UPDATE Hackerii #antisecRo continua atacurile informatice asupra site-urilor guvernamentale: Site-ul Fondului Roman de Dezvoltare Sociala a fost compromis

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2012, 12:00 Economie | Telecom

Site-ul FRDS, compromis
Foto: Hotnews
Site-ul Fondului Roman de Dezvoltare Sociala (FRDS), institutie infiintata in anul 1998 pentru gesionarea unor programe de reducere a saraciei, este in acest moment (ora 12.03) compromis pe pagina web de start aparand in prezent un mesaj de la grupul de hackeri intitulat #antisecRO. In urma cu cateva zile, aceeasi grupare a anuntat ca a spart site-urile Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului Giurgiu si ale Institutului de Fizica si Inginerie Nucleara Horia Hulubei, avetizand ca acesta este doar inceputul si ca in urmatoarea perioada vor ataca “majoritatea site-urilor guvernamentale, precum si firmele mari din Romania”.

Pe prima pagina a FDRS este postat in acest moment urmatorul mesaj in limba engleza: "404 Houston we have a problem. We can't seem to find what you're looking for. Let us take you home".

UPDATE In acest moment (ora 12:53) site-ul FRDS si-a revenit si functioneaza normal.

Pe 26 ianaurie, aceeasi grupare a anuntat ca site-urile Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului Giurgiu si ale Institutului de Fizica si Inginerie Nucleara Horia Hulubei si au repostat baza de date a acestuia pe o pagina de internet, accesibila oricui. In aceeasi zi, Centrul national de raspuns la incidente de securitate cibernetica (CERT-RO) a contactat organizatia detinatoare a domeniului unde erau postate datele si a blocat accesul la date. HotNews.ro a contactat gruparea #antisecRO in incercarea de a afla mai multe despre motivele pentru care au fost sparte cele doua site-uri.

Intr-un interviu acordat HotNews.ro, membrii acestei grupari au precizat ca scopul acestor atacuri ar fi dezvaluirea coruptiei: EXCLUSIV Discutie cu hackerii #antisecRO: "Aceste atacuri au ca scop dezvaluirea coruptiei si a "adevarului" exact asa cum este el, cum il gasim noi, la ei... nu cum stie populatia din minciunile altora"


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4793 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Wow (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:17)

    nano2k [utilizator]

    Wow ce tari sunteti. Mai mai... din vorbe sunteti anti-ACTA, din fapte sunteti pro.
    • +2 (2 voturi)    
      Comunicat oficial #antisecRO (Miercuri, 1 februarie 2012, 14:23)

      #antisecRO [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      In numele grupării noastre, îi felicităm pe cei mai noi membri ai acesteia: Nicolae Guță și Romeo Fantastick!!!!!!1111oneoneeleven
      Acum vă hecărim si buzunarele, nu numai saiturile.
  • +3 (3 voturi)    
    foarte tare frate (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:19)

    adyQ [utilizator]

    si nimeni nu poate sa remedieze problema? sau macar sa inchida siteul pana ii dau de cap, ca asa se fac de kakao ca nu au habar ce sa faca, sunt curios ce se intampla daca astia swe hotarasc sa treaca la ceva mai serios :)
  • +1 (1 vot)    
    TEST (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:20)

    z [anonim]

    acum scrie "TEST" 12.:18
  • +4 (4 voturi)    
    Vai de steaua voastra de "hackeri" (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:20)

    lol [anonim]

    Atat puteti ma, siteuri insignifiante din 1998 ? TROLOLOL #antiscriptkids
  • +6 (6 voturi)    
    re: (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:24)

    SD [anonim]

    Urmeaza UNICEF si Salvati Copiii .

    In felul asta nu o sa va atrageti opinia publica de partea voastra ... daca le spargeti si gasiti ceva compromitator faceti public.. nu le spargeti doar ca sa spuneti ca sunteti buni .... pentru ca in felul asta nu e nimic mai mult decat RUSINOS ceea ce faceti ...
  • -4 (6 voturi)    
    sper (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:25)

    oaza [anonim]

    sper sa faca acelasi lucru si dupa ce usl castiga alegerile

    PSD &PNL , sunt campioni in a baga sub pres faptele
  • +1 (1 vot)    
    FRDS o cam merita... (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:36)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca ai un site de 2 lei platit cu cine-stie-cati-bani, dar cu o groaza de "bube":
    - pe pagina principala scrie "Expertiza" in loc de "Experienta" (ceea ce ar dori sa transmita)
    - o buna parte din linkuri duc catre mesajul standard "sectiune in constructie" (sic! - )
    - sectiunea in lb.engleza mai are texte netraduse din lb.romana

    cred ca nu e nicio paguba ca-i mai trag hackerii cate o scatoalca, poate se mai trezesc la realitate si autoritatile alea responsabile cu informatizarea administratiei si cu securitatea informatica, platite cu bani multi si publici.
  • +2 (2 voturi)    
    12:34 (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:36)

    Stefan [anonim]

    am verificat si site-ul era up and running.

    inteleg ca nu le-a prea iesit! :)
  • +2 (2 voturi)    
    lol (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:45)

    lol [anonim]

    Au spart un site facut pe genunchi. wow.
  • +2 (2 voturi)    
    Oltenia imbibata de legenda (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:56)

    Vali [anonim]

    #antisecRo = oltenasi din Valcea
  • +2 (2 voturi)    
    ego 140%, creier 0% (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:56)

    florinelul [utilizator]

    copiii astia n-au fost in stare sa sparga un sait serios asa ca s-au reorientat spre tehnologii mai apropiate de neuronii lor agitati: web 0.1 romanesc a la 1990. toate saiturile pe care le-au "atacat" au cam aceeasi problema: nu au mai fost actualizate de ani de zile. le-ati dovedit fratilor!!! meritati o bere fara alcool din partea mea!
    faptul ca ataca institutii fara absolut nicio miza spune multe despre mesajul lor inexistent.
    problema mea nu ar fi ca au atacat un sait cu 2 vizitatori pe luna ci ca din banii nostri va fi platit adminul care se va ocupa in viitor de resecurizarea paginii.
    poate le va gasi politia o ocupatie mai adecvata in inchisori, poate ii vor lasa sa intretina saitul directiei generale a penitenciarelor sau, cine stie, chiar blogul directorului...
  • 0 (0 voturi)    
    Securitatea insitutiilor publice de KKT (Miercuri, 1 februarie 2012, 12:58)

    gicad [anonim]

    Aceste atacuri pun sub semnul intrebarii investitiile in securitatea informatica la nivel national si strategia guvernului RO in ceea ce priveste securitatea informatice. Se investesc mii de euro in proiecte de retele globale la nivel national dar orice pusti de 14 ani cu programe scoase de pe net poate orpi un site guvernamental.
    Ar fi bine de publicat doctrina nationala de securitate informatica, bugetele, responsabilii de proiect si ar fi bine ca aceasta situatie sa foloseasca pe post de baza pentru viitor.

    Numai bine
    CSO
  • 0 (0 voturi)    
    totusi e bine (Miercuri, 1 februarie 2012, 14:05)

    Anon_ [utilizator]

    Ca asa mai afla lumea despre ce directii si departamente exista in tara asta. Si poate asta ajuta la o transparenta/marketing asupra serviciilor acestor institutii. E trist asa dar intr-o lume plina dezinformare sau lipsuri in informare chiar si inversul efectului Streisand (http://en.wikipedia.org/wiki/Streisand_effect)
    uneori are urmari bune.
  • 0 (0 voturi)    
    Si la americani se da cu suspendare :) (Miercuri, 1 februarie 2012, 14:23)

    gigi marga [anonim]

    http://www.pcworld.com/businesscenter/article/248339/romanian_nasa_hacker_gets_a_threeyear_suspended_prison_sentence.html
  • +1 (1 vot)