Ungaria: Cetatenii trebuie sa isi transfere veniturile din fondul de pensii private la stat, altfel isi pierd pensia

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 25 noiembrie 2010, 14:34 Economie | Asigurari

​Ministrul Economiei ungar, Gyorgy Matolcsy, a oferit ieri un ultimatum cetatenilor, anuntand o politica prin care acestia trebuie sa isi transfere veniturile din fondurile de pensii private la stat, altfel urmand sa ramana fara pensie, potrivit Bloomberg. Guvernul urmareste astfel sa aduca 3 trilioane de forinti (11 miliarde de euro) la bugetul statului, pentru reducerea deficitului si datoriei publice.

"Avem o gaura imensa in sistemul de pensii de stat. Veniturile de la contributiile de pensii sunt cu 900 de miliarde de forinti mai mici decat cheltuielile. Este nesustenabil," a declarat Matolcsy.

Premierul Viktor Orban intentioneaza sa utilizeze fondurile de pensii private pentru a plati pensiile de stat si a reduce datoria, pentru a reusi sa respecte angajamentul de a reduce deficitul bugetar sub limita UE de 3% din PIB, fata de 3,8% anul acesta.

"Este efectiv o nationalizare a fondurilor de pensii private. Este un scenariu de cosmar", a declarat un economist ING din Budapesta.

Sub regulile UE, contributiile la pensii colectate de stat si transferate apoi la fondurile private sunt considerate cheltuieli bugetare. Uniunea a respins luna trecuta cererea formulata de noua state membre, inclusiv Ungaria, Polonia si Suedia, de a scadea din cifrele deficitului suma transferata fondurilor private.

In Ungaria exista un sistem de pensii de 3 piloni, potrivit portofoliu.hu. Primul pilon cuprinde pensiile de stat, obligatorii. Un angajator trebuie sa plateasca 24% din venitul brut al angajatului la sistemul public de pensii, in timp ce angajatul trebuie sa plateasca 2% din salariul brut la sistemul public. Pilonul 2 este pensia privata obligatorie, introdusa in 1997. Angajatul trebuie sa plateasca 8% din salariul brut, contributie care va fi retinuta de guvern timp de 14 luni incepand cu noiembrie 2010. Pilonul 3 este pensia privata facultativa.

"Este un santaj pe fata", a declarat presedintele grupului fondurilor de pensii private din Ungaria.

Bloomberg noteaza ca Ungaria urmeaza astfel exemplul Argentinei, care a confiscat in 2001 circa 3,2 miliarde de dolari din fonduri de pensii private. Ulterior, Argentina a intrat in incapacitate de plata.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8431 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    A (Joi, 25 noiembrie 2010, 14:55)

    Jar [anonim]

    inebunit lupu'.
    • +10 (26 voturi)    
      PEENSIILE PRVATE IN UK au CAZUT ACU 6 ani (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:38)

      bbking [anonim] i-a raspuns lui Jar

      In Marea Britanei a fost o catastrofa acum cca 6 ani cand unele din fondurile de pensii private au dat faliment si au ramas cateva milioane de pensioari fara nimic....iar asta arata de peatinci paatele economiei capitaliste occidenale care gais o noua modaliate de a le papa econimiile populatiei....dupa care a creat asa zisele fonduri private de pensii si le-au investit banii ghici in ce...in mizerii care ulterior au fost numite toxic asset-uri alea ale marii finainte modiale de la WallStreet si care acu cu criza s-a descoperit adevarata lor valoare si mai ales schema care fusese pusa la punct pt populatie ca sa ii lase fara nimic. Au incercat si ungurii si au inceput si ei sa se prajeasca si ulterior sa le corecteze! Restul cum de e Ungaria in situatia in care este ...e o alta poveste!!! LA fel cum situatia noastra e o lunga poveste...si are multi actori din interior dar mai ales pe ai importanti din exterior!
      • +12 (20 voturi)    
        catastrofa? (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:25)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bbking

        ma uit in jur si nu vad milioanele alea de pensionari fara nimic. cum falimenteaza un fond de pensii? pierde 100% din bani?
        da, cei care au investit in cai verzi pe pereti au pierdut, dar nu este cazul pilonului 2, unde fondurile sunt obligate sa tina un procent semnificativ din investitii in active cat mai sigure, gen obligatiuni de stat.
        daca iti pui banii la banca nu e bine ca falimenteaza.. daca ii pui intr-un fond de investitii nu e bine ca falimenteaza.. daca ii dai statului ti-i papa un tariceanu ca sa stranga cateva procente la alegeri..
        ce sa facem? sa punem la saltea?
        • +1 (3 voturi)    
          Ce mentalitate !? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:57)

          Leeview [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Ce ar fi daca i-ai investi chiar tu ? Sunt banii tai, tu esti singurul care a muncit pentru ei, vei avea grija de ei mult mai bine decat oricine.

          Dar daca e mai comod, poti da banii altuia, ca are grija de ei ... , fie ea banca , fond , stat etc.

          Apropo, mai stii reclama : dormi linistit, FNI lucreaza pentru tine.

          Somn usor !
          • +2 (2 voturi)    
            superb (Vineri, 26 noiembrie 2010, 12:36)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

            spune-mi tu leeview, care este diferenta intre un investitor individual si un fond de investitii? tu unde vei investi? nu tot in burse, forex, obligatiuni? cumperi aur, bijuterii si tablouri? cumperi terenuri? exista fonduri de investitii specializate pe fiecare dintre aceste domenii. daca pica o piata nu conteaza daca ai investit in ea direct sau indirect.. tot pierzi. este riscul asociat investitiei. problema acutala este ca nu mai poti avea incredere in mecanismele care controleaza aceste piete. exista peste tot in lume persoane care manipuleaza ilegal aceste piete in interes personal. vezi ultimul scandal din sua...
            deci ce facem? punem banii la saltea si ni-i mananca inflatia? sau mai bine nu ne mai chinuim sa muncim 12h/zi sa acumulam active a caror valoare nu o putem controla?
            • +1 (1 vot)    
              Iti spun ... (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:18)

              Leeview [anonim] i-a raspuns lui pehash

              Diferenta dintre mine (investitorul individual in cazul meu) si un fond de investitii este ca eu personal ma ocup de banii mei. Conceptul " hai sa dam banii altora ca stiu ei ce sa faca cu ei" mi se pare complet aberant. (oricum am da-o si oricate slogane am auzi scopul lor final e sa se imbogateasca ei, nu sa te imbogateasca pe tine)

              Unde ii investesc depinde de IQ-ul meu financiar. Probabil ca fiecare ar trebui sa isi imbogateasca cat mai mult cunostintele financiare si atunci vor vedea si unde sunt oportunitatile. Tu ai identificat destule domenii in care nici eu (in acest moment) nu as investi niste bani. Dar incearca sa gandesti pozitiv si sa identifici domeniile unde ai investi ( nu cele unde nu ai investi).

              Dar gata cu vorbaria si sa raspund strict la intrebare. Eu as investi intr-o (si de fapt o si fac) relatie economica cu parteneri din China si dezvoltarea de parteneriate cu mici intreprinzatori locali. E mai complicat decat instrumente "sterilizate", folosibile de practic oricine ( cumparare de terenuri, actiuni etc) dar ...
              • +1 (1 vot)    
                deviezi.. (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:57)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

                asta nu este o investitie pe termen lung pentru pensie. e un job full time. te astepti ca cele 4-5 milioane de salariati romani sa investeasca in acelasi mod? vorba evreului.. "daca muncesc nu mai am timp sa fac bani" aici vorbim de pensie. partenerul din china iti asigura pensia? ce faci cu banii pe care ii castigi din aceasta afacere ca sa fii sigur ca vei avea din ce trai si la 70 de ani?
    • +12 (16 voturi)    
      DEZIONFORMARE! (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:58)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui Jar

      Unu. De ce nu se spune niciunde in articol ca acest lucru e introdus pt o perioada de 14 luni?
      Doi. La fel, de ce nu se mentioneaza ca de acum incolo toate pensile de stat vor fi mostenite de catre terti? In caz de deces fondurile de pensie se vor mosteni ca doar asa e normal odata ce ai cotizat....

      In articol apare doar ceea ce vrea poporul asta maret sa auda si sa comenteze...Niciunde nimic...Mai cititi www.origo.hu sau alte site-uri si vedeti si acolo...
  • +8 (14 voturi)    
    Deci se pare ca intr-adevar se apropie prapastia (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:02)

    Creator [utilizator]

    Citeam tot despre asta, si am aflat ca si Argentina a facut exact la fel, chiar inainte de prabusire.
    Oare istoria chiar se repeta?
    • -1 (1 vot)    
      te-au mintit..mai citeste (Vineri, 26 noiembrie 2010, 3:35)

      al [anonim] i-a raspuns lui Creator

      te-au mintit..mai citeste
  • +10 (14 voturi)    
    si ei nu au ... (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:04)

    adi [anonim]

    un Ponta, un Crin, o Antena sau o Realitate, care sa tipe , seara de seara, vreo doua luni, ca statul face si drege.... ca guvernul face si drege si ruineaza tara.... ?
    • +7 (21 voturi)    
      Probabil ca au... (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:04)

      marius [anonim] i-a raspuns lui adi

      ...dar guvernul lor, exact ca si guvernul nostru, ruineaza tara... trebuie sa manance si unii si altii!!
      • -1 (1 vot)    
        Ba o au pe Piroska... (Vineri, 26 noiembrie 2010, 8:48)

        don giovanni [anonim] i-a raspuns lui marius

        ... Nagy, Dominic Strauss Kahn o stie foooarte bine..., asa cum si Piroska il stie in toata 'nuditatea' sa :), asa ca Ungariei i se va trece cu vederea...
    • +3 (9 voturi)    
      ... (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:08)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui adi

      Ghinionul la noi e ca ultimele alegeri parlamentare au picat exact cand nu trebuia. Daca prindea si PNL vreo 2 ani de criza economica altfel stateau lucrurile si (cel putin teoretic) am fi avut o opozitie mai linistita, care sa nu dea vina toata ziua pe Basescu pentru dezastrul din economie (desi tot el era presedinte si cand duduia economia).
  • +18 (22 voturi)    
    Mi se pare mie ? (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:06)

    AlinN [anonim]

    Sau ungurii au luat-o pe aratura putin?
    -au limitat atributiile CC-ului lor - masura clar antidemocratica
    -au preluat conducerea Bancii Nationale
    -acum vor sa ia banii oamenilor.
    Sunt nebuni, sau sunt geniali?
    • +5 (29 voturi)    
      cred ca.... (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:23)

      soso [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      ....noi ne tinem prea destepti........
    • +15 (17 voturi)    
      Numai ti se pare (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:42)

      Jorj [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Sunt disperati. Ca multi altii.
    • +6 (14 voturi)    
      intrebari (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:47)

      popas [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Daca ar fi facut guvernul Boc si presedintele Basescu asa ceva in Romania?
      De cate ori ar fi initiat opozitia procedura de suspendare?
      De cate ori ar fi spumegat valentin stan si domnul gadea la antene?
      De cate ori s-ar fi vopsit pe cap crinAntonescu?
    • +6 (8 voturi)    
      NU AU INCOTRO (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:51)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Ungurii nu cred ca sunt nebuni.. dar nu au incotro... faptul ca au ajuns asa de departe ne spune ca la ei e groasa rau... dar rau de tot... Tinand cont cat au calcat pe coada establishmentul mondial.. cred ca o sa faca poc rau de tot...
    • +11 (19 voturi)    
      sunt comunisti (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:54)

      2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      aia de care s-a ferit lumea cand l-a votat p-asta
    • +3 (7 voturi)    
      Nu uita ca partidul Jobbik este fascist ! (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:27)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Deci nu sunt prea surprinzatoare masurile...
      • 0 (0 voturi)    
        esti pe dinafara (Vineri, 26 noiembrie 2010, 22:30)

        UnClujean [anonim] i-a raspuns lui Creator

        chiar dimpotriva tu esti fascist!
        PS: am scis cele mai de sus, aratand cat de usor este sa manipulezi cu o singura propozitie asa cum ai facut tu cand ai declarat despre Jobbik ca sunt fascisti. Cu rea intentie ai facut-o sau din lipsa de IQ? Jobbik nu este la guvernare asta asa pe scurt .
  • +6 (12 voturi)    
    ok (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:10)

    alex [anonim]

    Inseamna ca o sa avem un influx masiv de cetateni unguri care sa contribuie la pensiile noastre private.
  • +12 (30 voturi)    
    sange in instalatie (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:15)

    otonel [anonim]

    raman cu gura cascata. FMI si-a bagat coada la noi pana si in ordonanta 50. Ungurii au tupeu extrem si vad ca nu se ia nimeni de ei.
    Inca o data: astia chiar au sange in instalatie!
    • +12 (14 voturi)    
      Or fi avand sange in instalatii (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:34)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui otonel

      dar minte nu. Un guvern incompetent (aici putem fi frati) in lipsa de masuri reale, ia decizii economic aberante ce nu duc decat la accelerarea procesului de criza. Vezi un comentariu mai sus despre comportament similar in Argentina inainte de prabusire. Ei au mai luat astfel de masuri la noi au racnit "latraii" ca suntem sclavii FMI, dar rezerva noastra creste iar ei merg din ce in ce mai rau. Cum e mai bine ? Din pacate nu trebuie sa ne bucuram de prostia si necazul vecinului doarece dupa colapsul lor (previzibil) va fi o presiune pe monedele si imprumuturile zonei ce va face sa avem si noi costuri mai mari. In reste la ei ca la noi, adica aceiasi penurie de inteligenta in politica, vinovatii sunt evreii si ungurii (la ei romanii) si restul retoricii de doi bani a nationalismului primitiv.
      • +3 (5 voturi)    
        Intrepretare (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:05)

        Vasilica [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Pai nu ai citit bine exemplul Argentinei. Tocmai fondurile private au dus la prabusire. Daca studiati evolutia colectarii la BASS de-a lungul anilor, vedeti ca pana la introducerea fondurilor private, se colecta mai mult decat se platea. Automat niste bani care intrau in bugetul consolidat, au "disparut" in fondurile administrate de privati. E drept, pare o investitie long-term, dar ca orice investitie are o anumita doza de risc. Ungurii sunt pe drumul cel bun. Au luat masuri extreme dar populare. La noi tot de pe amarat se iau banii.
      • +1 (3 voturi)    
        Hmmm (Joi, 25 noiembrie 2010, 23:35)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Conform Jeffrey (Jeff) R. Franks, MPA ’88: "In 1997, Jeff moved to work on Latin American countries. He was desk economist for Argentina" (in 1997, Jeff s-a mutat in America Latina. El a fost desk economist pentru Argentina). Apoi a ajuns in Ecuador, dupa aceea in Paraguay, iar inainte de Romania s-a ocupat de Ucraina. In Paraguay s-a ocupat de criza serioasa care afecta tara, de datoria uriasa la FMI care a rezultat in urma acestei crize economice. La fel cum acum administreaza datoria uriasa a Romaniei.

        Dovada ca Franks n-are, de fapt, nicio solutie economica reala pentru Romania, ci in fapt doreste adancirea crizei in favoarea FMI, este si ciorna pe care a folosit-o la inceputul lui 2010, dupa o intalnire cu Mugur Isarescu. Pe hartie, Franks a schitat sovaielnic o linie de redresare inca de la inceputul lui 2010. O redresare care n-a avut loc, iar acum ni se spune ca va fi in 2011, cand, probabil, nici atunci nu se va petrece. Asa ca predictiile lui Franks in materie de economie sunt ca si nule. Asa cum au fost si pentru Argentina.

        Prăbuşirea economică a Argentinei a antrenat la finele anului 2001 o gravă criză socială şi proteste de stradă soldate cu 30 de morţi. A urmat o criză instituţională, între 20 decembrie 2001 şi 6 ianuarie 2002 succedându-se cinci preşedinţi. Argentina a revenit spre creştere economică cu mari sacrificii, după o devalorizare de 65% a monedei sale antrenând sfârşitul parităţii peso-dolar. Si asta dupa ce s-au respins indicatiile FMI.
    • +19 (23 voturi)    
      N-ai prea inteles... (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:34)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui otonel

      Ei au vrut sa-si protejeze bugetarii si pensionarii de la stat, si au gonit FMI-ul. FMI-ul a incercat sa impuna aceleasi masuri dure si la ei, si atunci toata lumea a aplaudat prestatia guvernului - aceea de a goni FMI-ul (inclusiv inconstienti de pe aici). Problema e ca nu sunt bani, si atunci guvernul ia de la privati. Privatii nu sunt organizati in sindicate, si nu fac greve. Este o nationalizare ca in anii '50. Va place asa? Vreti in Romania asa ceva?
    • +11 (13 voturi)    
      ... (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:39)

      adiian [utilizator] i-a raspuns lui otonel

      pacat ca nu au si creier in instalatie...
    • +2 (4 voturi)    
      presupuneri (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:31)

      otonel [anonim] i-a raspuns lui otonel

      deocamdata toate comentariile de genul va fi mai rau sau mai bine ptr unguri sunt simple supozitii, chiar daca unii dintre forumisti cred ca ei stiu adevarul absolut. Eu n-am zis nici ca-i rau nici ca-i bine. Am observat doar cat sange in instalatie trebuie sa ai ca sa iei o masura ca asta. Desi ma indoiesc ca ea este chiar asa cum au inteles ziaristii. E si ei oameni si mai greseste....
  • +11 (13 voturi)    
    Cred ca este o MARE eroare (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:28)

    Idealistu [utilizator]

    Exista o diferenta majora intre modul cum sunt utilizati banii in fondurile de pensii private si fondul de pensii al statului. In primul caz fondurile sunt folosite in investitii cu grad de risc mic, in al doilea caz (la stat), banii sunt cheltuiti in totalitate pentru plata pensiilor. Deci fondurile private de pensii produc profit si deci crestere economica, iar fondul de stat produce o mare GAURA NEAGRA. Este o masura care va crea mari probleme in viitor.
  • +12 (14 voturi)    
    Situatia reala (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:35)

    cobra [anonim]

    In orice tara din lume masurile corecte sunt cele , impuse de economia reala. Din pacate, de multe ori s-au luat masuri politice care, in ultima perioada, nu tineau cont de aceasta realitate. Chiar la noi sunt cateva exemple: micsorarea varstei de pensionare pentru barbati de la 65 la 64 ani, marirea punctului de pensie peste nivelul sustinut de economia reala asa cum a fost in a doua parte a lui 2008, şamd. Toate acestea dau bine la electorat, dar vine momentul adevarului care este dureros. In luna februarie, s-au schimbat citiva prim-ministri pentru ca niciunul nu dorea sa-si lege numele de masurile nepopulare. A venit acest Orban care s-a batut cu pumnul in piep c-o va face el fara masuri nepopulare. N-a mers si n-o sa mearga. Mai devreme sau mai tarziu cineva tot le va face. Altfel nu se poate.
    • +6 (8 voturi)    
      Da @cobra dar Orban asta ''are sange in instalatie (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:15)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui cobra

      cum spune ala de mai sus.Boc e prost ca doar el a luat masurile nepopulare din Romania.Cu ceva vreme in urma toti blambecii il laudau pe prim-ministrul ungur cum are el curaj sa renunte la FMI.Acum nu mai are de unde sa ia bani si recurge la tot felul de tampenii cum a fost cu CC a lor sau acum cu pensiile private.Daca ar fi facut Boc asa ceva ar fi urlat opozitia si latrinele tv ca e dictatura,ca e neconstitutional,ca e prost guvernul sau mai stiu eu ce tampenii.
    • +3 (3 voturi)    
      Ar fi solutii alternative (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:26)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui cobra

      - marirea varstei de pensionare
      - reducerea pensiilor
      - inghetarea pensiilor
      - transferul din alte bugete
      - eliminarea pensionarilor anticipate
      • +2 (2 voturi)    
        solutii (Vineri, 26 noiembrie 2010, 7:32)

        bani din [anonim] i-a raspuns lui Marius

        -confiscarea proprietatilor borfasilor de dupa 1989
        -taierea salariilor parlamentarilor
        -reducerea pensiilor fostilor parlamentari si guvernanti
        -informatizarea aparatului bugetar si prin urmare reducerea de personal.
  • +18 (20 voturi)    
    si asta nu e tot (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:40)

    Vuck [utilizator]

    daca cititi stirea intreaga pe Bloomberg o sa vedeti ca daca refuzi sa-ti transferi fondurile de pensie privata catre stat nu numai ca-ti pierzi deptul la pensia de stat dar in continuare trebuie sa platesti contributia la fondul de pensii de stat desi nu o sa mai primesti niciodata bani de acolo!!!.
    Astia reinventeaza comunismul !!
  • +17 (21 voturi)    
    Expropriere (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:46)

    Radu, Elvetia [anonim]

    Aceasta masura se numeste expropriere. Pentru o asemenea faradelege ar merita ca Ungaria sa fie exclusa din UE. Sau macar sa i se atraga atentia. Nici nu pot crede ca un guvern al unei tari europene poate decide o asemenea hotie. Poate doar prin Burkina Fasso!
  • +6 (8 voturi)    
    POLITICIENI (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:48)

    ionut [anonim]

    Politicienii sunt la fel de corupti peste tot.Mi se pare absurd sa zici cuiva ca trebuie sa-ti dea si restul de bani pe care ii mai are din simplul motiv ca statul i-a administrat prost banii.
  • +6 (10 voturi)    
    acu' inteleg (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:57)

    io [anonim]

    de ce au limitat atributiile CC ...
    sigur o astfel de masura nu ar fi trecut de CC,
    oriunde s-ar afla ...
  • +8 (26 voturi)    
    Dezinformare de ziarist icompetent (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:03)

    Dana Chisu [anonim]

    S-au saturat sa se mai lase talhariti de bancheri si finantisti straini. BRAVO LOR!!! Aceste fonduri de pensii straine au produs clientilor pierderi de -35-40% in 9 ani, in loc sa gospodareasca si sa inmulteasca banii contribuabililor. In comparate, sistemul lor de pensii, de stat, garanteaza un plus de 7% pe an, tot pe sistemul conturilor individuale. Deci, trageti singuri concluziile. Iar trecerea, se face recalculand, fara a cauza pierderi contribuabililor.
    Autorul articolului transmite informatii neadevarate, ipachetat pompos, sa faca rating.
    • +12 (20 voturi)    
      nu zau? (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:23)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Dana Chisu

      garanteaza un profit de 7% pe an? cum au garantat si pana acum un sistem de pensii de stat care a ajuns falimentar? Daca garanteaza un profit de minim7% cum tu instiintezi...cumde a ajuns falimentar?
      TU crezi ceea ce spui?
      • -1 (11 voturi)    
        presupun (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:38)

        io [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        ca esti unul dintre cei care i-au dat minus ...
        pai sa-ti raspund io, ca-i aritmetica de clasa a 3-a:
        cand ungurii plateau 10% pensie la fondul de stat nu aveau nici o problema, azi insa ei mai platesc doar 2%, restul ingroasa cu prime babane buzunarele sefilor de la fondurile private.
        tu, in locul statului maghiar, ce solutie propui ca sa iesi pe plus cu incasari DE 5 ORI MAI MICI ?
        sau esti urmatorul laureat Nobel pentru economie?
        am fost intotdeauna reticent fata de caracterul OBLIGATORIU al pilonului 2.
        la ce folos unul obligatoriu, cand exista oricum inca unul optional?
        • +2 (2 voturi)    
          presupui ce vrei. (Vineri, 26 noiembrie 2010, 10:35)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui io

          dar gandeste-te ca acum oameni sunt obligati sa "cumpere" serviciul de pensii de stat, care in prezent este cel mai neperformant de pe piata de astfel de servicii.
          Am folosit fortat termenul "cupara" ca sa subliniez ideea ce capitalism democratic unde o piata de servicii&bunuri ar trebui sa fie libera si competitiva pentru a fi eficient. Competitia prin definitie te forteaza sa fii eficient sau daca nu sa dipari de pe piata.
          Infiintarea pilonului 2 este intradevar... cam prost vazuta de tine pe buna dreptate. Statul maghiar ar trebui sa isi accepte greseala din managementului acestui fond de pensii si sa isi asume responsabilitatea. Dar asta ar fi isnemnat acord cu FMI si amelioarea greselii pe termen mediu-lung (imprumut la fel ca restul statelor capitaliste. Nu e stat pe lume sa nu aibe datorii externe....este...un echilibru fel economic).
          Astfel in loc sa isi accepte greselile de gestionare al fondului statul prefera sa nationalizeze pensiile private salvand fondul rapid dar pe banii cetatenilor. Asa salvare...lasa de dorit. Oamenii ar trebui sa fie liberi sa isi aleaga furnizorul de servicii indiferent de natura serviciului de pe o piata libera si competitiva.
          Ce o sa se intample cand / daca acest scenariu se repeta... ce vor nationaliza atunci?
          Cum ar fi sa spuna guvernul ca nu mai are bani...intra in incapacitate de plata...si de maine esti obligat sa cotizezi tu in plus ca sa repari greseala unei guvernari corupte/incompetente!
          Exact asta se intampla.
          • -1 (1 vot)    
            serios? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:08)

            io [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

            si de cand sunt pensiile un "serviciu" ?
            pensia de stat nu e nici serviciu nici investitie.
            din contributiile platite azi de platesc azi pensiile, nu maine.
            daca toti ar opta azi pentru pilonul 2, cine mai plateste pensia parintilor nostri,
            azi sau maine?
    • +14 (16 voturi)    
      Să vezi minune ... (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:28)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui Dana Chisu

      ... dacă fondurile de pensii vor avea cu adevărat banii din raportări, ca să-i înapoieze cetăţenilor.
      Oricum, dacă e ca la noi, ei susţin că cea mai mare parte sunt investiţi în titluri de stat, deci tot Guvernul Ungar ar trebui să-i plătească. Există şi versiunea plasării în titluri de stat din Grecia, Irlanda, Portugalia & so on. De-acolo nici o şansă să fie incasati acum pe prafu' ăsta.
      Bine că administratorii au încasat comisioane grase şi au păcălit pe toţi că gestionează bunul comun mai bine decăt statul.
  • +4 (6 voturi)    
    poate (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:04)

    jean [anonim]

    poate au in "instalatie", dar clar n-au si sus, la "greiere". "management" de pe o zi pe alta... "luam de aici, carpim acolo..."
    problema e ca daca nu se ia nimeni de ei or sa vrea si altii sa faca la fel, garantat.
  • +4 (8 voturi)    
    O vorba (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:06)

    Vizitiul [anonim]

    Calea de la democratie la comunism este intotdeauna mai scurta decat de la comunism la democratie.
    • +7 (7 voturi)    
      place sau nu... (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:19)

      ci ciong [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      dar socialismul este viitorul!
      nu ala rosu de la est... asta al nostru de la vest, albastru cu stele aurii... "step 3" incepe la anu'
  • +13 (15 voturi)    
    am citit inca o data articolul (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:11)

    io [anonim]

    este vorba de o suspendare a virarii contributiei de 8% catre pilonul 2 pe perioada urmatoarelor 14 luni.
    deci nu se pune problema "transferarii" sumelor acumulate deja, nationalizare, expropriere etc ...
    pur si simplu fondurile private nu mai primesc bani pana la sfarsitul anului viitor.
    categoric nu le convine si fac garagatie, insa nu e o masura neconstitutionala, care sa vizeze patrimoniul individului.
  • +4 (6 voturi)    
    Ah (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:19)

    jean [anonim]

    Stirea asta pica la fix vis-a-vis de "propunerea" aia meseriasa despre care am citit ieri tot aici - sa se reduca taxa pentru firme pentru ca altfel se muta in Ungaria fiindca "ei au si infrastructura" (urmat de multe semne de exclamare...)
  • +7 (7 voturi)    
    gargara (Joi, 25 noiembrie 2010, 17:14)

    fefe [anonim]

    Cind o sa intelegeti cu totii, incepind cu cei care votati si apoi vor intelege si guvernantii, ca singura masura viabila este desfiintarea oricarui sistem de pensii obligatoriu (in primul rind cele de stat, dar am unele indoieli si fata de cele privat obligatorii). Sistemele de pensii sunt furt din banii copiilor dumneavoastra, dragi actuali si viitori pensionari. Nicicind societatea omeneasca nu a supravietuit pe principiul vor plati copii nostri pentru ce vom minca maine. Toate societatile au trait pe principiul acumuleaza astazi ca sa ai ce minca maine.
  • +1 (1 vot)    
    super tare (Vineri, 26 noiembrie 2010, 11:49)

    Wooowwww [anonim]

    super tare, as vrea si eu un asemenea ABUZ in rromanica!!! De ce? pentru ca aparent imi ofera ocazia sa ies din contractul PAGUBOS pe care nu l-am semnat niciodata cu statul roman, care se numeste PENSIA PUBLICA. Evident ca as pierde contributia mea de 10 ani dar tot e ceva sa scapi de LEPRA asta care se cheama "contributii la fondul de pensii de stat". Deci statul nu mai vrea sa imi dea pensia, in scris, pentru care am contribuit invocand un motiv cretin, f bine atunci nici eu nu mai sunt obligat sa contribui si am terminat-o !!!
  • +1 (1 vot)    
    Asta va asteapta romani . . . (Vineri, 26 noiembrie 2010, 13:14)

    Gheorghe [anonim]

    . . . .daca votati pe socialist si ii aduceti la putere. Ei nu se pricep decat la acapararea proprietatilor private. Cotizati la fodurile private doi ,zece sau douazeci de ani si aricand un socialist ajuns la putere iti va confisca pensia ta pentru a o imparti cu altul care nu a muncit deloc in viata.