Ioan Niculae a oprit activitatea la toate cele sase combinate chimice pe care le detine. Nu este prima oara cand inchide fabricile, fortand statul sa-i dea facilitati la pretul gazelor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 17 iulie 2014, 17:29 Economie | Energie

Ioan Niculae
Foto: Hotnews
​​Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a decis sa opreasca activitatea la toate cele sase combinate de ingrasaminte chimice, ultimele doua fiind inchise zilele trecute, informeaza Economica.net. Ioan Niculae spune ca din cauza preturilor prea mari la gaze. Nu este prima oara cand Ioan Niculae recurge la amenintari legate de inchiderea fabricilor, incercand sa forteze Guvernul sa aprobe facilitati pentru un pret mai mic la achizitia gazelor. De multe ori, autoritatile romane chiar i-au facut pe plac. Asa a aparut un dosar penal la DIICOT.

Ioan Niculae a amenintat de multe ori ca inchide combinatele si trimite peste 6.000 de oameni in somaj. De cel putin trei ori a si facut-o: prin 2008, in 2011 si acum.

Este cunoscut faptul ca Ioan Niculae face presiuni, an de an, la Guvern pentru obtinerea unui pret convenabil la gazele naturale utilizate de cele sase combinate chimice ale sale.

O lunga perioada de timp si-a luat necesarul de gaze de la Romgaz, insa totul s-a oprit pana cand s-a deschis dosarul de la DIICOT. In plus, de la Romgaz, multi ani, InterAgro a luat gaze fara sa le plateasca. Ajunsese la circa 400 de milioane de lei datorie. In primavara acestui an, Niculae sustinea ca a achitat toate datoriile de baza, ramanand "in disputa" 159 milioane lei constand din penalitati. In plus, la Romgaz mai este si problema dosarului "Gaze ieftine pentru Niculae" de la DIICOT in care Adrian Videanu si Varujan Vosganian, in calitatea lor de fosti ministri ai Economiei, sunt suspectati pentru o serie de decizii care ar fi favorizat firma Interagro controlata de Ioan Niculae oferind gaze naturale la preturi mai mici. Procurorii i-au luat in vizor pe Videanu si Vosganian pentru ca ar fi favorizat compania Interagro, detinuta de magnatul Ioan Niculae, sa obtina preturile preferentiale de la compania de stat Romgaz, cauzand un prejudiciu de 130 de milioane de euro. Dosarul a fost dezvoltat dintr-un dosar mai vechi, inceput in ianuarie 2012, care-i avea in centru pe Ioan Niculae si angajati ai Ministerului Economiei. Atunci, pe 4 ianuarie 2012, pe numele mai multor directori din cadrul Ministerului Economiei, Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei si societatii Romgaz s-a dispus inceperea urmaririi penale pentru ca ar fi favorizat firma InterAgro prin preturi preferentiale la gaze.

Pe 2 septembrie 2013, DIICOT a solicitat inceperea urmaririi penale impotriva ministrului Economiei, Varujan Vosganian si a inceput urmarirea penala fostului ministru Adriean Videanu.

In cazul lui Vosganian Senatul a respins cererea. Vosganian a demis din functia sa de ministru, dar a ramas parlamentar si se bucura in continuare de imunitate parlamentara

In ciuda existentei acestui dosar la DIICOT, exista ministri in cabinetul Ponta care se gandesc in continuare la unele facilitati pentru InterAgro. Unul dintre ei este ministrul economiei Constantin Nita care considera ca trebuie cautata o solutie astfel incat marii consumatori de gaze sa fie sprijiniti. "Convergenta pretului la gazele naturale s-a realizat deja, dar pentru unii pretul este prea mare si nu se mai pot incadra pe piata cu pretul produselor. Trebuie cautata o solutie, suntem in discutii si cu marii consumatori si cu producatorii", a declarat Nita la inceputul lunii iunie.

Practic, ar fi o noua forma de sprijin pentru marii consumatori, chiar daca acestia au mai beneficiat in acest an de un ajutor din partea Guvernului. In luna martie, Guvernul a adoptat un pachet de masuri de sprijin special pentru acestia. Principalul beneficiar este InterAgro, grup controlat de omul de afaceri Ioan Niculae.

Ioan Niculae, patronul InterAgro, a facut presiuni constante la Guvern pentru obtinerea unui pret convenabil la gazele naturale utilizate de cele sase combinate chimice ale sale. Pana la urma, Guvernul i-a intins o mana de ajutor in asa fel incat InterAgro sa poata negocia cu OMV Petrom si Romgaz contracte mai avantajoase, conditia fiind ca pretul sa nu fie mai mic de 72 lei/MWh (230 dolari/mia de metri cubi). Imediat dupa aprobarea actului normativ mai mult decat generos, InterAgro s-a declarat satisfacut. Insa, bucuria nu a tinut prea mult deoarece producatorii nu vor sa-i dea gaze la pretul minim, ci cu 17 lei/Mwh mai mult. Atunci, Ioan Niculae a inceput o noua serie de presiuni, spunand ba ca se duce la Gazprom care e "mai flexibil", ba ca inchide toate combinatele. Cea cu inchiderea activitatii care ar duce la pierderea a mii de locuri de munca este o amenintare pe care o foloseste ori de cate ori are nevoie, de vreo 10 ani. Fiind companie privata, cu OMV Petrom presiunile de acest fel nu au prea mare efect.



Citeste mai multe despre   






















11942 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    Aiurea (Joi, 17 iulie 2014, 17:43)

    Orpheus [utilizator]

    Parca acest nabab face cuiva un cadou. Tot el se imbogateste. Daca nu e in stare sa tina combinatele deschise, sa le inchida si sa fure din alta parte! Tot el va pierde bani.

    Nu trebuie cedat in fata unui santaj ordinar.
    • +35 (35 voturi)    
      Asta este capitalismul romanesc... (Joi, 17 iulie 2014, 18:10)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Intr o economie de piata "libera", specimente securiste de genul individului Niculae nici nu ar fi existat.
      • +20 (20 voturi)    
        Ai perfecta dreptate! (Joi, 17 iulie 2014, 19:35)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        a "privatizat" pe ochi frumosi, a obtinut gaz ieftin pe care uita sa-l plateasca. Interesant daca si-a platit CAS-ul si celelalte datorii.
        Un smecher care se joaca cu viitorul nostru. Care nu stie decit sa distruga industrii luate la cheie. Nu a facut nimic in plus

        http://www.wall-street.ro/articol/Companii/114771/afacerea-romgaz-niculae-s-a-autointitulat-presedintele-grupului-de-firme-interagro.html

        http://www.wall-street.ro/tag/datorii+interagro.html

        http://www.evz.ro/milionarul-ioan-niculae-este-asteptat-la-dna-.html
    • +19 (19 voturi)    
      mentalitate de vechil si secretar de partid (Joi, 17 iulie 2014, 20:30)

      ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      si nu de om de afaceri. Sa i se ia jucaria si gata. Sa vanda combinatele unei firme care e in stare sa faca profit in conditii de piata, nu prin subventii de la stat (si in ultima instanta din buzunarul nostru).

      Nu sunt interesat sa sponsorizez un absolvent de la "Stefan Gheorghiu"
  • +29 (29 voturi)    
    forteaza guvernul???? (Joi, 17 iulie 2014, 17:45)

    xanti [utilizator]

    Asta e tare de tot,pai sunt intelesi de multi ani intre ei,totul e de ochii lumii.
    Vezi dosare DNA de care nu se atinge nimeni.
    Odata si odata ii vine randul si astuia ca prea a avut pomeni 25 de ani.
  • +27 (27 voturi)    
    La puscarie ! (Joi, 17 iulie 2014, 17:56)

    MaQ [utilizator]

    Acolo o sa ai parte de "gaze" gratuit. :)
  • +20 (20 voturi)    
    Niculae se vrea fertilizat de "doctorul" Viorel? (Joi, 17 iulie 2014, 18:11)

    Plagarus [utilizator]

    Detine un portofoliu de terenuri "mai mult decat atragator", dupa cum comenteaza insusi omul de afaceri: "Dincolo de terenurile industriale, am multe terenuri bune in orase, mai ales in Bucuresti, dar deocamdata le pastrez goale, mai ales ca sunt singurele care nu cer bani (platesc doar impozit pe ele). Am si proiecte imobiliare pregatite, dar daca ma aruncam ca tampitul in urma cu doi ani sa fac mii de apartamente si mall-uri, ce faceam acum?
    Acuma ce sa mai ferilizezi, ca s-au recoltat rapita, orzul, graul, si floarea si porumbul sunt aproape facute
    Industria ingrasamintelor chimice acum este concentrata in mana rusilor prin Ameropa si Niculae. Niculae este tipul agentului sovietic care cum nu-i convine ceva ameninta cu inchiderea( sau chiar le si inchide) fabricilor. Probabil este fortat prin "sindicat" acel sindicat obscur al producatorilor regionali de ingrasaminte dominat de Rusia sa santajeze statul si sa submineze producatorii prin manipularea productiei.
    Istoria vanzarii industriei chimice romanesti catre rusi merge pana la Magureanu care prin Eurocolumna a vrut sa concentreze aceast sector.
    Magureanu (don') profesor la Stefan Gheorghiu exilat la Focsani in perioada premergatoare revolutiei, prieten bun si membrii grupari pro ruse Iliescu, Militaru si Kostyal ( Ace)

    R.Nicolescu a declarat: "Unii dintre consumatori au reusit sa incheie intelegeri cu producatorii de gaze, iar altii nu. Noi speram sa se ajunga la un numitor comun in perioada urmatoare si daca cineva considera ca exista un abuz de pozitie dominanta pe piata, atunci avem Consiliul Concurentei care poate investiga acest lucru. Eu cred ca este o situatie noua pe piata atat pentru producatori, cat si pentru consumatori, care sunt liberi sa isi negocieze pretul". Ministrul Energiei a lasat, astfel, sa se inteleaga ca nu toti consumatorii subscriu opiniei lui Niculae, patronul InterAgro si presedintele Consiliului Investitorilor Romani, care sustine ca este imposibil de negociat cu producatorii ?!
    • +10 (10 voturi)    
      BRAVO ! (Joi, 17 iulie 2014, 19:10)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Asya înseamnă INFORMARE !
      • +13 (13 voturi)    
        Multumesc- Спасибо ( spasiba) (Joi, 17 iulie 2014, 20:08)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        Nicoleta Mariana Toncea, directorul general al Interagro SRL, a achizitionat printr-un contract de cesiune 35% din compania Zaharul SRL din Zimnicea de la Asirom - Vienna Insurance Group. Reprezentantii societatii de asigurari ne-au spus ca au decis sa isi retraga participatia, deoarece aceasta nu era rentabila pentru companie. Potrivit acestora, administrarea investitiei era mult mai mare decat participatia in sine. Conform anuntului din Monitorul Oficial, Asirom a cedat un numar de 3.500 de parti sociale cu valoare nominala de 10 lei, respectiv 35% din capitalul social al firmei de producatoare de zahar, Nicoletei Mariana Toncea contra sumei de 35.000 de lei. In urma retragerii participatiei Asirom, Zaharul SRL va fi detinuta in proportie de 90% de directorul general InterAgro, iar restul de parti raman in familia proprietarului InterAgro, Ioan Niculae. Astfel, omul de afaceri va detine 3%, sotia sa Domnita Niculae - 2%, iar Interaction SRL, companie din grupul InterAgro, va avea inca 5%. Considerat unul dintre cei mai bogati oameni de afaceri autohtoni, Ioan Niculae se afla prin firmele sale in spatele multor afaceri din Zimnicea, Teleorman. Domnia sa este in procedura de divort cu Domnita Niculae. Potrivit datelor Ministerului de Finante, in 2012, Zaharul SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 239. 595 lei, un profit de 816 lei si are/avea patru (4) angajati.
  • +20 (20 voturi)    
    eficienţă (Joi, 17 iulie 2014, 18:21)

    manu144x [utilizator]

    Decât să investească din banii din profit pentru a lua echipamente mai performante, bagă şantaj cu locurile de muncă.

    Eu să fiu în locul guvernului i-aş propune o treabă, oferim subvenţie la gaz, dacă cedează parte din acţiuni.
    Adică la nota de plată a gazului plătim noi, iar la profit încasează el.
    Şi în SUA, guvernul a sprijinit GM să nu falimenteze exact din cauza asta, ca să nu se distrugă locurile de muncă. Dar în schimb a preluat controlul şi o mare parte din acţiuni care le-a vândut după câţiva ani pe un preţ bun.

    Soluţii sunt, doar oameni deştepţi să fie.
  • +24 (24 voturi)    
    Are cineva cifrele? (Joi, 17 iulie 2014, 18:29)

    bobo21 [utilizator]

    Cat este valoare totala a subventiilor acordate acestui "industrias"? Nu cumva ar fi mai ieftin pentru Romania ca angajatii lui sa fie direct platiti sa stea acasa si sa nu i sa se mai acorde nicio subventie?

    Pai daca Niculae plateste salarii de 1 Leu si taxe de 2 Lei, in timp ce primeste subventii de 5 Lei, mai degraba pas.
    • +13 (13 voturi)    
      Valoarea a 600.000 de pensii medii ! (Joi, 17 iulie 2014, 20:51)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

      Problema cu productia de ingrasaminte chimice este ca nu e rentabila in Romania decat cu gaz subventionat ceeace UE nu mai permite

      220 milioane lei datorii catre Romgaz la finele trim I /2014 !
      Numai gaze din intern ( 100.000.000 $ /an ).
      De ex in 2010,cu un discount( Romgaz) de 30 dolari/1.000 mc, ceea ce înseamnă că, practic, el plătea puțin peste 100 dolari/1.000 mc comparativ cu 2009, când dădea 197 dolari/1.000 mc, preț de coș în care era inclus și gazul luat din Rusia.
      Preţul gazelor din import este de circa două ori mai mare decât cel autohton, care este stabilit de ANRE.
      Necazul gazului Sfantului Niculaie a inceput în 2013 când preţurile la gaze s-au dublat practic printr-o hotărâre de guvern.
      Megawatul a ajuns la 82 de dolari de la sondă, scumpire dublată de creşterea cu 34 la sută a transportului.
      Totusi poate ca în viitor fabricile pe care Interagro nu le-a putut rentabiliza vor fi preluate şi făcute competitive de alţi potenţiali investitori cu planuri de afaceri mai clare !!
      • +1 (1 vot)    
        Are dreptate @pointless man (Vineri, 18 iulie 2014, 11:27)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        E o placere (tot mai rara) sa citesti comentarii decente si informate.
        Din pacate, ce scrieti in ultimul paragraf "Totusi poate ca în viitor fabricile pe care Interagro nu le-a putut rentabiliza vor fi preluate şi făcute competitive de alţi potenţiali investitori cu planuri de afaceri mai clare !! " e putin probabil sa se intample.
        Situatia industriei de ingrasaminte chimice, indiferent de proprietar (si doar a anumitor ingrasaminte), aduce oarecum cu aceea a ALRO - ambele depind in mod covarsitor de o singura resursa: gazul natural in cazul ingrasamintelor, energia electrica in cazul aluminiului.
        Ba inca situatia e mult mai rea la ingrasaminte - ceva de genul doua treimi/trei sferturi, sau chiar marginal mai mult din costurile de productie sunt date de pretul gazului. Ingrasamintele chimice de genul celor despre care vorbim sunt, in esenta, gaz natural prelucrat.
        Consecinta e ca oricine ar prelua aceste fabrici si orice-ar face, nu poate actiona decat asupra restului de 20-25-30% din costuri. Le reduci pe-alea la jumatate, ai taiat doar 10-15% din costurile totale... ceea ce nu te face competitiv in fata unuia care are acces la gaz ieftin.
        • +1 (1 vot)    
          O.K. dar ......VarulJean ce ar avea de spus? (Vineri, 18 iulie 2014, 16:19)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Legea prin care anumite industrii să fie alimentate numai cu gaze din producţia internă este o greşeală, pentru că această măsură a golit depozitele de gaze ale României şi pentru a susţine necesarul a fost nevoie de importul unor cantităţi mai mari de gaze de pe piaţa internaţională, la un cost mai ridicat.
          Astfel, în timp ce producătorii interni au beneficiat de gaze mai ieftine, restul consumatorilor au plătit preţuri mai ridicate decât ar fi fost cazul.
          Ce spune VarulJean V., cu privire la o „mica scapare” din ordinul nr.1317 din 25.04.2008?
          Peste 80 la suta din productia de ingrasaminte chimice ale INTERAGRO pleca la export! Nici vorba deci de „agricultura romaneasca” prevazuta expres in motivarea armeanului " rau "
          Astfel, in ordinul ministrului Economiei nr.1317 din 25.04.2013 se prevedea cat se poate de clar ca beneficiarul facilitatilor nu trebuia sa inregistreze datorii scadente la data facturarii gazelor naturale. Apoi, prin acelasi ordin, beneficiarul gazelor ieftine trebuia sa fie „producator de ingrasaminte chimice, ale caror produse sunt destinate agriculturii romanesti”. Se facea astfel partie pentru ca firma privata SC INTERAGRO sa poata cumpara gaze naturale la un pret de dumping, de la companii de stat care au suferit in felul acesta pierderi financiare uriase. Totul sub pretextul spijinirii agriculturii romanesti.
          Insa, peste foarte putin timp, pe13.05.2013, VarulJan revine cu un nou ordin, nr. 1481. Prin care, din start, era eliminata obligativitatea beneficiarului de a nu avea datorii ??
          Nu se mai pomenea nimic de producerea de ingrasaminte pentru agricultura romaneasca, beneficiarul fiind denumit, de aceasta data, doar „client”.
          Dezdonamant fericit pt. Sf.gazelor Niculaie.....
          la un semn deschisa-i calea si..profituri fabuloase, de miliarde de lei !!!
          Interagro, în calitate de principal utilizator de gaze din România, a declarat în mai multe rânduri că ar trebui să primească gaze din producţie internă pentru că susţine agricultorii români !
          • +1 (1 vot)    
            Asa vi s-a parut??? (Vineri, 18 iulie 2014, 20:12)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

            Ca l-as apara pe VaruJan??? (altfel geniala gaselnita asta cu numele lui VV :-) m-a distrat intotdeauna)
            Nicidecum. M-ati inteles gresit. Fireste ca toata povestea a fost o porcarie; avea ceva sens economic intr-o economie centralizata, de stat, in ideea ca orice prelucrare a unei materii prime brute adauga niste valoare si in ultima instanta toata lumea e mai castigata, de vreme ce totul intra in buzunarul comun. In contextul actual, evident ca a fost o mantogarie care a umplut doar buzunare selecte. Gaz ieftin pentru industrie ca sa-si umple dl. Niculae teschereaua exportandu-l. Energie ieftina pentru Alro, ca sa-si umple buzunarele Machitski, sau cum il cheama.
            Comentariul meu se referea doar la ipoteza dvs. ca ar putea veni cineva sa preia, sa imbunatateasca etc. Atat si nimic mai mult. Ipoteza pe care n-o gasesc imposibila; doar improbabila.
            Asta e. Nu mi-as face prea mari iluzii cu industria ingrasamintelor chimice. O dovada ca asa stau lucrurile e Azomures care, chiar daca a fost privatizata "pe bune" de mai bine de 15 ani (cred), tot se confrunta cam cu aceleasi probleme.
            Din pacate, chiar daca multe dintre firmele industriale pe care le-am mostenit din comunism au fost distruse din pura prostie, altele deliberat, adevarul e ca unele au fost gandite pentru alt context, unul care nu mai exista. De-aia Alro e in mijlocul Baraganului, in loc sa fie la Tulcea, de-aia Oltchim e unde e etc.
            Imi pare rau pentru oamenii care lucreaza in aceste fabrici de ingrasaminte, pentru cei care si-au legat viata de ele, dar realitatea e ca, foarte probabil, cu unele exceptii ele sunt condamnate.
  • +18 (18 voturi)    
    Statul roman nu e greu de intimidat (Joi, 17 iulie 2014, 19:14)

    Matrafirefox [utilizator]

    fiindca e alcatuit din incompetenti, cretini si sinecuristi, in frunte cu P$D, apoi PNL, apoi restul lumii.
  • +11 (15 voturi)    
    pe vremea impuscatului... (Joi, 17 iulie 2014, 20:45)

    Ion B [utilizator]

    asta ar fi fost deja judecat si impuscat. Pentru sabotaj si/sau subminarea economiei.
    nu ca'l regret pe nicu, dar parca se fura mai cu teama!
    • +1 (5 voturi)    
      ie-te na (Vineri, 18 iulie 2014, 9:42)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Pe vremea impuscatului asta ar fi avut grad de amiral de securitate si o parte a tarii mosie personala.

      Nu mai idealizati asa socializmul ca nu era deloc roz
  • +14 (14 voturi)    
    E convenabil (Joi, 17 iulie 2014, 21:18)

    geag [utilizator]

    Eu m am dus la director si i am spus ce greu imi este.Raspunsul a fost : Daca stai inseamna ca ti convine ! .Corect ! Asa si asta ii convine
  • +12 (12 voturi)    
    Nea Nae: sah la guvernul Ponta3..! (Joi, 17 iulie 2014, 22:18)

    GRANDFATHER [anonim]

    OK! Se pare ca incepe cu adevarat campania electorala pentru alegerile prezidentiala si marii intreprizatori au inceput sa faca "sondaje" ca sa stie in in a carui "tescherea" cui sa verse "contributiile benevole"!
  • +10 (10 voturi)    
    Tupeul lui Nicolae sustinut de Ponta !!! (Joi, 17 iulie 2014, 22:57)

    andreesanu [utilizator]

    Santajistul Nicolaie joaca la doua capete ca si Patriciu altadata.Nu-mi dati gaze ,energie de pomana ???,nu va cotizez,va trimit in somaj vro citeva mii de romani acu in prag de alegeri parlamentare,asta-i toata manevra lui Nicolae.
  • -7 (7 voturi)    
    sa moara.... (Vineri, 18 iulie 2014, 6:49)

    CiobanuVasile [anonim]

    Este clar Niculaie este un chiabur! Nu vi se pare cunoscut sloganul? era valabil prin anii 50
    Stiati ca a privatizat 6 combnate si pe toate le-a taiat lafier vechi??, de dfapt este singurul investitor roman care a modernizat combinatele si a dat de mancare la cca 24.000 de suflete (angajai si membrii familiei).
    Este foarte usoor sa...ponegresti. Ce castigi Claudia?
    Esti sigura ca te-ai informat corect??, nu cumva ai spicuit informatii din presa si...pac un articol.
    • +12 (12 voturi)    
      Subventii (Vineri, 18 iulie 2014, 9:00)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui CiobanuVasile

      Daca o fabrica nu poate trai decat din subventii, atunci trebuie lasata sa dea faliment. Nu e datoria noastra, a platitorilor de taxe, sa tinem in spate acea afacere.

      A dat de mancare la 24.000 de suflete, insa primeste de la stat, GRATUIT, mancare cat pentru sute de mii de suflete? Buna afacere. Du-te si-i pupa mana.
  • +2 (4 voturi)    
    comunism reteta noastra (Vineri, 18 iulie 2014, 9:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    sau capitalism ceva , asta ne trebuie daca am permis unor fripturisti sa puna mana pe o industrie cu care poate santaja , de ce nu s-a vandut toata lui bayer in 90 ? pentru ca noi nu ne vindem tara !
  • +4 (4 voturi)    
    Lui Niculae i s-a "iertat" o datrorie imensa (Vineri, 18 iulie 2014, 10:06)

    Maniu [utilizator]

    nu stiu cifra exacta, dar o datorie cam de un miliard, puteti gasi, la inceputul anilor 2000. Cui dintre noi ii "iarta" statul asa niste datorii? Cum de nu s-a dus la fund imediat ba a mai devenit si cel mai "bogat roman" figura asta?
  • +4 (4 voturi)    
    Nimic mai mult (Vineri, 18 iulie 2014, 10:49)

    mono61 [utilizator]

    Niculae egal Voiculescu fără Antene.
  • 0 (2 voturi)    
    Fac ca Mittal (Vineri, 18 iulie 2014, 11:35)

    Keys [utilizator]

    Mittal care detine Mittal Steel Galati, si care are fabrici si inFranta a amentintat la fel Guvernul francez ca va inchide fabrica de otel , daca nu obtine preturi la energie mai mici.


    Nimic nou sub soare, oamenii care au asemenea putere, ameninta ca inchid tot, si nu ar pierde asa de mult pe cat ar pierde statul din somajul angajatilor.

    E greu de gasit o solutie la fenomenul asta ...
    • +3 (3 voturi)    
      diferenta mare (Vineri, 18 iulie 2014, 12:08)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Keys

      Si totusi combinatul lui Mittal din Franta ofera salarii de Franta, energie si alte costuri la preturi de Franta, si inca functioneaza. Combinatele lui Nicolae nu functioneaza cu salarii si costuri de Romania si doar cu pretul energiei de Franta. Guvernul francez a amenintat ca nationalizeaza combinatul daca Mittal nu e rezonabil, guvernul nostru se injura cu FMI-ul si cu Basescu. Diferente mari...
      • 0 (0 voturi)    
        Va (cam) inselati (Vineri, 18 iulie 2014, 20:29)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        Nu intrutotul, dar in buna parte. Cautati pe Eurostat si-o sa aveti o surpriza referitor la preturile enrgiei in Franta vs. Romania.
        Materia prima cred ca se importa si colo, si dincolo. Nula na nula :-)
        In plus, e posibil ca-n Franta Mittal sa aiba acces mai facil/ieftin la cocs (dar asta e doar o presupunere). La salarii aveti, fireste, dreptate.
        Mai este insa si un aspect cumva subiectiv, dar poate cel mai important - pentru Franta Mittal nu reprezinta, la urma urmelor, mare lucru. O mare companie printre alte 73 mari companii (cifra e "din burta", fireste). N-ar fi placut daca ar pune lacatul, dar nici cine stie ce cataclism n-ar fi, cel mult niste neplaceri locale, ceva imbranceli cu sindicatele etc.
        Pentru Romania, in schimb, ArcelorMittal Galati e o companie vitala. Cred ca numai Renault/Dacia o depaseste in importanta structurala. E singura companie dintre astea energo-intensive pentru care mi-as calca pe inima si-as zice ca da, trebuie facute niste concesii ca sa continue sa functioneze. Nu Alro, nu Niculae, cu atat mai putin altii; doar AM Galati.