Cresterea cu 5% a salariilor bugetarilor, nesustenabila in actualele conditii. Isarescu: Bugetarii reprezinta un sfert dintre angajati. Mai sunt alte trei milioane de salariati. Ei suporta, de fapt, salariile bugetarilor

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2012, 13:39 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
La privat, patronul iti mareste salariile in cel mai bun caz atunci cand ii aduci la randul tau mai multi bani. Cand iti creste productivitatea, cu alte cuvinte. La Stat, salariile iti cresc atunci cand vin alegerile, indiferent de productivitate. Vezi tu pe urma, Stat, de unde dai banii. Te imprumuti, maresti taxele si impozitele, dai afara alti bugetari, important e ca milionul de votanti sa vina cu zambetul pe buze la vot. Sa visezi la deficit bugetar aproape de de zero la suta avand o productivitate slaba, disponibilizari la Stat mai mult decat firave, dar totusi sa promiti cresteri de salarii este o bataie de joc la adresa economiei.

Mai jos e o colectie de declaratii ale Guvernatorului Mugur Isarescu, legate de cresteri salariale in sectorul public. Declaratiile au fost facute cu ocazia celor mai recente iesiri publice ale Guvernaorului.
  • Decizia (in privinţa creşterii salariilor bugetarilor) trebuie atent cântărita. Discuţia despre salariile bugetarilor, ca despre toate salariile, nu este corectă. Dezbaterea publica e dominata de salariile bugetarilor, ca si cum numai ei ar exista in Romania. Bugetarii reprezintă doar o pătrime. Mai sunt alte trei milioane şi ceva de salariaţi, şi ei sunt cei care suportă, de fapt, şi salariile bugetarilor
  • Trebuie de asemenea stimulata cresterea productivitatii, dar nu prin cresteri salariale. Pana si Trichet, guvernatorul BCE a spus ca ar fi o solutie prosteasca
  • Cresterea mai rapida a salariilor decat a productivitatii muncii nu duce la un nivel de trai mai ridicat, ci dimpotriva, la unul mai scazut, intrucat decalajul dintre cei doi indicatori fundamentali se sparge mai devreme sau mai tarziu in crestere galopanta a preturilor, depreciere a monedei nationale, indatorare externa. Toate acestea influenteaza negativ investitiile si de aceea intarzie, in loc sa grabeasca, convergenta reala a economiei
  • La urma urmei, salariile pot fi majorate oricat din punct de vedere nominal. Piata insa nu va recunoaste decat cresterea acoperita de spor de productivitate. Restul se transforma in inflatie si depreciere a monedei nationale, aducand nivelul real al cresterii salariilor acolo unde el are acoperire in productie si in productivitate
  • Principalele riscuri care planeaza asupra atingerii tintei de inflatie in 2008 (tot an electoral, la fel ca acesta) ar putea fi majorarile salariale peste productivitate si chetuielile bugetare in exces
Promisiuni ale Guvernului Boc in privinta cresterilor salariale ale bugetarilor au existat inca din 2010. FMI nu s-a opus, dar a solicitat prudenta din partea autoritatilor fiscale. Ca sa n-o mai lungim prea mult, spunem doar asa: in cel mai fericit caz, cresterea salariala ar putea fi de 3%, in ritm cu inflatia. Dar chiar si in aceste conditii, fara restructurarea sectorului public, fara cresterea veniturilor (greu de estimat) sau reducerea cheltuielilor Statului cu mai mare viteza decat cea a cresterilor salariale (pentru  scaderea deficitului), a mari salariile devine o masura nesustenabila pe care o va corecta inflatia sau taxe si impozite mai ridicate.

Vezi aici un raport al Bancii Mondiale pe aceasta tema (2008), sau constatari la nivelul anului trecut de la Min. Finantelor Publice.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5853 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    problema vine se sus in jos! (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:58)

    kitto [utilizator]

    productivitatea mica a Romaniei se datoreaza incompetentei managerilor si mai putin a angajatilor
    • +8 (14 voturi)    
      OARE? (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:06)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Chiar asa ? Sau si tu esti unul dintre cei sustinuti din taxele si impozitlele platite de cei din sectorul privat ?
      • -10 (10 voturi)    
        ESTE INJUST! (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:18)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

        mai scade tu salariul ala de 1 miliard si o sa ajunga pt zece mii de bugetari...cate un milion acolo!!...auziti vb.:suporta! de parac astia de la buget nu muncesc pt banii aceia..suporta! te mai suporta pe tine mult dumnezeu!!?
        dar astia de la buget nu te suporta si ei pe tine din tva si alte dari?
        imbubat al revolutiei!!
        • +10 (14 voturi)    
          ... (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:41)

          Vlad [anonim] i-a raspuns lui sabo

          Ai vorbit ca un adevarat asistat social.

          Prietene, daca e afacerea MEA, e tot treaba MEA cat imi dau MIE salariu, ai priceput? Si ma intereseaza prea putin daca tie ti se pare mult sau putin.
          Scopul existentei afacerii mele este ca, in primul rand, sa imi faca MIE bani. Nesimtitii astia care ne conduc cred insa ca primul scop al afacerii ele este sa le platesc lor taxe, ca sa aiba de unde da salarii si sporuri la bugetari, la schimb pe voturi.

          Si nu, astia de la buget nu muncesc. Cum naiba sa munceasca? Mai exact, cata munca sa fie, pentru mai mult de un milon de bugetari? Am contacte dese cu administratia de Stat, nu mai stiu ce hartii si stampile sa inventeze, ca sa isi justifice existenta. Apropo, hartii pe care tot eu trebuie sa le mut de la institutie a aceluiasi Stat la alta, ca deh, nu s-a auzit de intranet. Cu toate ca am platit nu stiu cate intranet-uri pana acum.

          Atentie, aici nu vorbesc despre medici si profesori, cu toate ca si acolo e durere...

          Stii ce o sa se intample? Si dorintele tale nu vor conta deloc? Privatii isi vor muta firmele in afara tarii (deja a inceput), si Statul roman social si caritabil (impreuna cu politrucii care il conduc) o sa ramana fara bani. Nokia a plecat, Kraft a plecat, o sa plece si Dacia curand, in Maroc. Sa vedem atunci daca milionul asta de bugetari e un numar prea mare sau nu. Si sa vedem la cine o sa ceri atunci sa isi micsoreze salariul ca sa iti dea tine, bugetarul, bani.
          • +5 (7 voturi)    
            cam dur cu omu :) (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:11)

            adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

            ai fost cam prea direct cu el saracu`, i-al si tu mai pe ocolite :)
            si totusi cred ca degeaba nu o sa priceapa nici faza cu plecatu firmelor din tara la fel cum nu prea pricep multi dintre ei ce legatura are ca nici un roman, sau prea putini cumpara marfa "made in Romania"
            si pt pdlei uite asa o sa piarda ei 100% alegerile si nu cred ca o sa ia nici 10%, singura lor sansa ar fi fost sa faca reforma adevarata fara mariri de salarii si pensii, ca sa scoata tinerii la vot, ca pensionarii sigur nu o sa ii voteze, bugetarii nici atat
          • -1 (1 vot)    
            salariile bugetarilor (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:25)

            sanduionescu2012 [anonim] i-a raspuns lui Vlad

            Domnule Vlad Anonimul ,bugetarii sunt :administratia +politia +serviciile +SPP-ul ...mai sunt : sanatatea si invatamantul .....+asistatii sociali,adica :guvernul,parlamentul si presedintele cu toata liota de consilieri servitori si adiacentii lor si nu in ultimul rand Biserica si armata . ASTIA sunt SFERTUL LUI ISARESCU cei care NU MUNCESC. Pensionarii contribuitori au platit .Cei care primesc ajutoare ( 1.ooo.ooo de tigani +200.000 someri din minerit +mii de ofiteri +70.000 ,somerii lui BOC ) ...dau voturi pentru asistatii guvernanti.Si tu ce vrei de fapt? SA NU_TI MAI CEARA BANI CEI PE CARE I_AI VOTAT???????????????? ? HA, HA, HA,ce-mi plac glumele mele !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          • +2 (2 voturi)    
            si nu numai! (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:37)

            prudent [anonim] i-a raspuns lui Vlad

            a inceput crearea de PFA la Ruse, la Szeged etc. Cum apare impozitarea diferentiata, multi din cei ce castiga bine isi vor muta rezidenta fiscala peste granita. NB. unii n-au realizat ca exista UE si libera circulatie a persoanelor. Dar ca sa precizam: Kraft n-a capatat GRATIS de la primaria Brasov terenurile pe care le voiau (pastrand si terenul din centrul Brasov cu valoare de multe milioane). Nokia e si azi pe pierdere si cum pretul componentelor nu scade va trebui scazuta plata manoperei. Iar Dacia nu-si mai poate mari capacitatea de productie in RO, fara o investitie de INCA 2,5 miliarde euro! In rest, iti dau dreptate si remarc ca la stat nu se creaza atatea posturi de inspectori cate ar vrea unii.
          • 0 (0 voturi)    
            bugetari (Marţi, 31 ianuarie 2012, 12:24)

            ms [anonim] i-a raspuns lui Vlad

            Bugetari nu inseamna doar administratia de stat. Din pacate Cercetarea tine de buget, iar salariile sunt de tot plansul. Si tot din pacate rezultatele bune nu sunt remunerate pe masura efortului depus. Unde mai pui ca posturile sunt blocate, iar daca cineva se pensioneaza postul se desfiinteaza automat. Cum sa avansezi? Cum sa supravietuiesti ca Institut de Cercetare? Cum sa fie Romania o putere in Cercetare? Asa ca ... unii bugetari sunt mai "egali" decat alti bugetari.
      • 0 (2 voturi)    
        poate ne spui tu si Isarescu... (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:11)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

        Cum se cuantifica productivitatea muncii in sectorul public? Pentru cine produc, printre altii, privatii? Cum se asigura cresterea productivitatii in economie?
      • 0 (0 voturi)    
        lupul moralist (Marţi, 31 ianuarie 2012, 9:55)

        alef [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

        "Nu sunt bani si pentru voi,
        Ca-i papam pe toti doar noi"
        Toti imbuibatii de la BNR ne dau lectii, iar cand li se reduc si lor salariile se plang la Comunitatea Europeana si la FMI.
        Si se lauda cu ce buni sunt ei sa ia imprumuturi pe care le platim noi.
        Sa ne spuna ce salar ii platesc lui Olteanu si alti trepadusi de acolo.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:08)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui kitto

      serios...
    • +1 (1 vot)    
      Bravo Domnule Isarescu (Marţi, 31 ianuarie 2012, 1:18)

      Bravo Domnule Isarescu [anonim] i-a raspuns lui kitto

      vrem romani ADEVARATI care spun lucrurilor pe nume si nu mai ofera galeti si salarii din 4 in 4 ani

      Bravo Domnule Isarescu,dvs sau oamenii destepti nu mai stati pe margine sa auziti prostiile lui poanta si antonescu, uslasii trompeta, implicati-va in politica si dati de pamant cu nenorocitii de politicieni care nu vor sa-si reduca numarul, nu vor MODERNIZAREA ROMANIEI, care isi bat inca joc de POPORUL ROMAN la 21 de ani de la ''revolutia'' lui iliescu,
  • -7 (7 voturi)    
    Din categoria "Daca taceai..." (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:02)

    ban alb [anonim]

    Nene Isarescule, prin 2009 nu prea scoteai capul in public sa te opui la majorari de 50%, unde este impartialitatea mataluta, dar mai ales ONOAREA cu care declarai in 2008 ca nu suntem in criza??????/
    • +6 (8 voturi)    
      ete ma (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:15)

      deril [anonim] i-a raspuns lui ban alb

      omul ti-a facut o analiza financiara ... exact pe domeniul la care se pricepe cel mai bine .. cred ca tu esti prea carcotas ... deci , sigur esti bugetar :)
  • -9 (9 voturi)    
    marire? (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:14)

    a [anonim]

    ce marire? 5% din ce s-a luat nu e marire, nici nu se ajunge la cat aveau inainte oamenii aia. cum adica marire? marire de 5% ar insemna sa le dea tot ce li s-a luat si inca5% peste, asta ar fi marire. Si nici nu mai bag inflatia in calcul ca iese pe minus.

    el sa isi vada de minciunile lui cu inflatia aia care e din ce in ce mai mica, desi totul creste de rupe.
    • +5 (7 voturi)    
      Nu intelegi tu prea multe.. (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:46)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui a

      Nu te baga in subiecte dinastea pe care nu le intelegi. Daca te opreai dupa primul aliniat ziceam este un comentariu pertinent.
      Ai aratat ca nu ai nici cele mai elementare cunostinte de economie.
  • +11 (11 voturi)    
    Cat adevar (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:15)

    Rali [utilizator]

    Problema nu este cresterea salariului bugetarilor, ci numarul mult prea mare al acestora.
    In plus astia sunt o masa de manevra docila cu reactii electrorale previzibile.
    Nu au dat deloc afara, doar declarativ, daca ai avut o pila buna sau esti in partid atunci te angajezi imediat la ei. Asta e tragedia, supradimensionarea sistemului prin agentii, autoritati si alte multe posturi inutile care capusesc bugetul.
  • -3 (7 voturi)    
    Si ceva nou? (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:18)

    Raul George [anonim]

    De la o vreme, cam de vreo 5 ani de zile, asa cum altii vorbesc numai de criza, Isarescu vorbeste numai de cresterea productivitatii muncii. Dar daca eu vreau sa muncesc si nu am unde? Cum crestem economia? Daca statul da afara, privatii dau afara, nu este clar ca ne indreptam incet dar sigur spre un somaj 100% si productie 0?
  • -2 (2 voturi)    
    suporta dobanzile ILEgale ale (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:23)

    si mai toti [anonim]

    unor banci. BCR este campioana la asa ceva si este "tolerata" de catre BNR - sunt decizii irevocabile ale unor instante, altele vor urma ...iar "afara ploua".
    cu suguranta domnii Isarescu si Cinteza stiu de aceste decizii ale instantelor dar doar ..."nice to know"
  • -3 (7 voturi)    
    Degeaba sar toti agramatii (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:28)

    Struan [anonim]

    Geaba sar agramatii pe forum ca bugetarii bla bla bla.

    Un agramat geamgiu de pe aici sau sofer de duba, chelner si etc nu va ajuta tara la progres.

    Ne trebuie minti educate, deschise si ne-atotstiutoare sa progresam.

    Educatia e praf.

    Vezi ce agramati avem in guvern,d-alde Igas si nu numai.
    Cu de astia nu ajungi nicaieri. Marinaru care n-a citit o carte in viata lui nu o sa duca tara nicaieri, eventual in cocina. N-are minte dom`le, nu poate judeca. E bun la manipulare si alte apucaturi securiste pe care le-a invatat in viata lui de reprezentat al securitatii la Anvers.
    • +3 (5 voturi)    
      Competenta, despre asta e vorba (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:45)

      Vucea [anonim] i-a raspuns lui Struan

      Dintre profesori sunt doar 5% competenti. De ce sa nu marim salarii doar celor competenti? Dupa rezultatele la testele nationale sau la bac.
      • -2 (2 voturi)    
        Pt. marele "competent". (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:30)

        gv [utilizator] i-a raspuns lui Vucea

        Esti prost, stai jos.
        Probabil ca 5% din profesori te-au trecut pe tine clasa, de-asta erau competenti.
        Mai bine sa plece toti in strainatate, sau sa traiasca aici cu 100 euroi pe luna, si sa vezi ce "competenti" vor fi.
        Multa prostie colcaie in tara asta, se vede si dupa mitocanul care s-a "reales" presedinte, avea dreptate cineva care spunea ca Romania e o tara frumoasa, dar e pacat ca e locuita.
  • -3 (5 voturi)    
    hm (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:29)

    hmmm [anonim]

    este prima oara cand il prind pe domnul Isarescu cu o greseala. nu il critic, dar as vrea sa atrag atentia asupra faptului ca afirmatia sa conform careia salariile bugetarilor sunt platie de "privati' sau contribuabili este doar partial corecta. exista categorii de bugetari care isi pot acoperi salariile din profitul adus de institutia in care lucreaza. as putea sa dau ca exemplu angajatii Agentiei de cadastru si publicitate imobiliara al caror "cost" lunar reprezinta cca 1/10 profitul adus agentiei. banii se duc la bugetul de stat, astfel ca o parte din ei sunt folositi in mod evident pt. plata altor bugetari, pensionari, etc. sigur mai exista si alte exemple. problema este ca toate aceste agentii trebuie eficientizate. mai mult, crescand comunicarea interinstituionala se pot crea premisele scaderii birocratiei, a coruptiei si a costurilor. intrebarea este: doreste cineva asta? daca da, nu vad nici un impediment pentru a se pune in practica. Aa, sa nu uit. asta ar insemna si sustenabilitatea cresterii salariilor si pensiilor.
    • 0 (2 voturi)    
      Ala nu-i profit (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:48)

      spysoby [anonim] i-a raspuns lui hmmm

      E taxa.Statul cere taxe mari deasta are "Profit" Agentia de cadastru si publicitate imobiliara.
      • 0 (0 voturi)    
        taxe, profit (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:13)

        hmmm [anonim] i-a raspuns lui spysoby

        este adevarat ca sunt taxe, dar ele reprezinta "profit" pentru stat, dupa ce acesta plateste cheltuieile aferente serviciului prestat (angajati, consumabile, etc.). acest "profit" trebuie directionat astfel incat sa aduca la randul sau profit, nu sa se inece in sacul fara fund al finantelor.ideea este ca in masura in care este optimizat, sistemul bugetar ar trebui sa se autosustina. asta fara ase intelege ca trebuie crescute taxele pana la nivelul la care se produce acest lucru. e vorba de eficientizare.
    • 0 (0 voturi)    
      dar ceva este adevarat... (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:48)

      mary [anonim] i-a raspuns lui hmmm

      Daca se maresc salariile in acele institutii, se reduce profitul si automat sunt mai putin bani la stat. Banii astia se pot intoarce in investitii, in lucrari de infrastructura, sau pentru amarastenii care au nevoie de ajutoare sociale...

      Intrebare: sunt 100% cheltuielile acoperite din veniturile colectate, fara sa existe nici o urma de contributie de la stat ??? Stiu ca unii au cca. 50% din cheltuieli acoperite de catre stat...Poate este asa, poate este altfel...
  • -4 (4 voturi)    
    Salarii (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:36)

    Anka [anonim]

    sa speram ca putin cate putin salarile bugetarilor vor redeveni ceea ce au fost.... ar fi un semn ca Romania incepe sa-si revina si trece in ascensiune!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, dar intelege domnul Ministru de Finante! (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:42)

    mary [anonim]

    Cand acum o luna Ministrul de Finante era premiat am considerat ca trebuie sa imi tin degetele departe de tastatura si sa ma bucur pentru faptul, ca intr-un fel sau in alt fel, Ministerul de Finante a fost recunoscut pentru munca grea pe care a dus-o, indiferent de cine este Ministru de Finante si cata scoala/competenta are...

    Acum vad insa pe piata stirilor tot felul de nazbatii si trebuie sa iasa Guvernatorul sa spuna ca nu este posibila cresterea salariului, zau ca ma apuca tremuriciul de grozavia p...stiei, care nu doare insa...

    Asta ca sa nu mai vorbim si de cresterea pensiilor...

    Parca suntem "slabi de inger" ca sa nu zic altfel!!!

    Sa ii duca in alta parte de acesti guvernanti, nu stiu exact unde, poate sa incerce sa ii mai scoleasca, poate scapa de p..stie.
  • 0 (2 voturi)    
    Basescu, (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:45)

    Pdl [anonim]

    -> 1000 Ron salariu minim in sectorul privat, 5% TVA la alimente. Dupa care sa se faca tot posobilul ca fondurile de la europa sa fie investite in agricultura, industria textila si turism <- 100 % succes - Domunle Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca salariul minim (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:33)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Pdl

      Daca azi salariul minim e 700 de lei, si se va face peste noapte 1000 de lei, atunci peste noapte vei putea cumpara cu 1000 de lei exact ce azi cumperi cu 700.
      • 0 (0 voturi)    
        s (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:46)

        d [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        produsele ajung la vinzare cu adaosuri 500-600% fata de pretul de productie,patronii au de unde sa plateasca daca ar lucra cinstit si nu ar mai ascunde profiturile in diferite moduri. nu comentez despre taxe si altele, numai despre angajatori. ideea este ca o pereche de ''adidasi'' cum zice lumea o cumpar in u.s.a cu 60 dollar ( 200 ron) si in romania la DECATLON sau cum s-o scrie sint....780ron. am cautat sa vad ce pret au in romania si asta am gasit,ce adaos au la decatlon? ce salarii au angajatii? ce profit au angajatorii? si asa este la toate produsele din romania, scumpe!!! crezi ca nu au de unde sa dea? au dar piata muncii in romania este SCLAVAGISM angajatorii trebuie sa ia toti banii soarecii... dai dracu'. eu am scapat ,voi??? PS: este vorba de ASICS GEL KAYANO 17.
  • +2 (2 voturi)    
    Solutii exista (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:55)

    Dani [anonim]

    O solutie este pastrarea nivelului actual al fondului de salarii, coroborat cu diminuarea numarului de angajati. Deci, dati afara 10%, si cresteti salarile, chiar cu mai mult de 5%.
  • +1 (1 vot)    
    Are dreptate (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:08)

    Laurentiu [anonim]

    Mugur Isarescu este printre putinele persoane responsabile aflate intr-o functie importanta. Domnia sa a prezis inca din 2008 ca o consecinta a cheltuielilor bugetare mari de atunci( s-a modernizat Guvernul si Parlamentul cu scaunde e mahon si aparatura electronica, insa si bugetarii au primit prime record) va fi expunerea la criza. Nimeni nu l-a ascultat, evident si acum tragem ponoasele. Bugetarii sunt multi, nu au randament in institutii, iar cei care lucreaza cu publicul au impresia ca sunt patroni. Imi vine sa ies in strada pentru ei in fiecare zi de iarna, doar pentru a-si pastra functiile si pentru a-si bate joc de contribuabili din spatele biroului. Hai sa le mai dam niste bani pentru asta, ca merita!!
  • +2 (4 voturi)    
    cateva idei (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:14)

    Mihai [anonim]

    1. In primul rand cred ca Romania ar putea sa se descurce cu angajatii din administratia publica locala si centrala.

    2. Expresia ca "angajatii de la particular in platesc pe cei de la stat" este matematic corecta. Insa nu cred ca trebuie sa se inteleaga ca cei de la stat sunt asistati social. Ei fac un serviciu care este platit de ceilalti (sistem socialist 100%).

    PS: Sa nu ma intelegeti gresit, sunt pentru privatizarea companiilor de stat, sanatatii si invatamantului si reducerea impozitelor cat sa acopere armata, politia , externele, SIR-ul & co. ... si cam atat.
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Marţi, 31 ianuarie 2012, 9:19)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Cea mai mare parte a serviciilor oferite de stat (exclud aici politia, invatamantul si sanatatea cu toate ca in ultimele doua este necesara o privatizare clara) ne este bagata pe gat, este inutila in mod normal. Iar cealalta parte a serviciilor, in multe se pot inlocui angajatii cu calculatoare. Deci...
  • 0 (0 voturi)    
    Creditorii privati (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:34)

    stefy [anonim]

    Nu se supara nimeni daca creditorii privati se imprumutau pentru dezvoltarea de fabrici autohtone de prelucrare a carnii, a legumelor, fructelor, dar multi s-au imprumutat pentru importuri si mall-uri crescand datoria externa a Romaniei la nivel record dupa 1990.
    Productivitatea muncii ar trebui calculata prin calitatea resurselor umane la care sa se adauge importul de tehnologie occidentala pentru irigatii, pentru fabrici, sosele, canalizari etc.
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Luni, 30 ianuarie 2012, 20:52)

    Gabriel [anonim]

    Oare aia trei milioane nu tin in spate si pe capitalistii autohtoni precum si pe cei externi, globalistii ?
  • 0 (0 voturi)    
    si bugetarii nu produc nimic? (Marţi, 31 ianuarie 2012, 0:36)

    ady [anonim]

    Mai Isarescule, oare bugetarii astia nu produc chiar nimic in tara asta, de sunt platiti din banii celorlalti contribuabili? Sunt doar consumatori si atat? Imi pare o prostie deosebita o astfel de declaratie! Oare tu nu esti tot un fel de bugetar? Ar inseamna ca nu produci nimic si esti platit doar din banii celorlalti, dar logica imi spune ca nu e asa, ci ca fiecare isi are locul sau in economie. De acord cu reducerea numarului acestora, dar nu cu faptul ca doar ceilalti salariati sunt cei care suportă, de fapt, şi salariile bugetarilor.
  • 0 (0 voturi)    
    paranoia pe ...bugetari (Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:12)

    dr. jivago [anonim]

    Cite mizerii mai varsa unii... Grobieni ,,privati,, care fabrica de toate , de la custi la peturi de la blacheuri si cuie , scuipa si mozolesc plin de bale pe toti dar pe toti bugetarii.. C-asa i-a invatat tatuca...Sa generalizeze.Nu mai conteaza calitatea umana, anii irositi pe invatatura, stresul, examenele, etc. NU ,,privatii te executa ptr ca esti bugetofag..Oare sa le dam si bisturiul pe mina? Citeva lectii de anatomie cu madam culcer la tvr sunt de-ajuns...
  • 0 (0 voturi)    
    Economia e simpla cand vrei (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:34)

    Cata [anonim]

    Povestea cu productivitatea e vrajeala pentru romani, va asigur ca nicaieri in Europa nu se munceste mai mult, ci se vrea sa fie mai bine.
    Dacaa presupunem ca maine salariu minim in economie(privat si bugetari) sa fie 1500 lei, taxele aferente = cu taxele pentru 700. TVA 24% din 1500 fata de 24% din 700 ar creste inacasarile. Unde mai pui ca populatia ar avea bani si economia ar functiona. Pana la urma ce se produce pentru populatie este destinat direct sau indirect. Populatie fara bani afaceri private ioc, incasari mici, salarii mici.
    Nu se vrea, iar productivitatea i-o dam lui Isarescu si la toti care spun ca nu suntem productivi.