UPDATE Emisiunea TVR 3 cu oita Pufulica - de la bascalie la scandal. GDS si Revista 22: Transmisia a inclus un colind cu "profunde accente antisemite". TVR: O "interpretare neinspirata", nu a fost alegerea noastra

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 10 decembrie 2013, 15:56 Economie | Media & Publicitate

Ansamblul Dor transilvan la TVR
Foto: Captura Tvrplus.ro
Lansarea TVR 3 ca televiziune dedicata mediului rural starneste un nou scandal, dupa ce a devenit tinta bascaliei nationale cu ajutorul oitei Pufulica. Grupul pentru Dialog Social si Revista 22 cer CNA si Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii sa se sesizeze in legatura cu un colind "cu profunde accente antisemite", prezentat in aceeasi emisiune de vineri, care a fost deschisa cu prezentarea Pufulicai. Autorii solicitarii au avut rabdarea sa urmareasca pe indelete emisiunea si au observat ca acest colind include versuri precum "Numai la corlan, la fum/Acolo-i jidovul bun/Sa iasa sfara in drum".

UPDATE TVR a transmis, marti, HotNews.ro o precizare in care arata ca "alegerea colindelor interpretate de ansamblul "Dor transilvan" a apartinut Centrului Judetean de Conservare si Promovare a Culturii Traditionale Cluj", studioul TVR Cluj nu avea cum sa faca o selectie a repertoriului, iar interpretarea colindei respective a fost "o alegere neinspirata". TVR arata ca a sesizat Consiliul Judetean Cluj, in subordinea caruia se afla Centrul respectiv. Vezi integral pozitia TVR la finalul articolului.

Revista 22 noteaza ca in cadrul emisiunii respective a fost invitat Ansambul de colindatori "Dor transilvan", care "a cantat o colinda cu profunde accente antisemite". Versurile, redate de sursa citata:
  • "A născut un fiu frumos / Anume Iisus Hristos / Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână. / Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ.. Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun, / Să iasă şfară [= fum] în drum". Prezentatoarea TVR din Cluj incheie colinda astfel: "Multumim de colinda, multumim de colinda!"

Momentul e disponibil in inregistrarea emisiunii, pe site-ul TVRplus.ro (minutele 48-51)

TVR 3 s-a "transformat", vineri, intr-un post dedicat Romaniei rurale, in urma unui protocol semnat de presedintele TVR Claudiu Saftoiu si ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, prin care TVR "pune la dispozitia" MADR "gama de emisiuni si productii specifice ale SRTV". Protocolul a determinat trei membri CNA sa acuze ingerinte ale unei autoritati publice in politica editoriala a TVR si transformarea Televiziunii publice intr-o "eficienta institutie de PR pentru Ministerul Agriculturii".


Pozitia TVR in cazul colindului cantat de Ansamblul "Dor transilvan":

În urma apariţiei, în ediţia online a publicaţiei Revista 22, a articolului „TVR 3, de la oaia USL la COLINDE ANTISEMITE . <Jidovan afuristit / Nu l-ar răbda Domnul sfânt / Nici în cer, nici pe pământ>”, vă transmitem punctul de vedere al conducerii TVR Cluj:

Alegerea colindelor interpretate de ansamblul „Dor transilvan” a aparţinut Centrului Judeţean de Conservare şi Promovare a Culturii Tradiţionale Cluj. Emisiunea „Alege verde” a fost transmisă în direct pe TVR 3, iar Studioul TVR Cluj nu avea cum să facă o selecţie a repertoriului. Colinda face parte din folclorul arhaic tradiţional şi este  inclusă pe un CD care se comercializează în magazinele de specialitate.

În acest caz, Studioul TVR Cluj consideră că interpretarea colindei respective a fost o alegere neinspirată şi, în consecinţă, a sesizat Consiliul Judetean Cluj, în subordinea căruia se află Centrul Judeţean de Conservare şi Promovare a Culturii Tradiţionale.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

15717 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    control anti-doping (Marţi, 10 decembrie 2013, 16:05)

    Adrian1 [utilizator]

    propun realizarea unui control anti-doping la TVR. nu de alta, dar mi-e ca verdele ala pe care il iau ei in brate, e de fapt "verde" sau "etno" ;)
  • -6 (32 voturi)    
    "antisemitism" ? (Marţi, 10 decembrie 2013, 16:21)

    capitan [utilizator]

    "Toată lumea i se-nchină, / Numai jidovii-l îngână." Într-un fel e adevărat, nu ? Bine, sunt mai mulţi care-l "îngână" după cum sunt şi creştini îngânaţi. E normal să fie aşa, lumea este diversă, iar nici unii nici alţii nu trebuie să se supere. Pământul este destul de mare ca să-i conţină pe toţi :)
    • +20 (32 voturi)    
      Tocmai ce ne vaitam ca suntem discriminati (Marţi, 10 decembrie 2013, 16:46)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      in marea Britanie. Daca la BBC s-ar canta ca romanu-i bun decit sa iasa fum pe horn, ce ai zice?Si sa nu-i rabde Dumnezeu nici pe pamant ( intre Dunare si Carpati )si nici in cer, ce ai zice ar fi discriminare, ar fi antiromanism?
      • -3 (15 voturi)    
        DA, DAR... (Marţi, 10 decembrie 2013, 18:05)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        partial ai dreptate, dar as putea veni cu niste "colinde" dedicate de catre israleiti palestinienilor si islamului...sa vezi acolo acceptare si intelegere :) din nefericire evreii fac foarte putin pt a se face acceptati. impunerea cu forta, a unei imagini de "acceptabilitate", victimizarea cvasi-permanenta, etc, contribuie la propagarea antisemitismului in timp si spatiu. si lipsa de cultura, of course.
        • +5 (7 voturi)    
          Lipsa de cultura? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 9:49)

          Becket [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

          Really? Te refereai la evrei sau la tine insuti? Mai baiatule ... poti sa-i acuzi de multe dar... de lipsa de cultura??? Cat de ignorant poti fi?
    • +1 (1 vot)    
      Natarau (Joi, 12 decembrie 2013, 23:17)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      Ai citit si mai departe?

      "Numai la corlan [= horn], la fum, / Acolo-i jidovul bun"

      Ce-ar fi sa ma apuc sa-ti ingan, asa, de nani-nani, un cantecel de genul,
      romanashe-romanashe,
      vedea-te-as pe nasalie,
      nespalat cum esti, si prost,
      viata ta nu are rost.

      No, place-ti?
  • -6 (28 voturi)    
    unii stiu sa se faca iubiti de populatii (Marţi, 10 decembrie 2013, 16:37)

    MG [utilizator]

    unii stiu sa se faca iubiti de populatii, pe unde trec, in general.
    • +3 (11 voturi)    
      Mai mult... (Marţi, 10 decembrie 2013, 17:50)

      DanCelMare [utilizator] i-a raspuns lui MG

      ... nu pierd nicio ocazie sa se faca si mai iubiti.
    • 0 (8 voturi)    
      Da, (Marţi, 10 decembrie 2013, 17:56)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui MG

      da'pacat ca nu se-nvata si persevereaza.
    • +5 (5 voturi)    
      unii stiu sa se faca iubiti de populatii, pe unde (Miercuri, 11 decembrie 2013, 9:45)

      Becket [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Corect! A se vedea romanii in ziua de astazi... cam peste tot in lumea civilizata! Mega-iubiti!
  • -5 (17 voturi)    
    Comentariul meu pe forumul Reistei 22 (Marţi, 10 decembrie 2013, 18:23)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Va stiam oameni cu simtul realitatii. Azi dovediti ca nu sunteti intotdeauna.
    Am umarit si eu inregistrarea colindului in cauza; intr-adevar, un continut care reflecta ideile antisemite ale autorului - probabil vreun popa din urma cu doua-trei secole.
    Daca ati fi fost onesti, ati fi observat ca:
    - expresiile faciale ale colindatorilor aratau clar o preocupare exclusiv pentru imaginea lor pe ecran, nicidecum o intelegee a ceea ce cantau; cred ca nici nu stiu ce este un jidov - cuvant de mult iesit din limbajul curent;
    - prezentatoarea era inghetata de frig, nicidecum nu urmarea colindul; probabil ca in timpul acela era preocupata de dialogul cu umatorii ivitati;
    - cei doi invitati, oficialitati, habar nu aveau ce era cu acel colind; categoric, ei ar fi observat referirea la jidovi, dar nu si-au inchipuit ca ar putea exista un asemenea colid.
    Daca inteleg bine, dv. acuzati lipsa cenzurii politice in presa! Asta ne mai lipseste!
    Concluzia mea: pur si simplu ati vrut sa va aflati in treaba.
    • +4 (4 voturi)    
      Nimeni (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:26)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Adică nimeni nu răspunde de nimic, nimeni nu știe ce face. Așa se cheltuiesc banii contribuabililor: într-un habarnism total.
  • 0 (4 voturi)    
    deh (Marţi, 10 decembrie 2013, 22:43)

    MirceaA [utilizator]

    si Constantin Tanase era fugarit de rusi. Deh, oameni fara umor.
  • -2 (8 voturi)    
    care este supararea (Miercuri, 11 decembrie 2013, 9:49)

    t-mesaj [utilizator]

    E un colind de Craciun.

    Parca asa era la biblie, ca evreii l-au cam pus pe Domnul la cazne, unde este antisemitismul aici ?

    Ce vroiau ? Sa cante in colind ca l-au gadilat la coaste si sa le laude isprava biblica ?

    Vor o alta biblie, sa-l mai invie inca o data, ce nu le convine ?!? Nu inteleg de ce BOR tace, ce treaba are laicul (consiliul judetean) cu biblia ?!?
    • +7 (9 voturi)    
      Ai greseala, t-mesaj! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 11:40)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui t-mesaj

      Poate inca nu ai aflat pana acum, caci popii tai s-au ferit sa-ti povesteasca.
      Afla deci ca Isus a fost schingiuit si rastignit de catre brutalii soldati romani care stapaneau la acea vreme Iudeea antica, facand-o la porunca administratiei imperiale romane de atunci.
      Iar daca vrei o prima si simpla ilustrare a acestei realitati, priveste chipurile soldatilor care sunt zugravite prin toate bisericile: ei poarta uniformele, echipamentul si armele armatei romane, caci Iudeea sub ocupatie romana nu avea armata si nu avea dreptul sa judece si sa condamne pe cineva.
      Si ca un mic amanunt in plus: rastignirea era o pedeapsa exclusiv aplicata de romani, pentru cei pe care administratia considera ca au tradat imperiul.
      Interesant, nu?
      Socant pentru tine, nu?
      Dar teribil de adevarat.
      • -1 (7 voturi)    
        Da si nu (Miercuri, 11 decembrie 2013, 14:15)

        t-mesaj [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        De asta am pus prepozitia "cam" in fraza si n-am facut o afirmatie directa; adevarat, romanii au aplicat pedeapsa, tehnic, ei au facut-o, dar la "sugestia" cui ?!?

        NU vreau o polemica pe un subiect vechi de mii de ani. E povestea voastra "azi știm că Biblia s-a constituit într-o primă etapă ca răspuns la greutățile și provocările cu care istoria încerca poporul minusculului regat Iuda în timpul ultimelor lui decenii de existență " (http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia).

        Este plina istoria de "declaratii de dragoste" impotriva evreilor. DIN PACATE.
        Incepand cu imperiul roman, cu o recrudesscenta puternica in sec XII-XIV si pana la hitler, probabil si dupa.
        1290 Anglia, 1396 Franta, 1421 Austria, 16xx - cazacii, 1800 tzaristi, 1900 Ucraina, 1917 iar Tzaristii, 1950, URSS(Stalin)

        Singura nedumerire, ce treaba aveti voi sa ne judecati folclorul nostru ?!? Nu au inventat oamenii aia ieri colindul special pentru TVR (de la colind am plecat, nu?).

        O fi fost ceva adevar in colind ? Nu stiu.
        Care o fi fost adevarul in Basarabia in 1944 ?
        Unii spun ca trageati cu mitralierele in romanii dezarmati , asa o fi ?!?

        Care e adevarul despre conducatori , aia romani sau aia evrei, care au fost mai tembeli ? Va vaitati de Antonescu; da de Ana Pauker noi ce sa mai zicem ? N-a fost de-a voastra ?

        Socanta istoria, este ?

        Care este greseala mea de fapt, ca nu ma ghidez dupa "crede si nu cerceta" ?
        • +3 (5 voturi)    
          Scuze.. (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:47)

          math [utilizator] i-a raspuns lui t-mesaj

          ...dar esti dus departe, stimabile. Greseala TVR poate fi inteleasa, nu stii neaparat ce vor canta invitatii. Dar multe din comentariile de mai sus ma sperie. Pe multi v-au zapacit Ponta si cu Antenele lui de tot. Chiar daca aveti internet si cititi pe Hotnews. Nu mai aveti nici un reper, totul e o mocirla din care rabufniti uneori.

          Cum se poate sa aperi un asemenea text, probabil din vremea legionarilor ???
          • -2 (2 voturi)    
            usor (Miercuri, 11 decembrie 2013, 20:32)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui math

            la fel de usor cum tu te faci ca n-ai citit restul postarii lui t-mesaj; bai, acesta, faci totul, cap-coada, nu iei doar ce-ti convine, verstechst du?
  • +5 (7 voturi)    
    Uuuuu.... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:48)

    dandra [utilizator]

    That was dark, was it not:)

    Yep, e destul de antisemit pentru mine..

    Nu sunt evreu, dar tot sunt indignat

    Nu citesc de obicei colinde, dar cand o fac, descopar ca sunt antisemite.
  • -1 (3 voturi)    
    Holocaustul Craciunului (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:50)

    amacedon [utilizator]

    Popii care nu il recunosteau pe Hristos nu erau romani ci evrei. Atata se merge pe tema holocaustului incat ar trebui sa il uitam pe Hristos. Uite, de aia avem noi Craciun si ei, nu!
  • +2 (2 voturi)    
    hm (Joi, 12 decembrie 2013, 21:09)

    Xorciser [utilizator]

    Dati o tura pe blogurile neo-ortodoxe si aveti acolo o sursa inepuizabila de antisemitism. Formulari ca "jidan" si "jidov" apar la tot pasul.

    Scuza TVR ca repertoriul a fost ales de formatie e patetica. TVR are responsabilitatea a ce da pe post si ar trebui sa stie exact ce cantece vor fi cantate.