, potrivit echipajului de pe ambulanţă, bătrâna era conştientă şi într-o stare bună în momentul sosirii maşinii, dar pentru că pacienta şi alţi doi-trei martori au spus că ea şi-a pierdut cunoştinţa, echipajul a decis s-o ducă la Spitalul Judeţean Prahova.
    sursa: Adevarul http://www.adevarul.ro/actualitate/Realitatea_TV-un_post_de_lesina_lumea_0_461954390.html
  • +11 (11 voturi)    
    Hahahaha!!! (Joi, 14 aprilie 2011, 14:04)

    George [anonim]

    Ce manipulare ordinara!!!!!!!!!!!!!! iRealitatea, sunteti niste gainari penibili!!!! Hurezene!!!!! Ce faci ba? Dormi in front? Tanaseeee!!!! Unde e BBC-ul ala????? CNA!!!!!! De ce le-ati dat licenta astora desi aveati toate motivele din lume sa n-o faceti????
  • +9 (9 voturi)    
    Unde as putea ... (Joi, 14 aprilie 2011, 14:08)

    PuYa [utilizator]

    ... sa ma inscriu si eu sa ma dea si pe mine in judecata?
  • +12 (14 voturi)    
    Am observat (Joi, 14 aprilie 2011, 14:31)

    Angajatul zelos [anonim]

    o chestie, la articolul asta, ca si la precendentul, cel cu filmul. Aproape toate comentariile au n-2 voturi pozitive din n voturi. Se pare ca 2 angajati zelori de la Irealitatea au intrat si au dat minusuri la toate comentariile. Bine stimabililor, doar atat ati reusit sa mobilizati? Haideti ca puteti mai mult, am incredere in voi!
    • +6 (8 voturi)    
      Nu vreau sa o fac pe desteptul... (Joi, 14 aprilie 2011, 14:48)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui Angajatul zelos

      ...dar daca cineva are n-2 voturi pozitive inseamna ca o singura persoana a votat cu "-" iar restul de n-1 au votat "+" (primele n-2 voturi se iau cu + iar al n-1-lea vot cu plus anuleaza votul cu - )

      Zic si eu, nu dau cu parul!

      P.S. sper ca nu ma dai in judecata!
  • +6 (6 voturi)    
    O sansa... (Joi, 14 aprilie 2011, 14:33)

    Hollow [anonim]

    Chiar imi doresc sa dea in judecata, pentru ca ala e momentul in care apare sansa de a dovedi un fals. Avand in vedere ca nu e nimic ilegal, acum n-ai putea sa demonstrezi, dar odata ce incepi sa iei depozitii de la babele alea se cam schimba povestea...
  • +6 (6 voturi)    
    Nu ca nu am crede.... (Joi, 14 aprilie 2011, 15:15)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    ....dar antecedentele televiziunii in a relata evenimente intr-un mod jurnalistic coerent si cu bun simt fata de cei ce urmaresc postul ne-a facut sa fim sceptici fata de relatari si imagini
  • +9 (9 voturi)    
    :)))) (Joi, 14 aprilie 2011, 15:38)

    edii11 [utilizator]

    Nu ma mai pot oprii din ras :)))))) . Lesinul a fost regizat! Poftim madam, acu' da-ma in judecata :)))))
  • +8 (8 voturi)    
    vai si amar de capu nostru..... (Joi, 14 aprilie 2011, 15:43)

    soso [anonim]

    toti care lucreaza la o televiziune, se numesc jurnalisti??? cine iti da dreptul sa te numesti daca ai un microfon sau un stilou in mana? jurnalist???? hm.....cred ca toate pitipoancele care vor sa-si etaleze prostia, iau cate un microfon in mana, dupa care fac garagatie cu pretentii de jurnalist.....bai, eu nici nu am stiut de faza asta, doar ce am citit pe Hotnews, si asta doar datorita faptului ca de mai bine de 1 an , am scos de pe grila tv-ului aceste jeguri de televiziuni- irtv, felix 1-100, si tot ce inceamna tv de stiri din Ro. draga calciu, sau complex de ...frustrari...pune mana pe telecomanda, gaseste CNN, BBC, TVE, Euronews, etc etc etc, si vezi cine are dreptul sa se numeasca jurnalist.....
  • +6 (6 voturi)    
    tupeu ordinar de ''reporter'' (Joi, 14 aprilie 2011, 16:02)

    Sting [utilizator]

    sa se ia de mana cu tiganii din piata si samsarii din vitan.
  • +5 (5 voturi)    
    Atentie, motor ...START (Joi, 14 aprilie 2011, 16:22)

    Westbam [utilizator]

    Film: Baba, Laura si caderea de Calciu
    Regizor: Laura Ca
    Actori: Baba cu fes negru, baba in albastru ("Cazi, fa!"), baba cu batic maro (intermediarul), politistul mincinos
    Scena 1, prima dubla:
    Cazi, fa!
    Boof.
    Acum la modul serios, e cineva care a urmarit imaginile si crede altceva?
  • +5 (5 voturi)    
    Viceversa (Joi, 14 aprilie 2011, 16:57)

    Trojan.H [utilizator]

    Cred ca toti care au urmarit falsul ar trebui s-o dea in judecata pe angajata si postul sau pentru incalcarea dreptului la informare corecta, fals, uz de fals, inselaciune.
  • +6 (6 voturi)    
    si eu vreau... (Joi, 14 aprilie 2011, 17:02)

    Stoned [utilizator]

    ...sa fiu dat in judecata.
    Irealitatea TV e o facatura de ´televiziune´ iar baba a lesinat la comanda. ´Fromosii´ aia tineri din spate stiau ei de ce rad.
    I-a sa le dam 100 de ron sa zica adevaru... :))
    Huoo PENIBILITATEA TV!!
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa cum vedeti sunt user inregistrat (Joi, 14 aprilie 2011, 18:06)

    denvarel [utilizator]

    O invit pe aceasta cale pe jurnalista Laura Calciu sa-mi puna la dispozitie adresa la care pot sa-i confirm oficial urmatoarea opinie care imi apartine si de care nu ma dezic: Inregistrarea pe care o vedem in acest articol este urmare a unei puneri in scena prealabile. Iar dumneavoastra nu sunteti jurnalista, sunteti o caricatura de regizoare proasta.
    Si Roxanei Niculescu, director de programe Realitatea TV: Dorinta de a ascunde realitatea de care sunteti perfect constienta va face sa indrugati tampenii: "..iar semnele sale erau catre ceilalti participanti la protest". Adica jurnalistul, in timp ce ia un interviu, da din mana chemand multimea in fata camerei ca sa ce?
    Pentru ce chema prin semne Laura Calciu ceilalti participanti doamnă? Laura Calciu e jurnalist sau agitator? Si unde ii chema? Sa-i ia prim-planul? Dumneata gandesti inainte de a vorbi?
    Te astept cu drag in fata instantei si pe tine. O sa ma distrez avandu-te martor.
  • +3 (3 voturi)    
    Reporter RTV (Joi, 14 aprilie 2011, 18:13)

    Steliana [anonim]

    Ma inscriu si eu pe lista pt a fi data in judecata deoarece spun: Este o manipulare grosolana; filmuletul cu pumnul lui Basescu era mai credibil. Rusine pt astfel de ziaristi!
  • -6 (6 voturi)    
    Rareori poti vedea atatia forumisti penibili!! (Joi, 14 aprilie 2011, 21:15)

    .... [utilizator]

    Deja se stiu multe lucruri despre problemele acelei femei, dar haita de forumisti de partid o tin langa cu simularea. Desi sunteti impotriva haitelor de maidanezi, va comportati mai rau decat acestea.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai bune ... (Joi, 14 aprilie 2011, 22:50)

    Nicu [anonim]

    Mai bine stergeti iRTV, A1, A3 din grila de programe (asa cum am facut si eu) si gata.

    Scade audienta (im)posturilor de tembeliziune (rating-ul cum le place lor sa spuna), scad veniturile, la iRTV oricum nu mai sunt bani (la antene inca mai are Felix smantana din cea pastrata) si uite asa pot sa moara in pace.

    Asadar, hai sa le stergem din grila si sa-i lasam sa moara ... fiecare pasare pe limba ei piere ...
  • +1 (1 vot)    
    LIBERA OPINIE CUCOANA !!! (Vineri, 15 aprilie 2011, 1:51)

    N [anonim]

    Libertatea de exprimare si drepturile omului

    Declaratia Universala a Drepturilor Omului prevede, in articolul 19, faptul ca "orice persoana are dreptul la libertatea opiniei si a expresiei; acest drept include libertatea de a sustine propriile opinii, fara interferente, libertatea de a cauta, primi si raspandi informatii si idei prin orice mijloace si fara frontiere".

    Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, amendata prin Protocoalele nr. 3, 5 si 8 si completata prin Protocolul nr.2, incheiata la Roma la 4 noiembrie 1950 (publicata in Monitorul Oficial nr. 135 din 31 mai 1994), in articolul 10, prevede:
    1. Orice persoana are dreptul la libertatea de exprimare. Acest drept cuprinde libertatea de opinie si libertatea de a primi sau de a comunica informatii ori idei fara amestecul autoritatilor publice si fara a tine seama de frontiere. Prezentul articol nu impiedica statele sa supuna societatile de radiodifuziune, de cinematografie sau de televiziune unui regim de autorizare.

    si

    Constitutia Romaniei, in articolul 30 proclama: "Libertatea de exprimare"
    (1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public, sunt inviolabile.
  • +1 (1 vot)    
    Cum sa lesini! (Vineri, 15 aprilie 2011, 7:45)

    Paul Enache [anonim]

    D-na calciu sa ma dea in judecata si pe mine. Am vazut si eu filmulatul.
  • +3 (3 voturi)    
    cele mai bune dovezi (Vineri, 15 aprilie 2011, 8:05)

    NewLevel [anonim]

    1/ cind un om lesina "pe nepregatite", lumea sare sa-l ajute. E in instinctul omului sa se aplece dupa cel cazut (cautati pe youtube "live faint -linkin" si o sa vedeti ca cei din apropiere lasa balta orice activitate pentru a-l ajuta pe cel lesinat). In nici un caz nu stau cu mina in buzunar (ca doamna reporter) sau au grija sa nu se interpuna intre camera si "victima" (ca toti ceilalti).

    2/ inversunarea cu care Realitatea sterge copiile acestui clip.
  • +3 (3 voturi)    
    Este opera de arta (Vineri, 15 aprilie 2011, 10:01)

    cata [anonim]

    Acest film a fost o opera de arta care a scapat pe gaura cheii . Regizorul va fi dat in judecata pentru ca nu a reusit sa puna in scena scenariul facut de marele om de cultura, de renume mondial SOV.
    Urmeaza sa se puna pe scena scenariul "moartea lui Basecu" si apoi "SOV eroul Romaniei care ne-a scapat de justitie si Basescu"
    Filmul va candida la premiile "globul de aur", din pacate candidatura actritei pentru un premiu Oscar a fost respinsa datorita mirosului persistent de vodka
  • +3 (3 voturi)    
    cu simulanta la spital (Vineri, 15 aprilie 2011, 11:37)

    Rezistent La Manipulare [anonim]

    Inteleg ca "regizorii" au dus simulanta la spital... e corect sa ocupe o ambulata , un loc la spital , sa beneficieze de medicamente , investigatii medicale si timpul unor medici care puteau salva un caz real? Nu ar trebuii Realitatea sa plateasca ? Calciu&co stie ce consecinte e posil sa fi avut trucajul? Sunt sigur ca-i intereseaza :) !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    fqfqwe (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 12:27)

    incendiatorul [anonim]

    nu inteleg de ce atata valva. se vede clar imbecilitatea tipei care este cu reportajul. o mizerie.