Dafora va fora pentru Chevron in zona Barlad pentru 10,38 milioane dolari

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 1 august 2013, 10:38 Economie | Energie

Compania Dafora a incheiat un contract cu Chevron pentru servicii de foraj in zonele Silistea, Popeni si Iana din judetul Vaslui, se arata intr-un comunicat transmis BVB. Potrivit acestuia, valoarea contarctului este de 10,38 milioane dolari, fara TVA. Firma Dafora este controlata de omul de afaceri Gheorghe Calburean. Dafora este specializata in servicii de foraj onshore pentru petrol, gaze naturale si ape geotermale. Dafora va executa servicii de foraj onshore pentru Chevron in zona Barlad pe o durata de 4 ani incepand din aceasta toamna.

Compania petroliera Chevron a obtinut recent acordul de mediu pentru amplasarea sondelor de foraj de explorare a gazelor de sist in cele trei zone din judetul Vaslui.

In Romania, grupul american Chevron detine mai multe licente de explorare a zacamintelor de gaze de sist, in judetul Vaslui si in Dobrogea. Chevron intentioneaza sa inceapa in a doua jumatate a acestui an forarea unui put de explorare a gazelor de sist in judetul Vaslui si va initia studii seismice pentru cele trei perimetre din judetul Constanta.

Industria gazelor de sist este contestata de activistii de mediu, care sustin ca accesarea zacamintelor, mai greu accesibile fata de depozitele traditionale de gaze naturale, poate contamina apele subterane cu substante chimice.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2436 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    wow (Joi, 1 august 2013, 10:47)

    Snitzelvienez [utilizator]

    totusi ar trebui facut un referendum pe tema asta..sau astia se joaca cu focul iar. o a 2 a revolutie este necesara
    • +1 (1 vot)    
      Mda.... (Duminică, 4 august 2013, 17:30)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Ideea asta cu a "A doua revolutie"..... ma framanta si pe mine de o vreme....am impresia ca nici nu mai exista alta sansa......daca vrea sa redevenim o tara , cat de cat , normal !!! Ar tre sa bagam in puscarie toate lichelele actuale.....si sa incepem cu o "Lege a lustratiei" severa si dura !!!! Altfel ramanem pe cap cu "odraslele" actualilor jigodii......!!!
  • +6 (12 voturi)    
    tristețea de a fi român (Joi, 1 august 2013, 10:55)

    periscop [utilizator]

    Sper să nu am dreptate ; sper să nu ajungem vreodată la condiția de tolerați în propria noastră țară ! noi, românii din Ardeal, am știut cu vârf și îndesat ce înseamnă una ca asta.
    Pentru cei care ne conduc noi suntem o turmă, pe care ei o mână după bunul lor plac. Nici că le pasă de ceea ce simțim ori gândim. După cum nu le pasă de ceea ce spunem sau credem despre acțiunile lor.
    E din ce în ce mai trist să fii român...
    • +4 (10 voturi)    
      De ce? (Joi, 1 august 2013, 12:13)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      E si vina noastra.

      Daca un vecin sau oricare pe care-l considerai de buna credinta vine in curtea ta si incepe azi sa-ti ia o rosie, maine un sac de mere, poimaine sa-ti sape gropi in cautarea de comori ascunse sau, mai rau, sa-ti otraveasca fantana, tu stai si spui "vai ce trist sunt!"? Nu te duci la el si-l dai afara si daca e nevoie chemi si tot satul sa te ajute?
      • -1 (1 vot)    
        chiar? (Joi, 1 august 2013, 15:00)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

        Ați putea să-mi dați un exemplu concret?
        • +3 (5 voturi)    
          da (Joi, 1 august 2013, 15:12)

          Arh. [utilizator] i-a raspuns lui periscop

          Comentariul Dvs. initial a fost foarte pertinent, dar suna a resemnare. Acum avem nevoie de actiune, nu de resemnare. Exemplu concret de oameni care nu se lasa calcati in picioare? De afara avem destule. Din tara, vedeti atitudinile locuitorilor si chiar ale unor primari din zona Barlad, dar pe care bucurustenii si ardelenii nu-i ajuta mai deloc...
  • -1 (7 voturi)    
    Dafora... (Joi, 1 august 2013, 11:05)

    Arh. [utilizator]

    ... va fora cand vor vrea locuitorii din acele zone.
    Dar din cate stiu, acestia nu vor, deci Dafora nu va fura!
  • +6 (12 voturi)    
    ...'fraierii' protesteaza, noi foram... (Joi, 1 august 2013, 11:18)

    trem [utilizator]

    ....deci au fost persoane care au protestat, s-au agitat, si-au exprimat nemultumirea, iar de cealalata parte pe cei din Guvern i-a durut in cot de ei....au dat aprobarea de forare si mergem inainte! Asa se va intampla si cu Rosia Montana si cu multe altele. Va exista o mica manipulare cum ca e in interesul populatiei...bla, bla.. insa cei care castiga sunt doar companiile si cei care iau comisioanele! Romania ramane cu gaurile in pamant, cu petrolul luat, cu riscuri de mediu si posibile zone de risc seismic.
    • 0 (14 voturi)    
      Daca nu foreaza Basescu, (Joi, 1 august 2013, 12:12)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui trem

      nu protesteaza nimeni! Indobitocirea ceausita e pe val! Produsii 'epocii de aur' s-au obisnuit sa creada ca au dreptate si , ceea ce e mai rau, ca si conduc!!!
    • -2 (10 voturi)    
      da (Joi, 1 august 2013, 12:16)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui trem

      fraierii, care nu sint doar fraieri, ci prosti agresivi, protesteaza. Ei si?
  • +9 (11 voturi)    
    Bravo Ponta ! (Joi, 1 august 2013, 12:06)

    bunicul [utilizator]

    Va mai amintiti ce era la gura actualului USL cand erau in opozitie si guvernul Boc a indraznit sa puna problema gazelor de sist si aurului de la Rosia Montana? Au uitat cum tunau si fulgerau atunci si sprijineau populatia care se opunea acestor proiecte. De unde schimbarea la 180 de grade? E limpede: au nevoie de bani pentru masuri populiste si se profileaza comisioane grase. ASA NE TREBUIE: i-am votat cu doua maini si acum ii suportam si chiar ii sustinem. Vai de capul nostru natie bezmetica!
  • +4 (8 voturi)    
    Adio turism, adio apa, Vaslui zona contaminata (Joi, 1 august 2013, 13:56)

    hopsinoi [utilizator]

    Adio turism, adio apa, Vaslui zona contaminata.
    Stati si nu faceti ceva!
  • +2 (4 voturi)    
    Acu' fo doua luni (Joi, 1 august 2013, 22:44)

    Prostu' satului [utilizator]

    Zicea Ponta ca Chevron va investi doar anul asta in zonele in care exploreaza 300 de milioane.
    Iaca, doar ce-am aflat unde se duc 10 milioane. Unde s-or duce insa celelalte 290 de milioane?