Mandatul Fallacher

de Dr. Nicolae Oaca     HotNews.ro
Duminică, 7 februarie 2016, 0:25 Economie | Telecom

Jean Francois Fallacher prelua Orange in iunie 2011 din postura de lider de piata dupa numarul de clienti telefonie mobila si venituri, iar la plecare lasa operatorul tot in postura de lider de piata dar mai distantat de competitorii sai. Daca la sosirea sa operaforul oferea pachetul cu doua servicii (telefonie si Internet la punct mobil dar si fix/mobilitate si viteza limitata), acum la plecare operatorul ofera pachetul maxim cu 2x3 servici - telefonie, Internet si Tv la punct fix si mobil adaugand in oferta sa si Internetul prin reteaua fixa RomTelekom, adica cu viteze de pana la 1Gb/s.

SIMuri vandute
In perioada mandatului Fallacher Orange si-a pastrat aproape constanta baza de clienti, in ton cu piata. A fost perioda de recesiune de dupa 2009, o perioada de punere pe costuri a tarifelor de terminare in retele mobile.
Ca atare si cota de piata dupa SIMuri a operatorului Orange s-a mentinut aproape constanta in perioada analizata. Mai importante decat SIMurile, clientii sunt insa veniturile realizate de operator in mandatul Fallacher.

Venituri
In primul an de mandat, 2011, Orange inregistra venituri totale de 953 milioane euro, pentru ca in 2014 sa raporteze venituri de 984 milioane euro in conditiile in care piata a scazut permanent incepand cu anul 2009, anul declansarii crizei economice. Pentru 2015 este de asteptat o valoare mai mare, poate peste 1 miliard euro, dar si revenirea pe crestere a pietei. Veniturile sunt cele comunicate de Ministerul Finantelor, adica dupa standardul contabil romanesc.

Prestatia operatorului Orange se vede mai bine analizand cotele de piata, care au crescut permanent de la 25,7% in 2011 la 28,1 in 2014, in ultimii ani marindu-si avansul fata de Vodafone si ceilalti operatori.   

Daca insa consideram fostii operatori RomTelekom si Cosmote un singur operator, Telekom, (inca nu au fuzionat) situatia este diferita.

Articolul integral pe http://nicolaeoaca.blogspot.ro/












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
2794 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    Am si eu o intrebarica (Duminică, 7 februarie 2016, 2:23)

    MoemBius [utilizator]

    In artucol vad venituri totale pe 2014 984.000.000 euro si dupa rezultatele de la ANAF profitul la sfarsitul lui 2014 este de 403.648.350 de lei adica ~ 80.000.000 de euro. Daca nu ma insel au ~ 10.000.000 de abonati asta inseamna ca au facut un profit de 8 euro/an/client? ca mie mi se pare cam putin sa aiba profit doar 70 de centi pe luna/abonat.
    Mi e foarte greu sa cred asta .Mai ales daca luam in calcul cati bani incaseaza din primul minut indivizibil.
    Interesanta versiune.Daca aceste calcule sint bine facute ma gandesc eu asa de pe margine ca baietii de la ANAF o sa aiba motiv de cautare pina ......prin 2200 asa sa vada unde e diferenta de bani intre cei declarati si cei reali.
    • +1 (1 vot)    
      profit net in comunicatii mobile (Duminică, 7 februarie 2016, 10:33)

      analistu' [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Ziua buna,
      Aveti dreptate in privinta valorii profitului net. €90,8 milioane dupa calculele mele sau o marje de 9,23%, in scădere față de vremurile bune - 33,26% în anul 2008! O valoare extrem de mare pentru o afacere! 9,23% pare o valoare rezonabilă.
      La o medie de 10,4 milioane SIMuri în 2014 ar rezulta €8,73/SIM/an. Desigur ca in anul de grație 2008 lucrurile stăteau mult mai bine - profit net de €437,7 miloane adica €41,7/SIM/an, considerând o medie de 10,5 milioane SIMuri.
      Comunicațiile mobile sunt o afacere și ca în orice afacere investitorii vor să obțină profit cât mai mare.
      Imi pare rau ca nu au fost postate si graficele care sunt sugestive. Le gasiți însă pe blogul meu http://nicolaeoaca.blogspot.ro.
      O zi buna

      Nic Oaca
    • +1 (1 vot)    
      evoluție profit net (Duminică, 7 februarie 2016, 12:03)

      analistu' [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Si inca ceva. Prezentarea mea
      Reglementare pentru competiție
      ținută la conferința ANCOM din noiembrie 2015 și pe care deasemenea o găsiți pe blogul meu http://nicolaeoaca.blogspot.ro la luna dec. 2015 are un grafic dedicat evoluției profitului net al unor operatori de telecomunicații în perioada 2001-2014.
      O zi buna

      Nic Oaca
    • +1 (1 vot)    
      raspuns la intrebarica (Duminică, 7 februarie 2016, 12:25)

      analistu' [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Am trimis raspuns la intrebarica. Chiar si o completare. Din pacate se afiseaza mai greu - duminica!
      Daca puneti intrebarea pe logul meu veti vedea raspunsul mai repede.
      O zi buna

      Nic Oaca
      • +1 (1 vot)    
        70 de eurocenti/client/luna (Duminică, 7 februarie 2016, 16:21)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui analistu'

        e absurd
        numai din primul minut indivizibil presupun ca iese de 10 ori mai mult
        multumesc pentru informatia detaliata
        mesajul meu era altul acolo
        sanatate
        PS asa cum ziceati e duminica :)
        am si alte lucruri de facut ....mai bune
    • -1 (1 vot)    
      numere (Duminică, 7 februarie 2016, 13:14)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      De unde ai scos 10 milioane de abonati? 10 milioane or fi cu totii in Romania, nu doar la Orange.
      Sa zicem ca au 5 milioane de abonati, ceea ce inseamna ca profitul ar fi 1.6 euro pe luna.
      Cat despre povestea cu minutul indivizibil, pe ce lume te afli? Vorbesti de abonati, apoi de minute indivizibile, ca si cum nu mai toate abonamentele au minute incluse de n-ai ce face cu ele.
      Banii pe care-i platesti pe abonament nu devin automat profit. Probabil ai fi surprins sa afli ca trebuie sa-si intretina echipamentele, plateasca angajatii si eventual dezvolte reteaua, in competitie cu celelalte firme de telefonie mobila.

      Un profit de 10%, in conditiile concurentei acerbe, a dezvoltarii retelei si a unui public suprasaturat de oferte, nu e iesit din comun.
      • 0 (2 voturi)    
        Eu ma gandeam (Duminică, 7 februarie 2016, 16:25)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        doar ca cei mai multi bani ii fac de la cartelele prepay nu de la abonamente
        asa cum zicea cineva pe aici ~ 10 mil de cartel \sim active la aia ma refeream
        70 de centi / luna / client e mult mai putin decat estimez eu dar ma rog sint si alte analize in zona destul de evoluate si nu pot sa comentez in plus pentru ca nu am acele detalii
        PS dupa ce termini minutele incluse cum vorbesti? gratis?