Hidrosind face plangere penala impotriva membrilor CA ai Hidroelectrica pentru subminarea economiei nationale

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2012, 12:53 Economie | Energie

Sindicatul Hidrosind intentioneaza sa faca plangere penala impotriva membrilor Consiliului de Administratie de la Hidroelectrica. "Vom face plangere penala impotriva membrilor CA pentru subminarea economiei nationale deoarece intrarea Hidroelectrica in insolventa este o masura cu caracter profund anti-romanesc si nu este nicidecum indreptata impotriva baietilor destepti, cum se incearca sa se induca opiniei publice", se arata intr-un comunicat al Hidrosind.

"Am ajuns sa fim, pe nedrept, rusinea Europei si va aducem la cunostinta ca salariatii din Hidroelectrica nu mai tolereaza aceasta stare de fapt. CA a provocat, prin decizia sa, mai mult decat o greva spontana la nivelul societatii. Urmarile vor fi greu de stapanit. Raspicat solicitam CSAT, Presedintelui Romaniei, Primului Ministru sa intervina in acest amatorism Economic si sa garanteze numirea in fruntea Hidroelectrica a unor persoane din interiorul acesteia, care sa aiba libertatea garantata de Presedinte si Prim Ministru de a lua decizii in afara constrangerilor politice", se mai arata in comunicat.

Societatea comerciala de producere a energiei electrice in hidrocentrale HIDROELECTRICA SA a cerut, in data de 15 iunie 2012, intrarea in insolventa, potrivit unui anunt postat pe site-ul Ministerului Justitiei, portalul instantelor de judecata. Deocamdata, motivele sint necunoscute, iar oficialii companiei refuza orice explicatii pentru neasteptata cerere de intrare in insolventa.


Citeste mai multe despre   






















3361 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Salariatii nu mai tolereaza ! (Marţi, 19 iunie 2012, 13:08)

    Mircea [anonim]

    Ce nu mai tolerati fratilor?
    Nu e nimic clar in frantura de comunicat de mai sus, decat ca voi vreti sa fie ceea ce a fost.
    Va platesc bine "baietii destepti"?
    Noi, cetatenii de rand nu cunoastem tot ce se intampla si toate interesele care se ascund in spatele unei astfel de decizii, dar sindicatele o sa fie doar o masa de manevra in folosul cuiva. Sefii de sindicat stiu foarte bine in folosul cui.
    • 0 (4 voturi)    
      Tragedie (Marţi, 19 iunie 2012, 13:46)

      gdans [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      La o adica, de ce sa le plangi de mila, au votat,
      au exact ceea ce vor.
      Urmeaza macelul si pentru ceilalti pentru ca se
      platesc salariile si pensiile numai din imprumuturi si acestea se obtin din ce in ce mai greu.
      • 0 (4 voturi)    
        daca se vota pdl (Marţi, 19 iunie 2012, 13:56)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui gdans

        ...aveau exact ce voiau, nu? ma apuca rasu-plansu cand vad oameni ca voi
  • +3 (5 voturi)    
    Transparenta (Marţi, 19 iunie 2012, 13:30)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cererea de intrare in insolventa reprezinta jocul dur al baietilor destepti din energie. Probabil guvernul USL-ist a incercat sa puna saua pe ei. Probabil ca baietilor destepti li se cer mai multe fonduri decit pot ei furniza.

    Ambele parti au dreptate: guvernul are nevoie de foduri electorale, iar baietii destepti pot oferi doar o suma limitata. Impreuna se tineau de miini unii pe altii. Dar nervii au cedat.

    Nu m-as mira sa fie si PDL-isti implicati in jocul asta murdar. Dar m-as bucura ca adevarul sa iasa repede la lumina, rechinii sa se sfisie reciproc, iar contractele sa devina transparente.

    Din punct de vedere real, Hidroelectrica nu poate fi lipsita de rentabilitate. Sa fim atenti, sa nu aiba loc doar o simpla inlocuire a baietilor destepti cu alti baieti destepti. Oricum, ei nu sintr destepti, ci doar tilhari birocrati.
    • +2 (4 voturi)    
      Cotizatia la zi (Marţi, 19 iunie 2012, 19:38)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      "Baietii destepti" au cotizatia la zi, numai ca USListii sunt prea multi si nu apuca din malai asa ca hai sa lichidam Hidroelectrica si sa o cumparam cu 1-2 lei
      si sa devenim noi "baieti destepti"
      • 0 (0 voturi)    
        hidroelectrica (Joi, 21 iunie 2012, 10:55)

        ioana [anonim] i-a raspuns lui Anonimul

        Ati uitata cum s-a vandut SNP PETROM SA austriecilor (?) si ce rol a avut FSLIP in distrugerea Petromservice ? Cu siguranta asta vor "baietii desteppti "sa aduca in stare de faliment o afacere de miliarde a Romaniei !
        Asta da subminarea economiei nationale . DNA, ONPSPB fiti cu ochii pe ei si pe transferurile offshore.!.
  • 0 (0 voturi)    
    Inainte sa citesc stirea asta (Marţi, 19 iunie 2012, 13:49)

    Luk [utilizator]

    Am crezut ca am inteles ce s-a intamplat acolo. :)
  • +1 (1 vot)    
    da (Marţi, 19 iunie 2012, 14:37)

    I [utilizator]

    orice atac economic care afecteaza majoritatea tarii ar trebui sa duca la niste arestari si la cel putin 20 de ani de inchisoare. Razboiul acum este unul economic, niste gulere albe sunt in mod evident inamicii Romaniei.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa ramana ca ieri (Marţi, 19 iunie 2012, 19:35)

    Anonimul [anonim]

    Hai sa lasam baietii destepti sa o ia bucata cu bucata sa nu mai aibe nevoie de contracte. Tonta sa fie atent ca in Cipru bate VANTU . SOVul are toate conturile in cipru. Oare felix unde are malaiul?
    • 0 (0 voturi)    
      hidroelectrica (Joi, 21 iunie 2012, 11:02)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui Anonimul

      Dupa SN Petrom SA (PETROMSERVICE SA), UPETROM 1 Mai SA , va bate VANTU si peste HIDROELECTRICA ??
      Oare nimeni nu vede jaful national si transformarea unor afaceri rentabile in averi imense pentru hotii din tara .Ce fac institutiile statului pe care le platim din bani publici ?Am devenit o piata de deesfacere si stam ca prostii si nu facem nimic !