VIDEO: HTC G1 - primul telefon cu platforma Android al Google - a fost lansat in SUA si costa 179 de dolari cu abonament pe doi ani

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 23 septembrie 2008, 19:19 Economie | Telecom

Google intra pe piata smartphone-urilor
Foto: crunchgear.com
Google, T Mobile si producatorul taiwanez HTC au lansat la New York telefonul G1, primul care utilizeaza platforma open-source Android al Google. Telefonul costa 179 de dolari cu abonament de voce si date pe doi ani. Terminalul va fi in magazinele T Mobile din SUA din ultima decada a lui octombrie, in Marea Britanie va aparea in noiembrie, iar in alte tari din Europa in 2009. G1 are camera de 3 MP si tastatura QWERTY pliabila.

G1 va fi in magazinele americane ale T Mobile din 22 octombrie, o luna mai tarziu va aparea in Regatul Unit iar in primul trimestru al lui 2009 va ajunge in alte tari europene, printre care Germania, Austria, Cehia si Olanda. In SUA, noul telefon va fi disponibil pentru 179 de dolari cu abonament pe doi ani. Exista doua planuri tarifare: 25 de dolari/luna pentru acces limitat de date si un numar limitat de SMS-uri si 35 dolari/luna pentru trafic de date nelimitat si oricate SMS-uri.

Telefonul G1 foloseste sistemul de operare Android al Google despre care compania spera ca va deveni cel mai utilizat la telefoane mobile. G1, poreclit si GPhone are capabilitati intalnite si la terminalele Apple iPhone sau BlackBerry al RIM. Touchscreen, internet de mare viteza, Wi Fi, e-mail si SMS sunt aplicatii intalnite la multe terminale. G1 poate rula aplicatii precum Google Maps, iar ca raspuns la iTunes al Apple, Amazon a anuntat ca intregul sau catalog MP3 va fi disponibil pe noul produs.

Analisti citati de Bloomberg cred ca vanzarile lui G1 nu vor depasi 500.000 de unitati in acest an si considera ca lansarea terminalului nu va avea pe piata un impact la fel de mare ca iPhone care in primele zile de la lansare si-a gasit un milion de clienti.

E de asteptat ca si alti producatori, cum ar fi LG si Samsung, sa prezinte telefoane bazate pe platforma Android, insa abia anul viitor.






























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6291 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Nu ma impresioneaza (Marţi, 23 septembrie 2008, 20:14)

    Alex [anonim]

    Nu arata prea bine nici Google Android si nici telefonul.

    Nu mi se pare cine stie ce si nu cred ca sunt o competitie serioasa pentru iPhone.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba da, pt ca... (Marţi, 23 septembrie 2008, 21:12)

      X [anonim] i-a raspuns lui Alex

      e un OS OS ;)

      Mai asteapta putin.
      Eu am ceva vreme de cand astept is inca mai am de asteptat :(
  • +1 (3 voturi)    
    slabut (Marţi, 23 septembrie 2008, 21:29)

    Max [anonim]

    Ma asteptam la mai mult din partea lor. Doar aplicatia de creat harti e ceva super.
    In rest, pt ce qwerty? Pt ca nu au pus Accelerator si multitouch.
    Cred ca prinde la snobii care nu vor sa fie iPhone!
    • -2 (2 voturi)    
      esti praf (Marţi, 23 septembrie 2008, 22:56)

      master [anonim] i-a raspuns lui Max

      ariciule, daca ai fi invatat sa citesti, ai fi reusit sa observi ca e touchscreen...m-am saturat de voi care comentati negativ orice...
      hai, la vale!
      • 0 (2 voturi)    
        L... (Miercuri, 24 septembrie 2008, 8:07)

        Joe Doe [anonim] i-a raspuns lui master

        Daca ai fi un pic mai retinut ai observa ca Max a scris multitouch lucru care e total diferit de un touchscreen. Sau poate nu intelegi diferentele...
      • 0 (0 voturi)    
        Ca prost mai esti (Joi, 25 septembrie 2008, 8:26)

        Max [anonim] i-a raspuns lui master

        Tu ai vazut ca el sa faca ceva cu 2 degete? macar cu 2??
        Ca tare prosti mai sunt unii pe lumea asta!
    • -1 (1 vot)    
      care sunt snobii?? (Miercuri, 24 septembrie 2008, 20:56)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Max

      "Cred ca prinde la snobii care nu vor sa fie iPhone"

      chiar asa? cred ca vroiai sa zici "ca NU prinde la snobii care vor iphone"
  • +1 (1 vot)    
    astept sa va un telefon cu Android si la noi (Miercuri, 24 septembrie 2008, 10:48)

    GabrielDinDeva [anonim]

    Telefonul este OK, cautati pe youtube "Android phone" si vedeti detalii. Desigur iPhone arata mai bine dar are deficiente de securitate nerezolvate si inca nu stie java. Depinde de preferinte, desigur functionalitea pe partea de user si designul atractiv al lui iPhone va atrage o clientela mai mare. Eu prefer GPhone-ul pentru simplu fapt ca este construit pe o platforma deschisa, Android poate functiona si pe alte telefoane(nu este un SO dedicat pentru un telefon anume cum este iPhone-ul) si este mult mai securizat. De fapt Android este un Linux pentru telefoane mobile, si va accentua competitia cu Symbian , Ms Windows Mobile si Apple; lucru pana la urma benefic pentru end user. Probabil in timp smart phone - urile vor deveni suficiente de puternice si functionale astfel incat sa detroneze laptop-urile din pozitia de leader in solutii mobile.
    • 0 (0 voturi)    
      bun (Joi, 23 octombrie 2008, 1:55)

      edi [anonim] i-a raspuns lui GabrielDinDeva

      Cineva spunea ca nu are accelerometru,daca nu stii nu mai vorbi,dar N95 8 GB are accelerometru?,normal ca nu dar cum are OS Symbian poate fi instalat ,asa ca lasa aberatiile. Chiar eu am instalat si merge super bine pe un N95 ,dar de,cititi si voi de ma dor muschii.Iar laptopurile nu le vor detrona nici un smartphone ,de asta sa fi tu f linistit