Ministerul Energiei arunca responsabilitatea asupra Transelectrica in privinta raportarilor ciudate pe carbune, care au starnit panica fara motiv

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:48 Economie | Energie

Exploatarea carbunelui
Foto: Wikimedia Commons
​Ministerul Energiei sustine ca in cadrul sedintei de Guvern, ministrul Toma Petcu a prezentat cifre raportate de Transelectrica in privinta stocurilor de carbune existente in Complexul Energetic Oltenia. Potrivit ministerului, Transelectrica ar fi raportat doar stocurile din centrale, nu si cele aflate in mine, si de aceea ar aparut diferente intre ce a declarat Toma Petcu si ce a prezentat CE Oltenia. Reamintim ca un raport al CE Oltenia arata ca sunt stocuri de 816.300 tone, nu de 357.000 tone, cum a spus, joi, ministrul, in sedinta de Guvern.

Practic acum, dupa ce au aparut in presa aceste informatii care contrazic declaratiile lui Petcu, ministerul incearca sa se acopere aruncand resposanbilitatea raportarilor asupra companiei Transelectrica.

"Stocurile prezentate au fost in conformitate cu cele raportate de Transelectrica in cadrul Comandamentului energetic de iarna, derulat ieri, 12 ianuarie 2017. Mentionam ca in cadrul Comandamentului analiza Dispecerului Energetic National se raporteaza doar la cantitatile de carbune existente deja in depozitele din centrale si care pot fi utilizate imediat. Stocurile aflate in cariere nefiind imediat disponibile intrucat transportul in conditii de iarna dificial poate conduce la intarzieri si sincope, nu sunt luate in calcul de Transelectrica in situatii exceptionale. Ca atare, Sistemul Electroenergetic National se poate baza cu certitudine pentru o functionare fara intrerupere doar pe stocurile de circa 350.000 de tone de carbune existente in depozitele centralelor", se arata intr-un comunicat al Ministerului, transmis cu scopul de a justifica raportarile incorecte.

Ceea ce nu spune ministerul e ca si stocurile din mine pot fi folosite, pe masura ce se epuizeaza cele din centrale, insa doar cand este nevoie. In plus, se poate folosi si productia curenta. Perioada de ger cumplit a trecut, iar situatia a revenit la normal.

Reamintim ca ministrul energiei Toma Petcu a prezentat in sedinta de joi a Guvernului situatia legata de stocurile de carbune ca fiind dezastruoasa. Cu doua zile inainte de sedinta, Petcu a spus ca "stocul de carbune in mine este unul foarte bun". La sedinta de Guvern a spus s-a ajuns la limita stocului de carbune, la Complexul Energetic Oltenia existand doar 357.000 tone, care ar ajunge doar pentru patru zile, "cu un consum zilnic pe varf orar de 80.000 de tone". Insa, un raport al CE Oltenia, un document obtinut initial de Realitatea TV, arata altceva: pe data de 12 ianuarie, ora 7.00, stocurile erau de 816.300 tone, nu de 357.000 tone, cum a spus ministrul.  

Raportul CE Oltenia arata ca in depozitele termo se aflau 366.000 tone, la directia miniera 401.900 tone, iar in navete aflate in traseu alte 48.400 tone.

Ministrul Toma Petcu trebuie sa ofere explicatii legate de faptul ca a prezentat o situatie dezastruoasa in sectorul energetic, cand cifrele arata altceva.

Reamintim ca la inceputul sedintei de Guvern, Toma Petcu a afirmat ca s-a ajuns la limita stocului de carbune, riscand chiar oprirea lor de multe ori.

In aceste conditii, apare intrebarea cat de real este riscul iminent de aparitie a unei situatii de criza energetica, invocat de Ministerul Energiei pentru aprobarea pe sest a unui proiect de Hotarare de Guvern privind interzicerea exporturilor de energie electrica. Care este miza declansarii unei panici generale legate de siguranta energetica?

Citeste aici raportul Complexului Energetic Oltenia


Citeste si


Citeste mai multe despre   






















5136 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    :) (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:11)

    gigicel [utilizator]

    Ce? A fost o dezinformare? #nimicnou
    Apropos, oare o fi singura? #hashtag
    • +5 (5 voturi)    
      :)) (Vineri, 13 ianuarie 2017, 16:20)

      gigicel [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

      M-am referit la mesajele de la ministrul energiei, ca si mesajele de la premierul din umbra dracnea.
  • +13 (17 voturi)    
    da, tipic psd (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si acu o sa demita conducerea Transelectrica pe motiv ca dezinformeaza.
    bai nea' ministrul, chiar sa fi raportat Transelectrica aiurea, nu puteai sa pui mina pe telefon si sa-i suni sa le ceri explicatii inainte de la da drumul gurii sa vorbeasca?!? Nu ti s-a aprins nici un beculets in capul ala mare si gras cind dupa ce cu doua zile in urma erau stocuri, acu nu mai erau? tara de trintori condusa se analfabeti functional care stiu doar sa recite 3 cifre de pe foaie fara sa le treaca prin vrun filtru. In stilul asta ajungem sa regretam guvernul Monta. Gafe din astea nici macar cel mai cinstit guvern nu facea...
  • +8 (8 voturi)    
    Incompetenta (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    Bine, nu ne asteptam la altceva. Dar Ministerul Energiei da dovada de incompetenta crasa. Nu stie ce detine in propria ograda, si da vina pe Transelectrica. Tocmai invers ar trebui sa fie. Transelectrica sa-si culeaga datele de la Ministerul Energiei.

    Dar nu vreau aici sa critic noul guvern si nici pe cel vechi. Dar incompetenta masiva e rodul birocratiei. Cam toti functionarii din ministere ar trebui sa plece acasa odata cu schimbarea guvernelor. Pentru ca experienta profesionala a nepotismelor in ministere este egala cu zero. Tocmai de aceea trebuie inlocuita gloata inutila. Fiecare guvern sa simta povara raspunderii fata de incompetentii pe care ii numeste sau ii pastreaza in functii.
  • -1 (1 vot)    
    raportari false? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:44)

    nelamurit [utilizator]

    circula zvonuri de multa vreme ca raportarile de carbune sunt mult umflate. Si asa se incasau subventii.
  • +4 (4 voturi)    
    eeee, fara motiv (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:49)

    om simplu din multime [utilizator]

    motivul nu are importanta, scopul este sa mai mazileasca din aia vechi, sa pesedizeze din nou intreprinderile de stat, atat de placute lui nicu dracnea si pesedelei.
  • +7 (7 voturi)    
    Omul nu stie (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:53)

    TheLionKing [anonim]

    Ce aveti cu el? Habar nu are care e diferenta , plus ca e vorba despre stocuri, ceea ce tine de "partea economica", unde el a zic si in CV ca nu se pricepe
  • +4 (4 voturi)    
    apa oltului (Vineri, 13 ianuarie 2017, 16:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    a adus multe fete in guvernul asta da astia doi de la energie si de la transporturi , nu vreau sa jignesc gratuit da ii sfatuiesc sa faca o vizita la endocrinolog. Mie mi se par eunuci , la propriu cred ca au un deficit hormonal nu figurativ.
  • +5 (5 voturi)    
    eu tot nu pricep (Vineri, 13 ianuarie 2017, 16:41)

    tearoftime [utilizator]

    si daca erau "doar" 350.000 de tone de carbune, astea ajungeau doar 4 zile sau cat a zis ministrul? Da' cam cat carbune se consuma pe zi? 100.000 tone/zi mi se pare imposibil.
  • +3 (3 voturi)    
    raportari (Vineri, 13 ianuarie 2017, 17:20)

    nimrod [utilizator]

    Sa te tavalesti de ras, nu alta. Baietii astia sunt guvernul politic al Romaniei pe urmatorii ani?
    Nutresc o sincera compasiune pentru votantii pesedeului.
  • +2 (2 voturi)    
    Nici nu mai stiu (Vineri, 13 ianuarie 2017, 21:59)

    ipolitic [utilizator]

    cum se măsoară perioada de gratie la un guvern nou, o suta de zile, o suta de gafe sau (primele) o suta de tunuri?
  • 0 (0 voturi)    
    si... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 0:48)

    LaurentiuCatrina1 [anonim]

    cat trebuie sa fie stocurile de carbune si gaze la intrarea in iarna? cate zile trebuiesc acoperite ?
  • +1 (1 vot)    
    Directorul (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 9:33)

    csanda [utilizator]

    de la CEO este PSD, cel de la Transelectrica nu. Oare cine este vinovat ?
  • +1 (1 vot)    
    Sunt tâmpiți. (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:33)

    asavreau [utilizator]

    Am înțeles că la predare primire funcții au primit și situația ștocurilor.Putea da un telefon și afla ce se întâmplă.Cred că PSD-ALDE caută cu disperare găuri care să justifice minciuna cu toate promisiunile lor.Nimic nu se poate,ba chiar mai rău,nu vor da nici cât a promis Cioloș că nu le ies hoțiile.Au o săptămână de vacanță suplimentară în învățământ,cine o plătește și cum?Pe vorbele lui Firea!Se bagă aia ca musca unde nu-i fierbe oala!Să-i văd cum dau un ordin/HG acum care să se aplice cu 7 zile în urmă!Prostia și domnia costă și în România prostia guvernează iar noi plătim ilegalitățile lor.Să vedem cine își asumă să plătească profesorii pentru ore neefectuate!