Emil Boc: Cofinantarea proiectelor europene ar putea fi facuta prin garantii guvernamentale

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2010, 14:06 Economie | EuROfonduri

Guvernul va adopta in luna februarie o Ordonata de Urgenta prin care autoritatile locale vor putea lua imprumuturi bancare cu garantii guvernamentale, in vederea cofinantarii proiectelor europene, a declarat, vineri, la Cluj, premierul Emil Boc, citat de NewsIn. El a mai spus ca suma necesara pentru aceste garantii va fi stabilita dupa finalizarea negocierilor cu FMI.

"Dupa finalizarea negocierilor cu FMI, vom sti exact care este suma disponibila pentru garantii guvernamentale si de acolo vom sti exact cat putem aloca in vederea sustinerii de catre autoritatile locale a proiectelor europene, ca si cofinantare. Dar este cert un lucru, ca actul normativ se va adopta, ca aceste colectivitati locale care au proiecte europene, dar nu au resurse locale pentru cofinantare, vor beneficia de garantii guvernamentale si ca acest lucru se va intampla in luna februarie", a declarat Emil Boc la inaugurarea Salinei Durgau, din municipiul Turda.

Primul ministru a adaugat ca aceasta masura va veni in sprijinul comunitatilor locale si, totodata, va duce la majorarea ratei de absorbtie a fondurilor europene.

"Ne asiguram ca banii europeni nu vor sta la poarta Romaniei. (...) Se obtin mai usor imprumuturi daca ai astfel de garantii guvernamentale, iar banii nu vor intra pe deficit bugetar. Garantia guvernamentala este un instrument modern si poate duce la marirea gradului de absorbtie a fondurilor europene", a mai spus premierul citat de Mediafax.


Citeste mai multe despre   



















[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1238 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    alleluia! (Vineri, 22 ianuarie 2010, 14:15)

    prudent [anonim]

    sa dea Dzeu ardeleanului mintea de pe urma. Sunt mii de proiecte in care bancile locale nu vor sa dea bani. Nu prea au vina bancile: primariile nu prea au garantii, iar legea nu le permite sa puna gaj cladirile comunale.
  • 0 (0 voturi)    
    scarpinat cu mana dreapta la urechea stanga (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:01)

    Dedalus [anonim]

    Mai oameni buni, bancile nu dau imprumuturi ayutoritatilor locale din motivul simplu ca din bilantul lor nu rezulta ca le-ar putea inapoia vreodata.

    E vorba de faptul ca nu exista lichiditati din care banca sa-si traga principalul si dobanda, nu ca nu ar fi garantii ...

    Ce se va intimpla cand primariile nu vor putea da banii inapoi?

    Vir fi executate garantiile suverane.

    Adica, vom plati noi toti datoriile primariilor care s-au imprumutat fara sa aiba de unde da banii inapoi.

    Daca insa Guvernul vrea sa dea co-finantare directa investitiilor in infrastructura, asta e o treaba buna, dar nu are absolut nici o legatura cu FMI-ul!!!! Poate foarte bine co-finanta si fara FMI.

    Iar daca nu are bani decat de la FMI, atunci chiar ca avem o problema: inseamna ca ne imprumutam toti pentru unele primarii.

    Nu pot sa pricep de ce oameniii astia nu se preocupa de ceva mult mai simplu: corectarea legisaltiei de achizitii publice sa nu mai permita supraestimarea si dedicarea contractelor si resepctiv, simplificarea procedurileor tempbele si costititoare de depunere si evaluare a documetnatiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    poveste (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:45)

    q [anonim]

    Eu stiu de la scoala povestea cu cocorul care nu putea bea apa din ulcior pentru ca nu ajungea la ea .A inceput sa ,pana cand s-a ridicat apa si el a putut sa o bea.Si noi trebuie sa gasim solutii,daca nu ,cerem ajutorul ,ca sa folosim fondurile europene.Orice defect s-ar pune romanului in carca ,numai pe cea de prost nu o merita.La munca romani ,nu va mai vaicariti ca nimeni nu ne da nimic degeaba.Vorba aceia :Dumnezeu iti da ,dar nu-ti baga si in traista !
  • 0 (0 voturi)    
    mic,mic,dar infipt in fapte mari (Vineri, 22 ianuarie 2010, 17:19)

    MARYYY [anonim]

    Boc nu sa locui deloc .... Manca-l-ar mama ! Face treaba buna in al IV GUVERN !
  • 0 (0 voturi)    
    Care sunt riscurile? (Vineri, 22 ianuarie 2010, 18:02)

    Marius [anonim]

    Scenariu foarte posibil:
    1. guvernul da garantii bancilor pentru cofinantare
    2. proiectele sunt atribuite prin "licitatii corecte" la o valoare "corecta" in conceptia si perceptia factorilor de decizie;
    3. privatii isi incaseaza banii pe PV de receptie semnate ca de regula cu ochii inchisi asa cum sunt semnate si contractele;
    4. vine auditul comisiei care deconteaza numai 30% din lucrare (pentru ca ei fac un audit profesionist si nu ca cei care sunt beneficiarii licitatiilor);
    5. Cine suporta cei 70% care nu vor fi decontati?
    6. cei care a garantat, deci guvernul, deci bugetul, adica noi!
    7. Finalul: privatii vor pune mana fizic pe cele 32 miliarde de euro iar statul (adica cetateanul) va ramane sa plateasca restul de 21 miliarde euro, fapt aproape imposibil de acceptat de catre Comisie;
    8. Rezultatul: fondurile structurale vor fi stopate caci UE nu poate accepta ca banii sai sa intre in buzunarele mafiotilor asa cum de 20 de ani le intra miliarde din buget fara sa faca nimic;
  • 0 (0 voturi)    
    analfabet politic..... (Vineri, 22 ianuarie 2010, 19:10)

    dorinteodor [anonim]

    fondurile europene se dau pentru proiecte viabile. viabilitatea este constatata de experti ue. finantarea este o problema minora in comparatie cu dificultatea facerii unui proiect de la obiective la proiect de implementare financiara si tehnica. romania nu absoarbe fonduri in primul rind pentru ca nu sintem in stare sa facem proiecte. un proiect bun va avea totdeauna finantare....
    • 0 (0 voturi)    
      proiecte fezabile (Joi, 24 martie 2011, 9:04)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Asa credeam si eu. Si am imprumutat bani, am facut un proiect, un studiu de fezabilitate si toate cele trebuitoare pentru a fi conform ghidului solicitantului. Acum, proiectul meu este eligibil, selectat si umblu cu el pe la banci pentru a obtine cofinantarea, sunt tratat ca un cersetor, nu se uita nimeni in acel proiect (care a costat bani, nervi, rabdare la maxim etc.). Sa mai crezi ca nu sunt proiecte? Ba cred ca sunt multe si bune. Eu deja ma gandesc sa renunt la aceasta cofinantare, consider selectia proiectului meu un examen pe care l-am trecut cu brio si privesc cu dezgust la aceasta publicitate; as avertiza pe toti romanii sa nu ia teapa ca mine, sa stea linistiti si sa nu creada ca daca vor face un proiect bun il vor si implementa, Bancile detin controlul. Este doar propaganda aceasta lauda ca ar sustine cofinantarea. Realitatea este cu totul alta, fiecare ofiter de credite iti da impresia ca acesti bani ti i-ar da din buzunarul propriu plus ca o parte sunt atat de slab pregatiti incat te uiti la ei cu mila. Asa ca, oameni buni pastrati-va banii in buzunare, nu-i risipiti pe proiecte si studii de fezabilitate; va spun eu, care stau cu proiectul selectat in sertar, ma mai uit prin el si-mi vine sa plang cand ma gandesc cate nopti nedormite, cate drumuri pentru avize, cata rabdare am putut intinde la maxim si acum ce am? Un credit la banca de 15000 euro si o rata lunara de 230 euro. Cu atat m-am ales.
      Va doresc toate cele bune!
  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 8:08)

    beneficiar disperat [anonim]

    Degeaba dai imprumuturi bancare sustinute prin garanti guvernamentale daca treaba merge prost in Autoritatile de Management.Acolo este buba.Gestionarea resurselor umane de directori generali si directorasi incompetenti care au interese personale in atragerea de fonduri, asta blocheaza atragerea fondurilor europene.De exemplu, Autoritatea de Management pe Resurse Umane a atras fonduri europene de doar 10% din 4,2 miliarde euro. Si asta se intampla in anul de gratie 2010. Evaluarea proiectelor merge prost, rambursarea platilor iti da dureri de cap pentru ca nu mai ai bani de rulaj. Cine e de vina domnilor din guvern?Cine a facut sistemul de management al fondurilor europene?Cine conduce Autoritatea de Management si ce interese are, caci in nici un caz nu doreste ca Romania sa faca absorbtie de fonduri europene?
  • 0 (0 voturi)    
    fonduri (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 10:43)

    adibn [anonim]

    avem consultanti buni probleme au cei de la verificare care habar nu au si care cer informatii suplimentare la informatiile suplimentare ! Nu calitatea proiectelor este problema ci timpi de lansare a sesiunilor! E posibil sa treaca un an intre o sesiune si alta ptr ca habar nu au cum sa gestioneze fondurile ( masurile din PNDR).RUSINE!!!!!!!!!!!!!! lasati pe altii daca nu sunteti in stare sa faceti cev ptr a ajuta oamenii !!!!!!!!