Apple prezinta luni noul iPhone. Vezi aici cu ce imbunatatiri vine unul dintre cele mai populare telefoane

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 7 iunie 2010, 10:11 Economie | Telecom

iPhone 3GS si-a gasit peste 8 milioane de clienti trimestrul trecut
Foto: Reuters
Steve Jobs prezinta luni la San Francisco a patra generatie a iPhone, gadget-ul urmand sa dispuna de camera video pe partea frontala, un procesor mai rapid si o baterie care tine cu peste 10% mai mult. Pe noul iPhone va debuta si o noua versiune a sistemului de operare (iPhone OS), una care va permite utilizatorilor sa ruleze simultan mai multe aplicatii. Apple a vandut peste 50 de milioane de iPhone-uri pe plan mondial in trei ani, insa acum concurenta este foarte puternica si vine si din partea smartphone-urilor cu sistemul Google Android.

Apple e celebra pentru secretomania in care sunt "invelite" evenimentele sale de lansare a noi produse, insa de data asta lucrurile nu s-au mai putut pastra atat de ascunse, dupa ce un angajat Apple a pierdut un prototip al noului iPhone care a ajuns la blogul de tehnolgie Gizmodo care l-a descris in detaliu.

Ca incidentul a fost o intamplare sau nu, asta nu vom afla prea curand, insa e de asteptat ca luni seara (dupa ora Romaniei) Steve Jobs sa arate lumii noul iPhone care va avea un procesor mai rapid, o baterie care tine mai mult si un ecran cu rezolutie mai buna.

In plus, va exista se pare o camera video pe partea frontala, astfel incat se vor putea face video-conferinte, iar camera de pe spate va fi si ea imbunatatita (de la 3 MP, la 5 MP), urmand sa aiba si blitz.

O alta imbunatatire foarte asteptata tine si de posiblitatea de a rula mai multe aplicatii in acelasi timp (multitasking). O aplicatie de navigare trebuia intrerupta daca utilizatorul vroia sa verifice mail-ul, aplicatii precum Skype (telefonie prin IP) sau Pandora (streaming de muzica) nu puteau functiona in background, limitandu-le astfel destul de tare functionalitatea. Acum acest lucru va fi rezolvat si mai multi clienti vor fi poate convinsi sa-si ia iPhone.

Intrebarea care razbate cel mai mult in piata este daca noul iPhone va fi atragator pentru clienti in contextul in care, fata de acum trei ani, terminalul Apple are concurenta serioasa pe piata. Telefoanele cu sistemul de operare Google Android au castigat cota de piata in ultimele luni, dar in contextul in care Apple a vandut aproape 9 milioane de iPhone-uri trimestrul trecut e de asteptat ca piata sa reactioneze bine.

Fata de alti ani, conferinta dezvoltatorilor ne pune in fata mai putine lucruri necunoscute, insa scandalul din jurul prototipurilor "furate" a tinut subiectul fierbinte.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

392 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Pret 3GS ....?!?!?! (Luni, 7 iunie 2010, 10:09)

    Gherutza [utilizator]

    Sunt foarte curios care va fi pretul in Romania pentru un 4G in comparatie cu 3GS-ul din mana mea. In orice caz teoretic ar trebui sa scada pretul .....dar in ro orice se poate intampla :) respekt...M
    • +2 (6 voturi)    
      mda (Luni, 7 iunie 2010, 12:13)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Gherutza

      clar pretul va fi de vre-o suta de mii de ori mai mic decat cele 2 Ferrari de la mine din curte. ....cata lipsa de clasa.
  • 0 (20 voturi)    
    wow (Luni, 7 iunie 2010, 10:46)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    asadar pana acum nu puteai folosi ymes sau skype pe iphone... incredibil... si cu toate astea au vandut atat de multe aparate care, teoretic, folosesc la comunicare.
    • +5 (5 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 7 iunie 2010, 11:08)

      Un Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Telefonul mobil actual e o evolutie directa din modelul lui Bell - cu sistem de operare real-time. Din cauza evolutiei catre data device, incepe sa semene un pic mai mult cu un PC pe care sistemele de operare real-time nu prea functioneaza bine. Faptul ca trec la multi-aplicatii s-ar putea nici macar sa nu fie inca vizibil. Cand o sa inceapa unii gigei sa downloadeze filme prin sisteme peer-to-peer sa vedeti atunci balamuc in telefon. Acum e doar un scratch al architecturii, ca sa semene un pic cu aia de la Google Android.
      • +2 (2 voturi)    
        :) (Luni, 7 iunie 2010, 12:19)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Un Cetatean

        modelul lui Bohr, nu al lui Bell.
    • +1 (3 voturi)    
      NU stii, nu vorbesti (Luni, 7 iunie 2010, 12:22)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      ymess poti folosi pe iPhone

      - este versiune oficiala de la Yahoo! pentru iphone
      - la fel pentru skype
      - multe applicati similare, gratuite

      Si mai mult, ele pot rula in fundal (backgroud), chiar daca oficial nu este multitasking.

      Asa ca poti face orice altceva, in timp ce esti online pe yahoo / skype.
    • +1 (3 voturi)    
      ba puteai, dar pe rand (Luni, 7 iunie 2010, 12:54)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      gigele, nu avea multitasking, aplicatiile mergeau, insa nu simultan
  • +9 (11 voturi)    
    ..... (Luni, 7 iunie 2010, 10:49)

    sictireanu [utilizator]

    Genial! Apple descopera multitaskingul in anul 2010 :))) Asta chiar ca-i o revolutie tehnologica :)))
    • +2 (2 voturi)    
      big picture (Luni, 7 iunie 2010, 12:25)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      fiecare cu prioritatile lui.
      MS a descoperit multitaskingul in 95 dar inca mai au de lucru in 2010 ca sa faca un sistem de operare utilizabil pentru dispozitive mobile. Apple se pare ca de ceva ani buni au un sistem de operare multumitor (sau cel putin asa spune piata).
    • +3 (3 voturi)    
      steve (Luni, 7 iunie 2010, 12:40)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      se pare ca steve jobs nu a avut parte de nicio blonda,ca si ele sunt multiuser si multitasking.... :))))
  • +7 (13 voturi)    
    Sugestie (Luni, 7 iunie 2010, 11:05)

    Un Cetatean [utilizator]

    Dar de ce nu ne alegem cu articole atat de frumoase despre Android Phones de la Google sau despre ultimele generatii de Nokia? Nu platesc la fel de bine la litera de reclama mascata ... sau?

    Piata de telefoane mobile e acum in schimbare. O analiza neutra ar fi o sursa de informare mult mai buna (ca sa nu zic ca ar fi chiar o sursa de informare, nu o reclama!)
    • -7 (11 voturi)    
      - (Luni, 7 iunie 2010, 10:57)

      rontzaila [utilizator] i-a raspuns lui Un Cetatean

      pentru ca telefoanele de la nokia au succes doar pe pietele din lumea a 3-a?
      • +5 (5 voturi)    
        ????? (Luni, 7 iunie 2010, 11:24)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui rontzaila

        Sa inteleg ca germania e o tara din lumea a 3-a?!
      • +2 (4 voturi)    
        Din contra (Luni, 7 iunie 2010, 12:45)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui rontzaila

        In lumea a 2-a, a 3-a majoritatea isi iau iPhone sa fie "fancy", sa se poata si ei lauda cu ceva.

        Cati folosesc efectiv toate functionalitatile? Sa fim seriosi.
    • -1 (1 vot)    
      iphone (Luni, 7 iunie 2010, 15:56)

      aliccia [anonim] i-a raspuns lui Un Cetatean

      pai mna....sa intelegem ca nu-ti place iphone-ul?
  • +3 (19 voturi)    
    Comici (Luni, 7 iunie 2010, 11:05)

    m3th0dman [utilizator]

    Nokia produceau telefoane multitasking şi în urmă cu vreo 5 ani. Al meu are 3 ani şi a costat 550 lei (nu vreo 3000 lei câtă costă un iPhone) si are multitasking şi cameră cu blitz.
    Nokia a scos primul telefon cu cameră de 5 MP în 2007 (N95). Acum telefoanele concurente au 8 MP.

    Cu siguranţă cei care-şi cumpără iPhone n-au habar despre telefoane.
    • +2 (8 voturi)    
      design matters (Luni, 7 iunie 2010, 11:42)

      Un Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui m3th0dman

      sau nu au inca nevoie de multi-tasking ;)
    • 0 (2 voturi)    
      Tine minte (Luni, 7 iunie 2010, 12:25)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui m3th0dman

      Valoare iPhone e mai mult decat suma compontelelor luate individual.

      E un mod de a face telefonul util, care nu se gaseste la nici un alt telefon.
      • 0 (2 voturi)    
        util??? (Luni, 7 iunie 2010, 15:06)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        "E un mod de a face telefonul util, care nu se gaseste la nici un alt telefon." ... mai pe larg te rog ... cu ce-i mai util un iPhone decat oricare alt rival??? .... a da uitasem ... te poti lauda:))
    • 0 (6 voturi)    
      acrii strugurii (Luni, 7 iunie 2010, 12:55)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui m3th0dman

      nu-i asa? :)
      • 0 (4 voturi)    
        Papagal (Luni, 7 iunie 2010, 13:29)

        george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui hartagramz

        In afara de struguri acri mai aveti si alte argumente, ca p-asta l-am tot auzit?
    • +4 (4 voturi)    
      Camera (Luni, 7 iunie 2010, 14:15)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui m3th0dman

      Poate sa aiba si 100MP pozele oricum ies proaste.
  • +6 (6 voturi)    
    Hotnews observation (Luni, 7 iunie 2010, 11:10)

    Un Cetatean [utilizator]

    Ma bucur mult de libertatea de expresie prin comentarii de pe Hotnews.
    Libertatea de expresie inseamna sa publicati comentariile chiar daca nu va plac! de la Larry Flint citire.
  • +2 (4 voturi)    
    funtionalitati noi (Luni, 7 iunie 2010, 12:13)

    gigel [anonim]

    De vreun an am in buzunar un smartphone care are atat camera video frontala, cat si multitasking, camera de 5Mp cu blitz, GPS, radio etc. A costat jumatate din pretul unui iPhone. Sunt de acord ca iPhone are un design foarte reusit, dar cei care sustin ca e un telefon revolutionar nu sunt foarte bine informati. Apple continua sa adauge functionalitati care exista de foarte mult timp la alte telefoane.
  • 0 (0 voturi)    
    smartphone (Luni, 7 iunie 2010, 12:39)

    sorin [anonim]

    Robo a prins miscarea lui Steve Jobs de la Apple.Toate produsele lor sunt frumoase,si simple-ptr.mine chiar prea simple.Daca doresti mai mult si mai ieftin poti lua device-urile de la HTC care au fost primele cu sistem de operare MS ,mai nou si cu Android-care trebuie sa se mai matureze in timp-
    In rest cu Windows P
  • 0 (2 voturi)    
    Iphone (Luni, 7 iunie 2010, 12:50)

    Anathaema [anonim]

    Cine nu are deja multitasking pe iphone si l-a luat - intr-adevar - doar pentru fite.
    Si vad iarasi dialoguri impertinente despre nokia si apple. Oare cati dintre voi chiar au stiut sa foloseasca telefoanele pe care le-au avut?
    Cand nokia va sti sa creeze un telefon care nu se inteapa sau care poate "tine" aplicatii UTILE atunci ma voi uita din nou la telefoanele lor. Pana atunci iphone-ul meu cu multitasking va ramane in buzunarul meu. Da, buzunarul de la blugi
    • -1 (1 vot)    
      iphone (Luni, 7 iunie 2010, 16:01)

      aliccia [anonim] i-a raspuns lui Anathaema

      sincer...nu-mi schimb iphone-ul cu nici un telefon de pe piata(decat cu cel nou...intr-o zi).e genul de telefon pe care sau il iubesti din prima clipa sau il urasti.nokia nu mai e ce-a fost de f mult timp.:)
  • +2 (4 voturi)    
    Intrebare (Luni, 7 iunie 2010, 12:57)

    Robo [utilizator]

    Primul meu produs Apple a fost primul Iphone, luat in Ro la negru, imediat ce a aparut in US - adica la vreo 3-4 luni....
    Am fost extrem de nemultumit de acest device. Nu il numesc telefon pt ca nu era un telefon. Era un device cu o functie nedezvoltata de telefon mobil. Nu puteai sa iti pui ce ringtone vroiai din mp3-uri. Nu puteai sa pui ringtone diferit pe diverse numere. Nu puteai sa organizezi numerele in grupuri. Nu puteai sa vezi decat filmele in formatul lor. Ecranul era foarte casabil - l-am scapat de vreo 3 ori pe jos intr-un an si s-a facut praf..... si multe altele... aaa si cel mai misto: te lasau sa stergi orice iconita, inclusiv aia de setup. Si ghici ce a facut copilul meu cand a pus mana pe el :((

    Sunt curios astea le-au imbunatatit ? pentru ca sunt o multime de limitari si caracteristici care nu apar nici in fisa produsului, nici in reclame, nici macar in cartea lui.... deci nu ai de unde sa stii pana nu iti cumperi. Oricum nu stiu de ce a fost acel telefon incadrat la "smartphone". Nu avea nimic smart in el.....
    • +1 (1 vot)    
      Smart ... sau nu (Luni, 7 iunie 2010, 12:28)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Robo

      Pai daca smart inseamna sa schimbi ringtone ... end of discussion.

      Mai zi un telefon "non smart" ca iPhone pe care:
      - poti sa instalezi sute de aplicatii
      - se contecteaza 3g, wifi
      - are aplicatii built in care si functioneaza pentru mail
      - poate fi folosit cu success ca system GPS (iGo pentru iPhone cred ca are deja mai mult de 1 an vechime)
      • 0 (2 voturi)    
        'Neata (Luni, 7 iunie 2010, 12:48)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Vezi ca sunt n telefoane cu Android, daca vrei sute(chiar mii) de aplicatii.
        3g, wifi: :-), chiar asa?

        aplicatii pentru mail: Adica? Aplicatie de lipit timbre? Pentru e-mail ai m telefoane. In unele poti atasa chiar fisiere;).

        GPS: Lol again. De Navigon, TomTom, Route 66 ai auzit? Unii au auzit de peste 5 ani de astia.
        • +1 (1 vot)    
          LOL (Luni, 7 iunie 2010, 15:30)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Man, sa te vad cu Tom Tom prin Romania. Si apoi mai discutam.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu asta ere idea (Luni, 7 iunie 2010, 15:29)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            Sa te lauza ca iPhone-ul are GPS mi se pare ridicol.
            • -1 (1 vot)    
              Am dat reply (Luni, 7 iunie 2010, 17:18)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              ... la unu care sustinea ca iPhone nu e smartphone.

              De aia am zis pe scurt 2,3 chestii de smartphone.

              Oricum, iPhone si Android is comparabile la features. Avantaje is de ambele parti. Eu prefer apple, imi place produsul finit, e mai finisat, totul e validat de ei (deci testat).

              E ca diferenta dintre PC asamblat pe masa de bucatarie si iMac.

              Faptul ca Android ruleaza pe multe tipuri de telefone are dezavataje ca e cod mai mult, mai greu de testat si intretinut. De aici apar erori si comportamente ciudate (vezi diferentele dintre Windows si macOs).

              Plus Android e facut de Google. Eu unu nu ma dau in vant dupa politca Google pentru informatii confidentiale (vezi scandalul cu google earth street view care a furat date personale din retele wireless fara parola).
        • 0 (0 voturi)    
          WM - Android (Luni, 7 iunie 2010, 16:27)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Vezi telefoanele HTC:

          Toate telefoanele HTC de generatie noua pot tot ce ai scris tu acolo si inca mai multe chit ca sunt pe Android sau WM.

          Cu totate astea, pentru mine, singurul impediment in achizitionarea unui iPhone este lipsa Flash-ului.
          • 0 (0 voturi)    
            HTML5 (Luni, 7 iunie 2010, 17:20)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            HTML 5 o sa inlocuiasca Flash-ul. Si nu peste mult timp.

            Asta e politca Apple, si nu o sa renunte la ea.

            Oricum nu duc lipsa flash, multe site-uri sunt optimizate pentru iPhone.

            F f cool:

            http://www.apple.com/html5/
    • -1 (3 voturi)    
      Este interesant cum (Luni, 7 iunie 2010, 13:27)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Robo

      Oameni care nu pot face diferenta intre un telefon mobil si o minge de oina (caci altfel nu imi explic cum de l-ati scapat pe jos de 3 ori, decat daca e in acelasi loc si aveti zona delimitata pentru aruncarea telefonului mobil) judeca un sistem de operare prin prisma icoanelor si sunetelor. Adica sa repet ca sa fie clar: intai spunem ca iPhone este pentru snobi si prosti si apoi ne laudam cu ceea ce facem noi pe el: micsoram icoane si punem sunete polifonice si dam cu el de pamant. Draga Robo, daca ai nevoie de un telefon rezistent la zbor si impact, sigur nu ai nevoie de un iPhone. Eu iPhone il folosesc la SSH, FTP, SCP, RDM+, eMail, WEB si alte tehnologii din cateva litere de care probabil nu ai auzit. Si te rog sa ma crezi, iPhone este un "smartphone", la capitolul utilizator erau intai de corectat niste buguri...
      • +2 (2 voturi)    
        Sincer (Luni, 7 iunie 2010, 14:26)

        Robo [utilizator] i-a raspuns lui moucha

        Deci sincer nu am jucat oina. deci nu stiu cum arata o minge de oina si nici ce stie.
        Cum l-am scapat pe jos ? Simplu din cauza gravitatiei :). Sa ridice mana sus ala care nu a scapat telefonul mobil niciodata din mana.
        Da recunosc ca am pus melodii mp3 pe el, si am incercat niste filmulete, si chiar am incercat sa il folosesc ca si telefon.
        Sincer eu nu stiu ce inseamna toate literele alea de le-ai insirat tu acolo. Dar sincer ma mir ca daca il folosesti la toate alea, mai ai timp sa si vorbesti la el ? Sau il tii in loc de server :) ?
        Deci sa inteleg ca nu au schimbat nimic din ce am enumerat eu acolo....
        • 0 (2 voturi)    
          Ridic mana (Luni, 7 iunie 2010, 15:11)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui Robo

          Nu am scapat pe jos nici un singur telefon mobil, nu am varsat cafea pe calculator, nu am spart nici un ecran de notebook, nu am stricat nici o tastatura, nu am scapat pe jos nici un hard disk, nu am spart vreo farfurie sau pahar de mai bine de 6 ani (de cand sunt in Cehia). Am 10 degete si sunt atent ce fac cu ele. Nu tin lichide pe masa cu laptopul, ci pe o masuta mai jos si nici asa nu am daramat-o niciodata. Recunosc, am mai stricat componente electronice in cabinet, la sudura sau la desfacerea de pe care o placa.

          De ce? Simplu: banii se fac greu si se duc repede, si chiar daca i-as face usor as prefera sa ma bucur de ei nu sa-mi repar propriile pagube.

          Server? Nu. Serverele le coordonez uneori cu mobilul. Mobilul e clientul. Ca sa castig timp. Folosesc telefonul atat pt mp3-uri (muzica clasica, recunosc) si pentru filme, in format mp4, precum si ca baza de date indexata cu toata documentatia Cisco.
          • +1 (1 vot)    
            Ok ok (Luni, 7 iunie 2010, 16:15)

            Robo [utilizator] i-a raspuns lui moucha

            Ma bucur sa aflu ca sunt oameni mult mai atenti decat mine cu mobilele lor.
            Totusi nu ai mentionat un singur lucru pe care il faci cu un iphone: il folosesti ca si telefon primar ?
            Cu alte cuvinte, timpul in care il folosesti ca si telefon este mai mare decat timpul in care navighezi / asculti muzica/ vezi filme?
            Pentru ca vezi tu eu cu un mobil / smartphone vorbesc. Cateva ore pe zi. Face parte din job.
            Si trebuie sa spun inca o data: intrebarea initiala era simpla: au imbunatatit ceva din chestiile care ma deranjau pe mine in 3 -acum 4 -generatii sau nu ?
            Altceva -treaba fiecaruia ce mai face cu el...
            Dupa mine e ca si cum aveam un ceas care stia sa gateasca/ calce/ etc, dar care nu afisa corect ora. Si are totusi in denumire cuvantul de "phone".
            • +1 (1 vot)    
              Cu el fac tot (Luni, 7 iunie 2010, 18:34)

              Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Robo

              Sa va mentionez:

              1. Vorbesc acasa cu parintii prin Skype pe 3G - platesc doar abonamentul de date. Altfel convorbirea internationala m-ar costa f mult.

              2. Il folosesc ca telefon de voce si SMS (altul nu am, nici la birou).

              3. Il folosesc sa raspund la mailuri rapid si cand am timp de pierdut (asteptand un tramvai sau mergand cu tramvaiul).

              4. Il folosesc ca sa verific ca ecipamentele pe care lucrez functioneaza.

              5. Citesc cursuri - tot in tramvai sau in autobuz. Am inca multe de invatat.

              6. Ascult muzica atunci simt nevoia.
            • 0 (0 voturi)    
              Uitasem un punct important (Luni, 7 iunie 2010, 20:58)

              moucha [anonim] i-a raspuns lui Robo

              Pe el am harta aviatica si il folosesc ca dispozitiv de backup. Fireste ca am si backup la backup si acelea sunt harta de hartie (de fapt de plastic mai nou), busola si cronometrul...
    • -1 (1 vot)    
      Nu telefonul e smart (Luni, 7 iunie 2010, 13:32)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Robo

      Ci marketing-ul...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedem cum se compara (Luni, 7 iunie 2010, 13:20)

    Anonim [anonim]

    Cu Samsung Galaxy S.
    Tocmai comandai unul.
    • 0 (0 voturi)    
      Comparatia (Luni, 7 iunie 2010, 12:54)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3275&idPhone2=3115
    • 0 (0 voturi)    
      se livreaza si-in oltenia, vere ? (Luni, 7 iunie 2010, 16:34)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      se livreaza ?
  • -1 (1 vot)    
    De-a dreptul revolutionar (Luni, 7 iunie 2010, 13:26)

    george alexandru [utilizator]

    " a patra generatie a iPhone, gadget-ul urmand sa dispuna de camera video pe partea frontala"

    "posiblitatea de a rula mai multe aplicatii in acelasi timp (multitasking)"

    Banuiesc ca vor fi prezentate ca si cum ei le-ar fi inventat.
    Portul usb probabil va aparea pe la generatia 5-6...
    • -1 (1 vot)    
      ... si peste ani .... (Luni, 7 iunie 2010, 15:16)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

      vor inventa si eu slotul pentru card, suport java, radio cu rds, filmare hd, face and smile detection si multe altele pe care le vor considera "revolutionare" (dupa ce unii le folosesc de ani nitregi) ... (apropo de comparatia cu Samsung Galaxy S) ...
  • +1 (3 voturi)    
    lol (Luni, 7 iunie 2010, 14:05)

    Anonim [anonim]

    ce-mi place cum mor prostii de grija altora. Sa fim seriosi, pentru 90% dintre voi smartphone inseamna sa-ti pui screensaver, ultimile manele la ringtone si cam atat. Am iphone 3g si abia astept sa apara urmatorul. Nu va convine? Nu ma intereseaza.
    • -2 (4 voturi)    
      ... si cine face pe altii prosti :)) (Luni, 7 iunie 2010, 15:31)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      ....
  • +1 (3 voturi)    
    iPhone (Luni, 7 iunie 2010, 15:28)

    Ark [utilizator]

    Nu inteleg cu ce va deranjeaza asa de rau faptul ca lumea prefera sa-si ia un iPhone fata de alt telefon. Probabil va roade invidia... In momentul asta postez de pe un iPhone 3Gs, folosind aplicatia de Hotnews. Sunt extrem de multumit de el si nu ma intereseaza alte telefoane. N-am comentat niciodata ca htc sau nokia sunt naspa pentru ca nu ma intereseaza. Fiecare isi cumpara ce-i place si gata. Eu prefer apple, e problema voastra daca voi vreti altceva...
  • 0 (2 voturi)    
    Iphone nu e un tel pentru toti necunoscatorii (Luni, 7 iunie 2010, 15:57)

    Sorin [anonim]

    Buna , vad ca toti comentati aiurea despre Iphone si nush daca 5% din voi au avut sau asa ceva ...daca aveati sigur vedeati ca restul se numesc jucarii si nu smartphone. Inainte de a comenta folositi unul si apoi vorbiti de Apple.
    • 0 (0 voturi)    
      Din comentariul tau (Marţi, 8 iunie 2010, 12:45)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Observ ca tu nu ai folosit alte telefoane.......adica esti in aceeasi carutza cu cei pe care-i acuzi :)......