UPDATE: Grupul hotelier Unita Turism cere falimentul RCS&RDS pentru o datorie de 55.000 de lei

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2009, 17:03 Economie | Telecom

Grupul hotelier Unita Turism Holding cere falimentul companiei RCS&RDS, detinuta de omul de afaceri Zoltan Teszari, pentru neplata unei datorii din 2008 in valoare de 55.000 de lei, potrivit datelor Tribunalului Bucuresti si reprezentantilor grupului hotelier, informeaza NewsIn.

Grupul hotelier Unita Turism Holding, detinut de omul de afaceri german Josef Goschy este lantul hotelier cu cel mai mare numar de camere din Romania. Grupul are in prezent 27 de hoteluri de patru, trei si doua stele in 15 locatii. Lantul hotelier are si doua hoteluri in Mamaia, respectiv Amiral si Comandor si unul in Olimp, Panoramic.

Elena Hirta, director economic al Unita Turism: In astfel de situatii se ajunge numai din lipsa de bunavointa

Contactata de HotNews.ro, Elena Hirta, directorul economic al grupului hotelier a precizat ca s-a ajuns la aceasta situatie in urma nenumaratelor notificari facute RCS&RDS. De notat ca grupul hotelier se numara printre clientii de internet si servicii TV ai RCS&RDS, iar Hirta sustine ca "Unita Turism nu are nici o datorie catre RCS&RDS".

"Este vorba de prestari servicii turistice, in special de cazare, iar cea mai mare parte a datoriei este din 2008. La astfel de situatii se ajunge numai in cazuri in care se da dovada de lipsa de bunavointa. I-am notificat de nenumarate ori, i-am amanat. Ultima notificare a fost facuta la sfarsitul lui martie 2009. Explicatiile date au fost ca sunt organizati pe departamente diferite si n-au legatura unii cu altii", a declarat pentru HotNews.ro, Elena Hirta, directorul economic al Unita Turism Holding.

Directorul grupului hotelier a mai precizat ca momentan Unita Turism nu se mai confrunta cu astfel de probleme din partea altor mari companii.

Pana la acest moment, RCS&RDS nu a facut nici un comentariu asupra acestor informatii.

Furnizorul de telefonie si televiziune prin cablu si servicii de telecomunicatii, prezent si pe alte cinci piete europene, RCS&RDS, a inregistrat in 2008 venituri in valoare de circa 700 de milioane de dolari.


Citeste mai multe despre   






















3375 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Doar atat (Miercuri, 24 iunie 2009, 17:27)

    OzzyO [anonim]

    Unita Turism, sunt alaturi de tine!
  • 0 (4 voturi)    
    :)) (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:04)

    andrei [anonim]

    Astia de la RCS&RDS sunt mari nesimtiti. Te plimba de colo, colo cand ai nevoie de ceva de la ei, in schimb daca le datorezi ceva trag de tine sa le platesti imediat.
    • -1 (1 vot)    
      Ciudat (Joi, 25 iunie 2009, 13:30)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Am avut zilele trecute o problema cu conexiunea la internet. I-am sunat, au raspuns in vreo 15 secunde, iar 3 ore mai tarziu a venit o echipa si au rezolvat problema.
  • +1 (3 voturi)    
    datori vanduti (Miercuri, 24 iunie 2009, 19:26)

    radu s [anonim]

    RDS-ul e dator vandut la banci.
    La inceputul anului trecut contractau un credit de 500 mil EUR pe mai multi ani pentru telefonie mobila si internet.

    De unde vor plati oare dobanda tinand cont de scaderea preturilor si a pietei in general
  • +3 (7 voturi)    
    Asa si ? (Miercuri, 24 iunie 2009, 19:41)

    Dinu [anonim]

    Hotnews periodic produce cate o stire negativa la adresa RCS-RDS.
    Platesc bine cei de la Upc , draga Hotnews ? :)

    Puteati mentiona faptul ca rds'u a lansat noi tipuri de abonamente cu tarif zero cu minute nelimitate in retea , plus serviciul de telefonie fixa - mobila (tel fix cu cartela sim )

    Numai bine !
    • -1 (3 voturi)    
      Pe langa subiect (Miercuri, 24 iunie 2009, 19:56)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      1. concurenta RDS de mult nu mai e UPC

      2. RDS-ul nu are obiceiul sa trimita comunicate de presa. De aia nici nu se aude de el

      3. abonamentele alea sunt disponibile dar sarantocilor clienti RDS
  • +1 (3 voturi)    
    rds (Miercuri, 24 iunie 2009, 20:35)

    vacs! [anonim]

    Cei de la ''RDS" sunt cu vorba. te duc cu zaharelul! sper sa dea faliment!!
    un EX-CLIENT!
    actual client ''UPC'' si sunt multumit de serviciile oferite!
  • -1 (1 vot)    
    cer falimentul statului rroman (Joi, 25 iunie 2009, 0:20)

    mircea [anonim]

    pentru o datorie de 350 RON in urma unui contract de inchiriere incheiat prematur.
  • 0 (0 voturi)    
    doamne-ajuta (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:24)

    adriana [anonim]

    doamne-ajuta....ca sunt cam nesimtiti cei de la RDS