Articol actualizat

UPDATE Focus Sat: Pentru a compensa absenta temporara din grila a canalelor Antena Group introducem cinci noi canale in pachetul de baza: Discovery Science, Discovery World, History Channel, National Geographic Wild si Bollywood TV

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2014, 10:59 Economie | Media & Publicitate

Romanii care sunt abonati TV la operatorul de televiziune prin satelit Focus Sat nu mai pot viziona, incepand de joi, 6 februarie, 5 canale apartinand Antena Group (Antena 1, Antena Stars, Euforia Lifestyle, GSP TV si Antena 3). Anuntul a fost facut miercuri seara de Antena Group care a spus ca nu a acceptat oferta Focus Sat pentru retransmisia posturilor sale TV. Drept reactie, Focus Sat a anuntat joi ca scoate temporar din grila aceste canale, acuzand conditii si costuri inacceptabile solicitate de Antena Group. Pana la rezolvarea disputei, Focus Sat anunta ca pentru a compensa absenta temporara din grila a canalelor Antena Group, introduce 5 noi canale, fara costuri suplimentare, in pachetul de baza: Discovery Science, Discovery World, History Channel, National Geographic Wild si Bollywood TV.

Iata comunicatul transmis joi, 6 februarie, de Focus Sat, operator de televiziune prin satelit detinut de UPC Romania:

  • "Compania de televiziune prin satelit Focus Sat Romania anunta suspendarea temporara a transmisiei celor 5 canale apartinand Antena Group (Antena 1, Antena Stars, Euforia Lifestyle, GSP TV si Antena 3).
  • Decizia Focus Sat de a scoate temporar din grila posturile mai sus mentionate vine ca urmare a impunerii, de catre Antena Group, a unor conditii si costuri inacceptabile, care ar avea repercusiuni directe asupra clientilor Focus Sat si pe care compania continua sa le negocieze, in interesul acestora.
  • Focus Sat isi exprima regretul ca aceasta situatie poate produce inconveniente clientilor sai. Deoarece experienta clientilor este o prioritate pentru Focus Sat, compania le va oferi acestora  5 canale, fara costuri suplimentare, pentru a compensa absenta temporara a canalelor Antena Group din grila. Astfel, incepand cu 6 februarie 2014, toti clientii Focus Sat se vor putea bucura de posturile Discovery Science, Discovery World, History Channel, National Geographic Wild si Bollywood TV in pachetul de baza, Familia.
  • "Consideram ca decizia Antena Group si modul de abordare a acestei situatii sunt inacceptabile la adresa utilizatorilor, in contextul in care ni se solicita marirea de peste 4 ori a costului per abonat. Aceasta majorare de tarif ar genera un impact negativ asupra clientilor nostri, iar acceptarea unei asemenea cresteri de pret in numele clientilor nu a reprezentat o optiune rezonabila pentru noi. Vrem sa ne asiguram ca toate solicitarile Antena Group au in vedere oferirea unor conditii stabile si rezonabile, in raport cu valoarea oferita clientilor si ca promisiunile facute clientilor Focus Sat vor fi respectate si pe viitor. De aceea continuam sa exploram toate optiunile, in speranta gasirii celei mai bune solutii pentru clientii nostri", afirma Catalin Itu, Country Director Focus Sat Romania.

UPDATE:
Masura compensatorie anuntata de Focus Sat se refera doar la clientii care au pachetul de baza, Familia, dar nu spune nimic despre cei care au abonamente mai scumpe, in care cel mai probabil se regasesc deja canale TV ca Discovery Science, Discovery World. Acestia nu mai receptioneaza cele 5 canale TV ale Antena Group, iar compania nu a anuntat nici o masura compensatorie in aceasta situatie.

HotNews.ro a adresat intrebari pe aceasta tema catre Focus Sat si vom reveni imediat ce vom primi niste raspunsuri.

Chiar si masura compensatorie anuntata la pachetul de baza este una temporara si este de urmarit cat va putea fi sustinuta financiar de Focus Sat. Oricum, atat Antena Group cat si Focus Sat au anuntat ca vor continua negocierile 'in vederea gasirii unei solutii in favoarea publicului telespectator'.

  • UPDATE: Focus Sat, pentru HotNews.ro: "Intelegem faptul ca anumiti clienti beneficiau deja de aceste canale, insa nu le putem oferi reduceri. Tot ce putem face in acest moment este sa continuam negocierile cu reprezentantii Antena Group. Mentionam ca este o situatie temporara ce vine ca urmare a incercarii Antena Group de a ne impune conditii care ar fi afectat negativ clientii. Se depun eforturi pentru ajungerea intr-un termen cat mai scurt posibil la o intelegere cu Antena Group. Totodata, Focus Sat analizeaza posibilitatea de a adauga noi canale in grila, in perioada urmatoare, astfel incat toti clientii care au pachetele Familia si Mozaic sa se poate bucura de o grila extinsa, cu un continut variat".

Amintim ca Antena Group a anuntat, miercuri seara, ca retransmisia pe Focus Sat a posturilor pe care le detine va fi intrerupta incepand de joi. Potrivit unui comunicat al companiei de televiziune, "In urma negocierilor privind prelungirea contractului de retransmisie a posturilor Antena 1, Antena Stars, Antena 3, Euforia si GSPTV cu compania Focus Sat, partile nu au cazut de acord in ceea ce priveste termenii comerciali. Ca atare, conform adresei 721/05.02.2014 trimisa de Focus Sat companiei noastre, retransmisia posturilor Antena Group pe aceasta platforma va fi intrerupta incepand cu 6 februarie 2014".

Antena Group afirma in comunicatul de presa ca oferta adresata de Focus Sat "nu reflecta valoarea comerciala a posturilor TV detinute si nici cifrele de audienta care fac din divizia TV Intact leaderul pietei romanesti, cu un market share de 22,1%".

  • "Sumele de retransmisie negociate reprezinta o solicitare comerciala echilibrata, aplicabila politicii comerciale din piata de distributie, fiind in conformitate cu contractele existente actualmente pe piata", se mai arata in comunicatul Antena Group, care se declara "in continuare deschisa negocierilor cu compania Focus Sat, in vederea gasirii unei solutii in favoarea publicului telespectator".

Este a doua oara, in ultimii ani, cand Antenele blocheaza retransmisia pe Focus Sat, platforma de satelit a UPC, dupa cazul similar petrecut in primavara anului 2012. Focus Sat a avut, in toamna lui 2013, o situatie tensionata si in relatia cu Pro TV S.A., companie ale carei posturi au ramas, in cele din urma, in grila acestui operator.

Posturile Antena Group sunt declarate libere la retransmisie, conform principiului "must carry", insa acesta se aplica doar operatorilor de cablu, nu si celor de DTH (satelit), cum este Focus Sat. Aceasta inseamna ca operatorii de cablu sunt obligati sa retransmita posturile Antena Group, care sunt disponibile in cazul lor "fara conditionari tehnice sau financiare", dar obligatia nu este valabila si in cazul platformelor DTH, care pot retransmite posturile in baza unor intelegeri comerciale, prin care, de cele mai multe ori, televiziunile primesc bani de la operator pentru a intra in pachetele acestuia.

Focus Sat este o companie de televiziune prin satelit detinuta integral de UPC Romania, al doilea mare operator local de comunicatii prin cablu. Cand isi anunta rezultatele financiare, UPC comunica numarul de clienti la servicii TV, incluzand abonatii DTH ai Focus Sat.

Ultimele date arata ca la 30 septembrie 2013, UPC Romania avea peste 1,16 milioane de abonati TV, din care 317.500 abonati la servicii TV prin satelit (DTH).


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7238 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Ce gluma buna (Joi, 6 februarie 2014, 11:14)

    xvlad [utilizator]

    Adica astia inlocuiesc Antena Stars cu Discovery Science si Antena 3 cu Discovery World??? E o jignire pentru publicul antenelor. Desigur, compenseaza putin cu Bollywood...
    • +33 (35 voturi)    
      not at all (Joi, 6 februarie 2014, 11:51)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      Bollywood e pura arta pe langa Antene
      • +3 (5 voturi)    
        pe aproape (Joi, 6 februarie 2014, 14:17)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Au incercat ei sa compenseze scoaterea canalelor Intact dar au gresit postul.
        Postul inlocuitor trebuia sa fie Bouliwood dar numele similare i-au indus probabil in eroare.
    • +30 (32 voturi)    
      un pas inainte (Joi, 6 februarie 2014, 11:53)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      chiar si Bollywood e mai educativ decat Antena 3
      • +18 (22 voturi)    
        Felicitari! (Joi, 6 februarie 2014, 12:23)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        Daca toti ar face asa, Romania ar fi altfel! Faptul ca Antena 3 face asemenea greseli cand USL s-a prabusit cu aproximativ 10% in ultimele trei saptamani, inseamna ca sunt chiar prosti!...:)
  • +40 (42 voturi)    
    wowww!!! (Joi, 6 februarie 2014, 11:15)

    wolf77 [utilizator]

    Daca vedeti pe strada indivizi mergand fara directie, vorbind singuri sa stiti ca sunt fostii antenisti contaminati de virusul discovery. Pina cand are loc decontaminarea, va rog sa aveti intelegere si sa-i tratati cu blindete.
    E valabil si pentru postacii mazetisti.
    • +29 (31 voturi)    
      Au si satelitii mandria lor (Joi, 6 februarie 2014, 11:31)

      yesn [utilizator] i-a raspuns lui wolf77

      Nici satelitii nu-i mai suporta pe astia de la antena group
    • +6 (8 voturi)    
      Mi-ai facut ziua! :-)) (Joi, 6 februarie 2014, 14:03)

      Mr.J-H [utilizator] i-a raspuns lui wolf77

      Bravo, te felicit pentru comment, chiar am ras cu pofta!
  • +25 (25 voturi)    
    dilema (Joi, 6 februarie 2014, 11:15)

    Tibi. [utilizator]

    stiti ce nu inteleg eu? de ce latrinele pot santaja operatorul prinsatelit, dar in schimb aceeasi firma UPC este obligata sa retransmita prin cablu.. legea e stramba, foarte stramba.. daca iti "pute" divizia mea de satelit si ma santajezi si faci figuri ca ai "valoare" atunci mars si de pe cablu.. ahh, da, stiu ca iti convine pe cablu ca acolo am mult mai multi clienti decat pe satelit sa se uite la reclamele tale imputite
    • +10 (10 voturi)    
      Pai pentru ca (Joi, 6 februarie 2014, 12:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      Pentru ca pe cablu posturile alea sunt in lista de "must_carry", adica operatorul de cablu e obligat sa le transmita iar posturile TV sunt obligate sa nu ceara bani pentru asta. Bineinteles, orice post se poate retrage din lista must_carry si poate negocia direct cu fiecare operator (cum a facut ProTV).

      Pe satelit, nu mai e nici o obligatie de must_carry si nici de gratuitate. Si atunci Intact vine si cere o gasca de bani cablistului, ala nu e de acord cu suma, si nu se mai transmit posturile cu pricina.

      E nitel cam strimba legea, ar trebui sa fie aceleasi reglementari pe orice fel de retransmisie.
      • +7 (7 voturi)    
        .. (Joi, 6 februarie 2014, 13:01)

        Tibi. [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        stiu de must-carry, eu exact asta am spus: legea e stramba, latrina ma santajeaza sa ii dau cati bani vrea ea pentru satelit, dar tot latrina ma obliga sa o transmit fortat prin cablu clientilor mei atata timp cat nu se retrage din must-carry.. eu ca si sef al upc la faza asta daca tot nu mai ii transmt pe dth as vrea sa ii fac vant si de pe cablu si sa se spele pe cap cu laturile lor de emsiuni.. ca doar astia /// de la intact complet rupti de lumea reala cred ca s-ar face miscari populare "bagati otv inapoi, altfel ne sinucidem sau ne mutam la alt operator"
        • +5 (5 voturi)    
          Daca tu esti sef la UPC... (Joi, 6 februarie 2014, 14:06)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

          Ca sef la UPC nu decizi ce posturi sa transmiti dupa afinitatile politice, ci dupa audienta. Si, din pacate, antenele se pliaza perfect pe nevoia de scandal de mahala si manipulare ordinara promovat de antene, asha ca audienta lor e in floare.

          Asha ca, la fel ca rcs, transmiti cocinele pe cablu ca e moca si se uita amaritii la ele, iar pe satelit le tai macaroana.

          Oricum, ceea ce zici tu, adica unificarea reglemetarilor pe toate platformele de transmisie, e in fdaza avansata de proiect.
  • +30 (30 voturi)    
    asta-i (Joi, 6 februarie 2014, 11:24)

    berenger [utilizator]

    motiv serios de trecut pe focus sat.
    • +9 (9 voturi)    
      Mai e dolce (Joi, 6 februarie 2014, 12:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Si scapam de antene pe tot ce inseamna tv prin satelit.
    • +3 (3 voturi)    
      chiar asa (Joi, 6 februarie 2014, 14:35)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Cum as face sa trec si eu pe focus sat? Chiar si numai Viasat History ar fi suficient ca sa tenteze.
    • +2 (2 voturi)    
      hmm... (Joi, 6 februarie 2014, 14:48)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      sa inteleg ca nu ai telecomanda la tv si a ramas blocat pe vreo halena?
  • +21 (21 voturi)    
    ura (Joi, 6 februarie 2014, 11:36)

    costic [utilizator]

    daca ramane fara antene trec si eu la focus sat
  • +24 (24 voturi)    
    In sfarsit o veste buna.. (Joi, 6 februarie 2014, 11:44)

    czr [utilizator]

    Unde/cum ne putem abona la focusat?
  • +16 (16 voturi)    
    Am UPC (Joi, 6 februarie 2014, 11:51)

    Adi_ro [utilizator]

    Cum pot beneficia si eu de aceeasi grila cu a utilizatorilor Focus Sat?
    Mai ales ca, se pare ca platesc ca sa "beneficiez" de Antena 3.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Joi, 6 februarie 2014, 13:40)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Adi_ro

      http://www.focussat.ro/
  • +4 (4 voturi)    
    cam slaba oferta focus sat (Joi, 6 februarie 2014, 12:03)

    mihaitzateo [utilizator]

    Mi se pare cam slaba oferta Focus Sat,daca grila lor nu include in abonamentul de baza Nat Geo Wild si History Channel.
    Pe la alti provideri,posturile astea doua mentionate mai sus sunt in grila de baza.
  • +20 (20 voturi)    
    Masurati-va IQ-ul (Joi, 6 februarie 2014, 12:07)

    triciupa [utilizator]

    Cei de pe focus sat sunt invitati sa-si faca un test de IQ astazi si mai apoi sa-l repete peste o luna. Vor avea placuta surpriza sa constate nu doar ca sunt mai calmi, mai buni, mai umani dar si ca au devenit mai inteligenti.
    Desigur, rezultatele pot fi viciate daca trisati si va uitati la antena 3 pe la vecini...
  • +16 (16 voturi)    
    ha ha-ha (Joi, 6 februarie 2014, 12:13)

    qwerasdf [utilizator]

    Chiar e o gluma buna. Publicul antenelor e oricum prea spalat pe creier... o sa creada ca e vina lu basescu. Daca toti operatorii de cablu ar lua decizia de eliminare din grila a varanului ala cu bale toxice... am trai si noi o tara normala. Spala astia pe jos cu noi iar noi nu ne sinchisim sa miscam un deget... ce popor viteaz suntem...
  • +10 (10 voturi)    
    Yupiiii (Joi, 6 februarie 2014, 12:33)

    dandra [utilizator]

    deci este adevarat, poti face din c***t aur!!!
    Draga RDS, puteti scoate si din grila voastra, latrinele antena grup si sa le inlocuiti cu discovery si nat geo?
    DAR VA IMPLOR, fara bollywood tv - seriously?
    • +7 (7 voturi)    
      parca (Joi, 6 februarie 2014, 12:49)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      nici rds-ul nu mai transmite prin satelit antenele.
      • +4 (4 voturi)    
        asa e (Joi, 6 februarie 2014, 13:48)

        dandra [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

        dar tot avem antena stars:)
  • +7 (7 voturi)    
    naspa (Joi, 6 februarie 2014, 12:46)

    corvus coraX [utilizator]

    Milioane de romani sunt in sevraj la ora asta! In loc de Antene ar putea difuza Arte, Mezzo, etc...
  • +2 (10 voturi)    
    Reclamatie (Joi, 6 februarie 2014, 12:49)

    gayo52 [utilizator]

    De unde dracu aveti voi atata audienta daca pe zii ce trece tot cate o companie media renunta la voi?Sunteti o companie prapadita si sa dea Domnul sa renunte titi la voi.Pacat de oamenii capabili de la voi caci pentru acestia va urmaream emisiuniile.Datile drumul la alte televiziuni ca sa-i putem urmari si nu ii tineti legati la compania voastra prapadita.Imi pare rau caci am fost un ifocat fan al Antenei 3.Nu meritati nici macar salutati.
  • +4 (6 voturi)    
    Cum (Joi, 6 februarie 2014, 13:53)

    zizi_m [utilizator]

    ma pot abona la Focus Sat astia?
  • +5 (7 voturi)    
    Abordare profesionista (Joi, 6 februarie 2014, 14:11)

    catalin72 [utilizator]

    E evident ca Focus Sat a actionat profesionist : orice psihiatru stie ca nu poti renunta brusc la un drog (iar rahatul toxic de la antene e mai periculos ca un drog ),asa ca au decis sa administreze Bollywood pt dependentii de A3 !