RCS, compania-mama a Digi 24, va furniza curentul electric pentru TVR in urmatoarele 12 luni

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2016, 14:44 Economie | Telecom

Sediul RCS&RDS
Foto: RCS & RDS
 documente
(12 Iul 2016) PDF, 122KB
Societatea Romana de Televiziune (SRTV) si-a desemnat prin licitatie deschisa, in data de 8 iulie, furnizorul de energie electrica in urmatoarele 12 luni: RCS&RDS, cel mai mare operator de cablu TV si internet fix, care a devenit jucator pe piata energiei electrice in decembrie 2014. Criteriul de atribuire al contractului a fost 'pretul cel mai scazut'. Valoarea estimata initial de TVR pentru acest contract a fost de peste 2,7 milioane lei fara TVA, fiind atribuit in final catre RCS&RDS la pretul de peste 2,24 milioane lei fara TVA. La licitatie au fost depuse 5 oferte, potrivit datelor publicate marti in Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP).

In caietul de sarcini al licitatiei, se mentioneaza:


"SRTV ca autoritatea contractanta, intentioneaza incheierea unui contract pentru furnizarea de energie electrica la urmatoarele puncte de consum:
 1.    Sediul central din Bucuresti str. Calea Dorobantilor nr. 191
 2.    Sediul din Bucuresti str. Moliere
 3.    Sediul din Bucuresti str. Dr. Felix
 4.    Sediul din Comuna Jilava str. Sabarului
 5.    Studioul teritorial Cluj
 6.    Studioul teritorial Iasi
 7.    Studioul teritorial Targu Mures
 8.    Studioul teritorial Craiova

Durata contractului este de 12 luni.

Criteriul de atribuire a contractului il reprezinta cel mai scazut pentru energie activa cu toate cheltuielile incluse atat pentru medie tensiune cat si pentru joasa tensiune.


Pe durata desfasurarii contractului cantitatea de energie electrica consumata, pe fiecare locatie, poate sa varieze atat in sensul cresterii catssi in sensul scaderii catitatii de energie electrica consumata cu +/-50%. Valorile din urmatorul tabel reprezinta consumuri istorice/an".
Detalii in documentul atasat.

In Sistemul Electronic de Achizitii Publice, nu sunt prezentate informatii legate de furnizorii care au depus cele 5 oferte, fiind publicat numai castigatorul - RCS&RDS.

RCS&RDS, cel mai mare operator de cablu TV si internet fix, a devenit jucator pe piata energiei electrice in decembrie 2014 si in doar un an a castigat aproape 100 de contracte de furnizare de energie electrica pentru institutii publice. Banca Nationala a Romaniei (BNR), Autoritatea de reglementare in comunicatii (ANCOM), Ministerul Apararii (MApN) si Ministerul de Interne (MAI) sunt cateva dintre zecile de institutii care, in urma unor licitatii la care au participat jucatori mari precum E.ON, CEZ, Electrica sau ENEL, au ales sa cumpere energie electrica de la RCS&RDS. O posibila explicatie? Operatorul detinut de oradeanul Zoltan Teszari vine, ca si in piata telecom, cu cele mai mici preturi, sub valorile minime estimate initial.



Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
7296 vizualizari
  • +8 (14 voturi)    
    curand si Latrina 3 va cumpara pentru (Marţi, 12 iulie 2016, 14:56)

    un domn [utilizator]

    complexul numit Patulul Grivco...
    • +10 (16 voturi)    
      nu cred (Marţi, 12 iulie 2016, 15:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De la RCS? Ar prefera sa plateasca pret dublu din alta parte.
      • -2 (4 voturi)    
        :) (Marţi, 12 iulie 2016, 17:10)

        strategy [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        de ce? nu vrei concurenta? lasa sa fie cat mai multe sa se bata pe pret, altfel nu se reglementeaza piata.
        • +1 (1 vot)    
          Eu vreau concurenta... (Miercuri, 13 iulie 2016, 10:48)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui strategy

          Doar ca Antena3 e la cutite cu RCS de cind cu televizarile ligii 1. Si... de exemplu, fii'sa lu' Voiculescu risca sa mearga la brutarie in dosarul in care RCS acuza antenele de santaj. In conditiile astea da-mi voie sa ma indoiesc ca Antenele vor face afaceri cu RCS.
  • +9 (13 voturi)    
    1 leu diferenta (Marţi, 12 iulie 2016, 15:21)

    Trosc Pleosc [utilizator]

    RCS&RDS a batut pe Electrica Furnizare la un leu diferenta....
    • -3 (3 voturi)    
      Asta inseamna... (Marţi, 12 iulie 2016, 18:44)

      Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui Trosc Pleosc

      1. Ca au fost scurgeri de informatii in licitatie, altfel diferenta e divina.
      2. Ca RCS are acum mana pe comutator pt emisia TVR, ca doar nu or fi scris in contract ca ii despagubesc pe TVR pt cat business pierd daca nu mai au curent sa emita, in cel mai rau caz le vor deduce din factura valoarea pro-rata pe perioada de nefurnizare a serviciului. TVR ar face bine sa isi ia un furnizor aditional de siguranta si infrastructura proprie de comutare.
  • +3 (7 voturi)    
    Ar fi bine... (Marţi, 12 iulie 2016, 16:36)

    Observator roman [utilizator]

    ...sa livreze TVR si o buna parte din continutul DigiSport, daca nu cumva si Digi 24 TV! :))
  • +1 (11 voturi)    
    EON (Marţi, 12 iulie 2016, 18:06)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Nimeni nu sesizeaza abuzurile din piata cu facturile umflate ale EON? Facturile sunt realizate astfel incat sa nu intelegi care este pretul platit, o practica la nivel european..Poate este timpul pt reglementari in piata facturarii
  • -7 (11 voturi)    
    Bine, bine.. (Marţi, 12 iulie 2016, 18:15)

    Andradda [utilizator]

    Dar de ce trebuie sa ia curent de la un intermediar?
    RCS&RDS nu este producator de energie, asa ca si ei trebuie sa cumpere curent de la furnizor, iar apoi il dau mai departe catre TVR cu un oarecare castig.
    De ce nu poate TVR sa ia curent direct de-acolo de unde ia RCS?
    Invart astia milioane de euro pe baza unor legi de tot ra-hatul!
    • +3 (3 voturi)    
      Digienergy (Marţi, 12 iulie 2016, 18:36)

      A78 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      RCS-RDS e si producator de energie daca nu stiai . http://www.digienergy.ro/
    • +2 (2 voturi)    
      de ce nu? (Marţi, 12 iulie 2016, 19:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      a castigat pretul cel mai mic.
      daca RDS nu era in licitatie, producatorii de energie ar fi reusit sa obtina un pret mai mare, deci RDS ne face o favoare miscorand facturile TVR pe care le platim cu totii.
    • 0 (0 voturi)    
      da? (Marţi, 12 iulie 2016, 23:07)

      nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      pai de ce n-a venit furnizorul la licitatie sa ofere pretul cel mai mic?
  • 0 (2 voturi)    
    TVR va rămîne fără curent electric (Miercuri, 13 iulie 2016, 8:44)

    stos [utilizator]

    Avînd in vedere, faptul că RDS poate intra în faliment, oricînd, datorită datoriilor foarte mari pe care le are, TVR
    poate rămîne într-o situație mai rea decît cea de avarie teh
    nologică. Adică, fără curent electric.