Costuri suportate in urma majorarii TVA in telecom: Orange nu modifica preturile telefoanelor cumparate impreuna cu un abonament pana la 2 august

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 30 iunie 2010, 18:02 Economie | Telecom

Preturile telefoanelor cumparate impreuna cu un abonament in cadrul Orange Romania raman nemodificate pana la 2 august 2010, iar operatorul va suporta diferenta de pret rezultata din cresterea valorii taxei pe valoare adaugata (TVA), au precizat miercuri pentru HotNews.ro oficialii Orange. Conform legii, de la 1 iulie pentru toate produsele si serviciile agentilor economici se va aplica o cota TVA majorata la 24%, ceea ce presupune cresterea preturilor la toate produsele si serviciile care au TVA inclusa. Orange va aplica pentru toate serviciile si produsele sale cota TVA de 24% de la 1 iulie, dar nu va face modificari in cazul preturilor fara TVA.

"De la 1 iulie 2010, conform noilor prevederi legislative, Orange aplica pentru toate serviciile si produsele sale cota TVA de 24%; nu se modifica preturile fara TVA ale produselor si serviciilor Orange. Preturile telefoanelor cumparate impreuna cu un abonament raman nemodificate pana la 2 august 2010, iar Orange va suporta diferenta de pret rezultata din cresterea valorii TVA. In acest moment lucram la actualizarea tuturor tarifelor prezentate pe site si in alte materiale de comunicare", au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii Orange Romania.

Desi de la 1 iulie, potrivit legii, pentru toate produsele si serviciile se va aplica o cota TVA majorata la 24%, ceea ce se va traduce intr-o crestere a preturilor, unii operatori economici au anuntat miercuri ca nu vor ridica de la 1 iulie preturile stabilite anterior si vor suporta, pentru o vreme, costurile majorarii TVA.

Mai exact, IKEA a decis sa suporte costurile provocate de modificarea TVA din resurse proprii, cel putin pana la 31 august 2010, data la care expira valabilitatea actualei oferte de preturi. De asemenea, Billa a anuntat demararea unui program de la 1 iulie prin care va mentine preturile la peste 1.200 de produse la nivelul anterior majorarii cu 5 procente a taxei pe valoare adaugata, fara a preciza cand se va incheia acest program.

Tot miercuri si Metro Cash & Carry Romania a anuntat ca va aplica in perioada 1-14 iulie o reducere de 4,04% pentru produsele promotionale cuprinse in cataloagele sale, pentru a compensa majorarea TVA.


Citeste mai multe despre   























1380 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    orange? nu stiu daca au dreptul sa vorbeasca (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:17)

    Minnie [utilizator]

    Si am sa va spun de ce. Eu, ca abonat Orange, ca sa beneficiez de un pret mai bun pentru un telefon, ar trebui sa imi mai fac (inca) un abonament. Si, deoarece vreau un anumit telefon, nu am bani destui ca sa il cumpar la fidelizare (punctele thank you au valoare de vreo 20 de ori mai mica decat diferenta de pret fidelizare/abonament-nou)... sunt pusa in situatia de a alege: fie renunt la numarul meu de telefon pe care il am de 10 ani in favoarea unui alt numar de telefon, fie renunt la dorinta de a avea acest telefon. Asa ca... restul ce spune orange, e praf in ochi.
    • +3 (5 voturi)    
      mda (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:29)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Minnie

      punctele se aduna la cei care platesc facturi grase. daca dai 15 lei/luna ce pretentii mai ai la gratuitati?
      • -4 (4 voturi)    
        re (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:58)

        Minnie [anonim] i-a raspuns lui spy

        prietene am facturi mai mari decat ti-ai inchipui vreodata; vorbesti ca sa te afli in treaba?
      • -4 (4 voturi)    
        nu vorbi daca nu stii! (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:03)

        Minnie [utilizator] i-a raspuns lui spy

        Platesc lunar 120-150 lei (noi) factura. Insa nu imi pot permite, din salar de profesor, sa muncesc doar pentru a plati un nenorocit de abonament, ca sa-mi fac niste nenorocite de puncte. Pur si simplu, spun ca Orange nu se preocupa in mod real de abonatii deja existenti. Iar asta e posibil sa ii dauneze, acum ca e si portarea valabila.
        • +2 (2 voturi)    
          factura (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:46)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui Minnie

          cam mare factura de mobil pentru un salariu de profesor.retetele de sarmale se pot transmite si pe mail ca e gratis,iar daca nu-ti place orange te poti porta cu nr cu tot la altii, care vrei tu !
        • +2 (2 voturi)    
          calcul (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:50)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui Minnie

          deci sa zicem 30 euro pe luna, aproximativ 5 puncte /luna. in 10 ani 600 puncte, 60 Euro. jumatate din telefoanele de pe site-ul orange (vreo 15 bucati) sint sub 60 de euro.
          deci care e problema?
          • 0 (0 voturi)    
            nu (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:22)

            Minnie [utilizator] i-a raspuns lui spy

            10 ani in care am mai cumparat telefoane pe puncte. Nu de alta, dar un terminal nu tine mai mult de 4 ani. Deh, limitarile tehnologiei moderne.

            alpha, tu trimiti retete de sarmale via telefon? Ai grija sa nu patesti ca DDD, sa te caute mascatii pentru 'limbaj cifrat'. :D
        • +1 (1 vot)    
          crezi ca (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:51)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui Minnie

          150 de lei e factura grasa pt orange ?
    • +4 (4 voturi)    
      moca, frate ! (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:22)

      Pandele [anonim] i-a raspuns lui Minnie

      Auzi, Minnie, n-ai vrea sa dai tu niste meditatii promotionale ? Adica moca, pentru cunoscatori. Deci tu ai pus ochii pe un telefon si marlanii aia de la Orange nu vor sa ti-l dea moca. Ce nenorociti !
      Minnie, Orange in Romania se cheama Orange Romania SA. Retine partea cu SA-ul. In ziua in care n-o sa mai faca profit, n-o sa-ti mai iei nici tu salariul de bugetar. E foarte simplu. Eu zic sa te rogi sa mai faca ceva profit, ca altfel te reprofilezi tu.
    • +4 (4 voturi)    
      pai da (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:32)

      Kor [anonim] i-a raspuns lui Minnie

      Acuma, deh, daca vrei un smartphone... cat de ieftin speri tu sa fie?
      • -2 (2 voturi)    
        bine-ar fi sa fie la fel pentru toti (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:48)

        Minnie [utilizator] i-a raspuns lui Kor

        Daca vreau smartphone cu abonament nou, il iau undeva la 160E. Daca il vreau cu numarul meu, pe care il stiu toti cunoscutii (am cam depasit varsta la care sa imi schimb numarul de telefon o data la 6 luni) - deci in situatia asta, dupa 10 ani de Orange am dreptul sa il iau undeva in jur de 260E. Dar '260'-ul ala e vreo 300 si ceva, dupa spusele unui domn de la Serviciul Clienti.

        Pastrand proportiile (mersi, Pandele, de idee), ma gandesc ca ar fi interesant sa ma apuc de meditatii promotionale. Ofer meditatii, incepand cu 1 leu ora! Da, ati auzit bine! 1 leu (TVA inclus) pe ora, primele 10 ore (sedinta de doua ore, saptamanal). Dupa aceea, indiferent ca vii la ore sau nu, si indiferent cat de motivata e absenta, trebuie sa platesti cate o sedinta in fiecare saptamana, timp de minim 6 luni. Iar pretul sedintei e de 10E in primele 6 luni, beneficiind apoi de reduceri substantiale (5% sau chiar 10%, daca accepti varianta de sedinte bisaptamanale), ca tot tindem noi la idealuri europene.

        Parca nu e prea cinstit, nu? Sau, unui profesor i se poate spune asta, dar unui SA nu?
  • 0 (0 voturi)    
    poate poate... (Miercuri, 30 iunie 2010, 20:07)

    dl [anonim]

    foarte frumos din partea lor... insa eu cred ca nu sunt in stare de fapt sa modifice in sistemele informatice asa repede!
  • 0 (0 voturi)    
    mda .. ca bine zici (Miercuri, 30 iunie 2010, 22:40)

    pateutz [anonim]

    eu cred ca de fapt diferentza o acopera amaratii de "integratori" ca nu pot modifica in timp asa de scurt .. "infrastructura" .. ca este o intreaga tarasenie avand in vedere ca multe lucruri sunt "externalizate".

    In rest numai de bine ..
  • 0 (0 voturi)    
    Telefoanele ca telefoanele, dar abonamentele ? (Marţi, 6 iulie 2010, 18:16)

    Andrei [anonim]

    Eu am abonament din acesta nou, de 8 EUR cu tot cu TVA. Iar acest pret (8 EUR cu TVA) este trecut pe contract. Iar acum vor sa le platesc diferenta de TVA !
    Pe langa ca ma obliga sa-mi asum riscul devalorizarii EUR fata de moneda nationala, si acela al unei eventuale micsorari a tarifelor la concurenta in acesti 2 ani cat trebuie sa le platesc lor abonamentul, acum ei nu pot sa-si asume nici macar acest risc, de 4% (leul, dupa cum s-a vazut, se poate devaloriza cu 1% numai intr-o zi! )