RCS&RDS: Am extins reteaua de internet wireless Wi-Fi in 75% din judetele din Romania/Oricine se poate conecta gratuit la internet timp de o ora/zi

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2011, 15:24 Economie | Telecom

Retaua WI-FI a RCS&RDS
Foto: RCS & RDS
Utilizatorii care au terminale (telefoane mobile, tablete, laptop-uri) care dispun de conectivitate WI-FI pot sa se conecteze gratuit timp de o ora pe zi, incepand de vineri, 21 octombrie, in reteaua nationala de internet wireless Wi-Fi a RCS&RDS, a anuntat operatorul de comunicatii prin cablu. Compania a spus ca reteaua Digi Wi-Fi este prezenta in acest moment in 75% din judetele Romaniei si ca la 1 noiembrie va cuprinde peste 600 hotspot-uri instalate in cele mai mari orase din Romania. Tot pana la 1 noiembrie, RCS promite sa aiba acoperire Wi-Fi si 3G in toate statiile de metrou din Bucuresti.

  • "RCS & RDS va acoperi cu semnal Wi-Fi si 3G, pana la finele acestei luni, 85% dintre statiile de metrou din Capitala, iar pana la sfarsitul lunii noiembrie 2011, va oferi in toate statiile metroului bucurestean, acces complet la serviciile mobile de internet (Digi Wi-Fi, Digi Net Mobil) si voce (Digi Mobil)", a anuntat compania.

In ceea ce priveste reteaua de hotspoturi Wi-Fi, operatorul a mentionat ca toti abonatii sai rezidentiali la serviciile de internet fix (Digi Net Fiberlink 1 si Digi Net Fiberlink 2, de 50 Mbps si 100 Mbps), precum si clientii business cu contracte de internet fix, Digi Net Corporate, dispun de conectare permanenta si gratuita la toate hotspot-urile Digi Wi-Fi si au trafic nelimitat inclus.

RCS&RDS si-a dezvoltat propria infrastructura de telecomunicatii pe suport de fibra optica si acopera cu servicii de cablu TV, internet, telefonie fixa si mobila peste 200 orase din tara. Operatorul este lider pe piata locala in furnizarea serviciilor de internet si de televiziune prin cablu si satelit. Operatorul furnizeaza servicii de comunicatii si in Ungaria, Cehia, Slovacia, Croatia, Serbia, Spania si Italia.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6731 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    awesome (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:48)

    optimus [anonim]

    Super. Bravo RDS. Din ce stiu stam bine la internet la nivel mondial: "Conform celui mai recent studiu al celor de la Akamai
    “The State of the Internet” Romania e pe loc fruntas la viteza internetului.
    La viteza media de conexiune Romania e a 4-a tara cu cea mai mare crestere, de 12% (fata de anul trecut) dupa Coreea de Sud, Hong-Kong si Japonia. Media vitezei de conexiune in Romania fiind de 7 Mbs." http://www.pixelulalbastru.ro/2011/01/la-viteza-internetului-suntem-in-fruntea-clasamentului-mondial/
    Imi aduc aminte de vremurile cand faceam download de la job cu 200KB/sec si era viteza foarte mare la vreme aia! :)
    • -4 (8 voturi)    
      mda (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:19)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui optimus

      internet din plin pt toata lumea
      dar btw, eu astept in pitesti sa imi instaleze fibra de nici mai mult nici mai putin de 14 luni

      super rds tine-o tot asa
    • -1 (1 vot)    
      Bineinteles (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:15)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui optimus

      Viteza e buna, conexiunea stabila, nu ma plang.
      Dar astea vin cu un cost: lumina ambientala este redusa din cauza cablurilor care acopera cerul.
      Suportul raspunde numai la cereri din partea utilizatorilor de Windows.
      Si on-topic: oferta lor wireless e 'din loc in loc', in cateva (putine la numar) locuri din localitate. In afara de asta, trebuie sa faci in prealabil nu's ce manevre in pagina de utilizator pe care o ai pe serverul lor. In afara de asta, tehnologia e de tip 'captive portal', pentru ca o implementare WPA-Enterprise probabil e ceva prea complicat pentru o firma ca RCS-RDS.
      Numai bine!
  • +2 (6 voturi)    
    Daca nu pot vedea 10TV online, tot degeaba (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:07)

    zexe [anonim]

    As dori sa aflu daca oficialii RCS-RDS mai au de gand sa il tina departe de noi pe Radu Moraru si de ce le este frica sa il mai lase pe cunoscutul jurnalist sa mai apara pe sticla, in direct.
    Este adevarat ca au fost santajati?
    • 0 (4 voturi)    
      Pai Moraru presta pentru Basescu. Cine sa-i fi ... (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:53)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      santajat pe cei de la RDS? Eu cred ca doar audienta slaba e cauza.
      Cred ca totusi ar trebui ca Teszari sa-i sponsorizeze emisiunile pentru a nu avea surpriza ca vre-o autoritate de reglementare sau consiliul concurentei sa se opuna fuziunii cu UPC. C-asa-i democratia "de dreapta": daca nu prestezi cum trebuie si unde trebuie, slabe sanse sa-ti merga bine afacerile.
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:13)

      RECESESCU [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Nu n-au fost santajati. Moraru va reaparea din 1 dec 2011. Fii pe faza!
    • -2 (2 voturi)    
      Voiculescu il are la mana pe Teszari? (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:54)

      AlanDala [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Cum adica sa ii santajeze? Adica sa renunte Voiculescu la procesul pe care il are cu RCS-RDS cu conditia ca acestia sa il ascunda pe Radu Moraru? Pai, din ce am inteles eu, i-au lasat pe drumuri toata echipa. Radu Moraru a fost trimis sa isi faca emisiunea pe internet la www.nasul.tv. S-a format deja in jurul lui o comunitate de blogeri inteligenti si de fani care il sustin. In numai cateva saptamani a spart clasamentele. Ce n-au reusit altii in ani buni, a reusit Radu numai in cateva zile.
      RCS-RDS poate fi santajabila? Oare ce stie Voiculescu despre Teszari?
  • 0 (0 voturi)    
    75% :))) (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:14)

    Alex [anonim]

    Pana vor fi chiar cu adevarat utile spoturile wi fi rds.. Vor trece ani...
    • 0 (0 voturi)    
      :) gresesti (Duminică, 23 octombrie 2011, 17:20)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Alex

      in sibiu sunt 2 in centru, wi-fi 3G am gratis pe iPhone si e la fel ca la Orange, unde au acoperire, ideea e ca ei vor sa faca si au sa faca, promoveaza deja IPv6, RDS se pare ca vrea sa faca treaba. Sunt de admirat si incurajat.