UPDATE Vodafone a scazut promotional cu pana la 100 de euro pretul la iPhone 4 la doua din cele trei abonamente speciale introduse in urma cu trei zile

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 20 decembrie 2010, 15:05 Economie | Telecom

iPhone 4
Foto: Apple
Vodafone a scazut luni promotional cu pana la 100 de euro pretul pentru terminalul iPhone 4 al Apple la doua din cele trei abonamente speciale cu care a lansat acest telefon vinerea trecuta. Directorul oficial al operatorului, Karsten Wildberger, spune ca decizia a fost luata "pentru a raspunde asteptarilor utilizatorilor". Preturile au fost ajustate in jos la abonamentele speciale iPhone de 39 euro pe luna si respectiv 59 euro pe luna pe o perioada de doi ani.

Pretul la iPhone 4 a fost scazut cu 100 de euro pentru toti clientii in cazul abonamentului special de 39 euro pe luna pe o perioada de doi ani. Astfel, iPhone 4 in varianta de 16 GB costa acum 199 euro (fata de pretul initial de 299 euro la acest abonament), in timp ce iPhone 4 in varianta de 32 GB costa acum 299 euro fata de 399 euro anterior.

A doua reducere anuntata luni de operator este doar pentru clientii noi care isi cumpara terminalul impreuna cu abonamentul de 59 euro pe luna pe o perioada de doi ani. Mai exact, in aceasta situatie, terminalul iPhone 4 (varianta de 16 GB) costa acum 149 euro (fata de 199 euro anterior), in timp ce iPhone 4 (varianta de 32 GB) costa 299 euro (fata de 399 euro, initial).

Citeste comunicatul integral aici.

  • UPDATE: Ce declara oficial Cosmote si Vodafone despre vanzarile iPhone 4, la trei zile de la lansare

Vodafone si Cosmote au pus in vanzare in noaptea de 16-17 decembrie pe piata romaneasca terminalul iPhone 4, care pana in acest an era distribuit oficial doar de Orange. Contractul pe care-l au cei trei operatori de telefonie mobila cu Apple interzice acestora sa dea informatii despre vanzarile inregistrate la acest produs.

Contactati de HotNews.ro pe tema vanzarilor realizate pana in prezent la acest telefon, oficialii Vodafone Romania au declarat ca "au fost vandute cateva zeci de telefoane iPhone 4 in primele doua ore de la lansare".

De cealalta parte, oficialii Cosmote au precizat pentru HotNews.ro ca "de la lansare si pana in prezent au fost vandute sute de telefoane iPhone 4".

iPhone 4 (varianta de 16 GB) este vandut de Cosmote la preturi de la 739 lei impreuna cu abonament lunar de 48,36 euro pe doi ani, de Vodafone este vandut la preturi de la 99 euro (doar pentru clientii existenti si 149 euro pentru clientii noi) impreuna cu abonament lunar de 59 euro pe doi ani, iar de catre Orange este vandut la preturi de 169 euro impreuna cu abonament lunar de 49 euro pentru doi ani.


Citeste mai multe despre   






















6790 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Haha, (Luni, 20 decembrie 2010, 15:39)

    Tomahawk [anonim]

    ce e baieti, nu mai cumpara nimeni ICrap? Nu se mai calca lumea in picioare sa cumpere "telefonul magic"????
    • -6 (12 voturi)    
      .... (Luni, 20 decembrie 2010, 16:48)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Tomahawk

      Se vede ca ai vaste cunostinte in vanzari daca tu crezi ca obiectivul Vodafone este de a vinde telefoane mobile.
    • +9 (9 voturi)    
      cred ca confunda Romania cu Marea Britanie (Luni, 20 decembrie 2010, 17:25)

      :) [anonim] i-a raspuns lui Tomahawk

      ...sa dai jumatate de salariu de bugetar pentru un abonament de telefonie mi se pare exagerat chiar si daca ai bani. In rest, IPhone e ok, altfel nu s-ar explica succesul pe care il are (nu numai la noi).
      • +1 (1 vot)    
        iphone e ok ? lol (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:28)

        c [anonim] i-a raspuns lui :)

        Ti-a spus si omul de mai sus, iPhone si iPad = iCrap. Nu ca s-ar defecta, dar daca cumperi balariile astea faci dupa aia ce vrea Apple nu ceea ce ai vrea sa faci tu cu dispozitivele.
  • -1 (9 voturi)    
    nu are legatura cu subiectul, dar are cu vodafone (Luni, 20 decembrie 2010, 16:00)

    cosasu' [anonim]

    din partea mea poate sa le dea si moca ca tot plec de la ei.
    Acum cateva saptamani pustiul meu de 13 ani a primit un mesaj de la 303 (vodafone) cu nu stiu ce rahat de joc. A facut greseala si a trimis un sms de confirmare. Urmarea ... a fost taxat cu aprox 1 euro pe zi... de atunci si pana ieri cand am descoperit chestia asta.
    Draga Vodafone, tot ce ai reusit sa castigi sunt cativa euro (cei cu care ai reusit sa-mi inseli copilul) calculeza acum cat pierzi... fiindca eu, sotia mea, copilul meu, tatal si mama mea ne vom muta in alta retea.
    Cu drag,
    Un viitor fost client
    • +6 (10 voturi)    
      trebuia sa-i iei cartela prepay (Luni, 20 decembrie 2010, 16:35)

      gion [anonim] i-a raspuns lui cosasu'

      asa faceti toti - le dati telefoane, carduri de credit si access la diverse facilitati financiare copiilor mici si apoi va mirati de ce sunteti tinta pseuda-fraudelor legale.
      poti sa te muti la ce operator vrei tu - si aia au jocuri si concursuri unde la fel e nevoie doar de un sms gol ca raspuns ca sa pierzi bani.
      daca i-ai fi luat o cartela prepay ai fi observat in cateva zile care e problema.
      toti credeti ca daca le dati bani pe mana copiilor automat sunt fericiti - acordati-le atentie
      • -2 (10 voturi)    
        pai avea prepay... (Luni, 20 decembrie 2010, 16:50)

        cosasu' [anonim] i-a raspuns lui gion

        si s-a dus creditu' rapid... Oricum iti multumesc pentru sfatul pe care nu l-am cerut :D.
        As fi vrut sa-ti povestesc mai multe...dar nu am timp si nici chef. Mesajul era adresat altora.

        http://www.urbaniulian.ro/2010/10/25/mega-escrocherie-concurs-vodafone/
  • +4 (4 voturi)    
    Vodafonul pute (Luni, 20 decembrie 2010, 16:23)

    stelian [anonim]

    Azi am sunat sa-mi reziliez contractul cu vodafonul. De la serviciul *222 m-au trimis catre serviciul rezilieri. Am asteptat pe fir ascultand muzica aproximativ 50 de minute. Dupa care telefonul a sunat si nu mi-a raspuns nimeni. Oare ei isi imagineaza ca in felul asta un client nemultumit renunta la reziliere?
    • +4 (6 voturi)    
      Si la Orange pute (Luni, 20 decembrie 2010, 19:15)

      fev [anonim] i-a raspuns lui stelian

      Si la Orange e la fel. Am fost la Orange Shop sa reziliez contractul vechi (sunt in afara termenului) si sa imi fac unul nou cu o valoare mai mica. Si mi-au dat flit cica nu se poate. Sa sun la 411....acolo cica peste 3 sapt calendaristice ca sunt multi care astepta si ca dureaza. Da daca doream un contract la aceeasi valoare se putea pe loc. Deci eu sunt un client de mana a doua.
  • +5 (5 voturi)    
    Anyway (Luni, 20 decembrie 2010, 16:47)

    laip13 [utilizator]

    Era mai scump decat in alte tari. Spre ex varianta de 16Gb era mai scumpa cu 100eur decat in Irlanda, ., iar cea de 18gb cu mai bine de 100eur. Asta da scadere promotionala.....
  • 0 (0 voturi)    
    Suparat pe cosmote (Luni, 20 decembrie 2010, 18:54)

    Axel [anonim]

    Eu am deja un iphone si as fi dorit un abonament mai accesibil,cu mai putini Mb inclusi si k pret undeva la 10-12euro. O sa raman cu actualul ab. pt ca nu am ce sa fac cu cel de 16,5 euro pe luna si cu cei 1gb trafic inclus.
  • +1 (1 vot)    
    In tari mai calde decat Romania (Luni, 20 decembrie 2010, 20:15)

    moucha [anonim]

    Se practica astfel de reduceri la doar o saptamana de la lansare, insa acolo ti se da o rambursare: fie ti se scade de pe valoarea facturii urmatoare, fie ti se da un voucher, fie (mai rar) ti se restituie banii.

    Exemplu clar: aplicatia Wolfram Alpha pt iPhone. Cand au efectuat reducerea de pret de la 50 USD la 3 USD au restituit 47 USD diferenta, chiar daca acest lucru s-a intamplat 6 luni mai tarziu. Motivul? Respectul fata de client, nu "planul de vanzari".
  • +1 (1 vot)    
    Abonament de 59E (Luni, 20 decembrie 2010, 23:05)

    muciflenduri [anonim]

    Cred ca a trecut criza daca exista cetateni care se inhama la abonamente de 59 de euro pe luna pentru a primi un telefon fistichiu.
    1416 euro in total pentru un telefon pare destul de trist.
  • +1 (1 vot)    
    Exact (Marţi, 21 decembrie 2010, 15:20)

    Axel [anonim]

    Nu stiu cine o sa se inghesuie sa faca abonament de minin 19 euro pe luna pe criza asta
  • +1 (1 vot)    
    reducere falsa (Joi, 23 decembrie 2010, 12:20)

    andrei [anonim]

    Am sunat acum 5 minute la vodafone sa intreb de costuri. Reducerea de 100 EUR anuntata in update-ul acestei stiri este inexistenta. Mi s-a comunicat telefonic de operatorul cu care am discutat ca a fost un comunicat Vodafone retras. Asadar, daca tot faceti update-uri, mai faceti unul si cu aceasta stire.