Dinu Patriciu: Am investit 100 de milioane de dolari in biomasa de  pe fundul Marii Negre. De acolo se pot scoate 6 miliarde de barili echivalent

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 31 martie 2011, 12:55 Economie | Companii

Dinu Patriciu
Foto: HotNews.ro
"Am un proiect in care am investit pana acum circa 100 de milioane de dolari. Momentan este in faza de cercetare, dupa care va urma si cea industriala. Este vorba de exploatarea celei mai mari resurse energetice la dispozitia omenirii, chiar daca se extrage mai greu", a declarat joi Dinu Patriciu, la o conferinta prilejuita de relansarea revistei "Stiinta si Tehnica".

"Marea Neagra este o mare tanara, de 7200 de ani. Acel cataclism care a dus la formarea Marii Negre asa cum o stim astazi (in cuaternar se prabusea pragul dintre Marea Neagra si Mediterana, luand nastere Bosforul. Acest eveniment a schimbat profund caracterele fizice, chimice si biologice ale Marii Negre, pana atunci apele ei avand o salinitate sub 15%-n.red.) a ucis o parte din viata care exista. Biomasa s-a dus la fund, unde s-a format un mediu anaerob in care descompunerea masei organice nu se mai facea ca in mediul oxigenat. La o adancime mai mare de 300 metri adancime, Marea Neagra e o mare moarta, in care bacteriile formeaza sapropel (namol bogat în substanţe organice aflate în diferite stadii de descompunere, format în ape sărace în oxigen-n.red.)", a explicat omul de afaceri.

"Masa organica se depune pe fund, neexistand acolo nici curenti verticali si nici orizontali. Aceasta depunere a format o biomasa foarte bogata in hidrocarburi care constituie o resursa valoroasa energetica. Mai mult, raurile care se varsa in mare spala in drumul lor metale grele din rocile muntilor si le depun pe aceasta masa organica. Rezulta un amestec de sedimente foarte bogat in metale si resurse energetice. El contine prin descompunerea masei organice si metan, gazhidrat. Cantitatile de gazhidrat reprezinta rezerve mai mari decat toate hidrocarburile consumate de omenire pana acum. Este cea mai mare sursa energetica aflata la dispozitia omenirii, mult mai putin periculoasa decat energia atomica, dar este foarte greu de exploatat. In urmatorii 80 de ani s-ar putea produce 20 mil tone anual, echivalentul a 6 miliarde de barili de titei echivalent", a mai spus Patriciu.

Omul de afaceri a angrenat in acest proiect mai multe universitati din SUA, Marea Britanie si Romania. "Azi nu mai poti da o tema de cercetare unei universitati sau grup care sa rezolve cu resurse interne problema. Am constatat ca internetul constituie mijlocul de comunicare prin care poti sa pui cap la cap oameni din toate tarile asa fel incat sa obtii pe cea mai scurta cale rezultatul  dorit. Si e si cea mai ieftina metoda", a mai spus Patriciu.

Namolul sapropelic reprezinta, impreuna cu ceilalti compusi care il insotesc (hidrogen sulfurat, gaz metan, gaz hidrati si deuteriu), o sursa neconventionala de energie, fiind o alternativa energetica de viitor. Sapropelul este o substanta de culoare inchisa, care contine straturi de sedimente si materie organica. Prin procesare, se poate obtine gaz sintetic, procesul fiind aproximativ asemanator cu cel al folosirii biomasei.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

5791 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    I <3 Tepco (Joi, 31 martie 2011, 13:18)

    gigi [anonim]

    poate o scoate repede, asa intr-o zi, si rade tot de pe malul marii negre..
  • +6 (12 voturi)    
    Bravo Patriciu ! (Joi, 31 martie 2011, 13:33)

    mv [anonim]

    Mult succes!!!
  • +3 (7 voturi)    
    patricius ! (Joi, 31 martie 2011, 14:06)

    erimia [utilizator]

    ......o sa iti vina si tie randul intr-o zi, chiar daca vor mai trece multi ani, trebuie sa platesti pentru cat ai furat din impozitele paltite de popor si pentru chinurile de a fi la zi cu datoria externa.
    Bucura-te cat mai poti !
    • +1 (7 voturi)    
      Patriciu bate joc de Catavencu (Joi, 31 martie 2011, 14:24)

      C6H6 [anonim] i-a raspuns lui erimia

      Chiar 100.000.000$ ai investit coane Patriciu?
      Un dolar sau in minus? Chiar suma fixa?
      Ma. da prosti ne mai crezi!
      De fapt ai obrazul gros.
      Falsificator de mpg-uri!
      Stai jos.

      "Marea Neagra este o mare tanara, de 7200 de ani"
      Din gura lu Dinu!

      Cum ii numarasi, bre?
  • +2 (10 voturi)    
    Oare il crede cineva (Joi, 31 martie 2011, 14:30)

    Bogdan [anonim]

    Elucubratii luate din reviste SF. Personajul arunca cu praf in ochii fraierilor asteptand sa mai ciupeasca ceva in afaceri cu statul. Altfel nivelul personajului este la cel a bacaniilor mobile de cartie.
  • +7 (7 voturi)    
    in sfarsit o investitie de toata lauda (Joi, 31 martie 2011, 14:42)

    long view [anonim]

    In sfarsit un gen de investitie pe care trebuie sa il faca un miliardar educat. Desi investitiile in jocuri de noroc si comert cu amanuntul produc bani, ele nu sunt esentiale penteu economie. De fapt prin proiectul mic.ro nu cred decat ca "incaleca" micul comerciant. Poate ar fi un proiect mai bun daca ar promova mai mult produsele romanesti de nisa. In ceea ce priveste jocurile de noroc ... nici o scuza. Nici macar faptul ca profitul il face un investitor roman si nu unul strain. Ma astept de la el sa fie un arhitect in adevaratul sens al cuvantului, nu un constructor de maghernitze. Deci bravo pentru genul acesta de intreprindere.
  • -2 (6 voturi)    
    mare tanara (Joi, 31 martie 2011, 15:06)

    nautilus [anonim]

    Cica a angrenat mai multe universitati din SUA, GB si RO. Care universitate de prestigiu il ia pe asta in serios ?
  • -1 (3 voturi)    
    Cum s-a format ? (Joi, 31 martie 2011, 15:09)

    Ale [anonim]

    Sunt 2 teorii din ceea ce am auzit eu:
    - formatiune geologica aparuta odata cu distrugerea oceanului "Paleo-Tethys" acum 250 mil de ani.
    - acelasi lucru ca mai sus, doar ca pana la 5600 BC a fost un lac izaolat. In 5600 BC s-a revarsat Marea Mediterana prin stramtorile turce si Marea Neagra a intrat in circuitul oceanului planetar
    Nu vad cum poate fi o mare tanara de 72000 de ani ...
    • +3 (5 voturi)    
      uite-asa (Joi, 31 martie 2011, 15:28)

      alo [anonim] i-a raspuns lui Ale

      5600(BC) + 2000 (AD) = 7600, destul de aproape de 7200, cum scrie in articol, nu 72.000...
  • +3 (5 voturi)    
    Si cu eco Cum ramane ? (Joi, 31 martie 2011, 15:19)

    HN_reader [utilizator]

    In loc sa investeasca suta de milioane in campuri de eoliene sau panouri solare ... el cauta noxe! Sa-ti stea in gat, pardon in plamani, domnule mogul!
  • +4 (4 voturi)    
    Resurse regenerabile (Joi, 31 martie 2011, 15:33)

    Pita [anonim]

    La fel probabil ca si cu 'oil sands' profitul 'eneregetic' obtinut va fi doar marginal mai mare dacat se investaste in extractie si cu costuri pentru mediu incalculabile. De ce nu a investit aceiasi bani in surse regenerabile de energie? petrolul obtinut de-acolo tot sursa de CO2 va fi. Dar din pacate nu ma astept de la dl. Patricu sa fie un sustinator al 'luptei' impotriva schimbarilor climatice. Oare revista va publica si materiale legate de certitudinea legaturii dintre activitatile antropice si schimbarile climatice?
  • +1 (3 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 31 martie 2011, 16:23)

    Daniels22026 [utilizator]

    Domnule Dinu,
    Sa fiti sanatos si sa mai initiati astfel de proiecte interesante. Sint sigur ca v-ati investit banii dupa o consiliere serioasa.
    Urmatoarea data va rog sa ne dati o sansa si noua, publicul larg, sa va influentam deciziile. Cineva ar putea fi platit sa elimine abaterile de la subiect, iar altcineva, cu diplome, ar putea fi platit sa selecteze opinii rezonabile.
    Daca nu vom reusi sa va influentam, asta n-ar fi de mirare si veti fi irosit o suma pe niste salarii si alte cheltuieli; exercitiul in sine este educativ si n-ar trebui sa produca daune cuiva. Dar poate chiar reusim sa va influentam decizia !?!
  • +1 (3 voturi)    
    Ecologistii ce spun? (Joi, 31 martie 2011, 16:48)

    dcoios [anonim]

    Cu Greenpeace te-ai inteles? Namolul ala are un volum deci nivelul Marii Negre va scadea si salinitatea probabil va creste ucigind anumite specii care traiesc acum in ea sau daca se v-a inlocui cu apa dulce salinitatea v-a scadea cu acelasi efect mentionat anterior. Cu inlocuirea prin apa cu salimitate egala va mari pretul exploatarii dar m-as mira sa te lase ecologistii sa faci asa ceva. Da baga banii in continuare ca ceva bun tot iese din aceste cercetari.
  • +4 (4 voturi)    
    O idee de cercetare (Joi, 31 martie 2011, 17:02)

    Radu [anonim]

    Raman placut surprins sa vad ca Patriciu in afara de ura viscerala contra lui Base mai are si altceva in agenda. Nu pot decat sa salut faptul ca dupa 20 in care pe diferite forumuri am pledat pentru un cross-research, adica sa implicam si universitati de prestigiu din afara Romaniei in cerctare cineva a ajuns la aceeasi concluzie. Mai bine mai tarziu decat niciodata. O alta tema de cercetare cu efecte in planul green energy ar fi imensa pila de concentratie din Delta Dunarii, mai exact la varsarea Dunarii in mare. Exista o diferenta enorma de concentratie intre cele doua ape (si este cam unic in lume). Cineva ar putea investi intr-o cercetare acolo de unde ar rezulta banii frumosi. In final ceea ce nu mi-a placut in aceasta stire: Patriciu a cam exagerat asa cum prezinta acum situatia pentru ca dupa cercetare trebuie sa urmeze tehnologia care acum nu exista. Iar Patriciu este cam batran sa o si poata vedea in realitate. ma tem sa nu fie doar o incercare de a-si spala imaginea!!
    • -3 (3 voturi)    
      unu (Vineri, 1 aprilie 2011, 8:03)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Radu

      cred ca ura viscerala este in sens invers. lui patriciu ii este mila de base.
  • +1 (1 vot)    
    oameni adevarati (Vineri, 1 aprilie 2011, 9:04)

    Adi de la Galati [anonim]

    Imi pare rau sa o spun, dar e adevarat. Romanii isi merita conducatorii. Si spun asta cand vad mesajele lipsite de orice fel de intelienta si imaginatie. Sunt putini romani capabili sa investeasca astazi intr-o idee si sa sustina financiar rezolvarea unei probleme mondiale. Va spun, in curand are sa va incalziti toti din aceste NOI SURSE DE ENERGIE pentru ca asa cum se stie cele conventionale sunt pe sfarsite.
    As dori sa avem mai multi oameni de acest fel, oameni care au reusit in viata si care doresc sa faca mai mult si pentru semenii lor. E usor sa-ti traiesti viata cu 100 de milioane in cont si sa te doara in cot de ceilalti.
  • 0 (2 voturi)    
    Metoda de reducere a inpozitelor (Vineri, 1 aprilie 2011, 9:11)

    Sasu [anonim]

    Si la jermania se practica. Te facii ca investesti in cercetare ,achizitzionezi citeva tehnici vechi, declari cheltuieli masive, angajezi citziva someri renovezi marota,si primesti citeva milione de la stat plus reduceri la inpozitare.Apoi vinzi ruina si dai plaite. Anul viitor ciclu incepe cu alta tema de CERCETARE si ai alta firma pe numele nevestei.
    Straini astia sunt creativi si va invatza mereu canale de profit.
  • +2 (2 voturi)    
    Mit urban (Vineri, 1 aprilie 2011, 12:50)

    Cip [anonim]

    Exista un mit urban, conform caruia si Ceausescu ar fi incercat sa exploateze hidrogenul sulfurat de fundul Marii Negre, insa s-ar fi opus rusii de teama unei explozii care ar fi avut dimensiunile unui armagedon.
    Poate mitul contine vre-o samanta de adevar si Patriciu continua pe o linie mai veche...