Primul rival iPhone al celor de la Nokia costa 399 euro (cu TVA), la liber, in Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2009, 14:50 Economie | Telecom

Nokia 5800 XpressMusic
Foto: Nokia.com
Telefonul Nokia 5800 XpressMusic, primul raspuns Nokia la telefonul iPhone produs de Apple, va fi disponibil de joi in magazinele Vodafone si ale partenerilor companiei, la preturi incepand de la 269 euro (cu TVA), impreuna cu un abonament pe doi ani, a anuntat miercuri operatorul. Oficialii Vodafone au declarat pentru HotNews.ro ca telefonul costa 399 euro (cu TVA), fara abonament.

Update 1: Telefonul poate fi achizitionat, fara abonament, la un pret mai mic decat cel in reteaua Vodafone, in magazine on-line precum PC Fun (1.357,38 lei cu TVA inclus) si eMag (1.299 lei cu TVA inclus).

Update 2: Oficialii Vodafone au mentionat ca pana la sfarsitul acestei luni, cursul de vanzare practicat de companie este de 3,96 lei/euro si prin urmare pretul Nokia 5800 XpressMusic cu abonament pe doi ani este de 1.066,5 lei (269 euro cu TVA).

Nokia 5800 XpressMusic are un ecran tactil de 3,2 inch si rezolutie de 360 x 640 pixeli, care dispune in plus de functia de rotire automata a afisajului, tastatura alfanumerica, tastatura QWERTY si functia de recunoastere a textelor scrise de mana. Are camera foto de 3,2 MP si este compatibil cu tehnologia HSDPA permitand acces mobil de mare viteza la Internet, de pana la 3,6 Mbps, in reteaua Vodafone, conform informatiilor operatorului.

In afara de Nokia 5800 XpressMusic, in luna decembrie, producatorul finlandez a lansat la Barcelona, un nou telefon menit sa rivalizeze cu terminalul iPhone 3G produs de Apple, respectiv Nokia N97.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

6284 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    il gasiti la 1370 ron pcfun (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:33)

    micutu [anonim]

    adica 321.51 EUR... o mica diferenta de la 399 euro la vodafone.
  • 0 (0 voturi)    
    si mai ieftin (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:47)

    neurromu [anonim]

    cu 1299 lei este la emag.
  • 0 (0 voturi)    
    Foame mare (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:50)

    Mihai [anonim]

    De ce-as da 399 de euro ca sa-l iau "la liber" de la vodafone cand de pe internet se poate comanda cu 320 de euro tot "la liber"? Si aici fac referire la magazine on-line serioase. La oferte promotionale se poate cumpara si cu 1300 ron adica aprox 300 de euro.
  • 0 (0 voturi)    
    400 euro la liber:)))) la vodafone (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 15:52)

    schumi [anonim]

    e 13 mil la emag...slaba oferta de la vodafone
  • 0 (0 voturi)    
    vodafone? o gluma :D (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 16:14)

    jiji [anonim]

    simt nevoia sa ma repet :)

    vodafone? o gluma :D
    • +5 (5 voturi)    
      poveste de iarna (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:08)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui jiji

      31 decembrie 2008, ora 17. eu in camera la munte, intors de la schi ma pregatesc de dus, alea alea, sa merg la revelion. tarr, suna telefonul mobil. raspund. "buna ziua, sunt bla bla de la vodafone, in legatura cu factura scadenta din data de la 28 decembrie.." eu, shoc.. "aia 80 de ron pe abonamentul ala pe care il am de 11 ani?" intreb eu. "da" raspunde ea. iau ceasul, ma uit, 5 si ceva dupa masa. zic: "du-te ma acasa, bea ceva relaxeaza-te, crezi ca fug cu 80 de ron in elvetia dupa 11 ani in care v-am platit lunar abonamentul?" un pic de pauza, dupa care ea revine inversunat: "nu ca ati semnat un contract care spune ca.." eu: "uite ce e mai, eu am semnat contractul cu o firma numita connex cam cand erai tu in scoala generala." ii spun si ce sa faca cu contractul. pauza.. am tot continuat asa, pana la urma a inchis si mi-a lasat un mesaj "pentru a evita restrictionarea va rugam sa platiti factura xxx pe 01-01-09".. 1 ianuarie sarbatoare legala, absolut totul este inchis mai putin spitalele si centrele alimentare.. plus ca va dati seama, eu pe intai, imediat dupa petrecerea de revelion, singura mea si unica mea grija era sa gasesc un loc sa platesc 80 de ron la vodafon sa nu dea faliment. nu spun ca nu era obligatia mea sa platesc in timp nenorocitii aia de 80 de ron, dar sa fii client 11 ani sa te sune si sa te frece la menta pe 31, cu cateva ore inainte de revelion, pentru trei firfirei, o pustoaica fara viata sociala si sa te mai puna si la misto evident sa platesti pe intai ianuarie.. sa nu-ti trimita macar o felicitare, sau un sms cu "La Multi Ani!.." Plus diferenta de tratament intre Connex si Vodafone.
      • 0 (0 voturi)    
        Banditi (Joi, 15 ianuarie 2009, 12:13)

        Petre [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Sunt de acord cu cele spuse...
        Mi s-a intamplat acelasi lucru de anul nou, pe partie in Austria..... Sa imi taie telefoanele cand platesc aproape 900 de euro pe luna la astia de ani de zile.
        Prefer sa ma puna sa platesc penalizari si sa pot plati cand vreau decat sa imi taie linia pentru neplata la data scadenta ....
        Monopol banditesc.

        Asta e ... fiecare isi face politica de marketing comercial cum vrea .. o sa incerc sa vad alt furnizor acum cand se pot pastra numerele ...
    • +1 (1 vot)    
      poveste de iarna (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:12)

      gogo [anonim] i-a raspuns lui jiji

      31 decembrie 2008, ora 17. eu in camera la munte, intors de la schi ma pregatesc de dus, alea alea, sa merg la revelion. tarr, suna telefonul mobil. raspund. "buna ziua, sunt bla bla de la vodafone, in legatura cu factura scadenta din data de la 28 decembrie.." eu, shoc.. "aia 80 de ron pe abonamentul ala pe care il am de 11 ani?" intreb eu. "da" raspunde ea. iau ceasul, ma uit, 5 si ceva dupa masa. zic: "du-te ma acasa, bea ceva relaxeaza-te, crezi ca fug cu 80 de ron in elvetia dupa 11 ani in care v-am platit lunar abonamentul?" un pic de pauza, dupa care ea revine inversunat: "nu ca ati semnat un contract care spune ca.." eu: "uite ce e mai, eu am semnat contractul cu o firma numita connex cam cand erai tu in scoala generala." ii spun si ce sa faca cu contractul. pauza.. am tot continuat asa, pana la urma a inchis si mi-a lasat un mesaj "pentru a evita restrictionarea va rugam sa platiti factura xxx pe 01-01-09".. 1 ianuarie sarbatoare legala, absolut totul este inchis mai putin spitalele si centrele alimentare.. plus ca va dati seama, eu pe intai, imediat dupa petrecerea de revelion, singura mea si unica mea grija era sa gasesc un loc sa platesc 80 de ron la vodafon sa nu dea faliment. nu spun ca nu era obligatia mea sa platesc in timp nenorocitii aia de 80 de ron, dar sa fii client 11 ani sa te sune si sa te frece la menta pe 31, cu cateva ore inainte de revelion, pentru trei firfirei, o pustoaica fara viata sociala si sa te mai puna si la misto evident sa platesti pe intai ianuarie.. sa nu-ti trimita macar o felicitare, sau un sms cu "La Multi Ani!.." Plus diferenta de tratament intre Connex si Vodafone.
    • +4 (4 voturi)    
      poveste de iarna II (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:18)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui jiji

      La Connex cand sunam, gaseam un operator sa vorbesc daca aveam o problema. Cu o luna inainte de incidentul de pe 31, am avut o problema tehnica asa ca am sunat la *222 incercand sa dau de un operator. M-am infundat in meniuri, pana cand am reapleat si am selectat meniul in engleza. Surpriza, mi-a raspuns in prima secunda. Am explicat in engleza ca sunt roman. Mi-a raspuns imediat: "am sa va ajut de data asta, dar numai de data asta.." Adica cum bre? Nu vorbeam engleza? Adica daca esti cetatean roman trebuie sa inghiti toata mizeria de meniuri, si daca esti cetatea al republicii Congo ti se raspunde instantaneu? Tipa mi-a explicat ca daca as fi intrat in meniul de facturi, as fi ajuns pana la urma la un operator. Pentru o problema tehnica in meniul de facturi? lol? haha.. Deci eu acum, dupa 11 ani, imi caut alt operator ca Vodafone este prea complicat pentru mine (asta ca sa pastrez un ton foarte moderat, compatibil cu hotnews).
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:00)

    vlad [anonim]

    Bv nokia ! A-ti reusit sa faceti cel mai performant touch screen, cu siguranta o sa aveti vanzari record. :)) Care s-a jucat cu el ? Sunteti constienti ca acel ecran al telefonului merge cu ciocanu si e la fel de sensibil ca un mort, dar celelalte functii sunt ok, imi plac, dar se putea si mai bine.
    Raspuns oficial nokia: -Nu am vrut sa facem un telefon asemanator cu Iphone am vrut ceva unic. :))
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 19:31)

      Alien [anonim] i-a raspuns lui vlad

      De fapt ecranul raspunde super ok, per ansamblu telefonul in general este rapid.
    • 0 (0 voturi)    
      loool (Joi, 15 ianuarie 2009, 3:17)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      unic pe ..... !
      din review-uri se distinge ca are probleme la ecran (in lumina puternica), la partea tactila mai performanta, la soft (SO) care e putin imatur si chiar la performanta camerei. nici forma/designul nu as zice ca e foarte fericit.

      dar poate sunt eu prea pretentios la banii astia :) s-ar putea sa fie totusi best buy, insa sigur nu e ceva unic;)
  • +1 (1 vot)    
    la un pas.. (Joi, 15 ianuarie 2009, 11:44)

    radu [anonim]

    Am avut ocazia sa ma joc cu iPhone si cu Nokia 5800 si pot spune ca iPhoneul este nava spatiala pe langa acest model Nokia. Se misca mult mai bine, arata mai bine ... si se va vinde mult mai bine chiar daca este la aproape dublu pret fata de Nokia.
    De fapt pretul pare este principala atractie a iPhone-ului!
  • 0 (0 voturi)    
    13mil la orange (Joi, 15 ianuarie 2009, 14:49)

    5800 [anonim]

    13mil la orange