UPDATE Demisii in transporturi: Directorul general al Companiei de Autostrazi si Drumuri Nationale si directorul general al Tarom au renuntat la functii

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2011, 11:59 Economie | Companii

Ruxandra Brutaru
Foto: AGERPRES
Directorul general al Tarom, Ruxandra Brutaru, si-a dat demisia, functia urmand sa fie preluata de altcineva incepand cu 1 aprilie, au declarat pentru HotNews.ro, surse din Ministerul Transporturilor. "Nu stim care este persoana care o va inlocui", au precizat sursele citate. Cu o zi in urma si directorul general al Companiei de Autostrazi si Drumuri Nationale (CNADNR), Liviu Costache, si-a dat demisia. Pana la numirea unui alt director general la CNADNR, interimatul va fi asigurat de actualul adjunct, Daniela Draghia. PSD a solicitat in luna ferbuarie demiterea directorului Tarom, acuzandu-l de management defectuos. Purtatorul de cuvant al Departamentelor PSD, Olguta Vasilescu, a acuzat ca, in ultimul an, Tarom a inregistrat pierderi de 100 de milioane de dolari.

Senatorul PSD a solicitat ministrului Transporturilor, Anca Boagiu, o ancheta asupra managementului Tarom.

PSD a mai solicitat Guvernului scoaterea Tarom de pe lista companiilor care urmeaza sa fie privatizate si reitereaza cererea privind demiterea conducerii companiei.

  • Tarom a fost inclusa pe lista companiilor monitorizate de Fondului Monetar International, in cadrul celui mai recent acord. FMI va urmari atat pierderile, cat si arieratele companiei.
  • De asemenea, scrisoarea de intentie convenita de Guvern cu FMI prevede faptul ca Guvernul Boc va cauta un investitor strategic pentru Tarom pana la sfarsitul anului 2011 si va privatiza compania de transport aerian atunci cand conditiile pietei o vor permite.
  • Bugetul rectificat pe 2010 al Tarom prevede o crestere a profitului de peste 2,7 ori fata de varianta initiala, de la 19,8 milioane lei la 53,56 milioane lei. Pentru 2011, Tarom intentioneza sa aiba profit zero.
Tarom a inregistrat pierderi in 2008-2009. Cifra de afaceri neta a Tarom in 2009 a fost de 267 de milioane de dolari. Pierderea a fost, potrivit datelor raportate la Ministerul Finantelor, de 77,2 milioane de dolari (calculata la cursul mediu de 3,04 lei/dolar).

Ruxandra Luciana Brutaru a fost numita in functia de director general al companiei Tarom in ianuarie 2009. Pana atunci, a ocupat pana in prezent postul de director general adjunct al companiei.

Si CNADNR o companie cu probleme

Liviu Costache a fost numit in functia de director general al CNADNR in septembrie 2010 la scurt timp dupa ce conducerea ministerului transporturilor a fost preluata de Anca Boagiu.

Si CNADNR este o companie aflata pe lista de monitorizare a FMI, fiind una dintre societatile de stat cu cele mai mari datorii catre mediul privat. "La 31 octombrie 2010, CNADNR inregistra obligatii de plata in valoare totala de 1.773.775,32 mii lei (n.red. 422 milioane euro) catre 311 societati comerciale", potrivit unei informatii transmisa de CNADNR la solicitarea HotNews.ro.

Sub conducerea lui Liviu Costache, CNADNR a demarat licitatiile pentru patru tronase de autostrada. La inceputul lunii martie,
Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România a deschis toate cele 64 de oferte depuse in cadrul licitatiilor pentru tronsoanele de autostrada Nadlac-Arad, Timisoara-Lugoj, Lugoj-Deva, Orastie-Sibiu. Cel mai mare interes pentru constructia autostrazilor a fost dovedit de companiile Impresa Pizzarotti, Tirrena Scavi, Astaldi si Strabag care s-au inscris in cursa pentru toate cele patru tronsoane. Dar si alte companii, precum Spedition UMB (controlata de Dorinel Umbrarescu) si firma spaniola FCC Construction, au incercat sa-si asigure cat mai multe sanse de castig, participand la licitatiile pentru trei tronsoane.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

8141 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Boagiu l-a demis si pe directorul de la autostrazi (Marţi, 15 martie 2011, 12:14)

    Incompetentii trebuie dati afara imediat [anonim]

    Directorul general al Companiei de Autostrazi si Drumuri Nationale (CNADNR), Liviu Costache, a fost schimbat din functie, de ministrul Transporturilor si Infrastructurii, Anca Boagiu.

    Motivele oficiale ale demiterii sunt blocarea nejustificata a unor proiecte si managementul defectuos.

    Pana la numirea unui alt director general, interimatul va fi asigurat de actualul adjunct, Daniela Draghia.
    • +6 (8 voturi)    
      Afaceri rentabile (Marţi, 15 martie 2011, 12:52)

      Dromomanul [anonim] i-a raspuns lui Incompetentii trebuie dati afara imediat

      Statul are cariere.
      Statul vrea sa fac autostrazi.
      Statul cumpara propria piatara din cariere sub forma de autostrada la pret de 1000 de ori mai mult.
      De ce nu da satul piatra si constructorul sa o scada din pret autostrada?
      S-ar face economii importante.Ar suferi cativa baieti destepti.
      Si inca ceva : De ce nu construieste statul prin CNADNR autostrazile? Ce este o autostrada?O gramada ordonata de piatra.Si asfalt deasupra.
      Ce face o firma catigatoare de licitatie?Angajaza mai multe firme mici sa-i faca treaba.
      Pai de ce nu face statul asa?
      Asta este culmea incompetentei.
      • +2 (4 voturi)    
        statul (Marţi, 15 martie 2011, 13:14)

        lmc [utilizator] i-a raspuns lui Dromomanul

        e mama si tata. Totul sa faca statul, si statul sa mai dea si celor care stau pe deasupra. Traiasca statul(in orice forma a lui)!
        • +1 (5 voturi)    
          lmc are cariera de piatra (Marţi, 15 martie 2011, 13:45)

          Piatra ponce filozofala [anonim] i-a raspuns lui lmc

          Tu ai cariera de piatra prea esti suparat.Stai sa-ti spun cum e cu statul.
          Statul are obligatii catre populatie.Obligatiile in cazul statului Roman vin si din perioada cand statul era condus de Partidul Comunist Roman in frunte cu Comitetul Central.Din acea perioada sunt foarte multe obligatii ale statului roman.In primul rand pensionarii.Pensionarii astia au cotizat la un fond de pensii care la 31 decembrie 1989 avea peste 500 milioane de dolari.In 1992 Nea Nicu Vacaroiu contopeste bugetul asta de pensii in bugetul general . Si ii cheltuie el stie pe ce.Asa au ramas pensionarii si contributorii lui Ceausescu fara fond de pensii.Dupa 1992 regimul Iliescu si Regimul Constantinescu a platit pensiile din vanzarea economiei nationale.
          vanzarea economiei nationale a lipsit statul de resursele necesare platii pensiilor celor de pe vremea lui Ceausescu cat si cei de dupa.Asa a ajuns in ianuare 2009 Boc sa nu mai aiba un ban in cont sa plateasca pensii .Si s-a imprumutat de laFMI. In noua situatie statul are 2 mari obligatii 1.sa plateasca pensiile si 2.sa gaseasca surse sa plateasca pensiile.Nemaiavand propietati in economie care sa genereze venituri prin profit ,statul este obligat sa genereze profit din resursele publice.Adica sa vanda el piatra ca sa plateasca pensiile.Sau cel putin sa nu mai dea de 1000 de ori mai mult pe ea.Asta este treaba de zi cu zi a statului.In rest doar profeti mincinosi care zic ei ca stiu ei cum sta treaba .Da nu stiu nimic.
      • 0 (0 voturi)    
        Romani au talent (Marţi, 15 martie 2011, 14:46)

        Dromomanul [anonim] i-a raspuns lui Dromomanul

        Ei au talent la tot felul de lucruri ciudate.Nu au talent insa la lucruri mai importante.Exemplu romani nu stiu sa faca un drum,un pod,un dig.Trebuie sa vina firme straine.italiei,francezi,americani,etc Astia ce fac ? Angajaza romani talentati pentru munca slab calificata.Au 2-3 straini care sunt topografi si 2-3 tehnicieni drumari si 1 laborant .Mai au un inginer intinerant si 2-3 la achizitii.Ei sunt mai talentati decat romanii.Talentul lor consta in faptul ca stiu sa ii puna la treaba pe romani talentati si sa ii plateasca din banii guvernului talentat al Romaniei trecuti prin conturile talentatei intelighentia straina.Asta e tot. Stiu niste italieni care cu 5 utilaje ale lor si restul inchiriate de la disperatii propietari romani cu utilaje luate pe lesing gata sa i le ia banca inapoi ca le luase cand promitea Tariceanu ca dudie economia si mergand cu mecanici la negru si motorina de la "conducta" au prins contract dupa contract.Secretul il stiu chiar de la un broscar mai guraliv dupa un sprit.Un baiat de la ministerul finantelor fiind in vizita la Roma in legatura cu o biserica romana acolo a fost abordat prin preotul roman si a vorbit ceva si seful lui de la Bucuresti si-a trimis fata la facultate acolo 5 ani si in timpul asta au luat ei contracte bune aici.Talentat nu?
  • +2 (4 voturi)    
    Cine mai e si asta? (Marţi, 15 martie 2011, 12:17)

    Vlad [anonim]

    Ce varsta are,ce experienta,cum a ajuns acolo???Nu sunt misogin dar...pare pila...si rezultatele se vad ...
    • +1 (5 voturi)    
      e fiica fostului director (Marţi, 15 martie 2011, 12:23)

      angel [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Toata lumea stie, dar hotnews blocheaza in mod consistent aceasta informatie.
      Libertatea presei, varianta romaneasca
      • +2 (4 voturi)    
        Ce intamplare (Marţi, 15 martie 2011, 12:54)

        Aiurel Vlaicu [anonim] i-a raspuns lui angel

        Fica fostului director de la tarom l-a urmat.Ce intamplare.Si mai vorbesc unii ca nu se vede coruptia.
        • +3 (3 voturi)    
          Beizadeaua baga profesorii la puscarie (Marţi, 15 martie 2011, 13:37)

          Denuntati infractorii ! [anonim] i-a raspuns lui Aiurel Vlaicu

          Procurorii au trimis în judecată 17 cadre didactice din Bacău, acuzate că i-au încheiat în fals situaţia şcolară mezinului familiei Căşuneanu. Ionuţ Căşuneanu s-a transferat doar pe hârtie la Colegiul „Ion Ghica“ din Bacău, de la un liceu din Germania. Profesorii i-au dat note deşi tânărul nu dădea pe la cursuri.

          Întregul scandal în care este implicată familia lui Costel Căşuneanu a început în urma unui denunţ anonim făcut la Parchet, în martie 2007. În acesta se reclama faptul că Ionuţ Căşuneanu (23 de ani), transferat de la o şcoală din Germania la liceul din Bacău, a încheiat cu brio clasa a XII-a deşi venea foarte rar la ore.

          Casuneanu, din Bacau, figureaza in Top 100 ai miliardarilor Romaniei, el fiind implicat intr-un proces penal, acuzat de DNA, impreuna cu senatorul PSD Catalin Voicu (un apropiat al lui Iliescu).

          Omul de afaceri Costel Casuneanu a ramas cu interdictia de a parasi tara pe perioada procesului pentru coruptie, precum si cu sechestru pe suma de 200.000 de euro, a decis instata suprema, luni.

          Magistratii instantei supreme au respins cererea lui Casuneanu de ridicare a sechestrului asigurator pus pe suma de 200.000 de euro, in cadrul procesului in care sunt implicati si Catalin Voicu, Florin Constiniu si Marius Locic.
      • 0 (0 voturi)    
        si mai e ceva (Joi, 19 iulie 2012, 14:18)

        george [anonim] i-a raspuns lui angel

        Pai e si fina lui mr. Basescu, a botezat-o, asa se explica urcare in varf unde face alte treburi....
    • +3 (3 voturi)    
      Exact (Marţi, 15 martie 2011, 12:25)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Asta ma intrebam si eu...
      Pare sa aiba maxim 30 de ani
    • +2 (4 voturi)    
      Chiar este pila :) (Marţi, 15 martie 2011, 12:27)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      si va fi inlocuita cu alta pila. Ce intrebari sunt astea? :)
    • 0 (0 voturi)    
      performanta, nu gluma !!!!!!!! (Marţi, 15 martie 2011, 15:38)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      "Cifra de afaceri neta a Tarom in 2009 a fost de 267 de milioane de dolari. Pierderea a fost, potrivit datelor raportate la Ministerul Finantelor, de 77,2 milioane de dolari (calculata la cursul mediu de 3,04 lei/dolar).
      Ruxandra Luciana Brutaru a fost numita in functia de director general al companiei Tarom in ianuarie 2009."

      Adica, spun datele de mai sus, pierderea pe 2009 este de mai mult de 1/4 din cifra de afaceri a Taromului !!!!
      La asa performanta, banuiesc ca asta avea si un salariu pe masura cu muuuuulte bonusuri barosane, ca-n aviatie !!!
      La fel, la CNADR, dna Boagiu l-a destituit pe actualul sef al CNADR(care o inlocuise pe Madam Tiron, celebra Madam Tiron, la fel destituita de Dna Boagiu ptr management defectuos) ptr management defectuos, dar cum naiba l-a numit, astia portocalii nu au deloc oameni bine pregatiti, care sa faca performanta in functii atat de inalte !!!
      Vai de Romania asta, daca si aia care-i schimba pe aia demisi sunt la fel de aiurea pusi, sa tot asteptam sa mai progresam!! Chiar aveam ceva sperante la Dna Boagiu ca va schimba ceva in bine dupa Radu Berceanu, am citit acel interviu in ADEVARUL in care Dna Boagiu spunea ca a gasit o situatie catastrofala la Transporturi dupa Radu Berceanu, dar m-am amagit degeaba... nici o sansa....companiile de stat sunt si raman in continuare gauri negre in economia romaneasca, poate FMI si BM sa-i mai preseze p-astia, altfel....
  • +2 (4 voturi)    
    Unde si-a dat licenta? (Marţi, 15 martie 2011, 12:27)

    aura [anonim]

    Tot la Bamboo ? :)
    • 0 (8 voturi)    
      Ruxandra Brutaru a absolvit cu Magna cum Laudae Fa (Marţi, 15 martie 2011, 12:52)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui aura

      # Începând cu 2007, a deţinut funcţia de director general adjunct în cadrul Companiei Naţionale de Transporturi Aeriene Române
      # De-a lungul carierei, a mai deţinut şi funcţia de director de marketing şi vânzări al Blue Air
      # A absolvit Facultatea de Management al Aviaţiei din SUA
      # Este licenţiată, din 2001, cu titlul Executive Aerospace MBA de Şcoala Superioară de Comerţ din Franţa
      • +1 (7 voturi)    
        Bai"anonimule"... (Marţi, 15 martie 2011, 13:15)

        danbaloiu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        poate o fi buna la manageriat ...brutarii. Nu TAROM! Nu se invata in scooala(oricare ar fi ea) sa conduci colosi. Pentru asta e nevoie de muuuulta experienta câstigata in muuulti ani de detinere a mai multor functii executive de conducere. Nu vii de la scoala si...hop in vârf;
        • +1 (5 voturi)    
          daca asa crezi cu adevarat (Marţi, 15 martie 2011, 13:28)

          excalibur [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

          inseamna ca esti incuiat rau...
          dar faptul ca esti un sfertodoct se vede si din exprimare(ref titlu)
          • 0 (2 voturi)    
            in "eleganta" exprimare (Marţi, 15 martie 2011, 15:44)

            danbaloiu [utilizator] i-a raspuns lui excalibur

            plina de "continut" din postul acesta-riposta- ai reusit sa faci dovada ca nu folosesti mai mult de un neuron.
            Deci, nu ma pot considera jignit, si nici nu-ti pot lua in considerare vreun alt post.
            • 0 (2 voturi)    
              catre danba loiu (Marţi, 15 martie 2011, 19:12)

              excalibur [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

              vad ca te urzici cind se ia cineva de tine... incearca sa fii civilizat daca nu vrei atentionari
      • -1 (3 voturi)    
        . (Marţi, 15 martie 2011, 13:24)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Tipa e tanara, dar are educatie foarte specializata in domeniu. Nu cunosc situatia exacta a Tarom, dar nu mi se pare corect de judecat doar din punctul de vedere "e fata lu tata".
      • +5 (5 voturi)    
        bun asa, si? (Marţi, 15 martie 2011, 13:33)

        axl [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Ma lasa rece pregatirea Ruxandrei. Sa faca publice rezultatele mandatului sa vedem si noi cat a investit si cat a pierdut compania in acesta perioada. De fiecare data, s-a prevalat de faptul ca Tarom ar fi o companie organizata altfel decat societatile de stat si nu a dat nimanui socoteala, niciodata. A adus domnita bani de acasa cumva de sunt secrete sumele? M-am saturat de smecherii din astea ieftine, numai bune de adormit fraierii. Esti manager public, iti asumi o politica de investitii si prezinti rezultatele. Altfel, nu esti decat o pila sinistra numai buna de produs pentru partid. Halal argumente sunt invocate in favoarea ei.
      • +4 (4 voturi)    
        cat de precoce e fata asta? (Marţi, 15 martie 2011, 15:12)

        monica [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        E nascuta in 1980. Este deja absolventa de MBA in 2001, la 21 de ani, neimpliniti? Sunt convinsa ca e precoce, dar...
      • 0 (2 voturi)    
        de la vanzatoare de bilete mare directoare (Marţi, 15 martie 2011, 18:08)

        eba [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        De la vanzatoare de bilete a ajuns mare directoare. Scoala a facut-o la fel ca dl Funeriu pe bani in strainataturi.
  • 0 (6 voturi)    
    C.V. Director General TAROM Ruxandra Brutaru (Marţi, 15 martie 2011, 13:14)

    Aviatorul [anonim]

    Trebuie sa remarc "avantajele"postarii pe net: nu te pricepi, nu cunosti subiectul, nu ai nici o referinta, doar iti dai cu presupusul si poti la adapostul anonimatului sa arunci cu noroi intr-un om!Cu manie proletara trebuie sa infieram faptul ca Ruxandra Brutaru a indraznit sa se nasca fiica fostului Director General TAROM, Nicolae Brutaru ( decedat de mai multi ani).Nu conteaza ce pregatire si experienta are, ea trebuie sacrificata pentu ca se numeste Brutaru si nu este agreata de Olguta Vasilescu! Astept cu mare nerabdare ziua in care unii se vor intreba cine este si ce pregatire are distinsa doamna Vasilescu(ex PRM, actualmente PSD ) !!!!
    Oamenii onesti si care o cunosc pe Ruxandra Brutaru au apreciat-o si o vor aprecia in continuare! Nu mor caii cand vor cainii !!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Istoric profesional (Marţi, 15 martie 2011, 13:42)

      anm [anonim] i-a raspuns lui Aviatorul

      Mai multe detalii legate de studii si exeprienta profesionala puteti gasi in profilul de pe linkedin:
      http://www.linkedin.com/profile/view?id=2345080&authType=name&authToken=-Q3k&pvs=pp&trk=ppro_viewmore

      Cat despre faptul ca a fost dir de mktng si vanzari la Blue Air aceasta info mi se pare neconcludenta atata timp cat nu este insotita de detalii de business precum rezultatele obtinute, mai ales ca perioada a fost de numai 1 an si 3 luni.
      • +2 (2 voturi)    
        Pe Facebook v-ati uitat? (Miercuri, 16 martie 2011, 10:38)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui anm

        (recomand)
    • +3 (3 voturi)    
      marea familie a Tarom-ului (Marţi, 15 martie 2011, 13:43)

      angel [anonim] i-a raspuns lui Aviatorul

      Alegeti oricare doi oameni din Tarom si veti afla ca se inrudesc in oarece mod.
      Nu s-ar fi revoltat proletarii daca ar fi fost organizat concurs si acesta ar fi fost cistigat de cea mai competenta persoana, adica ea.
      Sa fim seriosi, ar fi fost zeci de oameni cu experienta care ar fi fost mai buni.
      La fel, nu s-ar fi revoltat nimeni daca era companie privata si nu una de stat cu pierderi de milioane.
      Si daca nu e fiica, este cumnata (Nastase) si tot asa.
    • 0 (2 voturi)    
      Manglitori (Marţi, 15 martie 2011, 13:52)

      Aiurel Vlaicu [anonim] i-a raspuns lui Aviatorul

      S-a vazut ce mangla cum laude a realizat ea de a adus taromul in picaj si sub monitorizare. daca este atat de titrata de ce este in faliment?Alo postacii taromisti ce faceti?
    • +3 (3 voturi)    
      C.V. Director General TAROM (Marţi, 15 martie 2011, 13:55)

      alt anonim [anonim] i-a raspuns lui Aviatorul

      chiar - unde e CV-ul dansei ?
      si unde e Facultatea de Management al Aviaţiei din SUA ? ca SUA aia e o tara foarte mare. trebuie sa ma uit si eu pe la spam - sa vad daca nu am primit ceva oferte de invatamant de la vreuna de asta din SUA

      Nu stiu de ce ii plange lumea de mila, cuiva care a fost numit politic si ajunge sa fie demis
      de domnul Barle - intelesesem acuma ca piloteaza 737 pe la turkish (si e pensionat la noi)
      cea de dinainte, doamna Rodica Odobescu, cumnata, desigur, a domnului Nastase, desigur, i-a trecut boala (tuberculoza citisem eu) pentru care a stat in concediu medical un an, si acuma e vicepresedinte tot la tarom

      Asa ca toti pusi in functie acolo au cazut bine in cele din urma
      si mare branza la tarom nu a facut doamna asta nu va suparati - in afara de "campania de imagine" si kitschul ala de revista Sky Lady si emisiunea aia cu stewardese de la antena1, tot un mare kitsch

      nu mor caii cand vor cainii si nici cand latra olgutza - da poate merita tarom pe cineva care sa stie ce e aia o companie de aviatie (chiar una mica, regionala, cum e taromul - cine spunea ca tarom e un colos ? poate comparata cu ce a mai ramas din aviatia utilitara)

      singurul care a avut tangenta cu aviatia - a fost domnul Barle
      restul - sa ma scuze
      e doar inca "o specialista" numita politic acolo
      n-are treaba cu dl Brutaru, care e oale si ulcele demult, odihneasca-se in pace
      are treaba cu "numirea politica"
      de ce sa ii plangi de mila ? asa cum a venit dumneai o sa vina altcineva acuma
    • +4 (4 voturi)    
      Ai folosit... (Marţi, 15 martie 2011, 14:15)

      danbaloiu [utilizator] i-a raspuns lui Aviatorul

      exact "avantajele" evocate!
      Fara sa am nimic cu aceasta fata(desigur instruita), nu pot, ca orice om onest, sa nu remarc faptul ca nu vrea nimeni "moartea nici unui cal". Ci doar ca, nu cred ca avea ce sa cauta acolo(vezi rezultatele obtinute!) Nu o califica CV-ul. Punct!
      • -3 (3 voturi)    
        Ruxandra Brutaru (Marţi, 15 martie 2011, 15:30)

        Imperator [anonim] i-a raspuns lui danbaloiu

        Am zburat cu Tarom de 20 ani si am 135 zboruri la activ cu Tarom in acesti ani. Nu ma intereseaza ce calificari are sau nu are Ruxandra Brutaru, dar a fost pentru prima oara cand Taromul a fost altceva. N-am mai vazut stewardeze care nu incapeau in avion datorita siluetei, nu am mai vazut mancare dupa care sa vomez si una dintre cele mai bune din industria aviatiei europene, am vazut o strategie de promovare si marketing, am vazut inovatii si miscari rapide in deschidere de destinatii noi, am vazut ce n-am mai vazut vreodata la Tarom. Daca te iei dupa ce spune//Lia Vasilescu care e luat anul trecut bacalaureatul dupa ce a aprofundat clasa XII de cateva decenii, inseamna ca sunteti de acelasi nivel intelectual
    • -2 (6 voturi)    
      E simplu sa scoti din context (Marţi, 15 martie 2011, 14:18)

      Axu [anonim] i-a raspuns lui Aviatorul

      Zbor cu TAROM-ul de 14 ani si in ultimul an serviciile s-au imbunatatit semnificativ.

      Situatia financiara a TAROM-ului trebuie incadrata in contextul economic din ultimii ani si in ce se intimpla in industria asta la nivel global - criza a lovit serios incasarile tuturor liniilor aeriene.
      In plus, nu se spune nimic despre investitiile din ultimii ani. E absurd sa astepti si dezvoltare, si profit in ani de criza. In fine, poate altii mai avizati pot spune mai multe.

      Iar d-na Brutaru - pe care am cunoscut-o intimplator acum 2 ani - era unul din putinii manageri "de stat" care avea cap sa priceapa si vointa sa faca.

      Dar are un defect major - n-are "origine sanatoasa". In plus, a mai si invatat meserie "afara", intr-o companie aeriana europeana.

      Ironic, nu? Ne plingem toata ziua ca "n-avem cu cine", dar refuzam sa ne exersam minimal discernamintul, cind vine vorba de oameni tineri si buni.
      • 0 (2 voturi)    
        originea e foarte sanatoasa (Marţi, 15 martie 2011, 15:23)

        angel [anonim] i-a raspuns lui Axu

        De aia a si fost numita.
        Cit despre meserie invatata "afara", la ce companie a mai fost director general???
        Apropo, sint vreo 2 milioane de romani care tot invata meserie pe "afara"
        Nici eu nu ma pricep, imi dau si eu cu parerea, in calitate de inginer de aviatie, pilot, si vreo 10 ani de experienta in "afara"
        • 0 (0 voturi)    
          felicitari (Marţi, 15 martie 2011, 16:25)

          Axu [anonim] i-a raspuns lui angel

          Si ce faci cu experienta ta?
    • 0 (0 voturi)    
      - (Miercuri, 16 martie 2011, 13:31)

      runa [anonim] i-a raspuns lui Aviatorul

      fiecare are dreptul sa si spuna parerea chiar daca nu este pozitiva. intr-o tara unde numai si numai pe pile se ajunge undeva (mai ales intr-o companie a statului unde se invart atatia bani) nu prea mai sunt naivi care sa creada in C.V.-ul foarte bogat al cuiva din Romania. in strainatate poti sa ai o lista lunga de universitati absolvite daca nu stii sa administrezi o afacere. pierderile inregistrate de Tarom nu ilustreaza decat un management extrem de defectuos. in alte companii s-ar fi ajuns la o demisie de onoare (pentru a nu primi un sut in fund oricum). doar pentru ca nu a continuat dezastrul facut de cei dinaintea ei nu o face mai putin incapabila sa rezolve problemele din Tarom. Eu cel putin nu as angaja un manager de genul ei care a lucrat in doua companii care au performante atat de slabe pe piata.
  • +1 (1 vot)    
    si ce daca? (Marţi, 15 martie 2011, 13:24)

    florin [anonim]

    viata te invata multe
    prostii politicieni romani pentru ca da bine la electorat o tin langa cu "tineri peste tot" lipsind societea romaneasca de aportul absolut necesar al specialistilor mai varstnici
    acest lucru nu se intampla in nici o tara civilizata
    asa am ajuns sa avem ministri ca udrea, boagiu, cioroianu, paleologu jr. imberbul care la 25 de ani era sef la avas si multi altii
    societatea trebuie sa functioneze bine acum ca sa avem viitor nu sa facem experimente !
  • -3 (3 voturi)    
    cv este tare.... (Marţi, 15 martie 2011, 13:42)

    capatu` satuluI [anonim]

    da sigur nu`i asa de tare ca si contractu` de manajement semnat cu statu`; inteleg ca sefu` actual al TAROM a perpetuat pierderile mishto din anii anteriori;

    in ce masura statu` a negociat conditii clare in contractu` de MENAJAMENT, pt. ca sefu` sa suporte pierderile ca o consecinta a unui menajament defectuos - sau a avut si ea un contract beton si un salariu pe masura ca si fosta sefa a orificiului juridic al Tarom;

    io zic, ca fostu` menestru` al transporturilor merita sa intre in panteonu` martirilor neamului, a aplicat algoritmu` si a fost binevoitor tot timpu` fata de toate influentele politice sau de alta natura.
  • +1 (3 voturi)    
    Cine este dra Brutaru (Marţi, 15 martie 2011, 14:01)

    privitor_de_pe_margine [anonim]

    Pour les conneseurs: Dra Brutaru este fina lui Zeus.
  • -2 (2 voturi)    
    CV Director General TAROM (Marţi, 15 martie 2011, 14:08)

    Aviatorul [anonim]

    Pour les connesseurs : Luati de mai cititi , va mai dovcumentati si apoi latrati- Studiati si materialul de pe site-ul AGERPRES legat de acelasi subiect si o sa vedeti ca lucrurile stau putin altfel legat de TAROM in 2010 !
  • +2 (4 voturi)    
    Min.Transporturilor (Marţi, 15 martie 2011, 14:11)

    Costel [anonim]

    Anca Boagiu face de 3 ori mai multa si mai buna treaba,decit Berceanu.Berceanu are gura dar treaba ioc.
  • +2 (2 voturi)    
    Madam Vasilescu sa stea in banca ei.... (Marţi, 15 martie 2011, 15:02)

    Rescatorul [anonim]

    A uitat dezastrul facut de sora lui Nastase la TAROM? Sa-i intrebe pe piloti, daca a uitat.
  • -1 (1 vot)    
    Raspuns pentru Axu (Marţi, 15 martie 2011, 15:11)

    Aviatorul [anonim]

    Poate ai citit grabit mesajul meu, cert este ca m-ai inteles gresit ! Daca vei reciti ce am scris ai sa vezi ca tocmai ce spui am vrut si eu sa subliniez, respectiv aprecierea pentru ce a facut Ruxandra Brutaru in functiile detinute la Compania TAROM, in contextul situatiei economice mondiale si din tara.In sprijinul celor sustinute de mine vine si comentariul de azi al Agentiei Nationale de Presa AGERPRES, in care activitatea Companiei, in care se reflecta si munca Directorului General este apreciata in termeni pozitivi in conditiile economice date!
    • 0 (0 voturi)    
      neintelegere :) (Marţi, 15 martie 2011, 16:26)

      Axu [anonim] i-a raspuns lui Aviatorul

      Am atasat mesajul meu post-ului tau in completare, nu in contradictie.
  • -1 (1 vot)    
    Sa moara capra vecinului (Marţi, 15 martie 2011, 15:22)

    Romanii nu merita nimic bun [anonim]

    Citez din AgerPres:

    Compania a reuşit în ultimii ani, chiar dacă nu a obţinut profit din cauza efectelor crizei, să-şi majoreze cota de piaţă şi numărul de pasageri, în ciuda contexului nefavorabil pentru industria aeronautică.

    TAROM a raportat un profit brut de 53,56 milioane lei în 2010, potrivit bugetului companiei propus pentru 2010. TAROM a realizat venituri totale de 1,65 miliarde lei în 2010, iar cheltuielile totale au ajuns la 1,59 miliarde lei. În 2009, compania a înregistrat pierderi de peste 45 milioane lei.

    TAROM îşi desfăşoară activitatea sub autoritatea Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii şi este membră a Alianţei SkyTeam din 25 iunie 2010. Începând cu data de 5 iunie 2010, TAROM a trecut la programul de fidelitate Flying Blue - program creat şi operat de Air France şi KLM. În prezent, acest program numără peste 15 milioane de membri, din întreaga lume.

    În sezonul de iarnă 2010 - 2011, compania operează în 49 de destinaţii, acoperind ţări din Europa, Africa de Nord şi Orientul Mijlociu.

    În anul 2010, compania TAROM s-a situat pe primul loc la creşterea numărului de pasageri şi pe locul 3 la creşterea gradului de încărcare, în clasamentul publicat de Asociaţia Europeană a Companiilor Aeriene - AEA (Association of European Airlines).

    (http://www.agerpres.ro/media/index.php/economic/item/56049.html)
  • 0 (0 voturi)    
    .....tarom...mda (Joi, 17 martie 2011, 13:14)

    alexp [anonim]

    E ca si cum ai spune ca petrom e cea mai profitabila companie......in urma unui management bun