VIDEO ​Mugur Isarescu, despre creditele in franci elvetieni: Acolo e vorba de un contract incheiat intre doua parti in constienta totala. Si cel care a dat creditul si cel care l-a luat, cred eu ca au fost in stare de constienta cand au semnat 

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 30 septembrie 2014, 17:19 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: AGERPRES
"Discutiile au rost si sunt binevenite daca au in vedere acest aspect. Una e chetiunea clauzelor abuzive- si acolo sunt cazuri speciale, in care un client sau un grup de clienti au fost indusi in eroare- dar a vorbi in general de o conversie la alt nivel decat cursul momentului ...acolo e vorba de un contract incheiat intre doua parti in constienta totala. Si cel care a dat creditul si cel care l-a luat, cred eu ca au fost in stare de constienta cand au semnat aceste documente. Numai eu am iesit chiar de la aceasta tribuna si am spus de nu stiu cate ori cat de riscante sunt creditele in valuta!", a spus marti Guvernatorul BNR Mugur Isarescu, intrebat de pozitia sa in legatura cu spinoasa problema a conversiei imprumuturilor din franci in lei la cursul actual sau la cel istoric. Reamintim ca recent, Tribunalul din Galati a dat prima sentinta irevocabila prin care se dispune convertirea in lei a creditului in franci elvetieni, la cursul de schimb de la data acordarii creditului, la care se adauga o majorare de 10%. Banca a transmis insa HotNews.ro ca este vorba de o eroare si ca in cadrul procesului nu s-a cerut convertirea valutei imprumutului, ci a fost unul clasic, pe clauze abuzive.

Ulterior, a mai existat o discutie  din care rezulta ca  firma de avocatura NNDKP -care apara interesele unei banci- ar solicitat ea insasi conversia unui credit din franci elvetieni in lei la cursul din momentul acordarii imprumutului. Informatia s-a rostogolit pe Internet mai rapid ca un bulgare de zapada pe un versant inzapezit, ridicand semne de intrebare cu privire la strategia de bumerang a NNDKP. Surpriza a venit cand s-a confirmat oficial ca o asemenea cerere a fost intr-adevar facuta, insa lucrurile nu stau chiar asa cum pareau.


Asculta mai jos interventia de marti a Guvernatorului BNR:

 


                                 
 
     Descarca fisierul audio in format MP3  

"Conversia se poate face si in prezent, pe baza voluntara, la cursul din ziua deciziei conversiei. Asa se face si in Europa, nu se face la cursul istoric. Daca cineva doreste sa faca la curs istoric, trebuie sa stabileasca si cine acopera diferentele: daca se acopera de la buget, dintr-un fond de garantare, din depozitele clientilor- Doamne fereste!. Ce inseamna o banca? Banca inseamna un bilant care are pe o parte capital plus depozite iar pe partea cealalta are niste active-creditele. Daca valoarea creditului se micsoreaza inseamna ca trebuie sa tai de dincolo- din capital sau din depozitele clientilor, ca alta solutie nu ai. Bancile multiplica banii din depozitele pe care le au. Le-ai afectat depozitele, trebuie sa gaseasca o sursa de acoperire", a mai spus Isarescu marti.


Vezi mai jos interventia video a Guvernatorului BNR de marti:



In acest moment in Parlament exista doua proiecte de legi care reglementeaza problema creditelor in valuta in favoarea consumatorilor. BNR, ca si bancile comerciale, nu vad cu ochi buni aceste initiative si nu le sprijina. 

Citeste si cum au rezolvat aceeasi problema state diferite.

Cu mentiunea ca in Ungaria, problema creditelor in franci elvetieni risca sa puna pe butuci zeci de administratii locale care se indatorasera in moneda elvetiana.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11882 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    :) (Marţi, 30 septembrie 2014, 17:28)

    calin22 [utilizator]

    Conversia la cursul istoric ar fi cea mai mare porcarie. Ar fi ca si cum Statul ar sprijini speculatiile pe curs valutar.
    Ori se convertesc toate creditele din toate valutele (unii pierd altii castiga - iar nu e corect), ori sa ramana asa.
    • +2 (12 voturi)    
      speculatia a generat castiguri (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:27)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Noi platim credite in lei in rate de CHF, insa CHF nu au existat niciodata in procesul de acordare de credit, a existat doar de fatada. Insa veniturile suplimentare castigate de banci au fost imense.

      Dovada cea mai simpla: ofertele de credit in CHF au existat si au avut dobanzi mici doar inainte de criza financiara din 2008, intre anii 2006-2008. Ele au disparut imediat dupa criza, desi LIBOR-ul a ajuns sa fie negativ (sub 0%).

      Dobanda ofertele de credite in CHF nu au fost corelate cu dobanda de referinta, au avut chiar tendinta inversa. A fost o speculatie facuta cu ajutorul BNR, un jaf la drumul mare.
      • +2 (4 voturi)    
        bravo (Miercuri, 1 octombrie 2014, 10:25)

        n italy [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        Cel mai corect comentariu,de asta si Bruxelul e de acord [ca a fost un jaf]
      • +4 (6 voturi)    
        ? (Miercuri, 1 octombrie 2014, 10:37)

        calin22 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        Mai omule, BNR si o mana de banci din Romania NU AU CUM sa influenteze semnifiativ/decisiv cursul de schimb valutar CHF/EUR sau CHF/USD la nivel global, intelegi?
        Faptul ca bancile au intuit ca CHF va creste nu este altceva decat o speculatie pe cursul valutar DAR la fel de bine puteau sa se insele pentru ca asa cum spuneam aceste banci NU au cum sa decida la nivel mondial cursul CHF/EUR ori cursul CHF/RON din ce stiu eu se calculeaza facand conversia din CHF in EUR apoi din EUR in RON.
        Ce s-a intamplat la nivel mondial a fost ca economia SUA, UE, ASIA s-a dus pe pluta. Atunci investitorii din toata lumea s-au refugiat in metale pretioase si inclusiv in CHF care este o moneda oarecum "independenta".

        Daca tu dispui acum de 10.000 miliarde de EUR (sau echivalent) poti foarte bine sa aduci cursul CHF la ce nivel vrei tu (aproximativ deoare te-ar contracara banca centrala a elvetiei).
        • +1 (1 vot)    
          asa este... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 10:56)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui calin22

          era greu de estimat pana unde se va duce cursul francului elvetian. Se fac si speculatii cu astfel de valute pe piata FOREX, au castigat cei care au pariat pe cresterea CHF si au pierdut cei care au pariat pe scaderea lui.
          Cat despre Romania, nu are nici o sansa sa influenteze cursul CHF. Odata s-au facut niste tranzactii masive in RO, s-au aruncat masiv euro pe piata rom, (euro care s-au cumparat din Vest), si acest lucru a dus la deprecierea cu 1 eurocent a monedei europene. A fost cea mai mare realizare a leului romanesc, sa devalorizeze euro cu 0.01 euro.
          Asa ca de influentarea CHF nici nu se pune problema.
      • 0 (4 voturi)    
        dovada (Miercuri, 1 octombrie 2014, 12:24)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        Creditele in franci au aparut ca urmare a cererii de credite peste ce adunau bancile ca si depozite. Si atunci au inceput sa se imprumute in diverse valute, dintre care cele mai comune erau euro si francul. Acum nu se mai dau nici macar in euro, pentru ca depozitele (care au crescut de frica crizei) au depasit creditele (care au scazut ca urmare a crizei). Si cum bancile au deja suficienti peli de imprumutat, nu se mai chinuie sa faca imprumuturi in euro.

        Iar ca sa demontez ipoteza asta cum ca bancile speculatoare au pacalit saracii clienti naivi, daca banca stia ca francul va creste de la 2 la 3.3 lei, putea pur si simplu sa cumpere franci la 2 lei, sa-i tina un an la ciorap, dupa care sa-i vinda la 3.3 lei. Ar fi fost mult mai simplu si mai putin riscant. Nu mai aveau procese, nu mai aveau risc de neplata, randamentul era de 50%. Oare de ce n-or fi facut asha? Ai vro idee?
        • +1 (1 vot)    
          de dovedit e usor (Miercuri, 1 octombrie 2014, 17:40)

          eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Vrei sa zici ca aceste credite in CHF au aparut ca urmare a depozitelor in CHF (inexistente) a populatiei din romania? De unde au avut bancile CHF? De ce au oferit credite in CHF doar intre 2006-2008?

          De ce au fost creditele in CHF cele mai ieftine intre 2006-2008 - cand a fost dobanda de referinta cea mai mare (inainte sa se deprecieze leul si sa se aprecieze CHF) si de ce a crescut brusc dobanda CHF la banci cand dobanda referinta a CHF a devenit 0%?

          Era o oferta speculativa dura care a generat pierderi imense la client, legalizata de BNR. Un fel de joc piramidal modern.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu asta am vrut sa zic (Joi, 2 octombrie 2014, 17:03)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

            In perioada bulelor, totalul depozitelor tindea spre zero iar cel al creditelor spre infinit. iar bancile, ca sa dea credite, se imprumutau din alte tari. In mare parte fiecare banca imprumuta de la banca mama care atragea depozite de prin europa, dar si de la alte entitati dispuse sa imprumute bani, cum erau bancile elvetiene. Iar dobanda la franci era foarte mica, pentru cafrancul era considerat o moneda foarte sigura, elvetienii fiind renumiti pentru siguranta monetara si bancara.

            Dobanda la franci, din cite stiu eu, se situeaza azi la 3-4%. Nu stiu de ce sau daca a crescut dupa izbucnirea crizei, pentru asta poti consulta contractul de credit semnat. Dar partea de comisione dubioase si calcule aiuristice ale dobanzii, desi semnate de client, au fost in mare parte renegociate de banci (cu exceptia BCR) sau cistigate in instanta (BCR). Aici, desi oarecum incorect pentru ca s-a intervenit legislativ peste un contract privat, exista circumstante morale, pentru ca, vezi doamne, clientul a fost pacalit.

            Dar de aici pina la aberatii de genul convertirea creditului din chf in lei la cursul de atunci dar pastrind dobanda chf e cale lunga.

            Plus ca imi place tare chestia asta cu vina BNR... deci nu e vinovat clientul ca s-a dus ca inecatu la banca sa ia credit in orice conditii fara sa se gindeasca la riscuri, de vina e BNR ca n-a interzis creditarea. Tipic romanesc! De vina pentru prostiile noatre e totdeauna altcineva. Noi nu putem fi de vina pentru ca noi suntem cei mai frumosi si cei mai destepti.
      • 0 (2 voturi)    
        da si nu (Miercuri, 1 octombrie 2014, 13:21)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        Da, pentru ca BNR trebuia sa cam interzica/limiteze marjele calculate intern si alte aberatii de genul fata de o marja specificata clar in contract + LIBOR, in cazul de fata.

        NU, pentru ca totul a fost citit, asumat si semnat de catre client. In aceeasi perioada au existat banci care aveau produse ok - marja fixa si clara. Rolul BNR nu este de a te tine de manutza sa nu faci boacane, ci de a avea grija ca bancile sa respecte niste norme si contractele semnate si asumate de client. De ex sa nu ai marja _fixa_ 3 in contract si banca sa-ti ia 4 ca asa vrea ea. Domnia si prostia se platesc. Asa cum eu am putut sa-mi pierd timpul si sa fac analize comparative intre nspe produse si banci, tot asa mi se pare normal sa ranjesc cand vad ca domnia si prostia altora doare si arde la buzunar. Numeste-o compensatie moralo-materiala. Cine nu se pricepea, putea sa angajeze pe cineva de meserie. Ca daca ti se sparge o conducta de apa, chemi un instalator, daca nu _stii_ sa ti-o repari _singur_.
        • +3 (3 voturi)    
          care marje? (Miercuri, 1 octombrie 2014, 15:27)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          despre ce marja vorbim? daca te imprumuti intr-o moneda straina cine poate sa-ti calculeze riscul valutar pentru 10-30 de ani? dobanda la creditele in CHF nu a fost si nu este o problema.
          • +1 (1 vot)    
            ghici (Miercuri, 1 octombrie 2014, 22:24)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Marja din contract. As tinde sa fiu sarcastic, dar ti-am mai citit un comentariu si cred ca ai citit pe sarite ce am scris. Deci, au fost mai multe tipuri de oferte creditare:
            1. marja fixa + euribor/libor/robor
            2. marja variabila in functie de indicatori interni bla bla + euribor/libor/robor (in primul an fixa si mica)
            3. marja fixa si indicele fix in primul an si din al doilea in functie de bla bla

            Cazul 1 este cel corect pentru ambele parti si au fost banci care aveau asa ceva, oricat se miorlaie unii acum.
            Cazurile 2 si 3 implica o speculare a prostiei si domniei clientului. Ca orice oferta tip cumperi 1 si al doilea e gratis, dar ambele le gasesti mai ieftin vis-a-vis, deci nimic anorma. Dar de... banca sunaintr-un fel fata de super market. Nu pot sa acuz bancile, pentru ca nimeni nu a obligat degraba doritorii de lcd sa ia creditul de la ei. Oricine se putea informa si daca nu se pricepea, putea sa plateasca (exact, ce naspa suna) pe cineva care se pricepe. Dupa cum vezi, parerea mea este ca Dorelul din exemplul tau poate sa si moara, pe motiv de prostie si/sau domnie.
            • +1 (1 vot)    
              corect.. (Joi, 2 octombrie 2014, 10:22)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              si dupa cum spuneam, despre ce marje vorbim aici? 2 si 3 cu 'bla bla' au fost reglementate in urma cu 4 ani si sunt azi ilegale. daca banca nu ti-a actualizat contractul si nu a pus o formula clara in loc de 'bla bla' ai toate sansele sa castigi un proces in instanta si sa ceri inapoi tot ce depaseste ratele interbancare trecute in contract. asta nu schimba cu nimic faptul ca te-ai imprumutat in CHF si rata ti-a crescut de la an la an fara sa se modifice modul de calcul al dobanzilor.
              • +1 (1 vot)    
                exact (Joi, 2 octombrie 2014, 14:15)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Tocmai, ca am comentat doar la blamarea aiurea a bnr pentru prostia proprie. Eeee... modificarea contractelor a fost interesanta... s-a pastrat procentul total de dobanda dar acesta este format dintr-o marja foarte mare + euribor (care este la un minim istoric). Valabil si pentru creditele care se dau acum in valuta: marja mare + euribor. Cand si-o reveni euribor-ul... sa vezi lacrimi :d

                Cursul este curs, nimic de comentat acolo. Ca au descoperit unii apa calda, e partea a doua.
      • +1 (3 voturi)    
        cine a speculat? (Miercuri, 1 octombrie 2014, 15:08)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        stii definitia de dictionar a cuvantului 'specula'? in acest caz e clar ca cel care a luat creditul a vrut sa speculeze un curs scazut al CHF la o dobanda mica. nu i-a iesit.. a pariat prost si a pierdut!.. intr-un moment in care piata de creditare avea o dobanda cu doua cifre, el a crezut ca e mai smecher si se imprumuta mai ieftin..

        daca nu ar fi existat aceasta optiune, ar fi luat credit in lei cu dobanda 15-17% cat era la momentul respectiv? cel mai probabil nu. deci Dorel a luat credit in franci elvetieni stiind ca veniturile sale sunt in lei si ca rata depinde de cursul de schimb. mai departe e istorie.. cursul a explodat si dorel s-a ars. de fapt, cursul nu a explodat, ci a crescut de-a lungul a 2-3 ani, timp suficient pentru orice Dorel sa isi refinanteze creditul in lei sau alta moneda. de ce nu a facut-? din prostie? din mandrie? o fi crezut ca se vor intoarce vremurile bune? cert este ca astazi Dorel are vrea sa dea inapoi mai putini bani decat a luat... adica undeva intr-un cont de banca in CHF, un elvetian care si-a pus bani de-o parte pentru pensie sa descopere ca a muncit o vreme pentru Dorel al nostru, ca din 50.000 CHF cat i-a imprumutat lui Dorel, romanul nostru cu prea putini neuroni ar vrea sa dea inapoi doar 40.000...
        sau poate vrea Dorel sa dea cuplul de mascarici Ponta&Petrescu o lege cu dedicatie prin care Gigel, care a strans din dinti si nu s-a imprumutat in CHF sa acopere azi din taxele lui prostia lui Dorel?.. cu atatia tantalai cu drept de vot, orice e posibil.

        ca sa fie clar, prostia lui Dorel se poate rasplati in 3 moduri:
        1. il lasi sa sufere pana la capat.. poate invata macar copiii lui
        2. plateste statul, adica noi toti.. si Dorel pastreaza banii imprumutati
        3. plateste banca, adica cei care au economisit se pot trezi maine ca banca a intrat in faliment, banii lor s-au evaporat partial (evaporat = i-a papat Dorel). banca e romaneasca, deci gaura se acopera din fondul de garantare.. deci tot statul, adica noi toti, platim.
    • 0 (0 voturi)    
      eu nu am inteles un lucru: (Miercuri, 1 octombrie 2014, 10:50)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      conversia se face (fie la cursul istoric, fie la cursul din ziua de azi) dar ce dobanda se va aplica restului de datorie?? Aici va fi marea smecherie, unde presimt eu ca respectivii clienti se vor arde si mai rau decat acum 8 ani, cand au facut creditele in franci. Ca daca se pune o dobanda la RON de 11,5%, (cat este acum la creditele de nevoi personale), iar la franci clientul a avut dobanda de 5-6%, tare imi e mie teama ca rata de rambursat va creste simtitor din simplul motiv ca leul nu s-a depreciat fata de franc asa de tare precum s-a deteriorat dobanda (de la 5-6% la 12%).
      • +1 (1 vot)    
        nu asa ar fi normal!? (Miercuri, 1 octombrie 2014, 15:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cand a luat creditul in franci, care era alternativa in lei? daca acum s-ar intoarce la momentul zero si nu s-ar mai imprumuta in franci, singurele alternative sunt sa returneze banii (adica sa nu ia imprumutul) sau sa ia in lei cu dobanda care era le vremea respectiva. cum nu exista atunci alta alternativa, de ce ar exista azi?
  • +11 (27 voturi)    
    Dar cel care a supravegheat? (Marţi, 30 septembrie 2014, 17:36)

    Le Meow [utilizator]

    "Si cel care a dat creditul si cel care l-a luat, cred eu ca au fost in stare de constienta cand au semnat." (M. Isarescu)

    Dar cel care a supravegheat, ca sef al BNR, acest boom al creditarii in valuta, el era in stare de constienta cand a permis asa ceva? Era greu sa impuna niste restrictii lacomiei bancilor, in interesul stabilitatii sistemului bancar pe termen lung? Era greu sa impuna bancilor sa informeze corect clientii asupra tuturor riscurilor?

    In cazul BNR, accentul cade din ce in ce mai mult pe "B" si din ce in ce mai putin pe "N" si pe "R".
    • 0 (6 voturi)    
      ... in mod sigur ... (Marţi, 30 septembrie 2014, 19:07)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      NU ! ... da asta e cam de multisor ...
    • +4 (10 voturi)    
      Bravo (Marţi, 30 septembrie 2014, 19:08)

      autor_necunoscut_84 [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      Ai pus punctul pe i. Ce facea supraveghetorul, de ce nu a restrictionat creditele in valute exotice asa cum face acum? Conform noului regulament BNR se impune o marja de risc valutar in cazul creditelor in astfel de valute. De ce abia acum? De ce s-a permis grad de indatorare de 70% in 2006? Multe intrebari fara raspuns. Poate pentru ca BNR nu vegheaza la stabilitatea pietei bancare si la protectia clientilor bancilor (care pana la urma sustin lichiditatea prin depozitele lor). Poate ca si BNR, ca si liderii actuali, are alte obiective in Romania decat de a incerca sa ridice tara asta din rahat. Poate ca scopul lor, al tuturor este sa ne tina saraci si prosti, astfel suntem mai usor de dirijati, ca niste oi.
      • +1 (1 vot)    
        gradul de indatorare il stabileste si (Miercuri, 1 octombrie 2014, 11:06)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui autor_necunoscut_84

        legea Protectiei Consumatorului. Eu cand mi-am luat credit ipotecar normele BNR obligau la 30% grad maxim de indatorare, dar Legea Protectiei Consumatorului mergea pana la 50%. Asa ca si banca a mers pana la 50%, si m-am incadrat la imprumut (cu 30% nu ma incadram).
        Numai ca eu am fost cu cap, am facut credit in USD, la un curs legat de LIBOR, (adica LIBOR+7%) si nu am avut probleme cu cursul. Rata a fluctuat intre 122-130 USD, in functie de cum se misca Libor.
        Am fost si eu la multe banci, gen Volksbank, dar cand am citit contractul in care se spunea ca rata dobanzii este variabila in functie de cum se imprumuta banca, nici nu am mai stat la discutii, Am lasat contractul nessemnat pe masa si am plecat, cu ofiterul alergand dupa mine, mirat de ce nu semnez. Nu am semnat pt ca am o oarecare cultura bancara si stiu cat de inselatoare sunt creditele in care nu se stabileste clar cum se calculeaza dobanda pe toata durata creditului. daca intr-un contract nu se spune ceva clar, apar abuzurile.

        Pe de alta parte m-am ferit la maximum de creditele in valute exotice. Exact din acest motiv: sunt prea volatile.
      • +1 (1 vot)    
        daca tot ai intrebat.. (Miercuri, 1 octombrie 2014, 15:50)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui autor_necunoscut_84

        gradul de indatorare poate fi mai mare daca tara se afla intr-o perioada de crestere economica. din 2006 pana in 2014 venitul mediu s-a dublat. sec, pe cifre, un venit mediu net de 866 ron in 2006 insemna 433 CHF la un curs mediu de 2.0 si un venit mediu net de 1579 ron in 2013 la un curs mediu de 3.6 insemna 438 CHF.

        deci este o IPOCRIZIE totala sa te plangi ca te-a lasat Isarescu sa te imprumuti atunci mai mult, ca ai luat in franci si acum nu poti plati si alte aberatii din gama asta.
    • 0 (6 voturi)    
      Un handicapat (Miercuri, 1 octombrie 2014, 0:02)

      Nego [anonim] i-a raspuns lui Le Meow

      Alo, domnu Isarescu atunci cand ai investit in potgoriile alea tu nu ai prevazut ca va trebui sa platesti si taxe si impozite (cu ceva timp in urma "///finantista" asta se plangea ca il taxeaza excesiv statul pentru potgoria lui).

      Cum mai e cu previziunile acum ? Cred ca iti da cu virgula...
      • +2 (4 voturi)    
        potgoriile (Miercuri, 1 octombrie 2014, 10:30)

        n italy [utilizator] i-a raspuns lui Nego

        Cred ca ai vrut sa scrii pot[lo]gariile lui Isa
  • +3 (15 voturi)    
    Surprinzator raspuns !!! (Marţi, 30 septembrie 2014, 17:56)

    Mirobo [utilizator]

    Si Dvs erati constient ,ca si partile semnatare de altfel,ca la un moment dat vor aparea probleme.
    Intrebare: de ce in Austria nu s-au acordat credite in CHF?
    Sau poate acolo guvernatorul era plecat in CO in acea perioada ????
  • -2 (8 voturi)    
    camatarie (Marţi, 30 septembrie 2014, 18:17)

    Adrian_1234 [utilizator]

    My firend, chestia asta se numeste inselatorie. In loc sa crediteze populatia sa porneasca economia si sa apara job-uri, eu luat banii de la oameni cu japca momindu-i cu procente mici la dobanda.
    Se numeste inselatorie mai baiatule sau mai exact camatarie.
    Daca pe asta sta banca dumitale apoi ... ce sa mai zic
  • +8 (8 voturi)    
    Dar comisioanele abuzive ??? (Marţi, 30 septembrie 2014, 18:42)

    Luke1 [utilizator]

    OK, corect, riscul valutar este al clientului ... asta e, s-a indatorat in franci, problema lui ...
    Dar comisioanele "de administrare" abuzive calculate la SOLDUL creditului ?? (ce administrare ? Ce face banca concret in cuantumul acestor bani ?)

    Iar aceste comisioane calculate la SOLD si aplicate LUNAR - ca sa nu existe dubii - pot merge pana la aproape 30 % (da, TREIZECI LA SUTA, nu este greseala de tiparire) din valoarea RATEI TOTALE LUNARE (adica SOLD + DOBANDA) !

    Chiar umbla o vorba intr-o banca mare din Ro : "cea mai buna dobanda e comisionul !" - asta ca sa va dati seama de bunacredinta si transparentaa bancilor ... cei care va grabiti sa le plangeti de mila !

    Fapt : nicio banca din RO nu a dat faliment (exceptand cateva situatii in care bancile mama au dat ) - nici macar dupa inceperea crizei
  • +8 (14 voturi)    
    100006705465603@facebook.com (Marţi, 30 septembrie 2014, 18:57)

    MariaPopa1 [anonim]

    Cum dadeam eu asa scroll pe site mi s-a parut ca vad un titlu:
    "ADIO Mugur Isarescu" - eram gata sa sar in sus de bucurie, dar m-am desumflat repede ... nu era "ADIO" ci era "AUDIO" - ce pacat !!!
    • 0 (6 voturi)    
      ...nu stiu... (Marţi, 30 septembrie 2014, 19:09)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui MariaPopa1

      ... cine-l tzine ... .
  • +5 (9 voturi)    
    Minciuni si diversiuni (Marţi, 30 septembrie 2014, 19:46)

    rafael71 [utilizator]

    3 intrebari pt. d-nul Isarescu:
    Presupunem ca, prin absurd, leul se intareste si cursul revine la valoarea din 2007-2008, inseamna ca va da faliment sistemul bancar?
    In 2004 cursul leu-euro era de 4,5 lei, in 2007 a ajuns la 3,3 lei, cate banci au dat faliment in parioada respectiva din aceasta cauza?
    De ce bancile nu au avut franci in case, acestia fiind doar virtuali?
  • 0 (10 voturi)    
    Cu parere de rau (Marţi, 30 septembrie 2014, 19:57)

    istoriograf [utilizator]

    ...dar guvernatorul are destul de multa dreptate intr-o tara in care majoritatea populatiei refuza sa-si bata capul cu orice urma de educatie financiar-economica. Si asta de 25 de ani. oamenii se baga in aventuri ecoomice fara sa gandeasca ci calauzindu-se dupa mioriticele "ne-om descurca noi", "om vedea", "ne-o lumina D-zeu ce sa facem", "toti iau credite, noi de ce nu?" ..... Si uite asa, se trezesc ca nu pot plati creditele luate fara o minima precautie.
    In acest context, nici guvernele de toate culorile si nici BNR nu au facut nimic sau aproape nimic pentru educarea financiara de baza a populatiei si nici pentru limitarea apetitului bancilor.
    Nu ma pot opri sa observ comentarii si pozitii de-a dreptul penibile ale unor oameni care nu reusesc sa inteleaga nimic din mersul lucurilor in lumea in care traiesc, asteptand inca pe tatucul care sa gandeasca pentru ei, sa i-a hotarari pentru ei si sa le spuna ce sa faca.
    • +3 (5 voturi)    
      incultura (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:21)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      Bancile au folosit multe practici ilegale si au avut oferte capcana - daca ai luat creditul oferit de banca ai luat o teapa imensa fara cale de scapare. Nu e vorba de lipsa de educatie, e vorba de inselatorie si jaf.
  • 0 (10 voturi)    
    Rusine BNR (Marţi, 30 septembrie 2014, 20:25)

    vagonu [utilizator]

    E usor sa spui domnule ISARESCU din gura, cu practica stati cam prost.
    De ce nu ati impus de la inceput un control practice asupra bancilor pentru a avea contracte echitabile de ambele parti?
    Bancile au pacalit romanii iar BNR-ul i-a acoperit, le-au lasat sa face ce vor, asta este realitatea.
    Nu se ajungea aici daca se actiona in acest sens.
    BNR si conducerea acesteia sunt oamenii bancilor si apara interesele bancilor nu pe cele ale romanilor, asta este realitatea, toata lumea cunoaste acest lucru, prin ceea ce ati facut pana acum.
    Domnilor politicieni, nu va lasati impresionati de atitudinea antiromaneasca a BNR-ului, faceti ce trebuia sa faca BNR-ul de mult, actionati pentru romani. Trei sferturi din romanii care au luat credite in CHF si-au pierdut casele, si mai sunt inca reposnsabili si fac mari sacrificii pentru a platii de tri ori creditele luate, dar pana cand?
    Votati legea PX 337 dragi politicieni pentru a lua o povara imensa lasata de banci, care, in aceasta perioada au avut cele mai mari profituri, iar romanii au ramas pe drumuri.
    Acum va dati examenul in fata poporului, dupa care va veni si randul nostru sa votam pe cei care au fost si sunt intradevar cu sufletul si inima alaturi de romani!
  • +1 (11 voturi)    
    BNR arunca pisica (Marţi, 30 septembrie 2014, 20:38)

    vagonu [utilizator]

    BNR arunca pisica in curtea altuia sa scape de ea, dand vina numai pe populatie, iar bancile si in primul rand BNR nu au nicio vina.
    RUSINE, RUSINE RUSINE BNR!
    Asa se castiga o tara punand-o la pamant financiar si economic, cum ajuta in prezent BNR-ul bancile occidentale.
    De ce aceste credite in CHF au fost prezente doar in Europa de est si Balcani?Pentru ca ceilalti nu au permis.
  • 0 (6 voturi)    
    Masoane, criza face ravagii in America de 6 luni (Marţi, 30 septembrie 2014, 22:24)

    Wanheda [utilizator]

    deja si tu nu ai luat nici o masura; cand a ajuns cu lag in Romania...deja se mai indatorasera o groaza, pe credit cu buletinul. Ii ai pe constiinta.
    Romanii saracii nu au educatie bancara, in afara is scoliti de-a lungul generatiilor, aproape 100% din populatie are treaba cu banca....la noi insa ar fi trebuit protejati de cei care se pricep sau au fraiele.
    Asa ca...nu esti decat un camatar nenorocit, o sluga masoana.
    • 0 (2 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 1 octombrie 2014, 4:43)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ...criza nu prea face ravagii prin America.

      In schimb, prostia face ravagii in capul tau.
  • 0 (6 voturi)    
    Ba Isarescule (Miercuri, 1 octombrie 2014, 0:32)

    paraipan [utilizator]

    da tu cand te-a prostit altul in tara asta, ai fost mereu in constienta totala ? Sau constienta e doar pt cretinii platitori de taxe ? (Ca altfel nu s-ar califica pt un credit). ///
  • -1 (9 voturi)    
    Imi pare rau ca-i dezamagesc pe unii... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 0:40)

    Gigell [utilizator]

    dar nu aveti dreptate.
    Problema e ca BNR nu are dreptul sa se amestece in relatia dintre banca si client de nici o culoare. RELATIILE DINTRE BANCI SI CLIENTI SUNT GUVERNATE DE LEGILE COMERCIALE, OPC, CONSILIUL CONCURENTEI SAMD. NU DE REGULAMENTELE BNR.
    Intelegeti, va rog, ca BNR n-are nicio competenta in ceea ce priveste imprumuturile facute de populatie si de firme. Singurul rol al BNR legat de relatia intre banci si clientii lor este sa se asigure ca bancile nu fac tampenii prea mari si sa dea faliment si sa va lase cu economiile in soare. Faptul ca Isarescu a iesit si a tot racnit s-o lasati mai moale cu creditele de consum si mai ales cu cele in alte monede a fot un abuz clar din partea lui. Cred ca bancile nu i-au sarit la beregata de frica, dar in mod cert au facut lobby cat au putut la "inteligentii si competentii" nostri parlamentari.
    Ca sa nu mai bat campii aiurea: problema tine de legi (adica de competentul nostru parlament), de OPC si de Consiliul Concurentei. Urlati acolo, ca la ia se face lobby (adica aia iau spaga ca sa nu faca nimic). BNR n-are nici o competenta in problema asta.
  • 0 (4 voturi)    
    aberatii (Miercuri, 1 octombrie 2014, 7:51)

    catelu [utilizator]

    Daca tot poti sa iti ceri banii inapoi, pentru ca francul a ramas stabil in timp ce leul si euro au scazut, as putea da si eu in judecata loteria pentru ca a extras alte numere decat ale mele?
    Eu, cand am cumparat biletul, eram ferm convins ca alea vor fi numerele si nimeni nu m-a avertizat ca s-ar mai putea schimba.
  • -2 (6 voturi)    
    masonica are dreptate (Miercuri, 1 octombrie 2014, 8:51)

    demaGOGU [utilizator]

    nu poti imprumuta astazi mere( chf) si returna poimaine pere(ron)!

    pana si un bobor lobotomizat ca al nostru ar putea intelege daca se explica simplu, pre limba sa
  • 0 (6 voturi)    
    vorbeste singur (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:15)

    eucomentez [utilizator]

    Ce zice Isarescu e imoral si ilegal si e contrar practicilor Europene. E o minciuna. De vazut ce se intampla in tarile din zona: Ungaria, Croatia, samd. Exista si o sentinta finala a Curtii de Justitie a UE.

    Isarescu joaca rolul avocatului diavolului, declaratiile si actiunile lui nu au acoperire legala si legile se fac ulterior sa fie legalizate faptele ilegale - cum ne-am obisnuit cu dansul in ultimii multi ani.
  • -2 (2 voturi)    
    banii au fost incasati ilegal (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:16)

    eucomentez [utilizator]

    Bancile au incasat ilegal niste sume imense de bani, daca trebuie returnati o sa le plateasca din sumele platite deja de clienti si nu din buzunarul lor.
  • +1 (5 voturi)    
    coruptie la BNR (Miercuri, 1 octombrie 2014, 9:37)

    eucomentez [utilizator]

    Definitia coruptiei in DEX:

    1) A ajunge în stare de declin moral; a se declasa; a degenera; a degrada; a se vicia; a se perverti; a decădea. 2) (despre idei, sentimente, fenomene sociale etc.) A pierde integritatea sau puritatea inițială.
  • -2 (4 voturi)    
    O intrebare... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 11:01)

    cristy_s6 [utilizator]

    Cum se face ca in Romania unde toate platile se efectueaza in lei - toate bancile ( de la inceputurile asa zisului stat de drept !) au dat creditele direct in valuta - fara a tine seama de convertibilitatea ei la momentul respectiv ?
    Nu cumva pentru acelasi motiv pentru care statul a scos din codul penal ( o perioada f. mare !) bancruda ( pe romaneste ingineriile financiare ) ?
    Dl in cauza - guvernatorul BNR - ar trebui sa-i fie rusine pentru ceea ce a facut cu "buna stiinta" poporului roman si sa-si ceara scuze public - pentru ca nu "lucreaza pentru bancheri de "nicaieri" - ci pentru statul roman si poporul acesta - de la care primeste SALARIU !
    • +2 (4 voturi)    
      raspuns: (Miercuri, 1 octombrie 2014, 12:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui cristy_s6

      Pentru ca bancile care dadeau intr-adevar credite in Romania erau sucursale sau subsidiare ale unor banci occidentale. Aceste subsidiare primeau VALUTA (EUR si USD) de la firma mama, si apoi o dadeau cu imprumut (la dobanzi mult mai mari, este adevarat) catre clientii din Romania. Deci daca BCR, BRD, Volksbank sau Raiffeisen primeau credite in valuta de la banca mama din strainatate, dadeau si ele la randul lor credite catre cei din tara.
      Poate voi nu va amintiti, dar eu am prins perioada 1998-2003, cand toate bancile erau de stat, si nimeni nu iti dadea un credit. Apartamentele in Buc costau 14000-18000 USD, eu aveam 4000 USD la tescherea, si nu puteam sa ma imprumut inca 14 000 USD sa fac un credit ipotecar. De ce? Nimeni nu mi-a dat credit timp de 4 ani, desi lucram in banca. Imi trebuiau 2 giranti, ma puteam indatora max 30% din salariu, trebuia sa pun ipoteca si pe apartamentul mamei, pt ca cel pe care il gasisem eu nu valora cat valoarea creditului (dupa evaluarea bancii).
      Abia dupa 2003, cand s-a privatizat sisemul bancar, se puteau da credite la discretie. Si mama,. ce a ma dat romanul buluc sa se imprumute....ce se calcau in picioare...ce cerere de credite era. Era logic ca bancile vor face abuzuri, pt ca prea se bateau romanii pe credite.
  • +2 (8 voturi)    
    Mintiti domnule Isarescu! (Miercuri, 1 octombrie 2014, 13:09)

    dice [utilizator]

    Creditele in CHF nu au fost acordate in cunostinta de cauza, NIMENI n-a prezentat corect riscurile, altfel credeti ca mai lua cineva credite in CHF?
    Mintiti sa va acoperiti incompetenta, pentru ca trebuia sa reglementati, sa atentionati, chiar sa interziceti aceste credite, DAR N-ATI FACUT-O!
    Ati atentionat insa nu la inceput, cam dupa un an de cand incepuse creditarea in CHF.
    Dumneavoastra, experimentat fiind, trebuia sa ne spuneti noua, fraieri fiind, ca CHF poate creste nu cu 50% ci cu peste 100%.
    Noi n-am jucat la Bursa, am luat un credit, pentru ca asa intelegem ca poate functiona capitalismul, cu credite.
    De ce n-ati facut-o? Ce interese aparati?
  • +2 (6 voturi)    
    Ipocrizie (Miercuri, 1 octombrie 2014, 13:17)

    DumitrascuM [utilizator]

    Isarescu nu face decat sa protejeze profiturile bancilor. Aceeasi atitudine si in cazul clauzelor abuzive, fapt ce a determinat si schimbarea trendului in instante. Acest om nu protejeaza sistemul bancar ci doar anumite banci. Oamenii care au luat credite au fost la fel de constienti ca si atunci cand l-au desemnat persoana publica de cea mai mare incredere in Romania. Isarescu este un ipocrit. Nu poti spune ca oamenii au fost constienti atata timp cat avem ministrii care ne dovedesc in fiecare zi ca sunt incontienti.
  • +1 (7 voturi)    
    Pentru inconsitentul de ISARESCU (Miercuri, 1 octombrie 2014, 13:20)

    vodatepes [utilizator]

    Om fi noi poporul roman asa un pic inconstienti dar domnul Isarescu face aprecieri pe niste hotariri judectoresti . E correct? Alo CSM-ul asta nu e presiune pe justitie? Alo domnule Isarescu esti guvrenatorul BNR adica Banca Nationala a Romaniei . Iti spune ceva numele de Romania domnule Isarescu? Daca da, atunci sa ne spui ce demersuri ai facut pentru recuperarea celor 100 miliarde de euro de la banca nationala a Germanie?Alo crezi domnule Isarescu ca uitam ce datorii ai fata de Romania. Ai grija ca va veni o zi cand DNA-ul te va intreba ce ai facut pentru recuperarea acestei creante asa cum intreaba pe cei de la ANAF.
  • 0 (0 voturi)    
    Marie si Ion analisti financiari in credite (Miercuri, 1 octombrie 2014, 17:53)

    eucomentez [utilizator]

    Marie si Ion de la tara e perfect constient de riscul valutar generat de creditele in CHF pt a cumpara un frigider sau un cuptor cu microunde, credit CHF prezentat de catre agentul de vanzari de la banci ca singura optiune pe care Ion si Marie isi pot permite din veniturile modeste romanesti.

    Creditele in CHF erau singura optiune reala pentru un credit imobiliar dar si pentru unul de consum pentru 90% din populatie intre anii 2006-2008, din moment ce creditele in lei aveau dobanda reala de peste 20%.
  • +1 (3 voturi)    
    Multi bagatori de seama (Miercuri, 1 octombrie 2014, 20:09)

    rafael71 [utilizator]

    Observ ca multi se opun ideii de denominare a cursului leu-chf, cu argumente care de care mai hilare, incat mai au putin si fac cheta pentru salvarea bancilor! Dar nu v-ati pus totusi intrebarea ca aceste procese vin ca urmare a deciziilor CJUE, a unor instante din Croatia si Ungaria, care au definit ca si clauze abuzive multe din conditiile din contractele de credit? Nu aveti decat sa faceti sueta cat doriti, dar va spun clar, BULGARELE SE PRAVALE PESTE BANCI SI NU MAI POATE FI OPRIT, orice ati zice voi. Macar fiti rezervati in unele afirmatii, nu se stie cand va vine randul!