Ghetea: Sentintele de transformare in lei a creditelor in franci nu ajuta la redresarea creditarii

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 11 septembrie 2014, 14:15 Economie | Finanţe & Bănci

Radu Ghetea
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Sentintele judecatoresti privind transformarea creditelor din franci elvetieni in lei la cursul de schimb de la data acordarii imprumutului nu ajuta deloc la redresarea creditarii, iar impactul schimbarii conditiilor de creditare este "deosebit de puternic", potrivit presedintelui ARB, Radu Ghetea, citat de Mediafax. Reamintim ca miercuri, HotNews.ro a scris despre cazul in care Tribunalul din Galati a dat prima sentinta irevocabila iva in cazul unui credit contractat de la Volksbank in franci elvetieni si a dispus convertirea acestuia in lei la cursul de schimb de la data acordarii imprumutului, la care se adauga o majorare de 10%. Contractul avea o clauza inclusa potrivit careia clientul poate solicita aceasta transformare daca cursul valutar se apreziaza cu 10% fata de momentul contractarii creditului.

Totodata, instanta a decis anularea comisionului de risc, considerat abuziv, si restituirea sumei platite aferente acestuia.
  • Citeste si :Despre limbajul dublu al bancilor si creditele pe care le au chiar membrii Comisiei la banci, unde aminteam de faptul ca Radu Ghetea nu voia sa lase contractele sa fie studiate pe indelete de clienti"Sa nu incurajam negocierea contractelor de credit de consum, ca nu se practica nici in alte tari.” S-a creat aceasta psihoza printre banci, sa nu dea contractele din mana. Unele au platit consultanti pentru acele contracte si nu le-ar placea sa le vada in mana concurentei, zicea acelasi domn..

"Eu cred ca astfel de sentinte nu ajuta deloc la redresarea creditarii. Astfel de interpretari nu sunt de natura sa redreseze activitatea de creditare. Atunci cand vezi ce ti se poate intampla nu te mai grabesti sa incepi creditarea. La nivelul CEC Bank nu avem astfel de probleme, dar in calitate de presedinte al Asociatiei Romane a Bancilor (ARB) transmit ingrijorarea sistemului", a declarat joi intr-o conferinta de presa Radu Gratian Ghetea, presedinte ARB si CEC Bank.

El a precizat ca "in cateva zile" BNR va avea rezultatele studiilor pe care le intocmeste cu privire la astfel de decizii, care ar putea fi extinse la intreg portofoliul unei banci, caz in care bancile preiau niste cheltuieli "nejustificate".

"Sumele nu sunt neglijabile, impactul transformarii conditiilor de creditare in diversele forme - la cursul de la data acordarii creditului, transformarea la solicitarea clientului dintr-o valuta in alta decat leul sau transformarea in lei - efectul este deosebit de puternic si ARB a transmis informatiile pe care le detine la Parlament. BNR va face publice datele sau nu, dupa cum considera, eu nu-mi pot permite sa dau publicitatii astfel de informatii", a afirmat Ghetea.

Intrebat cum comenteaza afirmatiile unor parlamentari potrivit carora bancile fac presiuni asupra lor pentru a nu aproba aceste propuneri legislative, presedintele ARB a spus ca nu se pune problema de presiuni, ci de exprimarea punctului de vedere si a argumentelor pentru fiecare proiect in parte.

"Nu stiu in ce masura o asociatie si 40 de banci pot sa faca o presiune mai mare decat 500 de alesi ai poporului, in conditiile in care dansii au ultimul cuvant. Se pune problema prezentarii punctului de vedere asupra initiativelor, la toate ne spunem punctul de vedere si nu facem presiuni asupra cuiva din Parlament sau asupra institutiei. Dar credeti ca foloseste cuiva ca aceasta tara sa ramana fara un sistem bancar viabil? Eu cred ca nu", a punctat Ghetea.

Reamintim ca si Guvernatorul BNR a exprimat puncte de vedere deloc in favoarea populatiei pe aceeasi tema.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3149 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    interesant (Joi, 11 septembrie 2014, 14:23)

    scepticu [utilizator]

    Revin la o idee mai veche - hotararea judecatoreasca dovedeste faptul ca banca respectiva a bagat mana in buzunarul clientului. Daca generalizarea amendarii abuzurilor are impact negativ asupra sistemului bancar, atunci poate ca acest sistem ar trebui eliminat si construit altul.
    Afirmatia ca 40 de banci fac presiune mica comparativ cu alesii e o micniuna!. Asociatia are putere economica mare si poate presa zi de zi folosind instrumente puternice: mita, posturi pt rude, etc. Noi alegatorii ii putem presa pe alesi odata la 4 ani ( ca-n rest ii doare undeva de noi).
    • -1 (5 voturi)    
      Nu prea e asha (Joi, 11 septembrie 2014, 15:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      Banca nu a bagat mina nicaieri. banca a imprumutat franci elvetieni la o dobanda de 2-3%, lasand clientul sa-si asume cisrcul valutar, si acu e obligata sa converteasca creditul in lei, adica sa-si asume ris pentu o dobanda de 10% cit era dobanda la lei.

      Acu daca o instanta decide ca un cineva nu trebuie sa-si mai plateasca creditul ca n-are de unde, nu inseamna ca banca i-a bagat mina in buzunar abuziv cerindu-i sa plateasca rate pentru banii imprumutati.

      Daca ne comportam in felul asta, bancile or sa isi creasca domanzile la credite suficient cit sa se protejeze de astfel de riscuri.
      • +2 (2 voturi)    
        Parere (Joi, 11 septembrie 2014, 17:47)

        AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Eu inteleg ca exista o clauza in contract potrivit careia clientul putea cere aceasta transformare. Asta face ca masura sa fie foarte legala dpdv al contractului si al legilor economice, ceea ce nu inteleg eu este de ce, daca clientul a cerut din timp aceasta transformare, de ce banca nu a acceptat imediat. Altfel, daca in contract nu este prevazuta aceasta optiune orice transformare a monedei creditului mi se pare irationala economic. Adica eu daca ii dau lui Gheorghe un kg de mere imprumut el nu poate sa imi impuna sa imi aduca 1 kg de prune, ca asa ii este mai bine lui. Nu are decat sa vanda cate prune vrea, sa se duca apoi in piata cu bani sa cumpere mere si sa imi dea inapoi. Era altceva daca eu ma intelegeam cu Gheorghe la inceput: Bai Gheo, ce ai tu ma, n-are importanta, mere sau prune!
        • +1 (1 vot)    
          asta-i altceva (Vineri, 12 septembrie 2014, 9:52)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

          Daca e o clauza in contract care permite asha ceva, atunci situatia se schimba cu 180 de grade. Eu din articol inteleg ca era o clauza in cazul in care cursul se apreciaza, nu in cazul in care se depreciaza. Adica daca francul ajunge de la 1.9 la 1.7 lei, atunci ai voie sa treci creditul in lei, pe riscul tau. Da' poate inteleg eu gresit. Poate autorul ar trebui sa precizeze mai detaliat ce curs se apreciaza, leu/franc sau franc/leu.

          Oricum, in concluzie, daca exista clauza in contract, e legal. Daca s-a trezit judecatoarea sa dea sentinta pe motive umanitare, atunci e de rau. Aici suntem perfect de acord.
    • +2 (4 voturi)    
      Gata au iesit la atac cainii de paza:) (Joi, 11 septembrie 2014, 16:07)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      S au activat lobby urile.
      Mesajul dupa o decizie judecatoreasca cat se poate de normala si justa?

      "Nu va atingeti de banci si de tepele trase consumatorilor." Intarzaiati inca cativa ani daca se poate practica class action ca mai sunt de facut bani pe spinarea iobagilor.

      Inca o sugestie dl Ghetea care spune "Eu cred ca astfel de sentinte nu ajuta deloc la redresarea creditarii"

      Adica cum tovarase... daca se injumatateste creditul consumatorului nu este mai sigur ca o sa poate sa il plateasca? Nu e mai bine pentru banca sa nu se trezeasca cu un client in incapacitate de plata?

      Adevarat ca nimeni nu a oblugat pe nimeni sa i a credite dar cei care au luat nu au stiut sau fost informati in mod real de riscuri. Cati romani ar mai fi luat credite in Franci daca stiau ca li i se dubleaza rata in 3 ani? Bref...
      • 0 (2 voturi)    
        cum? (Joi, 11 septembrie 2014, 16:36)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        Cind zice "Eu cred ca astfel de sentinte nu ajuta deloc la redresarea creditarii" gretea se refera la nnoi credite, nu la alea deja acordate. Adica ce incredere va mai avea banca sa dea credite intr-o tara in care orice instanta poate declara ca de miine se plateste la jumatate, pentru ca creditatul n-a fost informat ca s-ar putea ca in 30 de ani sa de devalorizeze moneda, sa isi piarda jobul, sa scada salariul, etc. Si atunci bancile ori vor impune dobanzi cit sa ramana profitabile, ori se vor limita doar la servicii bancare curente.

        Faptul ca un client n-a fost avertizat asupra riscurilor nu inseamna ca banca se face vinovata de incheierea contractului. Bun, daca niste copmisioane snut abuzive, inteleg (la limita) sa fie scoase. Da' sa transformi creditul din franci in lei la cursul din 2007 nu e rezonabil pentru nimeni.
        • +1 (3 voturi)    
          desigur (Joi, 11 septembrie 2014, 17:38)

          lucadd [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Dar, ca o banca sa poata da noi credite trebuie sa fie performanta pe creditele si investitiile acordate in trecut nu?
          Daca se regaseste cu tot mai multi clienti in incapacitate de plata pentru ca sa nu fim naivi cand poate sistemul bancar profita si baga clauze (numai sfantu le intelege - cum sunt unele abuzive- pe care nici clientii chiar cu studii superioare nu ajung sa le inteleaga) de unde o sa mai poata da credite?
          • +1 (1 vot)    
            Nu-i chiar asha (Vineri, 12 septembrie 2014, 10:01)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

            Eu am credite, la BT, OTP si ING. Am citit atent toate contractele si n-am gasit chestii neinteligibile. Si nici n-am avut pina acum vro problema majora. Doar OPT cind imi actualizeaza euribor, imi mai baga cite 0.05% in plus la dobanda, rotunjind tot timpul in sus. Da' fiind vorba de o suma infima (platesc in plus ~100 eur in 27 de ani), nu mi-am batut capul cu ei. In rest, fiecare parte isi respecta obligatiile si totul merge fara nici un conflict.

            Acu trecind peste paranteza asta, daca o banca are credite vechi neperformante, e pe peirdere. Dar creditele noi le da la dobanda pietei. Nu poti da credite cu 10% cind concrenta da cu 6%. Si atentie, nu toate bancile au avut pierderi masive, nu toate au dat credite la oricine si in orice conditii. Un exemplu in sensul asta e TB, care a fost pe profit tot timpul. Deci, dind o lege care scade costul creditului la 50% pt ca asha "vrea" muschiii instantei, nu va ieftini creditarea, ci o va scumpi.
  • +7 (7 voturi)    
    oare nimeni? (Joi, 11 septembrie 2014, 14:33)

    #SCHIMBARE [utilizator]

    nu observa ceva scris printre altele si care e de fapt esenta jedecatii?..DACA e adevarat ce scrie in articol: "Contractul avea o clauza inclusa potrivit careia clientul poate solicita aceasta transformare daca cursul valutar se apreziaza cu 10% fata de momentul contractarii creditului" ATUNCI e clar ca e normal ca judecatorul i-a dat dreptate clientului ... si ASTA era esenta articolului de fapt ... nu generalizarile ulterioare in care Domnul Ghetea cu siguranta nu vorbeste despre acest particular caz de creditare ...ci de o EVENTUALA impunere si asupra contractelor ce NU contin aceasta clauza ... si care bineinteles ca pe calea judecatii nu ar avea cum sa castige o transformare in lei din franci la paritatea din momentul acordarii creditului ... ci eventual doar asupra comisioanelor incluse in contract care ar putea sa nu fie conforme cu legislatia in vigoare... ( stirea este scrisa ofc in stil senzational..si nu printr-o corecta si normala punere in accent pe sensul stirei : a castigat deoarece avea clauza in cotract asha si NU altceva)
    • +1 (3 voturi)    
      rolul justitiei este sa sa faca dreptate, (Joi, 11 septembrie 2014, 14:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui #SCHIMBARE

      Nu sa incurajeze creditarea. Justitia nu are nici o treaba cu incurajarea creditarii.
      De fapt incurajarea creditarii este simpla: bancile sa scada dobanda activa (la credite). Acum, la creditele de nevoi personale avem dobanzi de peste 11%, in timp ce dobanda de referinta la BNR este de sub 3.25%. ROBOR la 3 luni a scazut cam la 2.65%...si noi dam credite cu 11.5%? E prea mare ecartul, ...in primutl rand bancile trebuie sa scada dobanzile, ca sa incurajeze creditarea.

      Pe de alta parte, in orice contract exista clauza fortei majore: daca se intampla ceva imprevizibil, de neevitat, si care face contractul imposibil de respectat de una dintre parti, acesta se renegoziaca.
      Daca judecatorul va considera ca aprecierea de 3 ori a francului elevetian in raport cu leul constituie o astfel de clauza, atunci toate contractele in CHF vor fi renegociate.
    • 0 (2 voturi)    
      intrebare (Joi, 11 septembrie 2014, 15:53)

      IpseAnton1 [anonim] i-a raspuns lui #SCHIMBARE

      Clientul a solicitat transformarea? Ca daca nu a facut-o, asteptind vremuri mai bune (scaderea francului) si apoi a vazut ca si-a tras singur teapa, e culpabil. Banca nu te obliga sa iei creditul, citesti, si daca iti convine, bine, daca nu, nu. Ca si eu as vrea ca maica-mae sa mai fie fata mare!
  • -2 (2 voturi)    
    eufemism (Joi, 11 septembrie 2014, 14:39)

    demaGOGU [utilizator]

    as spune ca [decizia] franeaza de-a dreptul creditarea!

    de ce as mai acorda credit in valuta daca, de facto, "justitia" trasfera integral riscul valutar de la debitor la creditor?
    • 0 (2 voturi)    
      asa (Joi, 11 septembrie 2014, 15:51)

      al123 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pai daca a luat comision de risc , asta trebuie sa acopere acest risc , nu ?In plus platile in Romania se fac in lei, de ce ar trebui sa suportam noi prostia bancii ?
      • +1 (1 vot)    
        daca "platile se fac in lei"... (Joi, 11 septembrie 2014, 16:11)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui al123

        ..de ce te-ai imprumutat in CHF?

        banca ti-a imprumutat X CHF, tu returnezi X+dobanda CHF, cf scadentarului

        e problema ta de unde si la ce pret faci rost de acei CHF


        capisci?
  • +3 (3 voturi)    
    adică (Joi, 11 septembrie 2014, 14:46)

    VW_Bora [utilizator]

    sistemul bancar din "această ţară" rămâne viabil doar prin ţepuirea clienţilor persoane fizice???

    Este viabil un sistem bancar dacă:
    - nu oferă împrumutatului un exemplar al contractului?
    - înrobeşte împrumutatul cu tot felul de comisioane?
    - descurajează negocierea contractelor cu clienţii?
    - vine cu argumente irelevante şi greu verificabile de către împrumutat gen "nu se practică nici în alte ţări"?
    - băncile consideră "nejustificate" anumite cheltuieli şi le aruncă în spinarea împrumutatului?
    - promovează lipsa de transparenţă privind schimbarea condi]iilor de creditare?
    - are ca preşedinte de asociaţie un individ care "transmite îngrijorare sistemului" atunci cînd unui împrumutat i se face dreptate strict în baza prevederilor contractuale?

    Şi mai ai pretenţia, ca sistem, să fii viabil? În pieţele financiare cu adevărat competitive lista de mai sus este reţeta falimentului...
  • +4 (6 voturi)    
    sa protejam bancile (Joi, 11 septembrie 2014, 14:52)

    lcristi [utilizator]

    Interesant ca protejati bancile dl Ghetea care detin in tara noastra capital undeva la 90% din piata bancara. Interesant ca bancile nu au avut valuta CHF si s-au folosit de aceasta moneda prin care au castigat profituri pana in prezent echivalentul a unor dobanzi de peste 80% din cursul valutar. Au plasat lei in valuta CHF si acum sa le protejam interesele. Atentie la creditele in CHF acordate de banci acestea nu au nicio pierdere fata de creditul acordat daca se vor scimba in lei...... ci doar se vor lupta pentru camataria instalata. Succes instantelor pentru apararea drepturilor clientilor pagubiti. Apropo dl. Ghetea tu cu cine tii .. cu ursu... stii povestea.. daca nu ti-o explicam pe indelete. Luati exemplu de la vecinii nostri unguri care stiu sa lupte pentru cetatenii lor nu voi unelte......
    • 0 (0 voturi)    
      esti singurul de (Vineri, 12 septembrie 2014, 9:34)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui lcristi

      pe aici care stie cum e treaba
  • +4 (4 voturi)    
    Dragi bancheri, (Joi, 11 septembrie 2014, 14:54)

    AlinL [utilizator]

    Pastrati-va banii si investiti-i voi impreuna cu prietenii vostrii politici. Nu e mare lucru sa iei un credit. Orice prost poate lua un credit. E mare lucru sa il poti investi si sa ai de unde sa dai banii inapoi.

    Creditarea se va relansa cind conditiile de creditare vor fi fair. Cita vreme puneti la ghiseu o fatuca care nu stie nici macar ce vinde si un contract cu scris mic de enshpe pagini n-o sa mai ia nici dracu' credit. Si bine face!
  • +4 (4 voturi)    
    Comparatie (Joi, 11 septembrie 2014, 17:32)

    autor_necunoscut_84 [utilizator]

    Eu propun o comparatie principiala intre creditele periculoase si drogurile interzise.

    Asemanari:
    1) distrug viata oamenilor;
    2) unii profita de pe urma vanzarii lor;
    3) provoaca dependenta (refinantarile pentru cine nu s-a prins);
    4) sunt predispusi catre acestea oamenii din paturi sociale joase;
    5) anturajul te face sa le iei;
    6) ambele aduc satisfactie pe termen scurt si probleme pe termen lung;
    7) se inventeaza mereu altele;
    8) piata este detinuta doar de cateva organizatii (carteluri);

    Diferente:
    1) Drogurile sunt interzise prin lege;
    2) Cei care profita de pe urma drogurilor sunt arestati si condamnati;
    3) Media are campanii de preventie a consumului de droguri;

    Concluzie: Nu as vrea sa fiu catalogat ca sustinator al teoriilor conspiratiei, dar eu personal cred ca BNR ar fi putut anticipa ce se va intampla dar nu a actionat pentru ca nu a vrut. La fel s-a intamplat si cu ridicarea gradului de indatorare pana la 70% inainte de criza. Un simplu ordin de interzicere a creditelor in valute exotice era de ajuns (am experienta de 7 ani in banci de top, nu vorbesc din auzite)

    Cineva nu-si face treaba ca reglementator al pietei.
  • 0 (0 voturi)    
    Dl. Ghetea este pe langa subiect ! (Vineri, 12 septembrie 2014, 11:44)

    Azra [utilizator]

    D-l Radu Ghete a, de la inaltimea functiei pe care o are , prin declaratiile pe care le face nu apara interesele bancilor romanesti si ale creditului romanesc adica cel in moneda nationala.Haosul care s-a creat in acesti ani pe piata creditelor acordate de banci se datoreste si faptului ca s-a speculat de fiecare data pe pozitia mai favrorabila la un moment dat, a unei valute sau alta (dintre cele denmite"exotice"), in raport cu leul, acordandu-se credite "in conditii mai avantajoas" decat creditele in lei.Cand acele momente mai favorabile au disparut bancile si-au ajustat din mers noile politici, iar cei ce luasera "credite avantajoase" in valute exotice s-au trezit cu dobnzi mult mai mari la aceste credite..
    Consolidarea leului ca instrument principal de credit bancar, sprijinita de BNR, AR PUNE ORDINE IN ACEST "HAOS" DE PE PIATA INTERNA A CREDITELOR BANCARE DIN ROMANIA si ar obliga bancile sa se alinieze la aceasta disciplina, altfel vor iesi in mare parte de pe aceasta piata. Pe termen scurt, bancile straine vor trebui sa suporte socul "convertirii" creditelor in lei din imensele profituri obtinute anteior, de unde si nemultumirea lor, exprimata, in mod surprinzator de dl. Ghetea.El ar fi trebuit mai biine sa explice avantajele pentru sistemul bancar a creditarii preponderente in lei, benefica pe termen mediu pentru toate bancile
    Cred ca Dl. Isarescu ar fi facut o asemenea declaratie, in locul d-lui Ghetea.
    Stimularea creditarii bancare in lei nu va face decat sa contribuie la consolidarea monedei nationale, la stabilitate si la stimularea sensibila a cresterii economice pavand astfel drumul spre integrarea in Zona Euro. Deci numai avantaje!
  • 0 (0 voturi)    
    SINCER (Vineri, 12 septembrie 2014, 12:11)

    jidanul [utilizator]

    Sincer, ma bucur ca cineva din sistem incepe sa vorbeasca si sa spuna lucruri care nu sunt bune in sistemul bancar din Romania. Comparatia dintre droguri si credite este excelenta. Nu spun mai multe pentru ca cine mai are o farama de creier si citeste si printre randuri intelege foarte bine nemerniciile sistemului bancar romanesc impotriva romanilor Taxele, impozitele si DAE mari ii saracesc pe romani scazandu-le puterea de cumparare.. Guvernul si BNR-ul sunt entitati care ii reprezinta pe romanii, iar sistemul de creditare sileste firmele sa faca evaziune fiscala din cauza DAE exagerat de mari, acest lucru mi-a fost spus seful unei filiale a unei banci din vestul Romaniei.