Seful ANCOM: Analizam posibilitatea de a reglementa blocarea telefoanelor mobile furate/Un anunt oficial ar putea fi facut in trimestrul trei din 2012

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 10 aprilie 2012, 17:25 Economie | Telecom

Catalin Marinescu, presedinte ANCOM
Foto: AGERPRES
Autoritatea de reglementare in comunicatii (ANCOM) analizeaza posibilitatea de a reglementa blocarea telefoanelor mobile furate, dar ramane de vazut daca acest demers se va concretiza printr-o decizie obligatorie sau printr-un acord cu toti furnizorii de telefonie mobila din Romania, a declarat marti pentru HotNews.ro Catalin Marinescu, presedintele autoritatii. Pe baza analizei derulate pana la acest moment, sustine acesta, apreciem ca cea mai eficienta formula pentru a proteja utilizatorii care se confrunta cu furtul telefoanelor si pentru a descuraja totodata aceasta practica ar fi constituirea unei baze de date cu codurile unice ale terminalelor mobile, care sa poata fi interogata in timp real de operatori cu scopul de a inceta furnizarea serviciului catre acele terminale.

  • "Un asemenea demers se bazeaza in primul rand pe cooperarea dintre furnizori, iar Autoritatea ar putea juca cel mai bine rolul de facilitator. (...) In ce priveste analiza mentionata, vom putea face primele anunturi oficiale abia in trimestrul III al anului 2012", a mai precizat pentru HotNews.ro Catalin Marinescu, seful ANCOM.

Amintim faptul ca in Romania un astfel de proiect a fost anuntat de catre AOMR (Asociatia care reprezinta interesele Orange, Vodafone si Cosmote/Telemobil-Zapp) in luna noiembrie 2008 dar pana in prezent nu s-a concretizat nimic.

Marti, presa internationala a scris ca principalii operatori de telefonie mobila din Statele Unite ale Americii (SUA) au decis impreuna cu autoritatile sa creeze o baza de date cu seriile de identificare (IMEI) ale telefoanelor mobile furate, pentru a impiedica folosirea ulterioara a serviciilor de voce si date pe aceste terminale. Baze de date similare functioneaza deja in Marea Britanie, Germania, Franta si Australia, conform WSJ.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1685 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    astia ori sunt varza, (Marţi, 10 aprilie 2012, 17:43)

    CMX [anonim]

    ori sunt mana in mana cu sutii si le asigura piata de desfacere. Cat analizeaza mai nene? Probabil deja analizeaza de cativa ani problema.
    • 0 (0 voturi)    
      a se citi şuţii (Marţi, 10 aprilie 2012, 17:47)

      CMX [anonim] i-a raspuns lui CMX

      .
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 9:38)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui CMX

        Asa se scrie,dar nu avem toti tastaturi cu caractere romanesti.De exemplu iata cateva pe care tu s-ar putea sa nu le ai: ¡,¿,ñ,Ñ. Cat priveste problema in discutie chiar nu vad ce s-ar mai putea discuta.Ii lasam pe hoti sa mai fure telefoane inca x luni sau nu?Si inca ceva:cand se va pune problema sonorului din timpul reclamelor,care are un volum mult mai ridicat? In alte tari exista legi in acest sens.
  • +2 (2 voturi)    
    as mai propune (Marţi, 10 aprilie 2012, 19:42)

    unu [anonim]

    si incetarea vanzarii de cartele preplatite fara declararea identitatii celui care o cumpara.
    Aceste cartele sunt raiul infractorilor care apoi isi pierd urma. Exemplu: firma fantoma cu flota de telefoane pe cartela.....functioneaza un timp , dau tunul si apoi dispar cu totul , inclusiv numerele de telefon.
  • -2 (4 voturi)    
    Ha? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 4:09)

    Altul [anonim]

    Prietene, nu ai vrea tu sa cumperi si hartie igienica cu buletinul? Nu de alta, dar vad ca ti-e dor de niste vremuri...

    Ce treaba au tunurile date de tepari cu numerele de prepay? E fix ca aia sula si prefectura.

    "Raiul infractorilor" ? =)) Ma duc sa imi cumpar maine un sac de cartele. O sa devin automat infractor? Si in rai pe deasupra.


    Cat despre IMEI-uri, bors cu fasole. S-a trezit ANCOM-ul sa se ia dupa americanii aia grasi si batuti in cap care nici nu stiu cum sa foloseasca un telefon mobil. La ei nu s-a inventat inca rescrierea IMEI-ului/

    6 telefoane se fura zilnic in San Francisco? WOW ! Pur si simplu WowoWoWoW !!! Formidabil! Incredibil! Senzational !

    Acum pe bune, masura este I-NU-TI-LA , mai ales in Romania, unde la tot pasul gasesti mini ateliere ce iti rescriu de la zero ce vrei tu in telefon, fie el furat sau cumparat legal.

    Degeaba iti blocheaza IMEI-ul. Hotul va plati vreo 10 Euro pentru rescriere si cam asta e totul. Pa pa "blocare".

    AAA, daca masura asta era implementata acum vreo 10 ani, altfel ar fi stat lucrurile. Totusi, hai sa fim seriosi, asta este problema nationala !?
    Pun pariu ca nu s-ar mai fura telefoanele daca nu le-ar purta toata lumea "la gat". Peste tot pe unde te duci, ii vezi pe cocalari cum se dau mari cu iPhone-ul cumparat "de la baieti", si toate astea, pentru ca alti cocalari, s-au afisat la randul lor cu ele prin diverse locuri, sa vada lumea ca au cu ce. Apropos, inca se mai fac rate pe 10 ani pentru telefoane mobile? :)

    Am o prietena ce lucreaza in domeniul bancar, si imi amintesc cum imi povestea acum vreo 6-7 ani cum facea lumea rate pe 4-5 ani sa isi ia telefon mobil. Stiti ce imi spunea? "Lumea s-a tam..t"

    Hai mai bine sa revenim la chestiuni mai serioase, cum ar fi pretul petrolului, salariile, etc. Stiti voi, chestii INTERESANTE.

    Auzi, blocare IMEI.... :)
  • 0 (0 voturi)    
    N-ar fi mai bine ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 13:44)

    gigi [anonim]

    ... sa publice acoperirea 3G realizata de cei patru mobili la cinci ani de la atribuirea licentelor? Poate asa sa aflam si noi, platitorii de taxe si abonamente, de ce-i Romania pe ultimul loc in Europa la servicii broadband.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e rau (Joi, 12 aprilie 2012, 0:08)

    Inca unul [anonim]

    Hai sa gandim si la rece. Ideea in sine nu e rea. Daca s-ar putea face inutilizabile si alte lucruri furate ( de la masini la electrocasnice) s-ar mai reduce din furturi, pentru ca le scade valoarea pe piata.

    Costurile de implementare nu sunt mari. O baza centralizata sub gestiunea ANCOM, putina logica pe semnalizare in fiecare operator cand se ataseaza telefonul la retea si sincronizarea datelor intre baza centralizata si operatori. Plus costurile operationale.

    Lucrul asta nu ar trebui sa creasca costurile telefoanelor vandute in principiu (asa cum spune articolul din 2008 citat). Daca piata gri/neagra scade, atunci vanzatorii legali , printre care si operatorii vor avea mai multe cereri. Cumva costul de implementare a solutiei ar putea fi balansat de cresterea de vanzari. Cel putin teoretic. Poate fi si invers, scaderea ofertei pe piata gri/neagra va permite celor care vand legal sa creasca pretul. Depinde ....

    Este posibil sa fie un semnal dinspre EU, si ANCOM sa astepte pana cand devine reglementare.
    • 0 (0 voturi)    
      operatorii n-au nici un interes (Joi, 12 aprilie 2012, 10:17)

      anais [anonim] i-a raspuns lui Inca unul

      pentru operatori e totuna, fie ca vin la ei cei care acum cumpara de pe piata neagra sa isi ia telefoane noi, fie ca vin la ei cei carora le-au fost furate telefoanele sa isi ia altul. ei ies tot pe-acolo.
      deci daca va face cineva ceva, ala va fi ANCOMul, ca operatorii n-au nici un interes sa bage bani intr-o baza ded date.
  • 0 (0 voturi)    
    se mai poate... (Joi, 12 aprilie 2012, 12:50)

    antenta [anonim]

    folosi optiunea de a urmari telefonul.
    Majoritatea o au (doar cele din gama Nokia 1100 nu..)

    Il cauti, il afli prin GPS si te duci cu cineva : ori cu inca 2 tovarasi de nadejde...ori cu politia.

    KISS! (Keep it simple, s....)!