Statistica Eurostat

Cauzele recesiunii. Sectorul constructiilor s-a prabusit cu 10,2% in trimestrul II in Romania, cea mai mare scadere din toata Uniunea Europeana

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Miercuri, 20 august 2014, 13:55 Economie

Premierul Victor Ponta in vizita pe un santier de autostrada
Foto: Guvernul Romaniei
Romania a inregistrat o scadere cu 10,2% a productiei in sectorul constructiilor in trimestrul al doilea al anului 2014 fata de aceeasi perioada a anului 2013, cea mai abrupta prabusire din Uniunea Europeana, a anuntat miercuri Oficiul european de statistica Eurostat. Noile date economice ofera inca o explicatie pentru recesiunea tehnica in care a cazut economia Romaniei, conform datelor prezentate saptamana trecuta de statistica UE. Informatiile Eurostat confirma existenta unei tendinte clare de scadere a investitiilor guvernamentale in lucrari publice.

Potrivit sursei citate, si in trimestrul I al anului 2014 Romania a avut o cadere a sectorului constructiilor cu 10% fata de perioada similara a anului 2013.

Cifrele sectorului constructiilor din Romania ilustreaza o prabusire din toate punctele de vedere. In trimestrul I al anului 2014, Romania a avut o scadere cu 7,4% fata de trimestrul IV al anului 2013, in date ajustate sezonier.

Caderea a continuat si dupa venirea primaverii. Astfel, in trimestrul II al anului 2014 productia in constructii s-a diminuat cu 1,1% fata de primele 3 luni ale aceluiasi an (date ajustate sezonier), releva informatiile prezentate de Eurostat.

Spre comparatie, vecinii nostri unguri au avut o crestere accelerata a sectorului constructiilor. In trimestrul I al anului 2014, Ungaria a inregistrat un avans al productiei in constructii de 26,1% fata de primele trei luni ale anului 2013. In trimestrul II al anului 2014 cresterea a fost de 20,8% fata de aceeasi perioada a anului trecut.

Si bulgarii au fost pe crestere. In trimestrul I al anului 2014, Bulgaria a avut o majorare cu 4,8% a productiei in constructii comparativ cu primele trei luni ale anului 2013. In trimestrul II al anului 2014, cresterea constructiilor din Bulgaria a fost cu 3,4% fata de perioada similara a anului trecut.

Evolutia sectorului constructiilor in UE in anul 2014 comparativ cu anul 2013


Din fericire pentru romani, Spania, una dintre principalele destinatii ale fortei de munca romanesti, a cunoscut un reviriment al constructiilor. In trimestrul I al anului 2014, cresterea productiei in constructii a fost de 21,2% fata de aceeasi perioada a anului trecut, iar in trimestrul II al anului 2014 constructiile spaniole s-au majorat cu 34% fata de trimestrul similar al anului 2013.

Italia a fost, insa, pe scadere, cu 5,3% in trimestrul I al anului 2014 fata de aceeasi perioada a anului 2013.

Prima economie a Europei, Germania, a avut o crestere a productiei in constructii cu 13,6% in primele 3 luni ale anului 2014 fata de perioada similiara a anului trecut, insa in trimestrul al doilea din 2014 s-a inregistrat o scadere usoara, de 0,3%, fata de aceeasi perioada a anului 2013.

Slovenia a cunoscut cele mai mari cresteri procentuale in constructii din intreaga Uniune Europeana: 38,2% in trimestrul II si 37% in trimestrul I din anul 2014 comparativ cu perioadele similare ale anului 2013.

In ansamblu, in Uniunea Europeana productia in constructii a crescut cu 6,5% in trimestrul I si cu 3,4% in trimestrul II din anul 2014 comparativ cu perioadele similare ale anului 2013. In trimestrul al II-lea al anului 2014, comparativ cu primele trei luni ale aceluiasi an, UE a avut o scadere usoara, de 0,6%, a productiei in constructii, conform Eurostat.

Scaderea productiei romanesti in constructii apare in contextul in care economia Romaniei a intrat in recesiune tehnica, avand doua trimestre consecutive de scadere a produsului intern brut, potrivit datelor prezentate de Eurostat saptamana trecuta. Romania a avut scadere economica de 1% in trimestrul II al anului 2014 fata de primele trei luni ale aceluiasi an, si de 0,2% in trimestrul I al anului 2014 fata de trimestrul IV al anului 2013. In trimestrul I al anului 2014, productia in constructii a fost pe crestere, cu 1,7%, fata de trimestrul IV al anului 2013, in UE.

Presedintele Consiliului Fiscal, Ionut Dumitru, a identificat printre cauzele recesiunii tehnice in care a cazut economia Romaniei si lipsa investitiilor guvernamentale.

"La investitiile publice, cand ai -20% in executia bugetara in 6 luni de zile, e o scadere dramatica, e foarte mult. In primul rand, trebuie sa avem o revigorare la nivelul investitiilor publice si pare ca acstea scad semnificativ pentru ca incasarile bugetare sunt foarte slabe, sunt mult sub program. Dar este si o lipsa de proiecte de investitii, pentru ca nu poti sa-ti imaginezi ca a vrut cineva ca deficitul bugetar la 6 luni sa fie mult sub tinta. Acest deficit, care este mult sub tinta agreata cu FMI, arata ca este si o lipsa de investitii", a  explicat Ionut Dumitru, pentru HotNews.ro, saptamana trecuta. 

Legata de scaderea sectorului constructiilor este si absorbtia slaba a fondurilor europene, a mentionat seful Consiliului Fiscal. "Fondurile europene e clar ca au o absorbtie foarte slaba, dar nici macar pe banii din surse proprii, daca ne uitam la cheltuielile de capital din buget, nu s-au realizat".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9186 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Investitii blocate (Miercuri, 20 august 2014, 14:16)

    Mentox [utilizator]

    E absolut normal sa fie scaderea asta din moment ce guvernul Ponta a blocat toate proiectele de autostrazi.
    Banii de investitii sunt tinuti deoparte pentru pomeni electorale gen scaderea CAS si alte mizilicuri propagandiste.
    • +21 (21 voturi)    
      aiurea... (Miercuri, 20 august 2014, 15:32)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mentox

      tot basescu este devina :)))
      voi chiar incercat sa dati explicatii pertinente la ce se intampla acum?
      deja ne consumam energia inutil.
      ori iesim la vot si dam de pamant cu toti, ori bagam capul in pamant si de la anu suntem incalecati de clica psd mai rau decat pe vremea lui nastase.
      nu ei sunt vinovati ca nu merge nimic in tara asta. noi suntem pentru ca ne este lene sau rusine sa ne plimbam pana la sectia de votare.
      ca mai tot timpul, asistatii sociali or sa decida in locul nostru si apoi ne plangem pe forumuri pt orice bazaconie scoasa de astia.
      asta e. eu m-am impacat cu ideea. nu avem simt civic. suntem buni doar sa facem pe carcotasii.
      • +4 (6 voturi)    
        Sincer... (Joi, 21 august 2014, 2:02)

        Ion B [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        nu prea inteleg de ce atata speranta in alegerile din iarna. Cata putere va avea un presedinte cu un parlament care are 70% mafioti si care nici cu ceilalti 30% nu bag mana'n foc ca ar vrea altceva decat bunastarea personala?
        Ca presedintle face niste numiri ... si alea trebuiesc aprobate de parlament, daca nu ma'n sel.
        Parerea mea.
    • +12 (12 voturi)    
      victorat tonta: "nu e adevarat... (Miercuri, 20 august 2014, 16:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mentox

      totu merge struna ,,... economia e in crestere, autostrazile curg garla, salariile vor creste si in 2015 (daca voi iesi presedinte) germania se va ruga sa adere la uniunea romaniei si, evident, vom realiza cincinalul in 4 ani"
  • +15 (15 voturi)    
    Hai sa redescoperim apa calda (Miercuri, 20 august 2014, 14:40)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai lipsa investitiilor publice se vede din executia bugetara pe iunie. Nu inteleg de ce se tot mira unii.

    Ce zice Ionut Dumitru se stia de vro 3 saptamini.
    Industria (si exporturile) ne-a(u) tras in sus cit a(u) putut, da' cind investitiile guvernamentale scad cu 20% e aproape imposibil sa ai crestere.

    E simplu: taxa pe stilp a mutat ceva bani din fondurile de investitii ale unor firme in bugetul de stat, bugetul de stat i-a dat pe pomeni electorale. Dupa care acciza pe carburanti n-a adus nimic la buget, consumul intern scazind cu mai mult decit a adus taxa, la TVA suntem sensibil sub ce trebuia incasat. Si tot minusul de la incasari s-a luat de la investitii. Si s-a mai lasat ceva buffer si pentru minusul ce va urma in semestrul 2.

    Numai ca tot taind de la investitii dai in cap la cei care produc materiale de constructii, dai in cap la cei care produc materii prime pentru materiale de constructii, si tot asha.
    • +9 (9 voturi)    
      si cat a colectat statul??? (Miercuri, 20 august 2014, 16:35)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      si cat s-a dus apoi in investitii???

      Si partea proasta nu s-a terminat urmeaza un semestru si mai trist... Vezi cum a fost rectificat bugetul...

      De aceea o sa avem o scadere si nu o crestere economica - sa ii fie tarana usoara Prim Plagiatorului ...
  • +14 (14 voturi)    
    1/3 1/3 1/3 (Miercuri, 20 august 2014, 14:41)

    pointless man [utilizator]

    Cîtă vreme orice lucrare de construcții PLĂTITĂ DE STAT va costa DE TREI ORI CÎT FACE - 1/3 construcția propriu -zisă, 1/3 șpaga pentru funcționarul care ți-o adjudecă, 1/3 profitul pentru constructor (”rege” al asfaltului, bordurilor, digurilor și tot ce mai vreți) NICIODATĂ BANII NU VOR AJUNGE.

    Pe deasupra se mai ciupește și din prima treime angajînd meseriași-sclavi, adică meseriași-subcalificați ca să fie sub-plătiți. Și astfel digul este străpuns la prima viitură, podul se răstoarnă, asfaltul face găuri, etc.

    Ai dracului romani ale căror poduri și drumuri rezistă după 2000 de ani !

    Traco-daco-latini, ai ?
  • +16 (16 voturi)    
    Lumea e rea! (Miercuri, 20 august 2014, 14:59)

    Jorin [utilizator]

    Nu inteleg de ce trebuie atatea justificari.
    E clar, mergem cu 99,9 km/ora!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    miroase (Miercuri, 20 august 2014, 15:00)

    dum_i [utilizator]

    miroase cumva a frica de taxa pe stalp?
  • +14 (14 voturi)    
    niste basisti! (Miercuri, 20 august 2014, 15:04)

    Adrian1 [utilizator]

    Eurostat sunt si ei basisti!
  • +12 (12 voturi)    
    Sictir-pasa Ponta Viorel are viziune ! (Miercuri, 20 august 2014, 15:25)

    Plagarus [utilizator]

    Apopos " dr. " Ponta buzile celor 7,4 votaci, sunt constructii speciale ?
    Cele mai importante evenimente cu impact negativ asupra economiei in anul 2014:

    - Taxe si impozite crescute pentru companii si consumatori. Celebra taxa pe stalp (taxa pe constructiile speciale) si acciza suplimentara pe combustibil au fost criticate de toti jucatorii economici. De exemplu, Petrom - cea mai mare companie autohtona - a anuntat ieri o scadere semnificativa a vanzarilor si a profitului, blamand exact cele doua taxe suplimentare introduse de Guvernul Ponta

    - Nerealizarea veniturilor prognozate de Guvern. Acest fapt s-a transferat in scaderea investitiilor facute de stat in economie, cu efect pe orizontala

    - Investitiile straine directe au scazut in primul semestru cu 10% fata de perioada similara din 2013 (date BNR). Ceea ce inseamna ca in economie a intrat si mai putin capital decat anul trecut, care a fost oricum unul foarte slab din acest punct de vedere

    - Situatia foarte slaba in ceea ce priveste atragerea fondurilor europene. In prima jumatate a acestui an, Romania a cerut de la Bruxelles doar 2,56% din fondurile structurale alocate pe perioada de programare 2007-2013

    Constructiile au fost in fiecare luna din q2 in scadere de peste 10%, retailul in aprilie a crescut doar 4% iar exporturile in iunie au crescut daor 5% si au inceput sa cressca si importurile, investitile straine au scazut deci de unde vedeau hanalistii crestere de peste 4% in q2 nu pot sa inteleg, probabil ca se uitau pe grafice (shadow)
  • +17 (17 voturi)    
    Asteptam cu interes si versiunea Ponta: (Miercuri, 20 august 2014, 15:28)

    mdvd [utilizator]

    - E ca si cum am merge cu 90 km/h in loc de 100 km/h
    - E de fapt o crestere negativa, un lucru foarte bun.
  • +13 (13 voturi)    
    va rog numai puneti.. (Miercuri, 20 august 2014, 16:11)

    exilatul [utilizator]

    poza asta....pe linga faptul ca imi aduce aminte de "trecutul luminos" mai ma face sa cred ca e ala din coreea de nord...
  • +8 (8 voturi)    
    caderea o sa fie grea... (Miercuri, 20 august 2014, 16:37)

    ..13 [utilizator]

    Hai ca pana acum tot a carat cum a carat VVP - dar acum nu mai are nici o resursa...

    Daca si acum fraierul roman pune botul pe malaiul ieftin cu marca PSD inseamna ca nu a fost pana acum prost destul...
    • +2 (2 voturi)    
      chiar si acum (Joi, 21 august 2014, 14:21)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      daca s-ar trezi peste noapte, si ar ghida toate resursele catre investitii, tot am pierdut cel putin 4 ani.

      din pacate investitiile comunistilor au fost orientate catre votaci. sper sa nu le tina si sa se destepte si acei 7,4 mil de puturosi, de pomanagii, de asistati social si alte categorii de gen care trag o societate in jos.
  • +11 (13 voturi)    
    ESTE CRESTERE BA, NU INTELEGETI? (Miercuri, 20 august 2014, 16:57)

    Razvan_M [utilizator]

    -10% este crestere fata de un posibil -50%.

    Este ca si cum ai cadea cu o viteza constanta de 130 km la ora in prapastie si iti da Victor Ponta niste baloane de sapun care-ti incetinesc caderea la 100 km la ora.

    Stau si ma minunez ce /// au in cap conationalii mei romani. Poate vrem sa dovedim ca putem supravietui si cu unul din cele mai imbecile guverne din istorie!
    • +3 (3 voturi)    
      ce au in cap? (Miercuri, 20 august 2014, 17:28)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ce au in cap? esti convins ca AU ceva?
  • +5 (5 voturi)    
    Pai cine mai baga bani in Romania? (Miercuri, 20 august 2014, 18:51)

    Wanheda [utilizator]

    nici macar statul si aia care au deja afaceri, cauta sa se sustraga de la taxe.
    Nebun sa fii sa investesti in Romania, n-ai oameni scoliti, n-ai infrastructura, ai tva 24%, 1001 taxe.
    Vrei sa bati un pripon in pamant, Ponta il considera stalp si te taxeaza. Haios.
  • +4 (4 voturi)    
    Trist (Miercuri, 20 august 2014, 18:55)

    EMP [utilizator]

    Din pacate putini inteleg consecintele taierii investitiilor guvernamentale. Ar putea sa faca pana si Romania TV o emisiune dedicata acestui subiect, ca tot nu le-ar pasa milioanelor de votanti PSD. Iti trebuie o minima educatie economica ca sa intelegi legatura dintre investitii reduse, crestere economica si in final scaderea nivelului de trai al populatiei.
    Lucrurile astea ar trebui invatate in scoala, dar nu ca parte a unei programe aride ci intr-o maniera interactiva, care sa ajute elevii sa inteleaga conceptul. Deocamdata, din perspectiva electorala, conteaza mai mult o galeata de plastic decat 1 miliard investit in infrastructura.
  • +3 (3 voturi)    
    Lume,lume ,vine circul ,vine Ponta ,vine PSD ! (Joi, 21 august 2014, 10:58)

    andreesanu [utilizator]

    Lume lume ,vine circul ,vin prestigitatorii,vin cu alba neagra,vine cu gargara ,vine PONTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Nemai-auzite ,nemai-vazute,nemai-intilnite minunile ,vrajelile,cotcariile lui Ponta !!!!!!!!!!!
    Votati ,votati nu mai stati pe ginduri ca baba-n tre scinduri votati cu capul in traita votati ca prostii,votati ca oligofrenii votati-l pe Ponta,-tonta.
    Viitorul vi l-a amanetat pentru 7 generatii pirlitii ce v-au guvernat 25 de ani de cacat.
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta arata ca Kim-Jong-Un (Joi, 21 august 2014, 16:09)

    Matrafirefox [utilizator]

    Comparati poza cu:

    http://resources1.news.com.au/images/2013/08/13/1226696/108581-nkorea-military-nuclear-drill-files.jpg

    In curand si Romania va fi saraca precum Republica Democrata Coreea de Nord, daca mai e mult PCR-ul, pardon, P$D-ul la putere.