Dan Ostahie, Altex: Plata online cu cardul este franata de mecanismele de securitate care nu sunt necesare. In loc sa fie incurajate platile cu cardul, sunt descurajate

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2016, 14:03 Economie | IT

Dan Ostahie_CEO Altex
Foto: Altex
​Romanii platesc in mica masura cu cardul, fiindca procedurile sunt complicate si contin masuri de securitate ce nu sunt necesare, a spus la o conferinta de presa, Dan Ostahie, CEO al Altex. Compania are 109 magazine, inclusiv 17 Media Galaxy, iar anul trecut cifra de afaceri a depasit 430 milioane euro. Cei de la Altex au anuntat si revenirea controversatului "credit cu buletinul", Ostahie spunand ca,  desi cand a aparut prima oara, ideea parea absurda, s-a dovedit un mare succes.

In tara sunt 92 de magazine Altex si 17 Media Galaxy, iar numarul total de angajati este de peste 2,600, din care aproape 1.800 la Altex si peste 800 la Media Galaxy. Cifra de afaceri a crescut de la 322 milioane euro, la 433 milioane euro, iar pentru anul in curs se asteapta o crestere de 10-15%.

Plata cu cardul ramane la un nivel scazut, iar aici e o problema legata de securitate si complexitate.

"Plata online cu cardul este franata de mecanismele ne-necesare de securitate care sunt introduse, iar aici ma refer la acel 3D Secure si e de mentionat ca suntem singura tara din Europa in care este instalat un sistem suplimentar de securitate la plata cu cardul. In loc sa incurajam plata cu cardul, noi o descurajam si atunci ponderea platilor online este foarte mica. In offline avem jumatate dintre tranzactii facute cu cardul, iar la tranzactiile online, abia 10% sunt tranzactii cu cardul. (...) Daca ar exista o initiativa de usurare a procedurilor de plata cu cardul, procentul ar creste", spune Dan Ostahie.

Oficialii Altex spun ca anul acesta consumul va creste, iar din 2017-18 compania se gandeste la extindere, fiind luate in calcul si cateva piete exterme pe care compania sa intre simultan.

Cei de la Altex spun ca vor reintroduce "creditul cu buletinul" atat de popular acum zece ani, insa si intens criticat. Nu se tem oficialii companiei ca vor exista din nou critici?

"Toate lucrurile extraordinare care s-au intamplat in aceasta lume au parut la inceput absurde si pe cat erau de absurde, pe atat erau de glorioase atunci cand s-au implementat. La inceput, cand s-a auzit de creditul cu buletinul, toata chestiunea a parut absurda si apoi a avut un succces foarte mare. Din punct de vedere al creditarii, piata romaneasca are nevoie de libertate si de o crestere a competitivitatii prin cometitie, iar creditul cu buletinul vine ca sa ajute si raspunde noilor norme impuse de banca nationala.  Eu cred insa ca IFN-urile ar trebui sa aiba o marja mai mare de miscare, tocmai pentru ca o economie in crestere are nevoie de creditare, iar creditarea ajuta la cresterea economica. Sunt doua lucruri care merg impreuna"

Intrebat despre profitul companiei, Ostahie a raspuns ca este "marginal, dar pozitiv".


Citeste mai multe despre   









4282 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    3D (Marţi, 15 martie 2016, 14:20)

    RicaZice [anonim]

    3D Secure este in general optional. Se poate activa si dezactiva. Nea Altex asta ar trebui sa stie asta, sau macar sa se informeze!
    Nici o masura de securitate nu este degeaba...
  • +15 (15 voturi)    
    Mdea... (Marţi, 15 martie 2016, 14:26)

    Stefan85 [utilizator]

    Din punctul lui de vedere nu conteaza cine face plata atata timp cat se efectueaza si o incaseaza.

    Mi se pare o scuza puerila treaba cu 3D secure, dureaza fix 1 minut sa primesti sa introduci codul din SMS in browser. Eu sunt multumit ca aceasta masura de securitate exista.

    Problema adevarata sta la ei in batatura, si anume calitatea serviciilor, ei si restul magazinelor online, pot chiar sa spicuiesc cateva probleme intalnite personal dupa ce am platit cu cardul:

    - sunt anuntat ca produsul nu mai e pe stoc sa iau altceva, bine bine insa scoateti holdul de pe tranzactie, nu se poate mai dureaza 72 de ore... ei bine atunci eu trebuie sa efectuez inca o plata si personal nu imi place sa am banii blocati

    - platesc insa pachetul vine cand vrea el... intre timp suma se incaseaza si ramai cu fundul in balta, da-i cu telefoane lamuriri etc, dupa 2 saptamani primesti pachetul

    - cumperi mai multe produse si sunt trimise pe rand, ei bine omul mai are si treaba nu e in fiecare minut disponibil sa astepte curierul

    Cu alte cuvinte, daca serviciile ar fi impecabile atunci si eu as plati mai des cu cardul, deocamdata la bataia de joc care exista merg pe premiza frate daca imi convine termenul de livrare, cand e livrat si asa mai departe atunci iau pachetul daca nu, 'oi da eu printr-un Altex sa mi-l iau.
  • +8 (8 voturi)    
    ce sa zic? (Marţi, 15 martie 2016, 14:42)

    Conservator [utilizator]

    Am mai intilnit si la plati in afara ca-mi cere codul de 3D secure. Ideea e ca daca cineva imi vede cardul (ii face poze) nici nu trebuie sa mi-l fure ca sa-l foloseasca.
    3D Secure e un fel de double-opt-in authentication (ceva ce ai: cardul si ceva ce stii: codul 3DS).
    Fara 3DS e mai complicat pentru ca nu stau toata ziua sa verific ce a plecat din contul meu. Daca e suma mica e posibil sa nici n-o bag in seama, iar daca e suma ceva mai mare e posibil sa o descopar la 2-3 zile si atunci trebuie sa conving banca ca nu eu am facut-o.
  • +9 (9 voturi)    
    Eu mă simt mai sigur cu 3D secure (Marţi, 15 martie 2016, 14:44)

    mr_mojo [utilizator]

    Stiu ca site-ul e înrolat, deci sigur, plus ca am garanția ca banii mei ajung unde trebuie.
    Nu cred ca asta e problema cu penetrarea plății cu cardul; atata timp cat sunt firme care rulează enorm dar nu au POS (desi legea ii obliga).
    Știu N oameni care nu fac plati online pentru ca nu li se par sigure, deci 3D Secure e o falsă problemă.
  • -5 (5 voturi)    
    Ca de obicei, adevarul e probabil pe la mijloc (Marţi, 15 martie 2016, 14:48)

    LiviuX [utilizator]

    Nu stiu de 3D Secure, dar daca se poate dezactiva e OK. Daca nu si merge NUMAI prin SMS e o problema, daca nu ai celular ce faci? Celelalte probleme ridicate de "Stefan85" tin de comert in general, nu au legatura cu subiectul discutiei.
    Mie mi s-ar parea important de adaugat la discutie si de stiut ce te faci daca nu recunosti plata, cum iti recuperezi banii. In tari in care se foloseste intens plata cu cardul, exista acel "chargeback": dau telefon la banca ca nu e tranzactia mea si banca imi da banii inapoi. E drept ca dureaza o luna - doua, dar macar nu pierd banii. Plus ca exista posibilitatea de plata pin intermediari siguri (Paypal de ex.) si nu am avut NICIODATA probleme. Si cumpar de multe ori asa, dim foarte multe locuri, inclusiv din strainatate (chair China!) si evident am avut si tranzactii care nu erau ale mele, dar iarasi, NICI MACAR O DATA nu am pierdut banii!
  • -4 (8 voturi)    
    Eu . . . (Marţi, 15 martie 2016, 15:16)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .am ratat mai multe plati cu acest card pentru ca mi s-a cerut sa bag un cod de securitate pe care nu l-am cerut niciodata si nici nu am fost informat de el Mereu mi se cere o parola despre care eu habar nu am. Ziceti xa se poate dezactiva? Probabil! Dar eu zic ca nici nu trebuia activat in lipsa unei cereri personale a titularului de card!
    • +6 (6 voturi)    
      vai de capul tau (Marţi, 15 martie 2016, 16:48)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Citeste ce scrie pe ecran, e in limba romana, si sigur te vei descurca dupa ce citesti! Problema lui Ostahie si a altora e ca nu ne pot lua banii inainte de a ne livra efectiv ceva, ce au ei pe stoc si nu neaparat ceva ce am comandat ca fiind pe stoc,nu se gasesc suficient de multi fraieri care sa intre in acest sistem sa-l faca profitabil :)))
      • +1 (1 vot)    
        De unde ai scos ideea asta?? (Marţi, 15 martie 2016, 18:26)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Odata ce au cardul tau iti pot lua banii imediat. Tu crezi ca trebuie sa dea bancii vreo dovada de livrare ca banca sa tranfere banii din contul tau in al lui? Nicidecum. Banii ti-i ia (de obicei) cand expediaza comanda, deci inainte ca tu sa primesti marfa comandata.
        • -1 (1 vot)    
          Exact asa . . . (Miercuri, 16 martie 2016, 10:45)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          . . . se intampla cum spui dar probabol ca tipul nu a cumparat nimic folosind cardul. Asta nu il impiedica sa comenteze si sa faca pe altii prosti!
      • 0 (2 voturi)    
        Vai de capil . . . (Miercuri, 16 martie 2016, 10:42)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        . . . tau, nu al meu. Am citit si ma intreaba daca am uitat parola si eu zic da, Apasa aici, Apas si ma trimite la un exemplu de parola. Poate sa imi dea zeci de exemple mai, daca eu nu am depus o parola de unde sa o scot? Ce sunt eu Iozefini sa o scot din palarie? Posibil ca tu sa stii mai multe decat mine in problema asta, dar asta nu inseamna ca ai dreptul sa ma etichetezi drept prost! Aici e vorba de cei sapte ani de acasa, pe care se pare ca i-ai petrecut la fara frecventa!
  • +8 (8 voturi)    
    BS, ca sa zic asa (Marţi, 15 martie 2016, 15:25)

    antrax [utilizator]

    Sunt destule site-uri in alte state UE care cer autentificare 3D secure. Si da, odata obisnuit cu procesul tot faci platile online.

    Pe de alta parte sunt site-uri foarte mari, cum ar fi Amazon care nu cer deloc autentificare, iti si salveaza datele de pe card. Amazon mai are si optiunea "1-click buy", pai normal sa mearga shoppingul la tentatie.
  • +7 (7 voturi)    
    problema falsa (Marţi, 15 martie 2016, 17:10)

    V44 [utilizator]

    Problema este de departe falsa.

    3DS este o masura de aparare. Ma simt mult mai in siguranta cand un site cere 3DS.

    Plata cu cardul nu intra asa bine pe online din cauza lipsei de incredere in curier.

    Pai daca iti aduce curierul coletul facut bucati, sau ti-l aduce la sfantu'asteapta, sau daca il duce altundeva, ca nu-i pasa... ce faci? Ai platit si urmeaza sa umbli dupa ei.

    Curierul nici macar nu cere un act de identitate, ca se grabeste. Te pune sa mazgalesti un nr de buletin si gata.

    Daca in schimb platesti cand primesti, stii ca platesti coletul.

    Dar in loc sa rezolve problema, sa stiu si ei ce curieri "profi" sunt in tara asta, vin cu BS despre 3DS.
    • +2 (2 voturi)    
      Exact (Marţi, 15 martie 2016, 23:34)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui V44

      Plus ca mai e si problema cu data livrarii. Daca platesti cu cardul (avans) nu se grabesc deloc cu livrarea. Stai si 10 zile dupa colet. Mai ales la MediaGalaxy. Scrie si in regulamentul lor. Si daca anulezi comanda, banii se intorc in mai mult de o saptamana.

      Daca platesti la livrare, se grabesc ei sa-ti aduca produsul. Nu mai trebuie sa dai tu 100 de telefoane si sa-i amenininti cu anpc.
      • -1 (1 vot)    
        Nu e chiar asa . . . (Miercuri, 16 martie 2016, 12:35)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

        . . . pentru ca desi banii iti sunt luati din cont imediat ce ai finalizat comanda, ei nu intra automat in contul vanzatorului ci intr-un cont de asteptare de unde sunt eliberati catre vanzator dupa dovada ca factura si bunul cumparat au ajuns la destinatar. Cel putim mie asa mi s-a comunicat in repetate randuri. de ci vanzatorul daca tergiverseaza livrarea o face pe timpul sau nu al cumparatorului. In ce priveste agentul de livrare nu mi s-a intamplat sa am probleme din cauza lui!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu e nici asa, cel putin in vest (Joi, 17 martie 2016, 14:04)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Cum am mai spus, folosesc mult acest sistem de comanda si plata on-line. In 99,9% din cazuri (ca sa fiu in ton cu reclamele :-) ) banii mi se iau din cont la expedierea comenzii, deci la iesirea produsului din inventarul lor. Deci nu se pune problema ca vanzatorul ar tergiversa livrarea (oricum nu poate sa mai faca nimic odata ce produsul a plecat de la el, e treaba postei, FedEx-ului sau mai stiu eu cui). Iar neluand banii inainte, se sens ar avea sa tergiverseze?
  • +4 (4 voturi)    
    Asta vrea sa fie smecher pe banii nostri (Miercuri, 16 martie 2016, 4:55)

    Eu the first [utilizator]

    In urma cu ceva ani, lucram pe un proiect software pentru o firma de turism - din Germania, nu Romania. Firma respectiva avea preturi foarte bune, mai ca n-aveau adaos peste pretul prestatorilor de servicii, si io nu pricepeam cum se poate asa ceva. Pana mi-a explicat unu' din firma: concediile se vand si se platesc de catre clienti la inceputul anului, cel tarziu in primavara, dar plata catre furnizorii de servicii se face easlonat pe parcursul verii, pe masura ce pleaca lumea in concediu. In timpul asta, banii stau in banca, si fac pui. Puii aia facuti de bani in banca sunt de fapt de unde castiga firma de intermediere, nu musai adaosul.

    Cam asa si la plata cu cardul la magazine online. Dupa ce-a platit, motivatia magazinului sa se miste repede e nula. Daca platesti prin ramburs, situatia e exact pe dos: pana nu-ti livreaza marfa nu vede banul, asa ca are toate motivele sa se grabeasca.

    In alta ordine de idei, omu' e total pe dinafara problemei securitatii IT. O vorba inteleapta din domeniu zice ca in domeniul securitatii online tre' sa fii paranoic ca sa-ti faci treaba bine. Notiunea de masuri de securitate inutile nu exista. Zicea un responsabil de securitate de la o universitate de top americana la un moment dat ca daca Internet-ul ar fi o strada, n-ar trece pe acolo nici macar ziua la pranz. Si asta vrea sa elimine masuri de securitate la plata online ...
  • 0 (0 voturi)    
    Plata card la livrare (Joi, 17 martie 2016, 9:36)

    ave77 [utilizator]

    Pai sa pletaeasca cu cardul la livrare….
    Se rezolva si problema cu cash-ul si increderea ca platesti ceea ce primesti.
    Daca ar avea si curierii astia POS :(
    Nu inteleg de ce nu au. Frige POS-ul cumva ?
    Da s-o trezi vreun curier sa faca si treaba asta si sa vezi cum isi dubleaza afacerea!