AUDIO: Contributiile pentru pensiile private obligatorii nu vor fi taiate - Presedintele asociatiei administratorilor de fonduri

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2010, 18:30 Economie | Asigurari

Crinu Andanut, presedinte APAPR
Foto: AGERPRES
In acordul cu FMI nu va fi introdusa masura taierii nivelului contributiilor cu doua puncte procentuale pe pilonul II (de la 2,5% in prezent la 0,5% din salariul brut), conform asigurarilor date vineri de premierul Emil Boc in cadrul discutiilor cu patronatele, a precizat pentru HotNews.ro Crinu Andanut, presedintele Asociatiei pentru Pensiile Administrate Privat din Romania (APAPR), prezent la eveniment.

"Tocmai am venit de la intalnirea patronatelor cu premierul. Pot sa va spun ca primul ministru a declarat ferm ca nu intentioneaza ca in acordul cu FMI sa introduca o asemenea masura, cum ar fi taierea in vreun fel a contributiilor pe pilonul II. Dimpotriva, cunoscand problema, dansul a mentionat ca acest sistem de pensii e singura solutie viabila pentru viitor, alternativ la sistemul public de pensii, care in mod evident nu va mai putea sustine pensiile romanilor la un nivel de trai decent", a declarat pentru HotNews.ro Crinu Andanut.

Potrivit acestuia, masura reducerii nivelului contributiilor pe pilonul II de la 2,5% la 0,5% din salariul brut pana la sfarsitul lui 2011 a fost doar la nivel de discutii.



  • Administratorii de fonduri de pensii private au protestat fata de intentia reducerii la 0,5% a nivelului contributiei pe pilonul II

In urma cu doua zile, presedintele APAPR, asociatie care reprezinta peste 99% din piata pensiilor private din Romania, a mentionat ca a aflat oficial de la ministrul Vladescu faptul ca sistemul de pensii private obligatorii va fi afectat prin reducerea cu doua puncte procentuale a nivelului contributiilor.

Drept reactie, administratorii de fonduri de pensii private au protestat sustinand ca o asemenea masura ar insemna nationalizarea si falimentarea sistemului de pensii private din Romania.

APAPR a mai anuntat miercuri ca va lua masuri in perioada urmatoare fata de aceasta posibila decizie de reducere a contributiilor, respectiv: scrisori de protest catre Presedintie, Guvern, FMI, interventii la nivel international la nivelul ambasadelor si protest inclusiv la Comisia Europeana in incercarea de a stopa luarea acestei decizii.

Potrivit legii, nivelul contributiilor virate spre administrare privata in Pilonul II (pensii private obligatorii) incepe la 2% in 2008 si creste cu jumatate de procent la fiecare 1 ianuarie, pentru a ajunge la 6% in 2016. Anul trecut contributia virata catre Pilonul II a fost inghetata la 2%, in locul unei cresteri de 2,5%, iar in acest an cresterea contributiei a fost la doar 2,5% in loc de 3%.

Conform datelor APAPR, la doi ani de viramente la pilonul II (pensii private obligatorii), in sistem s-au virat 2,63 miliarde lei, iar activele nete administrate de fondurile de pensii au ajuns la 3,14 miliarde lei, ceea ce inseamna un profit net pentru cei peste 5 milioane de participanti de 511 milioane lei.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1004 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    STRAUS KHAN de la FMI MINTE ! (Vineri, 21 mai 2010, 18:31)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    A declarat ca FMI nu a propus scaderea salarariilor cu 25% si nici a pensiilor cu 19% !

    Minte Minte Minte !

    Sigur e vandut Mogulilor, minerilor, lu' Ilescu !
    Si da, Sa-ti fie rusine Di .. Dinu PATRICIU !
  • +3 (5 voturi)    
    corect (Vineri, 21 mai 2010, 19:01)

    Ana [anonim]

    Ma bucura acest lucru. Si asa platim multi bani la stat din salariu. Macar sa stam linistiti la batranete.
    • -4 (4 voturi)    
      da dar de linistea (Vineri, 21 mai 2010, 19:29)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Ana

      ta ii doare undeva pe leprele de la buget ce ies instrada/
      • 0 (4 voturi)    
        cine e lepra ? (Vineri, 21 mai 2010, 18:41)

        Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Doctorul care te trateaza cand iti e rau ?
        Invatazatorul care-ti aduca copilul ?
        Postasu care iti aduce pensia ?

        Sau tu ?
        Raspunde-ti singur la intrebare.
        • 0 (2 voturi)    
          exact aia (Vineri, 21 mai 2010, 21:13)

          victorb [utilizator] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

          doctorul care te lasa sa mori daca nu ii bagi bani in buzunar
          invatatorul dupa care trebuie sa bagi bani in meditatii
          postasul care fura pachetele sau nici macar nu le atuce acasa...

          mda, chiar astia ar fi.
        • +1 (1 vot)    
          ba e seful sindical! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:37)

          bula [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

          ala' grasu' (de seamana cu Adrian Paunescu) care a cerut ca pilonul 2 sa fie varsat la pensia publica numai ca sa-si salveze cotizatiile la sindicatul bugetarilor! Ala e lepra! Si seful sindicatului vamesilor care n-a auzit de evaziune fiscala facuta de vamesi. Si seful sindicatului politistilor (mai ales rutiera) care zice ca ai lui nu sunt corupti! si seful sindicatului functionarilor de la ghiseu care nu stie ca ai lui iau MITA! Mai vrei o lista de lepre? Nistor de la educatie care e membru in consliul de administratie de la AJOFM? mai vrei??
  • -1 (3 voturi)    
    marii rechini din asigurari (Vineri, 21 mai 2010, 21:53)

    spy [anonim]

    doar n-o sa se vada cu veniturile scazute
    • 0 (0 voturi)    
      Confuzule (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:01)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui spy

      Aici e vorba de fonduri de pensii, nu de asiguratori. E ALTCEVA. La fondurile de pensii jupânul este CSSPP, la asiguratori este CSA.
      Pricepitai?
  • +1 (1 vot)    
    Am mai scapat o data... (Vineri, 21 mai 2010, 23:49)

    Milka Man [utilizator]

    Romania este tara tuturor posibilitatilor, asa ca ma astept ca aceasta "idee" sa revina pe masa "tratativelor".Problema este ca o astfel de masura ar dauna grav imaginii Romania pentru ca ar insemna ca este in continuare si mai instabila.Practic, aia 2,5% sunt niste investitii pentru viitorii pensionari.Daca s-ar fi luat acesti bani, am fi avut si peste 30 de ani acelasi sistem de pensii de acum, doar ca ar fi fost doar pe hartie pentru ca numarul contribuabililor scade de la an la an si nimanui nu ii prea pasa....Tinerilor le este din ce in ce mai usor sa plece din tara, pentru firme este din ce in ce mai usor sa faca evaziune fiscala (in lipsa unor metode efeciente de control si a unor pedepse potrivite)...Avem devoie de cei 2,5%-6% pentru viitorul nostru.Nu e mult, dar e mai mult decat 0.Sunt convins ca nu voi primi nici o pensie de la stat peste 30 de ani, asa ca ma bazez numai pe pensiile private, mai ales ca nu intentionez sa lucrez pana la 65-70 de ani doar pentru a fi fericitul beneficiar al unei pensii de mizerie pentru inca 6-12 luni. La pilonul 3 de pensii au aderat extrem de putini oameni pentru ca majoritatea sunt inca tineri si, in conditiile actuale din Romania, se gandesc multi ca poate ar fi bine sa plece acum, cat se mai poate inca.Dupa 35 de ani e din ce in ce mai greu.Banii de la pilonul 2 se duc la fondurile private acum, inainte se duceau direct la stat, asa ca...oricum nu putea face omul nimic cu ei.Dar aia de la pilonul 3 sunt banii din pusculitza.Singura problema este ca in momentul de fatza, e mai sigur si mai rentabil sa iti plasezi acesti bani la o banca din afara tarii (de preferinta din Elvetia) pentru ca bancile din Romania sunt...atipice, iar fiecare guvern vine cu idei proaste pt deponenti.Cand te fura si banca...si statul, parca nu prea mai ai chef de investitii in viitor.
    • +1 (1 vot)    
      neinformat sau naiv? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:40)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

      bancile din Elvetia (pentru conturi secrete) nu DAU dobanda si incaseaza dobanda!! Pana una alta cei din pilonul 2 au facut 18% randament in 2009 - ce banca a facut la fel? Fondurile din pilonul 2 nu investesc in depozite bancare. Mai informeaza-te.
    • 0 (0 voturi)    
      vise (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:05)

      analist [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

      Numai persoanele care lucreaza si traiesc din comisionul incasat de pe urma gestionarii acestor fonduri poate livra un asemenea discurs roze despre pensiile private. Este de ajuns sa ne uitam in istoriile recente de prin SUA (unde totusi justitia mai functioneaza din cand in cand) si sa vedem ce investitii dezastruoase au facut fondurile private de pensii si cum au ramas pensionarii cu buzunarul gol. Pentru moment legislatia romana restrictioneaza plasamentele acestor fonduri astfel ca majoritar acestea imprumuta statul. Pe scurt, indirect, prin randamentele platite la titlurile cumparate, tot statul asigura si pensiile private. Daca nu ar fi existat restrictia respectiva si s-ar fi investit pe burse oare ce randament ar fi avut acum investitia? Cred ca mai mic decat pensia de la stat!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Ignorant sau neinformat (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:08)

        senator [utilizator] i-a raspuns lui analist

        Analistule, nu prea cunoşti subiectul. Pensiile private din România funcţionează după un alt sistem decât cel din SUA. Acolo sunt permise foarte multe forme de investiţie, la noi sunt limitate. La noi e un fel de a sufla şi-n iaurt. Sunt atâtea forme de garanţie că mă mir că s-a reuşit şi performanţa de anul trecut.
        Îl iei pe dacă în parte ca să demonstrezi că ai dreptate... Ia ca reper REALITATEA, nu ipotezele tale de lucru. Şi, pentru curiozitatea ta, să ştii că se investeşte şi pe bursă. Uneori mai puţin, alteori mai mult. Funcţie de prospectul fiecărui fond de pensii.
  • 0 (0 voturi)    
    Admiratie (Duminică, 23 mai 2010, 11:56)

    Pensionar [anonim]

    Lasa ca le taiati sistematic pe cele la fondul de pensii de stat: scutiri, virari catre pensii private (admir sustinerea reciproca a oamenilor de afaceri din diverse domenii inclusiv salariati ai statului), chichite legislative care permit ca "baietii destepti' cu salarii mari sa nu contribuie, sfaturi peste sfaturi inclusiv de la oficiali ai statului cum sa-l fentezi ca nu merita sa platesti....Credeti ca procedand astfel nemtii ar fi unde sunt?