CNA promite sa atentioneze toti cablistii sa respecte legea in ceea ce priveste transmisia postului GSP TV

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 11 august 2011, 15:21 Economie | Media & Publicitate

Rasvan Popescu, fost presedinte CNA
Foto: AGERPRES
Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a decis joi sa atentioneze operatorii de comunicatii care difuzeaza programe TV sa respecte legea audiovizualului in privinta postului de televiziune GSP TV, care a intrat in luna iulie pe lista posturilor care trebuie incluse, in ordinea audientelor, de distribuitorii de programe in grilele lor. GSP TV - transmis, in prezent, prin Romtelecom, UPC si alti operatori, - a fost scos din grila RCS&RDS la sfarsitul contractului dintre acest operator si Antena TV Group.

 
1) Orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin retele de comunicatii electronice, cu exceptia celor care utilizeaza exclusiv spectrul radio, are obligatia sa includa in oferta sa serviciile de programe ale Societatii Romane de Televiziune destinate publicului din Romania, precum si alte servicii de programe, libere la retransmisie si fara conditionari tehnice sau financiare, ale radiodifuzorilor privati, aflati sub jurisdictia Romaniei, in limita a 25% din numarul total de servicii de programe distribuite prin reteaua respectiva, precum si serviciile de televiziune a caror obligativitate de retransmitere este stabilita prin acorduri internationale la care Romania este parte. Criteriul de departajare pentru radiodifuzorii privati este ordinea descrescatoare a indicelui anual de audienta.
 
 
Art. 82 din Legea 504/2002
Primul punct pe ordinea de zi a sedintei CNA de joi a fost: "discutii privind situatia postului GSP TV". Doi avocati ai RCS&RDS au fost prezenti in sala, insa dezbaterile s-au incheiat repede, dupa ce presedintele CNA, Rasvan Popescu a propus transmiterea unei atentionari catre operatorii de comunicatii care difuzeaza posturile TV pentru respectarea articolul 82 din legea audiovizualului (Legea 504/2002), articol care defineste principiul "must carry".

  • "In legatura cu primul punct nu cred ca sunt multe de spus. Exista o masuratoare anuala, un indice anual de audiente, care plaseaza postul GSP in pozitia 28 in lista alba si in momentul in care se dau la o parte posturile straine si cele care nu sunt libere la retransmisie, in pozitia 13. Cred ca trebuie sa atentionam societatile care inca nu s-au conformat sa respecte art. 82 la fel ca pentru toate celelalte posturi aflate in aceasta situatie. Daca nu sunt obiectii..In acest fel avem si raspunsul catre cei care au facut plangeri catre CNA si cred ca din aproape in aproape aceasta problema se va rezolva", a spus joi Rasvan Popescu, presedintele CNA.

Nimeni nu a formulat nici o obiectie, iar avocatii RCS&RDS au parasit imediat sala de sedinte si nu au dorit sa faca nici o declaratie. Procedural, de la transmiterea unei scrisori de atentionare si pana la aplicarea unei amenzi este o cale lunga. Astfel, pana la aplicarea unei amenzi pentru nerespectarea legii audiovizualului, CNA trebuie sa voteze mai intai asupra transmiterii unei somatii.

 
(1) Retransmisia de servicii de programe de catre distribuitorii de servicii se va face numai pe baza avizului eliberat de Consiliu.
(2) Pentru obtinerea avizului distribuitorii au obligatia de a comunica Consiliului structura ofertei de servicii de programe retransmise.
(3) Distribuitorii de servicii pot modifica structura ofertei de servicii de programe retransmise numai cu acordul Consiliului.
(...)
 
 
Art. 74 din Legea 504/2002
Pe de alta pate, Ioan Onisei, vicepresedinte al CNA, a atentionat ca, dincolo de aceasta scrisoare de atentionare care va fi transmisa operatorilor de comunicatii, un alt articol din legea audiovizualului (art. 74) prevede ca schimbarea grilei de programe difuzate se face doar dupa notificarea si avizul CNA.

  • "Cablistii ar trebui sa respecte art. 82, s-a propus atentionarea celor care nu au inclus inca in grila de programe postul GSP TV, insa, in acelasi timp, cablistii au obligatia stipulata de art. 74 din lege potrivit caruia modificarea grilei serviciilor de programe se face cu acordul CNA. Nu a notificat nimeni nimic", a spus Ioan Onisei.

Acest lucru ar insemna ca, cel putin pentru moment, operatori precum RCS&RDS sunt in legalitate in conditiile in care nu au in grila de programe postul GSP TV si CNA nu a avizat schimbarea grilei de programe.

Un alt aspect care ridica multe discutii este acela ca obligatia difuzarii posturilor TV "must carry" se face potrivit legii in limita a 25% din numarul total de servicii TV distribuite, astfel ca obligatia variaza teorectic de la cablist la cablist, iar cei care difuzeaza mai putine posturi TV ar putea sa nu fie obligati sa transmita si un post precum GSP TV.

GSP TV si Antena 1 vor transmite, in urmatorii trei ani, meciurile incluse in pachetul 8 al drepturilor pentru Liga 1, cele mai multe pachete fiind preluate de Digi, iar pachetul 2 - de Dolce Sport.
 
Pe de alta parte, Antena Group da, de cateva luni, o noua interpretare principiului "must carry" si este implicat intr-o serie de dispute in instanta cu RCS&RDS, legate inclusiv de felul cum este interpretat acest principiu. In acest sens, citeste si:



Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4533 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    x.igor@yahoo.com (Joi, 11 august 2011, 15:27)

    kolea [utilizator]

    Rcs-rds nu respecta legea. Cat timp a fost cu plata l-a dat iar cand a devenit gratuit l-a taiat. Se pare ca sunt certati cu Voiculescu sau cam asa ceva. Ar trebui obligati sa respecte legea.
    • +12 (12 voturi)    
      un pic de documentare... (Joi, 11 august 2011, 15:43)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui kolea

      GSP a fost retransmis cat timp RDS-RCS a avut contract cu ei. Cand contractul s-a terminat, au renuntat, nemaivrand sa plateasca gramada de bani pentru un post care reprezinta competitie directa cu canalele proprii de sport.. Ca urmare a acestui fapt GSPTV a pierdut mai mult de jumatate (nu am cifre exacte) din posibiliii telespectatori, deci automat si din veniturile din publicitate. Vazand ca nu au incotro s-au agatat de chichita asta de must-carry si l-au facut gratuit in speranta ca vor fi dati totusi prin RDS-RCS. Din cate citesc din articol, RDS-RCS nu a facut, inca, nimic ilegal. Sincer o spun, chiar nu ma intereseaza GSPTV si nu dau nici o ceapa degerata daca va fi sau nu inclus in grila Digi.
      • 0 (2 voturi)    
        nu e chiar asa (Joi, 11 august 2011, 18:54)

        adi [anonim] i-a raspuns lui AntonH

        pe mine ma intereseaza programul mai ales caci contracutl a fost facut cu gsp in grila de programe si acum chiar daca au scos programul eu tot ata platesc asa ca pe banii mei sa nu faca ce vor ei si sa imi puna in grila tot pt ce platesc
        • 0 (0 voturi)    
          GSP (Duminică, 14 august 2011, 22:02)

          maria [anonim] i-a raspuns lui adi

          ai dreptate, sunt de partea ta!
      • +1 (1 vot)    
        pt. anton (Vineri, 12 august 2011, 8:46)

        kolea [anonim] i-a raspuns lui AntonH

        Pai daca e gratuit si legea prevede ca posturile care sunt gratuite sa fie retransmise atunci nu inteleg care e problema ta ? Doar ca asa vrea cineva ? Legea e lege si nu se discuta. De aia suntem in buda asta deoarece toti interpretam legile asa cum ne convine. Bre ... legea nu e optionala. Unde e lege nu e loc de tocmeala. Eu nici nu ma uit la fotbal si nu ma uitam la GSP nici cand era in grila rds dar e vorba de principiu. Intelegi sau e mai complicat pt. tine ?
    • +3 (7 voturi)    
      comunistilor (Joi, 11 august 2011, 16:05)

      adi [anonim] i-a raspuns lui kolea

      Legea e comunista si abuziva.
      Cum are CNA tupeul sa dicteze ce canale sa transmita o firma privata? Sa se duca sa-l urmeze pe Ceausescu si sa-si traga cate un glont in cap.
      Mai ales ca e vorba de un gunoi de post tv care nu difuzeaza nimic sportiv in afara de o etapa de Liga 1 pe saptamana.
      • 0 (0 voturi)    
        pt. adi (Vineri, 12 august 2011, 8:49)

        kolea [anonim] i-a raspuns lui adi

        Bre...e un post gratuit iar legea - asa cum e ea - nu e optionala. Nu alegem noi daca vrem sa respectam o lege sau nu dupa cum ne sculam dimineata. Adica nu te deranjeaza sa ai in grila DDTV sau OTV dar te deranjeaza al naibii GSP. Esti tare.
  • +9 (11 voturi)    
    Nu vreau nici GSP,nici antene si realitatea. (Joi, 11 august 2011, 15:57)

    mircea [anonim]

    De ca as fi obligat sa am in grila unul sau mai multe posturi tv care nu-mi plac si sa platesc la operatorul de cablu pentru-ca ca ei sa-si faca reclama pe banii mei.Hai sa nu mai fim fraieri si sa cerem scoaterea din grila a posturilor Tv care insulta poporul roman si-l indeamna la dezordine .La posturile TV mentionate,principiul democratic si respectul nu exista.Sa traiasca din rahatul pe care-l produc.Prefer si ar fi corect ca la un operator de cablu sa-mi pot alege 10-20 de posturi(si asa nu poti viziona mai mult) si sa platesc pentru ele.Pretul sa fie egal pentru fiecare(nu se justifica diferentierea) si sa platesc pentru cate posturi vreau in grila.Daca sunt gratis,sa le preiau cand vreau eu,nu impus.Cred ca ,daca operatorii de cablu nu vor face asa vor ajunge sa se reprofileze.
    • -3 (3 voturi)    
      da, da, da (Joi, 11 august 2011, 16:36)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Fa-ti propria televiziune prin cablu, taica !!!!. Sau intoarce-te cu 30 ani in urma, cand aveam un singur post si acela proslavea "conducatorul iubit".
      Cine te impiedica sa-ti scoti singur respectivele programe din grila propriului televizor ?
      Este mai simplu dect sa faci dizertatii filozofice pe forumuri.
  • -1 (9 voturi)    
    Conflict de interese (Joi, 11 august 2011, 15:58)

    CezarN [utilizator]

    Totul pleaca de la un conflict clar de interese, anume de la faptul ca li s-a permis cablistilor sa detina si posturi de televiziune. Cu aceste posturi de televiziune ei (cablistii) intra in concurenta cu posturi detinute de alte companii "ne-cabliste" si, in mod normal, ei au tendinta de a-si favoriza propriile statii de emisie.

    Solutia mi se pare simpla: ori cablist, ori furnizor de continut !!
  • +2 (4 voturi)    
    nu e chiar obligatoriu (Joi, 11 august 2011, 16:12)

    gigi [anonim]

    E obligatoriu dar nu prea, scrie clar "in limita a 25% din numarul total de servicii de programe distribuite prin reteaua respectiva" daca au minim 25% programe gratuite atunci nu sunt obligati sa retransmita.

    Mi se pare normal ca nu vor sa transmita avand si ei un post asemanator.

    Ar fi fost util sa scoata si vomele de antene si realitatea, poate asta e doar inceputul.
    • 0 (0 voturi)    
      Must Carry (Joi, 11 august 2011, 17:28)

      MaDao [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Nu este chiar asa. Sunt obligatorii 6 programe ale TVR, un program local, TV5 si 25% din lista de 25 de programe libere la retransmisie. Aceasta lista este in ordinea audientei. Cei 25% se retransmit in ordinea audientei. Numarul total de canale este inclusiv cele din pachete. Cum RDS transmit peste 100 de programe trebuie sa aiba in grila toate cele 25 de programe din Must Carry. Adica 33 de programe sunt obligatorii. Dupa cum se vede alegerea a 1-20 de programe nu se poate conform legilor romane.
      CNA-ul este intr-o dilema acum. Ei trebuie sa notifice operatorul cu privire la obligativitatea introducerii unor programe nou introduse in lista Must Carry, cum este cazul GSP si B1. Daca nu se notifica modificare grilei conform notificarii pot trece la amenzi. Pe celelalte programe le notifica in momentul cand ajunge pe masa lor lista cu grila de programe.
    • 0 (0 voturi)    
      sa trasmita tot pt ce platesc (Joi, 11 august 2011, 18:47)

      adi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      cand am facut contract cu digi aveam inclus si gsp acum nu mai am gsp dar tot atat platesc sa imi bage programul din nou in grila nu sa faca ce vor ei pe banii mei
  • +2 (2 voturi)    
    Bine ca nu este obligatoriu (Joi, 11 august 2011, 16:21)

    Loco [anonim]

    sa il tinem in grila de programe. Eu as fi pasibil de amenzi pt ca l-am sters mereu ( din cind in cind mai dau o scanare ).
    Exista Eurosport si Digi sport unde chiar vezi competitii sportive, nu balacareli intre bekali si fratii lui.
  • +1 (1 vot)    
    ? (Joi, 11 august 2011, 16:42)

    George [anonim]

    De cand CNA are dreptul sa-i oblige pe cablisti sa-si faca grila de programe in felul in care doreste aceasta "institutie"? Si oricum, gsptv este un post tv de o calitate extrem de joasa. Nu este deloc normal ca CNA sa se amestece in politica societatilor de cablu. Si sa ne bage pe gat posturi tv pe care nu ni le dorim.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca se muta RDS in alta tara? (Joi, 11 august 2011, 16:52)

    calinsab [utilizator]

    Daca se muta RDS in alta tara? cu sediul si incasarile de bani , taxe, etc vor mai fi obligati sa transmita antenele realiatea si gsp? Asa a facut si grupul Rompetrol are sediul in Olanda...
    Romanul ar plati numai firma care ii convine sa-i fie bagat pe gat televiziunile de cacao ale lui voiculescu si vantu....
  • +3 (3 voturi)    
    ce atata zgomot (Joi, 11 august 2011, 16:53)

    abonat rcs [anonim]

    pentru un post de 2 lei? foarte bine face rcs ca nu il baga in grila? ce sa vedem la gsp? familia becali cum ejecteaza enormitati ? Sincere felicitari RCS-RDS pentru ca tine in afara grilei acest post. sper sa dispara pentru toteauna.
  • +1 (1 vot)    
    nu vreau! (Joi, 11 august 2011, 17:27)

    coproculturalul [utilizator]

    nu vreau un post la care 80% din emisie este ocupata cu ciobanul si verii giboni.
  • 0 (0 voturi)    
    ai gresit ceva! (Joi, 11 august 2011, 19:13)

    marina [anonim]

    lista "ARMA" a audientelor, nu "lista alba"!
  • 0 (0 voturi)    
    pai (Joi, 11 august 2011, 19:14)

    sir [anonim]

    idiotul de popescu si adunatura lui fac sluj in fata turnatorului dovedit.scursura de dinescu l-a injurat in direct pe presedinte la rtv dar cna nu face nimic,ei sunt atenti la semnele turnatorului.televiziunile retransmit aceleasi filme de ani de zile dar cna nu are bunul simt sa le oblige sa le numeroteze la fiecare reluare cu un numar vizibil pe ecran ca la atentionarile de varsta.ex:toate filmele cu seagal reluate in prostie sunt o forma de bataie de joc la adresa noastra ,avem nevoie ca cna sa ne protejeze de abuzuri,altfel sa plece dracului de acolo,sa nu mai fie platiti degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu-i obliga... (Joi, 11 august 2011, 19:24)

    danarad [anonim]

    sa distribuie gratuit, ziarul gazeta sporturilor ? ziarul becalistilor...
  • 0 (0 voturi)    
    La munca cu turnatorii (Vineri, 12 august 2011, 5:28)

    Jos slugile [anonim]

    Cum a ajuns gsp in mijlocul anului in must carry. Rezultatul de audienta arata ca se afla pe loc 28. Nu poti face scaderi sa ajungi la 13 asa cum visezi. Ce continut avea gsp anul trecut si ce are acum. Comparam mere cu pere. Eu cred ca totul se bazeaza pe documente false fqbricate de voiculescu si promovate de slugoiul si betivul liberal de popescu. Poate documentele nu sunt bune iar cine a semnat poate fi scuturat putin de militie. Armada nu recunoaste nimic ci doar un directoras ce a luat o mica spaga ce a apostilat un doc de antenuta.
  • 0 (0 voturi)    
    GSP (Duminică, 14 august 2011, 22:05)

    maria [anonim]

    Si eu am facut contract cu ei, platesc si vreau sa mi se reintroduca acest post!!!