Mugur Isarescu: Majorarea taxelor ar inrautati situatia economiei

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:26 Economie | Finanţe & Bănci

Majorarea taxelor ar inrautati situatia economiei, care se afla inca in recesiune, solutia pentru reducerea deficitului fiind diminuarea cheltuielilor sociale si curente si alocarea de bani pentru investitii, considera guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

El a declarat, miercuri, ca cea mai buna alegere a autoritatilor ar fi sa urmeze intocmai reformele convenite cu FMI.

Intrebat daca societatea ar trebui sa accepte in aceste conditii si o majorare de taxe, guvernatorul a raspuns ca nici el si nici banca nationala nu sunt adeptii unei asemenea masuri.

"Dimpotriva, consideram ca intr-o perioada de activitate economica slaba, inca de recesiune, o asemenea decizie nu este binevenita. Parerea mea este ca ar inrautati situatia, dar nici sa spun ca putem sa ramanem asa, cu presiuni sociale si politice, de cheltuieli bugetare mari, care - repet - merg spre 40%, uneori chiar mai mult, si cu venituri care nu pot sa fie mai mari de 30-31% din PIB", a completat Isarescu.

Isarescu: Dobanzile din piata ar putea urca

Dobanzile din piata ar putea creste ca urmare a zvonurilor si parerilor exagerate privind influenta situatiei Greciei, desi pietele financiare romanesti s-au maturizat, a declarat, miercuri, guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

"Nu cred ca va fi cazul. Exista suficienta lichiditate, dar in momentele in care se cultiva o anumita panica, bineinteles ca pietele sunt sensibile si reactioneaza. Parerea mea este ca pietele financiare romanesti s-au maturizat, dar sunt inca sensibile la zvonuri si puncte de vedere exagerate, deci putem sa vedem si ridicari de dobanda", a spus Isarescu, citat de Mediafax.

Seful bancii centrale a explicat ca influenta din exterior va fi "micsorata la maxim", in contextul in care bancile romanesti cu capital grecesc sunt foarte bine capitalizate, supravegheate si reglementate

El a aratat ca bancile romanesti cu capital grecesc se finanteaza in mare masura de pe piata interna, la dobanzi care sunt in prezent in scadere, iar pe piata monetara exista mai degraba un exces de lichiditate decat un deficit.

Isarescu a afirmat ca, pe langa atuurile pe care Romania le are la nivelul sistemului bancar, exista si unele avantaje la nivel macroeconomic, cum ar fi rezerva consistenta, dobanzile care sunt in continuare atractive, chiar daca au scazut, si institutiile de supraveghere puternice.


Citeste mai multe despre   











1123 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Boc ! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:38)

    bgd [utilizator]

    I-auzi ce zicea nenea Isarescu. Iti poti baga ideile astea in cap sau nu?
    Ti-a zis si Basescu sa reduci cheltuielile...iti zice si Isarescu sa le reduci....tu ce faci piticot !? Poti sa faci ceva sau lasi pe altul, incompetentule ?!
    • +2 (2 voturi)    
      lol (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bgd

      N-a zis cheltuielile...ci cheltuielile sociale si curente. Ce sa fie ce sa fie?

      Daca citesti cu atentie zice reducerea cheltuielilor si cresterea investitiilor. Daca scoti investitiile din cheltuieli ce raman? Salariile. Deci ori concedieri ori reduceri de salarii...
    • +1 (5 voturi)    
      pe altul ? pe cine ? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:55)

      crisa [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Probabil ar fi cel mai bine pentru noi ca popor sa fim condusi de altii din afara .... ca ai nostrii egal care ar fi ei : din PDL , PNL , PSD, etc sunt niste INCOMPETENTI cu diploma ! Nu ne mai facem bine niciodata suntem in metastaza generalizata ! O sa scapam daca fugim sau murim. E ingrozitor sa nu ai prea multe optiuni dar aici am ajuns dupa 20 de ani de experiente nefericite.
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Joi, 29 aprilie 2010, 15:07)

        eu [anonim] i-a raspuns lui crisa

        am mai facut-o odata in istorie cand am fost nevoiti sa-l aducem pe Carol I. Poate ca ar trebui si acum sa aducem un neamt la guvern (nu unul din sibiu) sa-l platim bine ca sa ne scoata din rahat. Evident ca va avea cine sa stea cu ochii pe el.
  • +8 (8 voturi)    
    Toata stima, domnu' Isarescu (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:44)

    Mircea [anonim]

    Nu stiu altii cum sunt, dar eu ma gandesc la toate "profetiile" domnului Isarescu si ma apuca groaza cand realizez ca a avut dreptate mereu, chiar daca unii se bateau cu caramida in piept si il contraziceau...
  • +5 (7 voturi)    
    Toata stima, domnu' Isarescu (Miercuri, 28 aprilie 2010, 17:44)

    Mircea [anonim]

    Nu stiu altii cum sunt, dar eu ma gandesc la toate "profetiile" domnului Isarescu si ma apuca groaza cand realizez ca a avut dreptate mereu, chiar daca unii se bateau cu caramida in piept si il contraziceau...
  • -1 (3 voturi)    
    ECHILIBRU NECESAR (Joi, 29 aprilie 2010, 8:09)

    Tremi [anonim]

    Dn. Isarescu,

    Dumneavoastra trebuie sa apelati la situatie de urgenta, romania trebuie sa reintroduca pe termen scurt controlul fluxurilor de capital. Dobinda trebuie scazuta nu crescuta pentru stimularea conomimiei, a consumului intern. Legat de LEU... trebuie sa il lasati sa scada... presiunea de devalorizare este cauzata ca ati tiparit prea mult fara acoperire in ultimi 20 de ani... lasati leul sa ajunga la un puct de echilibru.. scadeti dobinda de referinta... si lasati economia im pace sa isi gaseasca ea singura echilibrul.. echilibrul adevarat cerut de piata prin cerere oferta si nu cel imaginadt de BNR.
  • 0 (2 voturi)    
    Da (Joi, 29 aprilie 2010, 8:42)

    mike n [anonim]

    Ceea ce spune Isarescu prin titlul articolului stie (ar trebui sa stie) orice absolvent de ASE. In criza / recesiune taxele scad (ar trebui sa scada). Ceea ce inseamna ca nu toti economistii sunt in stare (desi ar trebui, mai ales daca s-au trezit prim-ministrii) sa puna asta in aplicare.
  • +1 (3 voturi)    
    Cei ce nu inteleg sau nu vor (Joi, 29 aprilie 2010, 9:57)

    Audit [utilizator]

    sa inteleaga sunt BOC si BLAGA.
    In continuare cea mai mare dezamagire a mea este dl. Blaga. Cred ca nu stie ca este si ministru peste administratie. Adica primarii, cele ce colcaie de angajati si, mai nou, de VITAMINE!!
    Domnul Blaga, treziti-va!