Fostul ministru de Finante Gheorghe Pogea, recompensat cu un loc in CA al CEC Bank

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 16:12 Economie | Companii

Gheorghe Pogea
Foto: HotNews.ro
Fostul ministru al Finantelor Gheorghe Pogea va face parte din Consiliul de Administratie al CEC Bank, mandatul sau urmand sa expire in luna mai 2011, data la care se incheie si mandatul actualului CEO al bancii, Radu Ghetea. Decizia a fost publicata in Monitorul Oficial, Pogea devenind astfel coleg de CA cu Bogdan Dragoi, Enache Jiru, Ene Dinga, Mihaela Popa si Mihai Vatasoiu.

Pogea mai este membru si in CA al Fondului Proprietatea, cele doua Consilii de Administratie asigurandu-i un venit rezonabil. Numirea lui Pogea nu este un gest exceptional, statul roman obisnuind sa "recompenseze" prin aceasta metoda oamenii pe care ii considera fideli. Astfel, anul trecut, un alt fost ministru de Finante - Ionut Popescu, a fost numit in CA al Eximbank, dupa ce o perioada a fost consilier al premierului.

De altfel, majoritatea fostilor ministri de finante de dupa Revolutie au "exersat" experienta unui loc caldut prin diverse CA-uri sau in functii de consilieri.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1487 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Consilii de Administratie (Miercuri, 31 martie 2010, 16:20)

    gicu [anonim]

    nu credeti ca ar trebui desfiintate, restructurate sau macar micsorate indemnizatiile?
  • 0 (2 voturi)    
    Ingineri! (Miercuri, 31 martie 2010, 16:25)

    Nicolae [anonim]

    Acum punem ingineri!:(((((
  • +2 (4 voturi)    
    asa da (Miercuri, 31 martie 2010, 16:28)

    asa da [anonim]

    si din nou Bogdan Dragoi

    pe cand o ancheta Hotnews despre ascensiunea fulminanta a acestui tanar exceptional de extraordinar de "talentat"?
  • +1 (7 voturi)    
    pogea (Miercuri, 31 martie 2010, 16:36)

    adrian [anonim]

    Felicitari Boc !!!!!

    Acest finantist de renume mondial va aduce la sapa de lemn si CEC Bank dupa ce a adus dezastrul in economia Romaneasca.

    De ce nu se intoarce la firma lui Videanu acest amator in ale finantelor ?

    Se vede de la o posta ca Boc este un simplu soldat in armata de hoti a lui Base .
  • +1 (7 voturi)    
    Bordurianu (Miercuri, 31 martie 2010, 16:41)

    taranistu [utilizator]

    daca acest om e ditamai competenta, de ce nu l-a tinut Videanu pe mai departe la firma lui de marmura? trebuie musai sa platim noi toti toate pilele PD-Liste?
    Nu va mai satura Dumnezeu, ”portocale enervante”!
  • 0 (4 voturi)    
    damn... (Miercuri, 31 martie 2010, 16:47)

    liviu_ [utilizator]

    eu am niste bani depusi la cec...
    cred ca ar trebui sa ma gandes sa-i restrag, nu?

    cand o sa ne rescompensese cineva si pe noi pentur loialitatea noastra (de a suporta sa fim calcati in picioare, de a nu pleca din tara asta in deriva si de a nu omora pe niciunul din guvernanti), si o sa ne dea niste autostrazi, niste parcuri etc?
  • +2 (4 voturi)    
    stai sa vezi (Miercuri, 31 martie 2010, 17:04)

    Caragiale [anonim]

    stai sa vezi cand va aplica Forfetarul obligatoriu la creditare ce profit baban o sa aibe CEC-ul !
    Radeti voi dar vedem noi cine rade la urma !

    Ha ha ce-mi plac glumele mele !
  • +1 (3 voturi)    
    Normalitate (Miercuri, 31 martie 2010, 17:52)

    Frobenius [anonim]

    Sa nu fim rautaciosi, masura este normala. Un membru de partid atit de valoros nu poate sa ramina doar cu o amarita de alocatie de somaj. La cit bine a facut merita chiar mai mult. Eu l-as fi numit presedinte la Eximbank dar, ghinion, nu eu fac numiri si postul de acolo este deja ocupat.
    Este doar un alt exemplu din, asa cum il numea deunazi un reformator, "sistemul ticalosit".
  • +1 (3 voturi)    
    pai da.. (Miercuri, 31 martie 2010, 18:58)

    gigi [anonim]

    Nu trebuie si gura lui sa manance o paine "cinstita"?
    Acum, cat se poate, ca vorba colegei lui de partid..."Ciocul mic, ca noi suntem la putere acum !"
    Apropo, cum de nu propune dl Boc reducerea remuneratiei lui Pogea la 1000 eur asa cum a cerut in cazul lui Costea de la Eximbank? Ca doar este atent cu banul public, nu ?
  • +1 (3 voturi)    
    "cantaret" cu acordeonul la nunti prin Hunedoara (Miercuri, 31 martie 2010, 19:21)

    pandemikus [anonim]

    Incredibil... Ceausescu a fost acuzat printre altele si de subminarea economiei nationale... iar acest exemplar uman, monument al incompetentei, fost "cantaret" cu acordeonul pe la nunti prin Hunedoara (intrebati-l !) dupa ce a reusit sa distruga atatea firme mici, majoritatea corecte si cu 1-3 angajati, este acum recompensat cu un scaun caldut... Macar Ceausescu directiona banii catre plata datoriei externe... Incompetentul asta nici macar nu stie ce face, asta e mai grav...
  • 0 (0 voturi)    
    si ce... (Joi, 1 aprilie 2010, 11:16)

    cri [anonim]

    Asta nu e singurul exemplu unde incompetenta este recompensata, si sigur nu o sa fie nici ultimul. Multa lume nu este de acord cu astfel de numiri dar nu cred ca intereseaza pe cineva de acolo..de sus, trebuie sa pape mult si repede ca in scurt timp nu vor mai avea ce si de unde.Am ajuns sa-l pomenim pe ceausescu, ar trebui sa-i puna pe ganduri treaba asta. Pana nu vor fi dati toti jos nu se va schimba nimic.Nu am apucat evenimentul din 89, dar poate il pe acesta.