Programul anticriza al Guvernului Boc: un pas inainte

de Emil Stoica     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:33 Economie | Finanţe & Bănci

Ziarul Cotidianul publica Programul anticriza al Guvernului. L-am citit si cred ca este un pas inainte, contine masuri corecte chiar daca, per total, nu este suficient de ambitios, data fiind severitatea crizei, scrie Emil Stoica pe blogul sau.

In primul rand, taxele si impozitele nu se modifica substantial. Exista o tendinta de scadere a fiscalitatii, o crestere moderata a salariilor bugetarilor, precum si programe specifice care cred ca isi vor atinge tinta de a sustine economia si a combate somjaul.

Sa le luam pe rand:

1. Fiscalitatea

a. Cum este si normal, statul isi va plati imediat datoriile catre firme. In total 8 miliarde de lei. Acest lucru va ajuta firmele care gasesc cu greu finantare. Pe cele aflate la limita le va tine in viata, celelalte vor avea costuri mai mici (in special cu finantarea) si vor putea pune banii mai repede la lucru in economie.

b. Sunt cateva masuri in privinta TVA: in primul rand TVA se va plati la momentul incasarii. Asadar, vor avea de beneficiat producatorii si prestatorii de serviciu, insa firmele de retail (precum Carrefour) vor trebui sa-si refaca socotelile. Impactul este pozitiv asupra fluxurilor de numerar din economie, precum la 1.a. mai sus.

A doua masura in privinta TVA este reducerea ei la 5% in industria alimentara de procesare. Va cost bugetul circa 3,4 miliarde de lei, insa cred ca impactul net va fi mai mic datorita reducerii evaziunii fiscale. Astfel se vor incuraja firmele mici si mijlocii productive, cu impact pozitiv asupra bugetelor familiilor.

c. Neimpozitarea profitului reinvestit. Aceasta masura va costsa guvernul 3,4 miliarde de lei, insa investitiile se traduc in cresterea activitatii economice si, deci, in taxe mai mari in viitor.


2. Reducerea cheltuielilor bugetare

In plus fata de reducerea cu 20% a personalului din aparatul central, in proiectul anticriza se mentioneaza cresterea salariilor bugetarilor apropiata de inflatie.
In acelasi timp, punctul de pensie creste la 45% - o masura populista (si nu este singura din program).

Alte cheltuieli publice (cum ar fi achizitia de automobile) se reduc cu 3,6 miliarde de lei.


3. Masuri specifice

a. Probabil cea mai importanta se refera la capitalizarea suplimentara a CEC si a EXIMBANK cu 1 miliard de lei. In plus, se constientizeaza (si, mai important, se foloseste!) punctul forte al CEC si anume in localitatile mici si medii si relatia cu firmele din acele localitati (si ele mici si medii). Astfel, aceste sume vor fi disponibile pentru finantare acolo unde este cel mai mult nevoie, mai ales in aceasta perioada cand bancile straine sunt mai mult preocupate nu de filiale, ci de sustinerea bancilor - mama.

b. Sunt prevazute masuri pentru sustinerea productatorilor de autoturisme si continuarea investitiilor in acest domeniu, inclusiv un program “rabla” de 60.000 de autoturisme.


Concluzie

Desigur, nu se prevede - deocamdata - ca Romania sa intre in recesiune. Insa daca exista riscul recesiunii, programul nu este suficient de ambitios. Lipsa de ambitie poate fi insa compensata de un program clar de investitii (de exemplu in infrastructura), plan despre care guvernul vorbeste, dar pe care nu l-am vazut inca.

Planul este si populist pe alocuri (vezi marirea pensiilor) si, din pacate, nu aminteste despre reducerea deficitului bugetar prin descentralizare.

Cu toate aceste lipsuri, planul nu mi se pare rau. Impozitele nu cresc, ceea ce este bine. Iar masurile fiscale si cele specifice sunt corecte: sprijina activitatile economice si injecteaza un pic de lichiditate in economie. In plus, nu mai auzim de cresteri de 50% ale salariilor.

Citeste si comenteaza pe blogul lui Emil Stoica.













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2680 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    unu (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:37)

    unu [anonim]

    Acum doua luni eram la marginea prapastiei, Acum suntem cu un pas inainte. Ura!
    • +1 (1 vot)    
      funny (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:37)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui unu

      ok that was very funny :)

      Cred ca e grozav daca vor reusi si asta ... ma indoiesc ... probabil va fi panica si vor incepe iar sa tipareasca moneda ... 1 Euro = 7 RON
  • +1 (1 vot)    
    altu (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:03)

    altu [anonim]

    pai acu o luna toata lumea se pisha pe pogea ca e un inginer la finante, domn'e ca de ce n-au pus un finantist din ala delicat si subtil care stie ce-s bonduri si rating de tara.
    acum cand au vazut ca ingineru pogea si cu boc au reusit sa se inteleaga cu sindicatele si nu e scanteie de conflict, normal ca presa trebuie s-o dea intoarsa.
    unde e desteptu de dan popa sa ne mai spuna el cum a facut un plan anticriza la o bere?
  • +1 (1 vot)    
    PROGRAMUL ANTICRIZA? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:30)

    PESIMISTU [anonim]

    Domnul acesta stie ce scrie?
    Masuri pozitive anticriza ca dau banii firmelor clientelare(probabil cu un beneficiu)?
    Masuri pozitive anticriza ca nu maresc impozitele atunci cand activitatea economica e din ce in ce mai dificila si oricum nu se pot plati actualele impozite?
    Daca vedeam masuri serioase de creare de locuri de munca,de incurajare a investitiilor,de oprire sau diminuare a furturilor,de control mai riguros al modului in care se cheltuieste banul public,de eficientizare a activitatii aparatului birocratic(stufos,incompetent,imoral,etc.) si altele ziceam ca este un program anticriza.Asa e poveste.
  • +2 (2 voturi)    
    in mare parte corect planul,dar (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:53)

    mikaela82 [utilizator]

    aud ca toate statele vor sustine industria auto prin mari sume de bani, o masura care dupa opinia mea este proasta ......mai frate dar si piata asta este suprasaturata.General Motors vindea peste 5 mil masini pe an.Daca luam toate firmele producatoare de masini, cate masini se produc pe an?Pai ele vor in fiecare an vanzari ca in 2005-2008?Companiile auto ar trebui sa isi reduca productia considerabil, daca mai dau oameni afara asta e.Nu poate sa ii sustina vesnic statul.
    • +1 (1 vot)    
      industria auto (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:55)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

      cam asa e cu industria auto : ei se bazau pe ideea ca cumparatorii de masini noi le schimba in maxim 4 ani (in occident), cumparand altele noi. Cumparatorii de second hand le iau si le mai tin inca maxim 6, deci cam la 10 ani se schimba cam tot parcul automobil. Adevarul e ca daca te uiti la cifrele productiei auto din 2007 te sperii...
  • +1 (1 vot)    
    inainte-inainte, dar... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 13:02)

    clujean [anonim]

    ...inainte poti merge in sus sau in jos! urcam sau coboram cu acest program? deocamdata nu s-ar zice ca privim spre stele ci, dimpotriva, ne examinam bombeurile...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce pas inainte viseaza? (Duminică, 25 ianuarie 2009, 9:33)

    Cossmin [anonim]

    Pai nu zicea primul ministru Basescu, care la toate cele se "pricepe" ca deficitul bugetar nu va depasi 2% din PIB? Acum e un pas inainte cu 5,7%? Nu zicea si Geoana pe la Iasi ca planul anticriza al PSD-ului prevede majorarea pensiilor si a salariilor? Ce lipsa de recesiune previzioneaza Stoica? Va fi o recesiune anul acesta in toata regula.
  • 0 (0 voturi)    
    MURIM DE FOAME!!! (Luni, 18 aprilie 2011, 19:32)

    Pavel Iustina [anonim]

    ....Oricum acest comentariu nu cred ca intereseaza pe nimeni..La inceput vreau sa va spun ca sunt din Timisoara si am 14 ani...Si la aceasta varsta "frageda"Mi-am dat seama ca domnul Emil Boc...Actualul ministru al Romaniei...Este un ipocrit pentru ca tot timpul cand i se ia un interviu spune cu zambetul pe buze ca am iesit din criza.
    Dar nu este adevarat stiu ca nu am fost nascuta atunci dar din cate am vazut pe internet inainte de 1989 era mult mai bine..Ganditi-va nu aveam probleme cu banii.locuintele.sau cu scoala. Eram obligati sa mergem la scoala si dupa aceea ne angajam si primeam casa aveam si banii dar totusi nu aveam ce sa facem cu ei..Mancare este adevarat ca nu era pentru toti si ca stateati 30 de minute la coada pentru paine..Dar acum nu avetii banii sa puteti sta la coada la paine..Eu pur si simplu cred ca in calitate de copil deci va rog frumos fara comentari urate la adresa mea ..Ne trebuie un presedinte nou care sa aibe urmatoarele calitatii: Sa nu promita nimic.pentru ca toti cei care au promis ca ne fac viata mai buna am ajuns sa murim de foame si sa ne arunce in strada.Sa faca ce poate si sa nu fure cu sacu din banii romaniei ..Ci mai rarut ca e mai dragut...Eu acum stiu ce inseamna saracia pentru ca suntem o familie compusa din 9 copii si suntem numai crescuti de mama pentru ca tata a murit..Mama nu are de lucru si stam intro casa de la stat din care ne poate da oricand afara pentru ca nu e cumparata....Oricum MURIM DE FOAME.!!!!!