RCS&RDS introduce abonamente cu convorbiri nelimitate in orice retea nationala, in anumite retele internationale si cu internet mobil inclus, de la 5 euro/luna

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 25 aprilie 2014, 14:11 Economie | Telecom

Oferta RCS in urma acordului de roaming national cu Vodafone
Foto: RCS-RDS
RCS&RDS a lansat vineri abonamente de telefonie mobila cu minute nelimitate catre orice retea nationala de telefonie fixa si mobila si catre anumite retele internationale, care includ si internet mobil nelimitat in care primii 5 GB trafic sunt fara limitare de viteza, la preturi care pentru proprii abonati incep de la 5 euro pe luna. Cei care nu sunt clienti ai operatorului pot cumpara un astfel de abonament la un tarif lunar de 10 euro. Oferta vine dupa ce in aceasta luna RCS&RDS a introdus acoperire la nivel national pentru serviciile de telefonie mobila (Digi Mobil) in baza unui acord de roaming national incheiat cu Vodafone pe o perioada de 2 ani.

Mai exact, clientii RCS & RDS, persoane fizice care opteaza pentru noul abonament Digi Mobil Optim Nelimitat, platesc un tarif lunar de 5 euro/luna (TVA inclus) daca:

  • sunt abonati la serviciile Digi Net si Digi TV Cablu/Satelit
  • sunt abonati la serviciile Digi Net sau Digi TV Cablu/Satelit si achizitioneaza intre 2 si 4 abonamente

Daca sunt abonati la serviciile Digi Net sau Digi TV Cablu/Satelit si achizitioneaza doar un abonament, tariful Digi Mobil Optim Nelimitat este de 7 euro/luna (TVA inclus).

Persoanele care doresc sa contracteze noul abonament de telefonie mobila si nu sunt clienti la serviciile de internet fix sau televiziune, platesc un tarif de  10 euro/luna(TVA inclus).

Abonamentul Digi Mobil Optim Nelimitat  include si internet mobil nelimitat, primii 5 GB trafic fara limitare de viteza, cu viteza de acces de pana la 21,6 Mbps.

Potrivit informatiilor de pe site-ul operatorului, "viteza de acces la internet mobil este de pana la 3,6 Mbps, 7,2 Mbps, 14,4 Mbps sau 21,6 Mbps aceasta fiind determinata de tipul echipamentului terminal utilizat si de dezvoltarea retelei 3G Digi Mobil. La depasirea traficului recomandat viteza de acces se va limita pana la 128 kbps viteza de download si pana la 64 kbps viteza de upload".

Detalii - aici.

Citeste si: Acordul de roaming national dintre RCS&RDS si Vodafone: Clientii Digi Mobil au acoperire la nivel national. Din luna iulie 2014, roamingul national va fi disponibil si pentru serviciul de date mobile


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

21720 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Oferta istorica (Vineri, 25 aprilie 2014, 15:04)

    Bubico [utilizator]

    Cu acoperire nationala si cu asemenea beneficii incluse in abonament la preturi fara concurenta, oferta este una istorica si de neegalat.
    Daca vor sti sa o promoveze sustinut, vor putea rade destul de repede concurenta.
    • -3 (17 voturi)    
      iar (Vineri, 25 aprilie 2014, 15:10)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Bubico

      Si dupa ce se muta toti la RDS, ei vor creste preturile abonamentului ca sa nu intre in faliment. Am trait.. am vazut deja....
        #showComment
  • -1 (5 voturi)    
    aaaaaaaaaa (Vineri, 25 aprilie 2014, 15:59)

    Ana-MariaTresca [anonim]

    Si dupa ce trec 2 ani si expira acordul de roaming si acoperire ciuciu???
    Bat si ei fierul cat e cald..
    • +3 (5 voturi)    
      tarife (Vineri, 25 aprilie 2014, 16:26)

      DonRomano [anonim] i-a raspuns lui Ana-MariaTresca

      Interconectarea este reglementată la nivel european. Tocmai au scăzut tarifele în roaming și de la sfârșitul anului viitor vor avea valoarea tarifelor pentru convorbiri locale
    • +3 (5 voturi)    
      doar ca (Vineri, 25 aprilie 2014, 16:38)

      AdiAdy [anonim] i-a raspuns lui Ana-MariaTresca

      Au mai dat drumul din aprilie la inca o frecventa pe 900 si deja reteaua proprie e extinsa. Iar in 2 ani chiar daca se incheie acordul cu Vodafone reteaua lor proprie va fi bine pusa la punct si pe frecventa de 900 care ofera o acoperire mult mai larga decat deca pe 2100 si la costuri mai mici.
  • +2 (4 voturi)    
    5 EU luna nelimitat?? SCUMP ! Ce ati zice de 1 $ (Vineri, 25 aprilie 2014, 16:05)

    jeanvaljean [utilizator]

    Lucrurile se precipita . Facebook a cumparat acum vreo doua luni WhatsUpp cu 18 MILIARDE, nu milioane, de dolari. O companie de 5 ani cu 55 angajati. A costat mai mult decat valoreaza Sony. A avut Mark Zuckerberg un acces de nebunie?...se pare ca nu. Pentru cine nu stie WhatsUpp ofera servicii de mesagerie nelimitate pt 1 dolar pe an. Iar de vreo 2 zile circula pe net stiri ca Apple si Facebook au devenit oficial companii de comunicatii.

    http://singularityhub.com/2014/04/24/64-billion-messages-in-24-hours-key-takeaways-from-whatsapps-massively-disruptive-statistics/
  • 0 (8 voturi)    
    toate bune si frumoase...PE HARTIE (Vineri, 25 aprilie 2014, 17:16)

    ClaudiuO [utilizator]

    Marea problema la RDS este lipsa cu desavarsire a terminelelor si a hardwareului aferent , cu alte cuvine ei incearca sa vanda abonamente la telefonie mobila fara sa ofere si telefoane (adica cu ce sa le folosesti)desi in oferte te mint cu telefoane de top. Vand pachete de televiziune digitala fara sa iti dea decodor si vin cu povesti gen ca in 3-4 luni primiti)

    Vin si te amagesc cu reclama prin presa prezentand telefoane de top si ei din ianuarie nu mai au nici un device pe stoc. Suni la ei sa faci un abonament si n-au telefon sa-ti dea. Pai cand primiti ? Va anuntam noi. Si tot la anuntat au ramas de jumatate de an. O companie ca RCSRDS nu isi permite sa bage niste telefoane in stoc? Trist.Cu asemenea metoda nu o sa rapiti nici putinii clienti ai lui Cosmote. Batalia se da pe telefoane subventionate cat mai avantajos la abonamente pentru clienti pentru ca orange/vodafone pot sa fie invisi usor cand cu un telefon "subventionat" luat cu abonament de la ei iesi mai scump ca si luat din magazin retail.

    Tre sa stiti cum sa furati clienti. Insa cineva la voi nu prea intelege ca a vinde abonamente fara terminale e ca si cum ai vinde copite fara vite.

    departamentul marketing RDS sta bine , la buying si stocuri ...CATASTROFA! Nu stie stanga ce face dreapta. Poate va treziti si voi intr-un final.
    • +9 (11 voturi)    
      shhhh (Vineri, 25 aprilie 2014, 17:51)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui ClaudiuO

      nu trezi bizonii, lasa-i sa cumpere telefoane subventionate la Vodafone, ca sa nu taie roamingul asta demential. daca ar veni toata lumea la Digi, ar merge si netu' prost, ar fi si reteaua blocata.

      E naspa bah, la Digi, numai probleme, stati acolo la voi in retea cu 15 euro pe luna.
        #showComment
  • -1 (1 vot)    
    Telefonia mobila... (Vineri, 25 aprilie 2014, 18:43)

    LiviuRobert [anonim]

    Nu este bine inteleasa oferta lor...pe saitul lor specifica daca esti clinetul lor la un serviciu de internet, poti face abonamentul la 7 euro cu tva inclus. Daca optezi la 2 abonamente sunt cu 5 euro. Nu este asa! Am sunat la ei si mi-au spus ca primul abonament este de 7 euro si apoi celalate cu 5 euro. Nu am inteles nimic. Ei specifica pe saitul lor, la 2 abonamente ai 5 euro pe abonament.In realitate este altceva...la fel si pretul. La 10 euro platesti 62 lei...parca spuneau ca este cu TVA inclus.Stau prost cu comunicarea...