Asociatia Profesionistilor de Televiziune din Romania (cu Lucia Hossu Longin in conducere): Este vizibil pentru orice om de buna credinta ca tinta acestui proces au fost Antena 1 si Antena 3

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 11 august 2014, 22:54 Economie | Media & Publicitate

”Audienta uriasa a Antenelor, prestigiul national si international al jurnalistilor ei, confirmat prin premii importante acordate pentru curaj si profesionalism ne determina sa cerem autoritatilor sa intervina pentru a nu pune in pericol libertatea de exporimare a acestui trust de presa.
La 25 e ani de la Revoluţia din Decembrie este un gest incalificabil din partea DNA ca prin mijloace de poliţie politică să blocheze vocea unor posturi urmărite şi iubite de milioane de români.
Este vizibil pentru orice om de buna credinta ca tinta acestui proces au fost Antena 1 si Antena 3, care in ultimii ani au dezvaluit abuzurile de putere ale sistemului Basescu si ale familiei sale.
Este un gest incalificabil din partea DNA să blocheze vocea unor posturi urmărite de milioane de români...
Suntem alaturi de profesionistii Antenelor, validati de constiinta critica a publicului care le vizioneaza programele si le apreciaza

Facem un apel către parlamentarii acestei țări care se bat cu pumnul în piept că apără valorile libertății și democrației să nu treacă sub tăcere, încercarea DNA de a servi ca instrument al președintelui în anihilarea adversarilor politici.

Problema Antenelor este în fapt o problemă a societății românești în încercarea unor factori de putere de a o umili și timora prin reactivarea acelor forme care timp de 50 de ani au întreținut frica, teroarea, obediența.

Sentința în dosarul „Telepatia” trebuie separată de atentatul la adresa jurnalismului liber, atentat pe care miile de cetățeni adunați duminică 10 August în fața Palatului Cotroceni l-au blamat și și-au arătat o caldă solidaritate cu oamenii Antenelor. Libertatea  cuvântului  pentru jurnaliștii Antenei 1 și ai Antenei 3 și pentru toți jurnaliștii din presa audiovizuală!

Cerem televiziunilor de știri, unele preschimbate în instanțe de judecată să înțeleagă drama colegilor lor și să nu ridice atacul și injuria la rang de conținut mediatic.

Lupta anticorupție nu înseamnă abuzuri, abandonarea umanității și reținerea brutală a unor nevinovați, așa cum spunea deșteapta bătrână din Rădăuți, ridicată din casa ei cu mascați „ca pe Hussein, scos din buncăr”.

Asemenea scene nu onorează DNA și pe procurorii ei și nu ne definesc ca stat de drept.  De 24 de ani de când ființăm ca unică asociație profesională din Audiovizualul Românesc nu ne-am confruntat cu o situație atât de abuzivă și de disproporționată, ale cărei consecințe afectează dreptul la o informare corectă.

Suntem alături de profesioniștii Antenelor, validați de conștiința critică a publicului care le vizionează programele și le apreciază”, se arata in comunicatul semnat de presedintele APTR, Dan Necsulea si asumat de Lucia Hossu Longin in interventia telefonica avuta la Antena3.






















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4193 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Rest my case .... (Luni, 11 august 2014, 23:04)

    SHEAPA [utilizator]

    Stiti cumva daca domnul Kafka avea cetatenie romana?

    Daca nu, atunci va rog ..... stingeti careva lumina, e deja prea mult.
    • +1 (3 voturi)    
      dezamagire totala (Marţi, 12 august 2014, 11:08)

      SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      In ultimele zile multe persoane publice pe care le apreciam m-au dezamagit crunt prin penibilul in care au intrat cu aparitiile lor libidinoase, de-a dreptul gretoase la Antena3. O sa enumar cativa pe care i-am vazut eu, probabil au fost si altii:

      - Dorel Visan. Tinand cont de moralitatea de care faceti atata caz la fiecare aparitie a dvs, de sfatul batranesc pe care-l dati oamenilor din aceasta tara, sa spuneti public daca delirul din ultimii ani al angajatilor lui Voiculescu, daca injuraturile permanente ale lui Mircea Badea & co la adresa presedintelui tarii si a institutiilor statului vi se pare moral, daca vi se par 'opinii' de presa libera.

      -Draga Olteanu. Jenant.
      -Lucia Hosu - Ma intreb daca nu cumva, printre martirii adevarati din lagarele comuniste, care, cu siguranta au fost, dansa nu a martirizat si 'voiculestii' vremii. Daca nu cumva Memorialul durerii nu a fost o imensa manipulare media, prin amestecul minciunii cu adevarul, care a vrut martirizarea golanilor vremii, a celor care s-au ridicat impotriva statului la acea vreme. Am sa reflectez la treaba asta. Se pare ca adevarul iese la iveala mai devreme sau mai tarziu.

      Faptul ca lucia hosu a ajuns sa ia apararea unui fost securist turnator de care niciun om cu minim de ratiune nu se indoieste, dovedeste ori ca doamna s-a senilizat, ori ca martirii dansei nu sunt chiar toti martiri.
      • +1 (1 vot)    
        Subscriu (Marţi, 12 august 2014, 17:46)

        avint [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

        E foarte trist ca acesti oameni se lasa manipulati, aveam asteptari mai mari.
        Oare sa fie si ceva interes la mijloc?!
  • +1 (5 voturi)    
    Chiar crezi ce spui? (Luni, 11 august 2014, 23:06)

    miohaiham [utilizator]

    Asta i doar interes!
    • +1 (5 voturi)    
      Fara voce (Marţi, 12 august 2014, 0:50)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui miohaiham

      Dupa o astfel de declaratie, se pare ca singurul mod in care A3 i-si poate pierde vocea e prin ragnet sustinut.
  • +3 (7 voturi)    
    aceasta cucoana... (Luni, 11 august 2014, 23:10)

    rezis [utilizator]

    ...chiar poate spune orice fara sa raspunda?
    • +1 (5 voturi)    
      E incredibil (Marţi, 12 august 2014, 7:34)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui rezis

      Nu ma asteptam, cred ca se dezice acum si de Memorialul durerii - o fi obligat-o cineva sa-l faca.
  • +2 (6 voturi)    
    Care APTR? (Luni, 11 august 2014, 23:11)

    Monica_B [utilizator]

    astia sunt prosti... sau doar se prefac?
  • +7 (11 voturi)    
    manipulare (Luni, 11 august 2014, 23:11)

    BME [utilizator]

    antenele nu sunt confiscate, au dreptul sa emita si sa debiteze toate prostiile din lume. CNA AR TREBUI SA DEA AMENZI USTURATORE PT LIMBAJUL DE MAHALA LA ACESTE TELEVIZIUNI. Acum unde vorbiti?
    LA TVR sau la antene? Cand s-au terminat banii in tvr ,ati plecat la antene?
  • +8 (10 voturi)    
    Ce au astia cu DNA-ul? (Luni, 11 august 2014, 23:13)

    ty [utilizator]

    Nu DNA-ul l-a judecat si condamnat pe Voiculescu.
  • +9 (13 voturi)    
    Si cand te gandesti ca doamna a realizat... (Luni, 11 august 2014, 23:20)

    lucadd [utilizator]

    Memorialul Durerii...
    Ma rog fie nu vedem noi "poliţie politică" sau " care sunt "posturile urmărite şi iubite de milioane de români" fie dansa e dusa bine cu pluta.
  • +7 (9 voturi)    
    Este evident ca cucoana asta a turbat (Luni, 11 august 2014, 23:22)

    PetruMoldovan1306437705203 [anonim]

    Și din păcate nu eistă tatament pentru boala ei....
  • +6 (10 voturi)    
    hm (Luni, 11 august 2014, 23:27)

    Soljenitin [utilizator]

    APTR este una din organizatiile sponsorizate de clanul Voiculescu iar premiile acordate antenelor si grupului Intact vin in sprijinul acestei afirmatii. De mirare reactia lor? Pentru mine nu, APTR este unul din cateii Varanului. Nu-i bai, in 2-3 saptamani se potoleste tot avantul asta. The clock is ticking.
  • +7 (9 voturi)    
    Mamaie esti pe langa! (Luni, 11 august 2014, 23:28)

    codo [utilizator]

    Ce stie femeia asta despre procesul penal ca sa dea verdicte? DNA in sus, DNA in jos. Individa ar trebui sa afle ca dna a facut doar o parte de munca. A prezentat un dosar in instanta. Judecatorii au zis de doua ori ca felix e vinovat si in mod logic a ajuns dupa gratii. Restul e impotriva oricarei bune credinte cu care se lauda madama. Atat.
  • +7 (9 voturi)    
    pe bune ? (Luni, 11 august 2014, 23:29)

    uzu [utilizator]

    "Este un gest incalificabil din partea DNA sa blocheze vocea unor posturi urmarite de milioane de romani"
    serios ?
    asta a facut DNA ?
    noa ... ok, doar ca noi n-am stiut ! mai emite antena ? le-a zis macar CNA-ul ceva vis a vis de emisiunile cu repetabile incalcari ale ... tot ce e de incalcat din ultimele zile ?
  • +6 (10 voturi)    
    Lucia (Luni, 11 august 2014, 23:31)

    adrian88000 [utilizator]

    a luat-o razna din cauza puscarilor pe care lea vizitat ani in sir? Paranoia ?
    S-a compromis la batranete. E o "epava" a jurnalismului roman.
    Sarmana. Si era simpatica.
    Detinutii politici, Regele, etc.
    Ce a fost si ce mizerie umana a ajuns !
  • +6 (8 voturi)    
    ..... asta este ..... (Luni, 11 august 2014, 23:36)

    cbogdan [utilizator]

    Unii dintre noi vom supravietui acestor dezamagiri. Sunt oameni care vor cu orice pret sa-si murdareasca imaginea in pofida respectului de care sa (mai) bucura. Dar respectul nu este un izvor nesecat. Intr-o zi se vor trezi ca nu mai merita respectul nimanui.
  • +5 (7 voturi)    
    Bate campii (Luni, 11 august 2014, 23:38)

    Alex1512 [utilizator]

    Femeia asta merita bataie doar pentru ipocrizia uriasa de care da dovada.
    Imi amintesc cum ii lua apararea lui Nastae, comparandu-l cu Maniu.
    Acum ii ia apararea lui Voiculescu, spunand prostii despre libertatea presei, abuzuri etc.
  • +5 (7 voturi)    
    Uau femeia asta si-a pierdut mintile (Luni, 11 august 2014, 23:49)

    Matrafirefox [utilizator]

    ”Audienta uriasa a Antenelor, prestigiul national si international al jurnalistilor ei,"

    Cat poate sa minta pe fata!

    Si care nevinovati? Voiculescu are un mare portret cu el insusi in fiecare camera din viloiul sau (unul dintre ele), asta e un om de o aroganta crasa, cum sa fie nevinovat?
  • +8 (10 voturi)    
    Asociaţia (Luni, 11 august 2014, 23:50)

    Kute [utilizator]

    profesioniştilor de televiziune COMUNISTĂ din România. Profesionişti în minciună, manipulare şi conservarea lichelismului în România. Oamenii "noi" pe care şi-i dorea ceuşescu. La asta duce condamnarea de ochii lumii a comunismului. Acum năpârcile simt boarea de la răsărit şi fac ce ştiu.
  • +4 (6 voturi)    
    De ce ? (Luni, 11 august 2014, 23:54)

    adrian88000 [utilizator]

    "Este vizibil pentru orice om de buna credinta ca tinta acestui proces au fost Antena 1 si Antena 3,"
    Cum isi permite sa spuna ca eu nu sunt un om de buna credinta ?! E o nesimtita !Eu nu am jignit-o niciodata. Ea a sarit la mine , si la multi care gandesc ca mine. Cum o catalogati ? Ce fel de om este ?
  • +5 (7 voturi)    
    Curat profesionisti (Marţi, 12 august 2014, 0:28)

    DH18 [utilizator]

    Dan Necsulea este, conform wikipedia, sotul Luciei Hossu Longin...
  • +4 (6 voturi)    
    Asoc. Producatorilor de Tutun(media)din RO (Marţi, 12 august 2014, 4:49)

    Plagarus [utilizator]

    Sa ne mai miram ca Eugen Ionesco, inventatorul absurdului, este originar din Romania?...
  • +2 (4 voturi)    
    Hossu-Longin (Marţi, 12 august 2014, 8:57)

    Monica_B [utilizator]

    Cred ca primul sot al Luciei Hossu-Longin a fost Valentin Hossu-Longin, si mai mult ca sigur un colaborator (cu acte) al fostei securitati comuniste, sub numele conspirativ "Horia". Dna Longin declara ca a fost "socata" cand a aflat despre aceasta colaborare, dar nu intr-atat, incat sa refuze colaborarea cu "jurnalisti" de la Antena3!
  • +2 (4 voturi)    
    asociatia profesionistilor din televiziune..... (Marţi, 12 august 2014, 9:15)

    rinocerul [utilizator]

    Oare cucoana asta citeste comentariile noastre?Pina la mine nu gasesc unul pozitiv la adresa ei.Eu nu pot decit HAI SICTIR CUCOANA.Dute dupa Voiculescu si linge-l pina mori,sti tu unde.
  • 0 (2 voturi)    
    Lucia hosu longin =simbolul lacomiei si nesimtirii (Marţi, 12 august 2014, 12:51)

    andreesanu [utilizator]

    Tu care esti simbolul nesimtirii si aranjamentelor din TVR vii sa dai lectii de demnitate ???,tu care manipulezi zilnic telespectatorii ceri buna credinta ???
    Tu ai habar ce -i aia buna credinta ???.
    Despre ce profesionisti vorbesti ??????????,care profesionisti :haitele de intrusi ,de neamuri ,de neaveniti adunaturi de pe maidane ,indivizi fara talent,fara cultura ,fara scoala ,needucati in numele lor cred ca vorbesti .
    Mi-ii sila ,mi-ii scirba cind te aud.