Adriean Videanu: Impozitul forfetar a fost o eroare a Guvernului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2009, 19:04 Economie | Finanţe & Bănci

"Si Guvernul face erori. Din punctul meu de vedere, o asemenea eroare a fost impozitul forfetar. Sunt adeptul unei politici fiscale care sa nu aiba primul rol de colectare a banilor la bugetul statului, ci stimularea economiei", a afirmat, marti, ministrul Economiei, Adriean Videanu, la forumul economic Italia-Romania, potrivit NewsIn.

Introducerea impozitului forfetar a fost contestata si de ministrul pentru IMM-uri, Constantin Nita, in urma cu cateva luni.

In schimb, premierul Emil Boc a refuzat sa comenteze eficienta introducerii acestui impozit: "Guvernul va face analizele de rigoare. Guvernul nu face declaraţii fara sa aiba o fundamentare a ceea ce inseamna incasari, prognoze pe venituri. Asteptam luna aceasta sa avem evaluarea oficiala a primelor sase luni, dupa care va vom putea spune eficienta fiecarei masuri din planul anticriza.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2270 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    mai e ministru ? a obosit ,are o varsta totusi (Marţi, 7 iulie 2009, 19:11)

    Eneas [anonim]

    Videanu ,ori esti solidar cu primul ministru ,ori demisia...nu esti o Ridzi sa te comenteze DNA
    • -1 (3 voturi)    
      propun sa ii numim Dizi ,de la dizident,intre (Marţi, 7 iulie 2009, 21:07)

      Kroko Dilu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      ..intimi
      Deci, Dizi , daca maine nu mai scoti o perla a la einstein , asa sa nu iti mearga tie economia aia subterana cu care te lauzi...
  • +3 (13 voturi)    
    Praf in ochi (Marţi, 7 iulie 2009, 19:22)

    ice [anonim]

    Adica ne iau de prosti: toti ministrii din guvernul pdl- psd -basescu au votat cu trei maini ordonanta cu impozitul forfetar si apoi pe rand zic ca nu-i buna...Ce sa credem, vorbele sau faptele?
    O fi scazut in sondaje tatal de EBa si si-a pus supusii la clatit imaginea inainte de 25 ale lunii cand trebuie sa platim forfetaru? Sau vor sa uitam furaciunea lui Ritzi?
    Nu uitam pana la alegeri, nici o grija....nimic nu uitam!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu le mai zi PDL...ci PD (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:54)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ice

      Ca daca aveau vreo legatura cu L ...nu exista impozitul asta. Nici un guvern liberal nu ar creste taxele in perioada de criza economica....si de fapt in nici o perioada. Deci...PD-PSD-Basescu. Problema majora a lu' Zeus e partidul din care face parte...si lasand la o parte tot circul care-l face....ce-l trage cel mai jos e partidul. In viata mea nu am vazut asa partid plin de incompetenti. Nici pe vremea lu' Ciorbea nu era asa. Automat daca ar ajunge Base' din nou Presedinte, PD-ul ar ramane la guvernare minim 7 ani...iar asa ceva ar fi dezastruos pt tara. Nici un ministru PDL nu are legatura cu domeniul in care munceste...de unde si tampeniile facute pana acum. Trist....sper sa se trezeasca lumea la alegeri..ca daca nu va fi foarte rau pt noi...mai ales datorita faptului ca dupa alegeri evident vine potopul.
  • +1 (7 voturi)    
    sa fie clar (Marţi, 7 iulie 2009, 20:04)

    Dedalus [anonim]

    o greseala ati fost voi...

    Nu e nevoie de nici o analiza sa o indreaptam, ci de alegeri anticipate cu o noua lege electorala.
    • +2 (2 voturi)    
      o greseala ati fost voi... (Marţi, 7 iulie 2009, 20:58)

      Ufo Man [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Dar din pacate pe orice lege s-ar vota, votantii sunt tot acceesi........................
      iar alesii tot din RO o sa fie.......
      Un cerc vicios.
  • +6 (8 voturi)    
    inpozitul forfetar (Marţi, 7 iulie 2009, 20:16)

    Ufo Man [anonim]

    Da cand au pus acel impozit, tot dupa o analiza de rigoare?

    CINE SE IMPUSCA?
    • +3 (5 voturi)    
      dupa ureche (Marţi, 7 iulie 2009, 23:24)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Ufo Man

      A fost pus dupa ureche si s-a dat vina pe FMI numai ca problema e ca FMI nu a zis asa ceva in nici un document oficial :).
  • 0 (4 voturi)    
    Impozitul forfecar al premierului Bokkutu Warza (Marţi, 7 iulie 2009, 21:01)

    Mitica [anonim]

    Impozitul forfecar al premierului Bokkutu Warza Bleaga, al domnuluio Pogear-Financiar si al d-lui Vindeanu se pare ca devine urmatoarea tinta electorala - prin eliminarea caruia se trioletul de pacalici incearca sa ne "vanda" cine stie ce alta masura economica veroasa.

    Dar cum prostul nu este prost destul pana nu este si fudul ... premierul Bokkutu NBoku Kukluju Warza Bleaga il pune pe Vindeanu sa dea poporului vestea cea "buna":

    " Fratilor am gresit ! Dar stati linisti, va mai dam noi una ... sa nu o puteti duce ... la buget ! "

    urmeaza impozitul jupuitor ... aplicat insa dupa un set de analize din cele cu cupon.

    .
    • +3 (3 voturi)    
      impozit (Marţi, 7 iulie 2009, 23:43)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

      defapt, cel mai probabil, urmeaza cresterea tva
  • +2 (4 voturi)    
    ??????? (Marţi, 7 iulie 2009, 21:09)

    ileana [anonim]

    Dar REDUCEREA REDEVENTEI pt. exploatarea resurselor naturale ( marmura si calcar in cazul tau) , in aceeasi saptamana cu impozitul forfetar, ce-a fost?
    Tot greseala?
    A fost "saptamana oarba"?
    • +2 (2 voturi)    
      ! (Marţi, 7 iulie 2009, 22:08)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Cred ca s-a facut Videanu , membru, ca m-a votat cu minus pentru adevarul scris.
      • +1 (1 vot)    
        Nu e Videanu.... (Miercuri, 8 iulie 2009, 15:34)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui ileana

        Nu se coboara el la asa ceva...probabil sunt altii platiti de PDL care dau minusuri....asa....fara sa gandeasca.
  • +2 (6 voturi)    
    serios!? (Marţi, 7 iulie 2009, 21:13)

    eugen [anonim]

    Si acum ce vrea bordura?!, sa aplaudam incompetenta, prostia si nepasarea guvernului.
    Sunteti la furat, la propriu si la figurat, m-am saturat de incompetentavoastra, mai bine plecati in munti.
    • +2 (2 voturi)    
      munti (Marţi, 7 iulie 2009, 23:45)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      sa plece in desert prin sud; muntele nu merita sa fie dezonorat cu prezenta lor dezgustatoare
  • +1 (5 voturi)    
    va ard eu (Marţi, 7 iulie 2009, 21:14)

    cp [anonim]

    ce va ard eu la prezidentiale pt gluma asta proasta n-ai idee...eu de obicei nu merg la vot da-n toamna o sa votez de 10 ori contra voaqstra.
  • +3 (5 voturi)    
    Videne ! (Marţi, 7 iulie 2009, 22:12)

    sven [anonim]

    Vezi ca ai sentinta judecatoreasca sa platesti bordurile ! Lasa povestile si plateste bordurile !!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    impozit (Marţi, 7 iulie 2009, 22:41)

    sebi [anonim]

    dupa ce mi am lichidat firma degeaba bai guvernantilor .....
  • +2 (2 voturi)    
    Da, o greseala! (Marţi, 7 iulie 2009, 22:56)

    Errare humanum est! [anonim]

    Care o sa va iasa pe nas la alegeri!
  • +1 (3 voturi)    
    din nou (Miercuri, 8 iulie 2009, 0:04)

    cp [anonim]

    chiar daca pdl-istul ''de serviciu'' mi-a dat cu ''-''tot va ard ma la alegeri,pt timpenia cu impozitul forfetar
    • +1 (1 vot)    
      este bine sa votezi mereu, nu doar in ciuda (Miercuri, 8 iulie 2009, 0:31)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui cp

      daca majoritatea romanilor sub 40 de ani ar fi votat, n-aveam parlamentari alesi de pensionari si lenesi. abia acum descoperim cat de tare ne influenteaza politicienii vietile?
      poate ca in uichendul de vot urmator vom avea mai putini protestatari pasivi, cu voturi albe sau cu o imensa durere in fund.
  • +1 (1 vot)    
    cand vb. serios? (Miercuri, 8 iulie 2009, 8:13)

    johann teuton [anonim]

    eroare spui adrieane, acu in 07.07.2009?
    dar in urma cu ceva timp la realitatea, ce spuneai bade, parca vorbeai de ''apa sfintita".
    noi imm-isti sustinem sus si tare ca voi sunteti niste erori umane si tu ady esti nr.1 care il sustine pe dyorde pogea.
  • +1 (1 vot)    
    da' pe cine? (Miercuri, 8 iulie 2009, 8:46)

    arici [anonim]

    toti vorbiti de alegeri si ca o sa plateasca, ca e un guvern ipotent e clar, ca au dat-o-n bara e superclar, da' cu cine pana mea sa votezi? credeti ca altii fac ceva? oricum urmeaza impozit de 19% tvs 22% si o sa ne scoata ochii cand vor scadea tva pentru paine si lapte. cum nu vi tu tepes doamne.....
  • 0 (2 voturi)    
    Nu degeaba se spune ca este destept. (Miercuri, 8 iulie 2009, 8:48)

    AlinN [anonim]

    Daca PDL-istii merg pana-n panzele albe cu sustinerea impozitului lui Peste, nu au decat de pierdut voturi, mai ales in favoarea PSD, care culmea ironiei, au adus ideea pe piata. Recunosc, sunt unul distre sustinatorii ideii, in perioada de inceput, si acum vad, dupa inchiderea atator firme care abia se taraiau, dupa concedierea atator oameni, ca poate nu a fost o idee excelenta, poate ar fi buna in perioade de boom economic. Daca tot s-au hotarat sa adopte aceasta cale, ar fi bine sa se dezbare de ea rapid, ca la campanie sa zica " a fost o eroare, am renuntat la ea, cine nu munceste nu greseste". Daca zic asta, este suficient sa fie iertati, macar de 1/2 din cei care au fost deturnati de la PDL->PSD. N-ar fi foarte rau ca dl Basescu "sa se puna cu bata" inca de acum pe acest impozit, daca deja s-a oficializat criticarea lui, pentru a fi suficient timp ca psihicul colectiv sa sesizeze aspectul pana la alegeri. In felul asta n-ar castiga alegerile sigur, ci sigur si detasat in acelasi timp.
  • +1 (1 vot)    
    Bine, bine, s-a gresit (Miercuri, 8 iulie 2009, 9:10)

    hic sunt leones [utilizator]

    dar cand se indreapta greseala si cine o plateste?!
    • +1 (1 vot)    
      indreapta?! (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:12)

      hash [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      greseala asta nu se indreapta. nu se poate. se plateste.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 iulie 2009, 9:27)

    liviu_ [utilizator]

    da asta n-a fost o masura luata tot de ei??
    in fine...
    oricum eu m-am obisnuit cu ideea ca o sa iesim foarte rau din criza... dar nu din cauza crizei, ci din cauza ca masurile romanesti anti criza sunt exact pe ds decat trebuie...
    vb. aia : "sa traiti bine" hihihihi
    • +1 (3 voturi)    
      foarte bine (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:20)

      hash [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      stai acasa si nu vota, si apoi lamenteaza-te toata ziua. tactica perfecta.
  • +1 (1 vot)    
    Forfetarul.... (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:13)

    Lica [anonim]

    Cand sustineam pe forum ca acest impozit este o eroare majora a acestui guvern am fost injurat in fel si chip de fanii pedeului. Oare isi va cere vreunul din ei macar asa un pic de scuze ? Neeee...
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine sa va fie Videanu, Boc, Pogea (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:16)

    Daniel V. [anonim]

    Acum declarati ca forfetaru' a fost o greseala cand vedeti ca 75.000 de firme s-au desfiintat sau si-au suspendat activitatea? Cand vedeti ca PIB-ul se contracta cu 20%? Cand vedeti ca nu incasati la buget nici 50% din incasarile pe anul 2008? O scoateti in fata si pe agenta Winmarkt Gratiela Iordache cu MBA-ul ei la ff care ne spune sa inchidem firmele daca nu putem plati forfetaru'.
    Ati aruncat Romania in cea mai adanca prapastie prin incompetenta voastra. Si stati sa vedeti ce an va fi 2010!
    Rusine sa va fie! Sa traiti bine!
  • +1 (1 vot)    
    impozite (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:17)

    elis [anonim]

    Greseala? E de inteles nu poate un om care nu are cunostinte economie solide(M.Fin.) sa judece asa ceva nu este singura greseala.Dar Videanu care este un om de afaceri cum de nu si a dat seama de la inceput? S au desfiintat f multe firme care au adus si somaj mai mult daca dadeau la stat impozite pe salarii si TVA si tot era ceva.Dar sa ne dea Domnul mintea de pe urma.
  • 0 (4 voturi)    
    mergeti la vot! (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:41)

    Liviu Dica [anonim]

    sper ca desteptii aia 70% care au preferat sa stea in casa sau sa mearga la gratar in ziua alegerilor parlamentare care ni i-a dat pe eba, becali si vadim europarlamentari or sa se trezeasca si or sa voteze. Si stiu ca vor intreba "pe cine? ca toti sunt niste dobitoci". Macar sa voteze un Duda sau oricine altcineva venit din afara clasei politice. Oricum, mai rau decat cu Basescu n-are cum sa fie cu Duda sau cu oricine altcineva non-politic.
    Macar 60% daca iesim la vot si eu zic ca putem schimba chiar si un pic situatia actuala.
    Asta daca cu proteste in strada vad ca nu se poate....
    • 0 (2 voturi)    
      Si facem la fel ca ma finante (Miercuri, 8 iulie 2009, 11:24)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Dica

      punem manageri ingineri.
      Duda e dudã si-atat, ce dracu sa votezi la el?!
    • +2 (2 voturi)    
      NU CONTEAZA, IESITI LA VOT (Joi, 9 iulie 2009, 3:27)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Dica

      Atâta timp cât staţi în casă nu rezolvaţi nimic, mergeţi la vot şi arătaţi ca puterea e în mâinile voastre, nu degeaba e DEMOCRAŢIE.

      O prezenţă masivă la vot va băga frica în politicieni, pentru că nu vor mai putea cumpăra voturi sau face alte manevre.

      Recunosc, habar nu am cu cine să votez, dar mă voi prezenta să arăt că îmi pasă de România.

      vedeţi aici un filmuleţ interesant: http://www.youtube.com/watch?v=a3HyK5rB9jY
      • 0 (0 voturi)    
        Total de acord (Joi, 9 iulie 2009, 13:31)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

        +
  • 0 (2 voturi)    
    Acest guvern este el insusi o mare greseala (Miercuri, 8 iulie 2009, 10:48)

    Alin [anonim]

    Guvernul boc este o eroare rezultata din lipsa la vot! Falsul implica orice.
    • 0 (2 voturi)    
      esti idiot (Miercuri, 8 iulie 2009, 13:47)

      vveninosu [anonim] i-a raspuns lui Alin

      si daca ieseau 100% la vot ce era? ai impresia ca nu sunt la fel?
  • +1 (1 vot)    
    hopa (Miercuri, 8 iulie 2009, 13:49)

    HopaMitica [anonim]

    Coalitia asta PSD-PD este ea insasi o eroare la adresa democratiei.
    Impozitul Forfetar e cea mai mica eroare din lista, desi este una foarte mare la adresa micutelor firme care supravietuiau.

    dar cum ei le stiu pe toate....
  • +1 (1 vot)    
    *** (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:09)

    gaby [anonim]

    avem cel mai incompetent guvern si cei mai incompetenti guvernanti care vor arunca tara in datorii si datornici datorita politici incompetente pe care o practica
  • 0 (0 voturi)    
    Basca (Miercuri, 8 iulie 2009, 16:01)

    ice [anonim]

    Si sa nu uitam ca tot ei ne-au cadorisit si cu scutirea de deduceri pentru benzina, piese de schimb si altele legate de masinile de firma- ca vezi doamne cocoana gretzoasa aka Gratziela Iordache, cand s-a intors intr-o zi de la birou cu metroul, ostenita de atata gandit, a vazut masini cu sigla de firma parcate in fata blocului ei....adicatele ticalosii de patroni le foloseau in scop propriu....

    Dar un bugetar poate sa deconteze 370 l benzina pe luna (platita din impozitele noastre) suficienta cat sa-si plimbe soacra pala la Paris si inapoi si sa-i dea si foc cu ce ramane...
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 10:23)

    alma [anonim]

    poate asta a fost intentia lor. Sa introduca impozitul, sa ia banii (oricat ajunge), sa scape de firme, sa incurajeze dezvoltarea pietii negre (din nou) si sa dea vina pe altcineva!
    sincer: parca e mai bine sa stii ca sunt hoti si nu prosti

    daca-s hoti, mai scapi de ei.... dar de prosti?
  • 0 (0 voturi)    
    Domnu' premieru... (Luni, 20 iulie 2009, 0:31)

    nicu [anonim]

    Hai domle, ne leshi? Nu as fi crezut ca voi fi pus vre-odata in situatia de a imi dori sa votez cu PSD-ul, dar voi sunteti departe de orice limita a bunului simt. Pana cand? Trebuie sa iesim in strada ca sa faceti voia poporului? RUSINE! Daca vezi ca ati fost prosti, de ce perpetuezi prostia si starui in ea? Ce analize, ce evaluari?