Pasajul rutier subteran dinspre DN 1 (Fantana Miorita) cu iesiri spre Bd. Kiseleff si Bd. Expozitiei a fost aprobat de Comisia tehnica de urbanism

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2011, 11:55 Economie | Imobiliar

Comisia tehnica de urbanism de pe linga Primaria Municipiului Bucuresti a decis miercuri solutia tehnica pentru pasajul subteran rutier de la Casa Presei. Dupa luni de discutii si numeroase variante prezentate, s-a decis ca pasajul sa fie facut doar intr-un singur sens. Va pleca de pe DN1, dupa Fantana Miorita, sub Piata Presei se va bifurca, un tunel iesind pe Bd. Kiseleff linga Strandul Tineretului, iar celalalt tunel - pe Bd. Expozitiei.

Planul urbanistic zonal este realizat de arhitectul Dorin Stefan.

Primaria Capitalei a facut deja licitatie pentru construirea obiectivului, contractul in valoare de circa 18 milioane de euro fiind atribuit consortiului SC Apolodor Demolari, Eurovia Construct International, TEHCON & Editilitare si Infrastructura si SC Consitrans SRL, pe 8 mai 2011.

Comisia a mai decis ca la capatul tramvaiului 41 de la Casa Presei sa se amenajeze o parcare subterana, unde cei care doresc sa mearga mai departe in oras cu transportul in comun sa-si poata lasa masina. Nu stim inca numarul de locuri. Aici va fi si un nod intermodal - o statie comuna de tramvai, autobuz si metrou (cind va fi gata magistrala 1 Mai - Otopeni, lucrari care nu au inceput inca).

Sub spatiul verde din fata Casei Presei va mai fi amenajata o parcare subterana.

In baza deciziei luate de Comisie, arhitectul-sef va da avizul de urbanism.























6341 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Totul pentru nordul capitalei (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 12:11)

    Eu si tu [anonim]

    Felicitari pentru proiect dar va rog, dragi consilier, sa nu uitati ca orasul mai are si vest, est si sud.Acolo proectele sint foarte putine spre deloc. Capitala nu insemna doar sectorul 1.
    La alegeri veti dori voturi din tot orasul. Sa vedm pe ce baza le veti cere ?
  • +11 (11 voturi)    
    Cu razoare ce ne facem (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 12:11)

    axel [anonim]

    La razoare-13 septembrie e jale
    • +4 (4 voturi)    
      razoare (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:02)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui axel

      asteptam sa se mute cineva cu influenta asupra sferelor politice inalte undeva prin zona, sa se loaveasca de razoare si sa hotarasca ca nu se mai poate :P
      • +1 (5 voturi)    
        Nu e nevoie (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:48)

        Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Andra

        La Răzoare se găsesc deja tusea şi cu junghiul, adică patronul lui Golden Blitz şi clientul numărul 1 al lui Golden Blitz, şi cu toate astea nu fac nimic.

        ~Nautilus
  • +2 (4 voturi)    
    Si la Arcul de Triumf? (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 12:18)

    lary [anonim]

    Daca se procedeaza asa la Casa Presei Libere trebuie sa se lege cu un alt proiect si anume cu un pasaj subteran plus parcare subterana la Arcul de Triumf altfel cei care vor veni dinspre DN 1 se vor strange frumos de la Arc pana sub pasajul nou.Trebuie gandite aceste proiecte in legatura si cu gandul la viitor.Nu inteleg de ce se va face pasaj numai dinspre intrarea de pe DN 1 si nu si spre iesire astfel centrul Pietei Presei sa poata deveni zona pietonala?
    • 0 (2 voturi)    
      Baneasa (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 12:57)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui lary

      Asa se zicea si cu Baneasa ca se muta coada la Piata presei. Nu s-a intamplat asta.
      La Baneasa stateai minim 30 de minute la coada. La piata presei stai maxim 10 acum.
      • +1 (1 vot)    
        Arcul de Triumf (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:25)

        shuly [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Da dar la Arcul de Triumf te intersectezi cu o artera mare care se imparte in 2.Astfel semaforul are o perioada mai lunga pe rosu pentru a lasa pe cei care vin de la Charles de Gaulles sa intre spre Podul grant sau spre Domenii.
        • -1 (1 vot)    
          Pan acolo (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 15:03)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui shuly

          Pana acolo mai ai o artera care ia din trafic, Expozitiei.
          La Arcul de Triumf ai 5 benzi, se va sta ca si pana acum, diferenta e ca nu mai stai la Piata presei.
          • +1 (1 vot)    
            Este greu sa intelegi? (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 17:21)

            shuly [utilizator] i-a raspuns lui Alex

            Acum stai la Arcul de Triumf mai putin pentru ca semaforul de la Piata Presei imparte traficul in doua,Daca la Piata Presei nu se va mai sta deloc si se va circula cu viteza spre Arc semaforul de la Arc va prelua toata sarcina fluidizarii traficului si atunci ai sa vezi ce coada se va face acolo.Orice semafor "sarit" duce la cresterea vitezei de deplasare a traficului si astfel se incarca rapid prima zona de semaforizare de dupa.Si ca sa nu faci coada trebuie sa cresti timpul de verde pe artera respectiva ceea ce duce automat la cresterea timpului de rosu pentru arterele cu care se intersecteaza artera cu trafic rapid si atunci rezulta ambuteiage pe arterele de intersectie,
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:02)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui lary

      "Zonă pietonală", adică asfalt şi piatră cubică? Dăştept comentariu.

      Centrul pieţei trebuie să fie un spaţiu verde. Şi în acelaşi timp ar fi o idee bună să se refacă spaţiile verzi din jurul Casei Presei, care au ajuns să fie pline numai de gunoaie, hârtii şi fecale, ca să mai compenseze construcţiile fără niciun rost de la Romexpo. Nu mai ai pe unde să te plimbi fără să calci pe gunoaie, nu e de mirare că nimeni nu mai vrea să se plimbe pe jos, ci numai cu maşina :))

      ~Nautilus
      • +2 (2 voturi)    
        Da zona pietonala (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:21)

        shuly [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

        Adica spatiu de plimbat fara masini cu tot ce implica asta.Spatii verzi ,banci,copaci,poate chiar o rampa de biciclete,trotinete ,role,loc de joaca copii etc.
  • -5 (17 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 12:24)

    bulgakov [anonim]

    este pur si simplu in cre di bil cum se cheltuie banul public in tara asta. Europa se prabuseste si noi cheltuim pe ce? pe parcari inutile? care este traficul imens care se opreste la piata presei, cine isi va lasa masina la piata presei? sutele de mii de prahoveni si brasoveni care vin in Bucuresti in fiecare zi, mitocanii imbogatiti cu masini puternice din nord? este pur si simplu o bataie de joc incredibila? cat o sa mai stam sa inghitim asemenea magarii?
    Nu se construiesc nici un fel de parcari in zonele de blocuri rezidentiale, nu se decide nici un regim de restrictie de acces in centrul orasului dar facem parcari inutile in zone ca piata presei libere. cine o sa isi lase masina acolo daca nu va fi obligat? baietii care invata la romano-americana la o statie de autobuz de acolo? aia care lucreaza in turnurile de la piata, cei de la romexpo, cine?
    • +2 (2 voturi)    
      da (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:01)

      alupigus [anonim] i-a raspuns lui bulgakov

      Da, pt Romexpo si pt blocurile de birouri se fac parcarile si pentru Casa Presei;
    • +3 (3 voturi)    
      Parcari rezidentiale (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:02)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui bulgakov

      Pai e simplu de ce nu se construiesc, din cauza costurilor. La piata presei sunt destule birouri si se justifica.
      Banuiesc ca vrei parcare de resedinta subterana moca nu? Daca ar face parcare subterana de resedinta ar trebui sa incaseze un 200 lei/luna/loc de parcare ca sa fie rentabila. Ai da banii astia?
    • 0 (4 voturi)    
      Alt dăştept (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:04)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui bulgakov

      La Universitatea Româno-Americană e parcare în curte, la Romexpo sunt 2 parcări în curte şi la Sofitel e alta, aşa încât nimeni de acolo nu e interesat să parcheze altundeva.

      ~Nautilus
    • -4 (4 voturi)    
      Las ca-i cheltuie mai bine Udrea pe parcuri (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:39)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui bulgakov

      la tara, terenuri de fotbal in panta, etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:06)

    Rali [utilizator]

    Inca o bucurie pentru soferii din Bucuresti.
    O sa inceapa pasajul ca pe cel de la Mihai Bravu si dupa cateva luni o sa se opreasca lucrarile.
  • +2 (4 voturi)    
    total inutil (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:09)

    adrian [anonim]

    Bani aruncati, doar se muta traficul de la suprafata in subteran, nici nu vreau sa ma gandesc cum va arata circulatia la Arcul de Triumf.
    In plus tunelul spre Bd Expozitiei nu isi are rostul, 90% din masinile care vin dinspre Baneasa fac stanga in giratoriul de la Casa Presei, restul care merg spre Bd Expozitiei/Marasti si Poligrafiei o pot face fara probleme si in conditiile actuale (la suprafata)
  • +1 (1 vot)    
    nod splai- virtutii ??? (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:41)

    g [anonim]

    terminati macar zona nodul rutier de pe splai-virtutii astfel incat sa nu mai existe conflicte in intersectia de acolo ... nu trebuie neaparat sa ajunga in A1 .. o prima etapa ar fi realizarea nodului suprateran de pe virtutii ... se mai fluidizeaza un pic traficul de cosmar din zona ....
  • +1 (1 vot)    
    Pasaj Piata Presei (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:42)

    DAN [anonim]

    Total de acord cu Adrian! Traficul se va bloca la Arcul de Triumf! Circul zilnic in zona si vad ca doar s-a mutat coada de la Aeroportul Baneasa la Piata Presei, odata cu inaugurarea Pasajului de la Aeroport.La fel va fi si cu acest nou proiect!IN PLUS DE CE TREBUIE BAGATI BANII IN PAMANT PENTRU TUNEL SPRE BD> EXPOZITIEI ? Nu e mai simplu si economic sa se reabiliteze artera de legatura DN1-Bd. Expozitiei, de la Fantana Miorita pe langa Gara Baneasa?Pe aici candva circula troleibuzul 82 spre Piata Presei, deci e o artera importanta.Sau de ce nu se croieste o deviatie din DN1 spre Bd.Expozitiei, LA SUPRAFATA, pe langa fostul monument al lui Lenin din fata Casei Presei?Oare pentru ca se reduc semnificativ COMISIOANELE ???
    • 0 (2 voturi)    
      Texte (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 15:14)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui DAN

      Ori ai memoria scurta ori minti ca mergi zilnic pe acolo.
      Ai uitat se pare ca se faceau minim 30-40 de minute ca sa traversezi intersectia de la Baneasa, intersectie pe care o traversezi acum in 30 de secunde.
      Orice semafor scos si orice pasaj fluidizeaza circulatia.
      La Arcul de Triumf ai 5 benzi de circulatie + Marasti + Expozitiei deci cele 3 benzi de la Piata Presei se descarca foarte bine prin pasaj.
  • 0 (4 voturi)    
    tunel (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:45)

    cora [anonim]

    daca Dorin Stefan e ganditorul traficului Bucurestean , avem sanse sa circulam cu zepelinul prin tunel
  • +1 (1 vot)    
    c (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:46)

    coca [anonim]

    da presa a avut acces la sedinta ? nu prea ai date sau te abtii?
  • 0 (0 voturi)    
    / (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:48)

    rada [anonim]

    daca baza este decizia comisiei , avizul il poate da si gardianul sef
  • +1 (3 voturi)    
    @ eu si tu, bulgakov si altii (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 14:23)

    id [anonim]

    Vorbiti cu pacat!
    Obor, Muncii, Lujerului, Unirii, Victoriei, Marasesti, Grand sint in nord? Marea realizare, Pasajul Basarab, e in nord? Strapungerea Uranus, Berzei, Buzesti cu trecere pe sub Palatul Parlamentului e in nord? Piata Sudului sau Mihai Bravu/Splai sint proiecte in nord?
    Pe unde o luati sa mergeti pe Valea Prahovei? Dar la aeroport (Baneasa sau Otopeni)? DN1 e cel mai circulat drum din tara si e important pt toti bucurestenii sa circule fluid catre/dinspre el.
    Cat despre parcari de cartier ce sa mai vorbesc? Langa City Mall e o parcare care ofera abonamente la riverani. E mai mult goala...
    • -1 (1 vot)    
      E o parcare care ofera... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 15:22)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui id

      ...30EUR/luna chiria in City Mall pentru un loc de parcare pentru riverani; pentru un loc de la primarie platesti 80-100RON pe an.
      Am avut un an masina acolo si am platit 360EUR pe an adica 1500-1600RON. Iti urez sa fii tu un riveran fraier la anul. Eu mi-am luat gandul pentru ca NU imi mai permit sa platesc aproape un salariu mediu lunar doar pentru parcare.
  • +1 (1 vot)    
    pur si simplu nu vor (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 16:23)

    Murat [anonim]

    Oricum traficul se blocheaza la Arc nu la Piata Presei.
    Sume colosale si ani de suferinta circuland prin santier pentru un proiect complet inutil.
  • 0 (0 voturi)    
    pasajul razoare (Joi, 4 aprilie 2013, 19:05)

    vasile constantin [anonim]

    daca se executa metroul in zona razoare de ce nu se realizeaza si un pasaj rutier ?