VIDEO TVR transmite, joi seara, documentarul "Povestea sovietelor" si o dezbatere despre genocidul din URSS

de V.O.     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2011, 12:46 Economie | Media & Publicitate

TVR transmite joi seara, de la ora 21.10, documentarul "Povestea sovietelor" (The Soviet Story - Letonia, 2008), ce va fi insostit de o editie speciala "Adevarata fata a comunismului", moderata de Catalin Stefanescu, in dialog cu Andrei Plesu si Gabriel Liiceanu. Potrivit unei informari TVR, documentarul a fost realizat de Edvins Snore in zece ani si spune povestea regimului sovietic si cum URSS a ajutat Germania nazista la instigarea Holocaustului.

Catalin Stefanescu, in informarea de presa:
  • "In esenta, documentarul aminteste ororile Holocaustului, milioanele de victime ale razboiului, dar insista pe faptul ca, in Uniunea Sovietica, a avut loc un genocid cel putin la fel de mare"


Edvin Snore este regizorul si scenaristul acestui documentar, in care apar Andre Brie, Vladimir Bukovsky si Norman Davies. Filmul se foloseste de documente si interviuri cu fosti ofiteri de informatii. Edvin Snore a cules materiale pentru documentar timp de mai bine de zece ani, iar filmarile au avut loc pe parcursul a mai mult de doi ani in Rusia, Ucraina, Letonia, Germania, Franta, Regatul Unit si Belgia.



Citeste mai multe despre   






















2982 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    !!! (Joi, 29 septembrie 2011, 12:54)

    Cris [anonim]

    Nu pot sa cred!!!
    Un documentar foarte apreciat si blamat este difuzat pe TVR!!!
  • -12 (14 voturi)    
    bravo tvr (Joi, 29 septembrie 2011, 13:17)

    alina [anonim]

    Va dau bani degeaba; eu vreau sa vad povestile TARII MELE pe televiziunea Romana ori noi am trait pe MARTE si nu am avut povesti in timpul comunismului?! NU ma intereseaza subiectul pana nu am aflat TOATE povestile tarii mele n-am cuvinte sa va spun ce meritati.Cumparati filmele altora in loc sa le faceti voi pe ale NOASTRE.
    • +8 (8 voturi)    
      Tara mea.... (Joi, 29 septembrie 2011, 14:19)

      istoricul [anonim] i-a raspuns lui alina

      Cred ca singurul raspuns valabil cazul Dvs; este o replica din "Momentele..." nemuritorului si vesnic actualului Caragiale :"Amice esti I...t !" . cu stima
    • +6 (6 voturi)    
      povestea tarii tale?! (Joi, 29 septembrie 2011, 14:27)

      obama [anonim] i-a raspuns lui alina

      pai filmul asta priveste si tara ta si istoria ei!
      astfel de documentari trebuie facute pentru a demitiza propaganda comunista cum ca Hitler a fost cel mai mare rau din istoria omenirii. ti-i prezint pe Stalin si Holocaustul Rosu, care au facut cele mai multe victime din istorie!
      bine ca te-ai revoltat acum, probabil ca PROTV nu mai da filme cu VamDamme si Steven Seagal in intervalul orar respectiv, Antenele si Realitatea nu mai fac scandal, iar Dan Diaconescu intra in emisie dupa ora 23, cand se termina filmul si nu mai ai la ce sa te uiti.
      Daca vrei povestea tarii tale, du-te prin tara, plimba-te si viziteaz-o, afla povestea oamenilor si locurilor, NU MAI HALI INTOXICATIA MEDIA NEMESTECATA! Astfel de filme sunt din ce in ce mai rare, dar pana si astea trebuie documentate si confruntate cu alte surse pentru a stabili veridicitatea lucrurilor!
    • +4 (4 voturi)    
      Soviet Story si genocidul comunist al bolsevicilor (Joi, 29 septembrie 2011, 16:23)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui alina

      Nu pot sa cred in ignoranta ta, decat c-ai incercat sa distragi atentia celor care-ti vor citi randurile.

      Acest film merita sa fie vazut de toata lumea si sa traga singuri concluziile, daca este adevarat sau nu.

      In mod cert, este un film care va lasa urme adanci in constiinta deja "subreda" a unora care tind sa-si uite in mod mult prea usor trecutul.

      Felicitari Hotnews pentru initiativa de a scrie aces articol!

      M-as bucura sa vad un film documentar, la fel de bine facut ca acesta si despre genocidul din Romania.
  • +5 (7 voturi)    
    . (Joi, 29 septembrie 2011, 13:20)

    Ivanu [utilizator]

    Merita vazut.
  • -6 (8 voturi)    
    Cine controleaza TVR? (Joi, 29 septembrie 2011, 13:26)

    buncrestin [utilizator]

    Raspuns: Plesu si Liiceanu
    • +1 (3 voturi)    
      NU CONTROLEAZA NIMIC (Joi, 29 septembrie 2011, 15:37)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Tin scena ocupata sa nu apara altii. Urmariti doar filmul si ignorati comentariile - va vor aburi si veti uita si ce ati vazut. Iar pe domnul ciudat-de-crestin il intreb: de fapt ce a vrut sa spuna ? Aici e vorba de film nu de comentatori.
  • +4 (4 voturi)    
    Multumesc Hotnews! (Joi, 29 septembrie 2011, 14:27)

    Rasmus [utilizator]

    cum nu am mai dat drumul la teveu de vreo luna, diseara insa am sa o fac!
  • +5 (5 voturi)    
    super (Joi, 29 septembrie 2011, 14:28)

    uck [anonim]

    excelent documentar. merita vazut de toti.
  • +5 (5 voturi)    
    Documentar de rulat in scoli si facultati (Joi, 29 septembrie 2011, 15:06)

    MariusP [anonim]

    Eu cred ca acest documentar ar trebui vazut de catre toti tinerii din Romania, de catre toti tinerii care refuza sa mearga la vot si pe care "nu ii intereseaza politica". Comunismul a fost un sistem mult mai criminal decat nazismul, iar partea cea mai infricosatoare legat de acesta e ca, spre deosebire de nazism, nu e un sistem mort si ingropat. Exista din nou spectrul comunismului, din cauza crizei economice si a situatiei mondiale. Sa spui ca esti nazist e foarte rau, dar sa spui ca esti comunist nu mai e asa de rau, uneori nu e deloc rau, si asta in primul rand din cauza uitarii si ignorantei. De aceea, cred eu, acest documentar trebuie vazut de catre tineri in primul rand. Cei mai in varsta stiu bine despre ce e vorba.
  • -4 (4 voturi)    
    Aiureli politice (Joi, 29 septembrie 2011, 15:50)

    Tea-party-istul [anonim]

    Nu poti sa crezi asemenea baliverne, cand sovieticii sunt cei care au oprit furnalele mortii de la Auschwitz sa mai fumege. Inteleg ca Edwin Store are cetatenie letona, dar nici chiar asa... Orbit de o asemenea patima antirusa, poti spune orice, dar problema e cat de credibil esti...
    • +3 (3 voturi)    
      E cat se poate de credibil (Joi, 29 septembrie 2011, 16:01)

      MariusP [anonim] i-a raspuns lui Tea-party-istul

      E credibil si adevarat. Omul a studiat documente. Eventual incearca sa vezi filmul inainte. Ceea ce au facut rusii nu poate fi sters sau ignorat. Cu nimic mai putin decat ce au facut nazistii.
      • -1 (3 voturi)    
        Da (Joi, 29 septembrie 2011, 19:07)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui MariusP

        Trebuie inteles ca filmul a fost facut intr-o tara ce a fost ocupata de rusi ultima data o perioada de 51 de ani.
  • -1 (1 vot)    
    Soviet Story (Vineri, 30 septembrie 2011, 9:22)

    Mircea [anonim]

    Cred ca pe TVR il mananca rau, iar Rusia ne va scarpina pe toti... flmul era destul de cunoscut pe net. Oare ne permitem sa-i provocam? Avem ... ovalele necesare?
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Vineri, 30 septembrie 2011, 9:52)

    nicole [anonim]

    bravo TVR.
  • 0 (0 voturi)    
    cutremurator (Vineri, 30 septembrie 2011, 9:57)

    Crisa [anonim]

    Am vazut documentarul si am ramas cu un gust amar. Cu o cumplita frica in oase ca oricand ce s-a intamplat in trecutul nu prea indepartat se poate repeta....Nu putem sa nu ne intrebam cati oameni ca Stalin si Hitler traiesc alaturi de noi dar nu au puterea sa ia astfel de decizii . Ce ingrozitoare amintiri pentru supravietuitori... Cum poti sa dormi linistit cand stii ca 20.000.000 de oameni au fost exterminati pentru ca asa a hotarat un om ?
  • 0 (0 voturi)    
    ei traiesc printre noi (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:48)

    gelu [anonim]

    din pacate istoria (si aceasta propozitie) se repeta.
    vezi:
    Siria
    Iran
    Sudan
    Somalia
    s.a.m.d.