DEZBATERI LA VIDEO SEMINARUL HOTNEWS.RO

VIDEO Gabriel Friptu (Ministerul Dezvoltarii) catre consultantii pe fonduri europene: "Nu ne solicitati ca lucrurile sa mearga repede daca tineti masinaria in loc"

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 17:56 Economie | EuROfonduri

Angajatii autoritatilor de resort pentru fondurile europene consuma ore intregi raspunzand la mii de solicitari venite de la consultanti si beneficiari, telefonic sau in scris, potrivit oficialilor prezenti la video seminarul organizat de HotNews.ro. Gabriel Friptu, Directorul Programului Operational Regional a spus ca in acest fel, "masinaria" este tinuta in loc si procedurile sunt intarziate, dat fiind ca sunt putini angajati care trebuie sa se ocupe de toate aspectele.



Citeste mai multe despre   



















Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2273 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ? (Marţi, 16 martie 2010, 21:05)

    vvv [anonim]

    asta e cam prost? adica oamenii sa nu mai puna intrebari?.. da are si el o statistica clara, cat timp se face ce?..nu are clar, ca tocmai a aflat cand s-a dus sa intrebe de ce nu merge treaba si a asistat la o conversatie telefonica de o ora...
  • 0 (0 voturi)    
    raspundem la telefoane, mailuri, solicitari (Marţi, 16 martie 2010, 21:42)

    some joe [anonim]

    Daca ar fi sa fiu enervat si sarcastic as spune: "Ba Friptu lu' peste, pai e normal sa se intample asta, daca ganditi cu dosu'. Idiotenii de tipul asta sunt frecvente si in alte cazuri de institutii publice."

    Nu ar fi mai usor daca in loc sa raspundeti la telefoane, mail-uri si solicitari private, ati raspunde cu precadere la intrarile venite pe un forum public, organizate pe categorii astfel incat informatiile pe care banuiesc ca le tot repetati intr-una la telefon ar fi PUBLICE?
    Nu ar fi mai usor sa inaintati catre cei care v-au facut legea dupa care functionati toate neconcordantele si neclaritatile care determina intrebarile, mail-urile si solicitarile care va streseaza atat?
    NU, nu v-ar fi mai usor, pentru ca asa nu v-ati mai putea plange ca aveti mult de lucru, nu ati putea cere mariri de buget, nu ati putea angaja 'pe cine trebuie' pe posturile deficitare.
  • 0 (0 voturi)    
    fortareata ADR Sud Est (Miercuri, 17 martie 2010, 10:47)

    mmm [anonim]

    Pe langa necesitatea unei liste publice mai ample si actualizate de intrebari frecvente, mai ales ca de la ADR-uri diferite primesti indrumari diferite pe probleme identice, ar fi binevenite organizarea sesiuni de clarificari.
    Daca unele ADR (centru sau nord est) sunt foarte deschise, la polul opus se situeaza ADR Sud-Est care e o fortareata in care cheia accesului la informatii nu o detin decat apropiatii. Desi am solicitat in numeroase randuri macar includerea pe o lista de contacte in cazul organizarii unor sesiuni de informare, de fiecare data am aflat dupa eveniment de la alti consultanti, iar protestele nu au ajutat.
  • 0 (0 voturi)    
    curiozitate (Miercuri, 17 martie 2010, 11:32)

    mangheluta [anonim]

    Cred ca nu sunt singurul care patesc chestii de genul urmator: introduc un proiect pe ActionWeb si am o neclaritate. Dau telefon la helpdesk (numarul gratuit de pe site-ul AMPOSDRU) si aflu un raspuns la intrebarea mea. Deoarece sunt nelamurit dau telefon si la OIRPOSDRU Cluj si, la aceeasi intrebare aflu un raspuns opus cu 180°. Oare cele doua functionare nu lucreaza in aceeasi organizatie? Oare acestea nu au fost instruite identic? Oare difera modul de interpretare a legislatiei, normativelor, procedurilor, etc. in regiunea Bucuresti-Ilfov de cel din regiunea Nord Vest?
    Oare imi va raspunde si mie cineva?
    Respectele mele dl. FRIPTU ca si-a facut treaba in FPS dar se pare ca aici e altceva.

    O zi buna tuturor!
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 17 martie 2010, 11:56)

    Sandu [anonim]

    Multumim ca am aflat cine e de vina in Ro ca merge treaba greu cu accesarea fondurilor: consultantii si beneficiarii....

    Ce usurare....!!!!

    PS: Mai bine ati revizui procedurile d-lor si le-ati debirocratiza...
  • 0 (0 voturi)    
    fondurile europene si dl friptu (Miercuri, 17 martie 2010, 13:21)

    Corina Grun [anonim]

    evaluarea si monitorizarea proiectelor nu se face de aceleasi persoane ca cele care raspund la help desk. In consecinta, faptul ca se primesc telefoane si intrebari de la beneficiari nu ar trebui sa aiba nici un impact asupra ritmului de evaluare a proiectelor si nici asupra monitorizarii implementarii acestora.
    Oare dl. Friptu chiar nu stie cum functioneaza institutia pe care cu onor o conduce ???
  • 0 (0 voturi)    
    o idee (Miercuri, 17 martie 2010, 16:50)

    capcaun [anonim]

    Ar fi frumos sa faca si salariatii autoritatilor niste time-sheet-uri, asa cum li se cer expertilor !
  • 0 (0 voturi)    
    Gigi Arsu: (Joi, 18 martie 2010, 8:00)

    Pantera Roz [utilizator]

    Cata dreptate ai,nea Friptu....Salutari fierbinti...