Redeventele la gazele de sist si la cele din Marea Neagra ar putea fi diferite fata de cele la gazele conventionale on-shore

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 4 aprilie 2013, 10:57 Economie | Energie

Sistemul de redevente petroliere ar putea fi diferit in cazul gazelor de sist fata de cel al gazelor conventionale, a admis ministrul delegat pentru energie, Constantin Nita, in cadrul unei conferinte. Intrebat daca va fi stabilit un sistem diferentiat chiar in acest an, ministrul a precizat ca trebuie vazut mai intai daca exista rezerve de gaze de sist in Romania. Abia dupa ce se va stabili clar care sunt rezervele, va fi stabilit si nivelul redeventelor in cazul gazelor de sist. Si in privinta rezervelor de gaze din Marea Negra, Nita a spus ca trebuie "sa facem redeventele pe aceasta zona, pentru ca lucrurile vor evolua foarte rapid acolo".

Practic, sa fie impus un sistem diferit fata de gazele conventionale on-shore.

Tot legat de gazele de sist, ministrul a precizat ca "trebuie sa avem o alta abordare" si ca trebuie sa "se faca diferente intre explorare si exploatare".

Reprezentantii Guvernului au spus in mai multe randuri ca redeventele trebuie aduse la nivelul mediei europene.Noile redevente vor fi stabilite pentru perioada 2015-2024. Redeventele de petrol si gaze, cuprinse intre 3,5% si 13% din productie, sunt fixate din 2004 pana in decembrie 2014. Aceste taxe au fost stabilite in urma semnarii contractul de privatizare a companiei Petrom cu grupul austriac OMV.


Citeste mai multe despre   






















1791 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Ce se mai ascund dupa degete! (Joi, 4 aprilie 2013, 11:06)

    denvarel [utilizator]

    Daca trag gaze din lac care este redeventa? On shore sau off shore?
    Domnule Nita, faceti odata clar pentru investitori cum se stabilesc taxele:
    Pentru cei apropiati PSD 1-2%
    Pentru ceilalti 50% sau chiar mai mult daca sunt basisti.

    Altfel nasteti doar confuzii care nu sunt bune mediului de afaceri: Ca e pe apa, ca e pe sol, ca e in nord ca e in sud....
  • +5 (5 voturi)    
    Orwell (Joi, 4 aprilie 2013, 11:19)

    Sani [utilizator]

    USL-am, da' voi nu v-ati opus pe la toate posturile de tv acu' anu' cum ca noi spunem NU si NU gazelor de sist?! Moratoriu ii spuneati paremi-se.
    Noroc ca 70% dintre romani nu inteleg cuvantul.

    Nu erau aia raii, a lu' Boc care doreau cutremure, nenorociri in tara asta de veneau cu americanii, iar USL, ca un grup PATRIOT a spus ca se opun?

    Da' n-ati primit 70% din voturi sa va faceti guvernarea?
    Ia sa va amintesc cateva puncte:
    STOP Gazelor de sist
    STOP Rosia Montana
    REZOLVAREA Oltchim
    Intrarea in SCHENGEN
    Scadera TVA la paine
    Cresterea VENITURILOR ROMANILOR

    bai. eu inteleg ca Boc & Basescu a castigat de fapt.
    Cine dracu' este la Palatul Victoria fratele meu?

    Sa fie aghiotantii lu' Necuratu' de la Cotroceni?
    Sau sa nu fi stiut USL-amul ce le-a promis fraierilor (70% carevasazica) de romani?
    Sa fi fost agenda electorala diferita de cea reala?
    pai nu ziceau ca sunt cei mai corecti si cinstiti dintre traci? Pardon, ROMANI!
  • +7 (9 voturi)    
    Se fixeaza redevente pentru gazele de sist? (Joi, 4 aprilie 2013, 11:23)

    alex1234 [utilizator]

    Cerem Referendum National
    Impotriva Exploatarii gazelor de Sist!


    Se fixeaza redevente pentru gazele de sist

    inainte ca romanii sa fie de acord cu aceste exploatari?


    Cerem Referendum National
    Impotriva Exploatarii gazelor de Sist!
    • +3 (5 voturi)    
      Ai uitat ceva important (Joi, 4 aprilie 2013, 11:52)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Basescu e de vina!
      Jos diktatorul!
      • +3 (7 voturi)    
        nu e nici o diferenta intre Basescu si Ponta (Joi, 4 aprilie 2013, 12:05)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        nu e nici o diferenta intre Basescu si Ponta
        in ceea ce priveste gazele de sist

        nu e nici o diferenta intre PDL si USL
        in ceea ce priveste gazele de sist

        ambii au ignorat populatia Romaniie, care majoritar
        este impotriva gazelor de sist,
        • +1 (1 vot)    
          Exista o diferenta (Joi, 4 aprilie 2013, 15:32)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Basescu nu si-ar putea permite sa ignore vointa populatiei, pe cand Ponta si USL-ul o face deja.
  • -1 (7 voturi)    
    hehe (Joi, 4 aprilie 2013, 11:24)

    Mazeta [utilizator]

    Are dreptate ministrul. Având în vedere impactul asupra mediului, gazele de șist trebuie impozitate dublu față de cele convenționale: 0,2%, nu 0,1%.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce n-am inteles: (Joi, 4 aprilie 2013, 11:26)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cele on shore sunt 1% si cele off shore sunt 0.5% sau invers?
  • +4 (6 voturi)    
    ãsta e prost? (Joi, 4 aprilie 2013, 11:50)

    Codruta N [utilizator]

    BINEINTELES ca "exista" gaze de sist in Romania, ca nimeni nu e nebun sa bage bani in "explorari" fara sa stie NU doar ca "exista" ci si CAT exista!!