CNA: Antena 3 a fost amendata cu 30.000 de lei pentru abaterile de la lege in ziua alegerilor. Alte propuneri, inclusiv amenda maxima de 100.000, au cazut la vot

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:28 Economie | Media & Publicitate

CNA a acordat, miercuri, o amenda de 30.000 de lei postului Antena 3 pentru abaterile de la lege in cursul zilei alegerilor - editia speciala a emisiunii Stirea zilei, programata inaintea exit-poll-urilor, afisarea unor rezultate partiale in cursul zilei, lipsa de echidistanta in comentariile invitatilor la emisiunile pe care le-a difuzat postul in timpul zilei. O propunere de amenda maxima, conform legii - 100.000 de lei - a cazut la vot, situatie care s-a repetat si in cazul unei propuneri de 50.000 de lei.

UPDATE Tot miercuri, CNA a decis sa amendeze B1 TV cu 7.500 de lei pentru difuzarea exit-poll-ului inainte de ora 21.00; a amendat posturile Etno TV si Taraf TV cu cate 12.500 de lei pentru ca au promovat o manea electorala in afarea orelor de emisiune electorala si pentru dezechilibre in emisiunile de promovare electorala; a somat toate posturile care au difuzat exit-poll-uri pentru ca nu au mentionat, cum cerea legea, metodologia utilizata, dimensiunea esantionului si marja de eroare a sondajelor.

CNA a discutat pe larg emisiunea Stirea zilei - editie speciala, desfasurata inaintea exit-poll-urilor in intervalul 18.29-20.30, unde au fost invitati Cristian Parvulescu (seful Asociatiei Pro Democratia, ONG angajat in monitorizarea respectarii legii in alegeri), Corneliu Vadim Tudor, Victor Ciorbea si Petre Roman. Acestia au discutat, intre altele, despre nevoia de "schimbare" si au fost facute aprecieri partinitoare referitoare la cei doi candidati.

Membrii CNA au afirmat ca postul Antena 3, prin emisiunea de dezbatere din seara alegerilor, "isi asuma ilegalitatile" pe care le comite, avand in vedere ca postul a fost avertizat sa nu cheme politicieni, a stiut ca va primi amenda si ca prin astfel de emisiuni incalca legea. Ei au aratat ca au primit circa 35 de reclamatii in privinta respectivei emisiuni. Membrii CNA au afirmat ca in cursul zilei de duminica, inclusiv pe parcursul emisiunii gazduite de Gabriela Vranceanu Firea, au avertizat in mod repetat postul ca nu pot realiza astfel de dezbateri. Cristina Bachmeier, reprezentanta a Antena 3 la CNA, a precizat ca in momentul in care a asigurat CNA, la amiaza, ca nu vor fi invitati politici in platou "eu nu aveam aceasta informatie" (legata de emisiunea de seara - n.r.).

Principala abatere constatata in cazul editiei speciale a fost incalcarea reglementarilor potrivit carora campania se incheie cu 48 de ore inaintea inchiderii urnelor, iar in acest interval sunt interzise orice emisiuni electorale si invitarea unor sustinatori ai candidatilor.

Propunerile de amenzi supuse votului:
  • Narcisa Iorga: 100.000 de lei, avand in vedere ca "amenzile de pe parcursul campaniei nu avut niciun efect"
  • Grigore Zanc: repetarea celei mai mari amenzi pe care a avut-o Antena 3 - 15.000 lei
  • Christian Mititelu: 25.000 lei
  • Attila Szasz: 50.000 lei

Ce spun membrii CNA:
  • Narcisa Iorga: Am intrebat daca va fi invitat vreun om politic in studio si mi s-a spus ca in niciun caz (...) Intr-o perioada de o luna si jumatate au fost opt sanctiuni aplicate acestui post - doua somatii, dupa care au inceput amenzile. Valoarea acestora este, probabil, in jur de 15.000 de euro. Mi se pare foarte putin. Au inregistrat zilnic abateri. Cum sa iau eu aceasta atitudine, altfel decat ca pe o sfidare a legii, a acestei institutii (CNA - n.r.)? Raman cu un mare semn de intrebare asupra acestui radiodifuzor si asupra dorintei lui de a respecta legea in Romania. (...) Atat timp cat un post stie ca primeste amenda, ca incalca legea, dar totusi continua inseamna ca isi asuma acele ilegalitati
  • Ioan Onisei: Am urmarit emisiunea, au inceput sa sune telespectatori, am incercat sa iau legatura si sa atrag atentia ca emisiunea nu este conforma normelor legale. Nu mi s-a raspuns si nu am putut intra in emisie cand am cerut acest lucru. Apoi, nu pot sa reproduc ce cuvinte mi s-au adus si au fost aduse CNA
  • Christian Mititelu: In Romania, dupa 20 de ani, avem in continuare o categorie de persoane si o categorie de institutii si de firme care se considera ca sunt deasupra legii. Legaturile pe care le au in mediul politic romanesc, legaturile pe care le au cu trecutul le dau aceasta senzatie de imunitate in fata legii. Noi am avut o oarecare slabiciune pentru ca nu am sactionat suficient de-a lungul anului.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4156 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    alegeri (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:32)

    elis [anonim]

    cea care trebuia sa plateasca amenda este G.Vracneanu .Firea care a incalcat tot ce se poate incalca dumineca cand au fost alegeri/
    • +6 (8 voturi)    
      miau (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:12)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui elis

      miau -miau zice felix dand bacsisul cerut de cna.intr-o tara civilizata li s-ar fi retras dreptul de emisie macar 6 luni.
    • +6 (8 voturi)    
      amenda CNA sau .... penal la legea electorala? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:42)

      aciduzzu [anonim] i-a raspuns lui elis

      Dar ceva penal nu se poate pentru respectiva televiziune?
  • +12 (14 voturi)    
    ete scarts ... ca de amenda le arde lor (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:34)

    zarzare [utilizator]

    Legea lui peste ... chiar credeti ca ii intereseasa 100.000 de lei?

    Sfideaza legea pe fata, si nu ii intereseaza. Trebuie schimbata legea astfel incat sa nu isi mai permita asemenea ilegalitati. Sa fie bagat la puscarie realizatorii emisiunilor atunci cand dupa repetate amenzi si sanctiuni se fac ca nu ii intereseaza.
  • +12 (14 voturi)    
    DOAR ATAT? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:36)

    masteryodda [utilizator]

    Penibil si jalnic.. Ce amenda este aia ?? 30 000 lei adica 7500 euro?? Alte posturi de televiziune au pierdut licenta, nu si ilustrul post antena3 care in mod repetat a sfidat legea in cel mai penibil mod. Mi-e sila de aceasta institutie si politrucii infiltrati in ea (nu toti )
  • +13 (15 voturi)    
    amenzi (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:46)

    matei [anonim]

    vad ca nimeni nu ia in calcul faptul ca au incalcat legea electorala... nu doar ca au incalcat reglementarile CNA. De ce autoritatile statului nu aplica legea asupra celor 2 posturi ????
  • +8 (8 voturi)    
    Raspundere penala (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:48)

    MirceaD [anonim]

    Nu exista niciun fel de raspundere penala a cuiva de la Antena 1? E limpede ca sanctiunile de acest fel nu au niciun efect...
  • +2 (8 voturi)    
    doar antena 3? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:52)

    lucian11 [utilizator]

    pe ce post a fost transmis discursul de "invingator" a lui base de la 8:55, cu 5 minute inainte de incheierea procesului de votare?
    sau a vrut sa fie citit pe buze, tuguindu-si-le precum EBA?
  • +7 (9 voturi)    
    ce sa zic (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:52)

    danna [anonim]

    Nu se poate ca sa fie amendati sub 10,000 de euro...adica oamenii astia pot sa faca orice si sa plateasca o suma derizorie...Sunt scarbita...
  • -2 (4 voturi)    
    Felicitari CNA pentru masura corecta (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:54)

    Master [anonim]

    Felicitari CNA pentru masura corecta luata.
    Daca continua emisiunile neechilibrat sper ca data viitoarea amenda sa fie de 100.000 lei si sa fie personalizata catre realizatori, adica sa o plateasca Gabriela Vranceanu Firea, domnii Gadea si Ciutacu. Orice om din Romania ca si ziaristii au dreptul la libera exprimare si la orice opinie critica dar cu respectarea legilor. Exit-poll-urile trebuie urgent sa-si schimbe sistemul de analiza al datelor centralizate, de data asta au scapat cu marja de eroare. Nu e cam ciudat ca anumite exit-poll-uri gresesc mereu numai intr-o anumita directie?
    Sper ca Antena3 sa revina la sintagma cu care s-a consacrat ca fiind "Cea mai buna televiziune de stiri" dar depinde numai de realizatori ei si emisiunile difuzate.
  • +6 (6 voturi)    
    mizilc (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:54)

    miticosul [anonim]

    Ok, au dat 3o.ooo RONi. Si cat au castigat din publicitate? Cred ca oricum ies in castig.
  • +7 (7 voturi)    
    asta este amenda? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:56)

    alex [anonim]

    Sanctiunile sunt fff mici!!!
    Ar trebui suspendarea emisiei pe anumite perioade, de 1 zi, o saptamana, 1 luna, si tot asa... poate suspendarea pe 1 an!
    Mai mult, factorii de decizii trebuie sa raspunda pana la penal, considerand faptele din articol a fi de natura penala!


    Adica, pentru o contraventie auto, soferului i se suspenda dreptul de a mai conduce, pe 15 zile, 1 luna, 3 luni!

    Nu pot sa cred ca asta este amenda pentru un post TV, care incaseaza 100.000 RON in cateva zeci de minute de reclama TV!!
  • +7 (7 voturi)    
    pro democratia (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:57)

    oldman [anonim]

    m-am intrebat si in acea duminica: cum se poate ca tu cristian parvulescu, care toata ziua ai facut sesizari privind nerespectarea legii electorale, sa accepti a participa la acea emisiune si nici macar sa nu incerci a atentiona pe madama firea ca este pe langa lege?????
  • +8 (8 voturi)    
    pfoa.... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:59)

    sosos [anonim]

    ...aia da amenda!!!!! fix valoarea unui minut de publicitate!! super! trebuia sa le dea amenda 10% din cifra de afaceri ! (si aia proveniti din campania electorala platita tot de stat)
  • +3 (5 voturi)    
    Firea......naibii! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:24)

    tm [anonim]

    Pacat. Pe mine, cel putin, Antena 3 m-a pierdut ca telespectator ( gura-casca).
    Poate o sa ma mai uit pe la Mircea Badea. Si atat.
    Antena 3 sucks!!!!!
    Sunt varza! Au pierdut credibilitatea!....Sper ca se va vedea pe cifrele de rating.
    • +1 (1 vot)    
      vai de creierul tau spalat (Miercuri, 9 decembrie 2009, 17:24)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui tm

      Amice, ti-ai pierdut mintile? Tu inca te mai uiti la Antena3? La sinteza zilei? La badea badea? Oamenii normali au incetat sa se uite la mizeriile alea acum 3-4 ani. Tu ce astepti?
  • +2 (2 voturi)    
    este inadmisibil (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:26)

    doru [anonim]

    Trebuie modificata legea si innasprite amenzile astfel incat sa nu se mai intample asa ceva pe viitor. O amenda si de 100.000 RON este un fleac pentru o companie care produce poate cateva milioane de RON anual. Raspundere penala sau penalizare in functie de cifra de afaceri si de prejudiciul adus.
  • +3 (3 voturi)    
    Legea CNA nu e eficienta (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:43)

    angel [anonim]

    Amenzi de citeva mii de lei nu inseamna nimic pentru un milionar; deci nu va avea nici un efect. Eu as propune CNA-ului un sistem de punct cum este de exemplu la permise auto in Canada si USA: fiecare abatere are un anumit numar de puncte, si la acumularea unui numar prestabilit de puncte licenta de TV se suspenda, deci nu ar mai avea dreptul de a transmite. Inca un lucru, ar trebui sa se gaseasca o solutie si sa modereze macar manipularea grosolana.
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari ! Amenda este insa ridicol de mica ! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:43)

    Popeye [anonim]

    E bine ca institutile statului functioneaza, a adevarat ca si postul tv Irealiatea a facut niste anunturi partinitoare la adresa unuia dintre candidati. Inchiderea acestor posturi tv. pt. o perioada ,ar fi mai corecta daca ne gandim ca magariile lor puteau influenta decisiv electoratul.
  • +2 (2 voturi)    
    Amenda fara mare efect (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:56)

    Joe Namath [anonim]

    Sincer, cred ca o amenda de 7150 euro nu reprezinta o paguba prea mare pentru o televiziune privata (pentru ceea publica, chiar zero), deci asemenea incidente se vor inmultii si extinde si pe celelalte posturi. Daca se poate, de ce sa nu faca si altii. In schimb suspendarea postului pentru o zi impreuna cu obligativitatea afisarii pe ecran a deciziei CNA, ar constitui atat o paguba cat si o lovitura de imagine.
  • 0 (2 voturi)    
    partea leului (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:02)

    Dan W. [utilizator]

    Daca erau pro basescu, altfel statea treaba.
  • +3 (3 voturi)    
    Realitatea tv si antena 3. (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:07)

    mircea [anonim]

    Daca ar fi posibil,aceste posturi tv ar trebui desfiintate,sa li se retraga licenta.In campania electorala au avut o atitudine,nu partinitoare,ci antiromaneasca,invitand in platou numai oameni politici si ziaristi care au cautat sa faca propaganda antiromaneasca,sa dezbine poporul,sa nu recunoasca institutiile romenesti,de respect nu mai vorbim.Dupa ei alegerile ar trebui repetate pana cand va castiga cine vor ei.Nici HITLER nu proceda asa.Care lege din Romania permite manifestarea de actiuni antidemocratice?
    • +2 (2 voturi)    
      inutil (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:40)

      ve3c [anonim] i-a raspuns lui mircea

      In continuare fac acelasi lucru........
  • +2 (4 voturi)    
    ceva penal nu? doar amenda? jalnica lege! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:11)

    urania [utilizator]

    D-lor jurnalisti, va propun un interviu realizat cu Cristian Parvulescu pe aceasta tema. Sa ne explice de ce nu s-a sesizat ca in cazul contestarii referendumului? Atunci era 'societate civica' si la Antena 3 era doar invitat? Ce magarie! Spun si eu ca madam Saftoiu (in cazul Udrea):ceva penal nu se poate?
  • +1 (3 voturi)    
    rusine CNA (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:26)

    cristi201 [utilizator]

    CNA prin amenzile foarte mici devine garantul ilegalitatilor comise de televiziuni. Rusine CNA.
  • +2 (2 voturi)    
    hahaha ! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:33)

    cucuvaia [anonim]

    ori ceneaoa a avut mila da pozanarili lui felix, ori diferentza pana la 100 de miare s'a impartzit...

    pedeapsa mai buna era sa'i oblige sa'i ceara scuze lu base, in fiecare zi, la fiecare jurnal de stiri, pe tot mandatul prezidentzial al capitanului :-))
  • +2 (2 voturi)    
    Ce amenda e asta? e o invitatie la a mai face (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:43)

    cix [anonim]

    TREBUIE SA LE RETRAGETI LICENTA....si poate doar asa o sa se invete minte. Dupa o sa si faca ei alta televisune, ca de bani au tot furat in ultimii 20 de ani, dar cel putin o sa invete lectia. Nu e posibil sa manipulati lumea ca in timpul propagandei comuniste, mai lipseau poeziile lingusitoare ale lui Paunescu la adresa liderul epociii de aur Pdsr-PNL- PC (R), critica la adresa lui Basescu = diavoalul occidentului nu au lipsit ... Sunt io televiziune de mahala. lipsita de orice profesionalism. Antena &Relitatea dauneaza grav sanatatii publice
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Miercuri, 9 decembrie 2009, 17:32)

    cristi [anonim]

    Penibil, ce reprezinta 30000 pt mogulul Felix. CNA ar fi trebuit sa suspende difuzarea postului Antenei3 sau sa ceara dosar penal conducerei postului inclusiv Gabrielei Vracneanu Fireasi si celor invitati in emisiune pt a da un exemplu ceelor care fraudeaza
  • 0 (0 voturi)    
    mizerie morala (Miercuri, 9 decembrie 2009, 18:39)

    dracula [anonim]

    iata, cam ce vor mogulii ,o romanie a lor,iata se vede caracatita mafiei cit de intinsa este,de asta ii doare in fund de restul populatiei,lege?nu este pentru ei ,sint mai presus ca noi romanii,ei vin din alte structuri cladite in epoca iliescu .pirvulescu de mult este paduchele mogulilor,banii au fost pentru unul ca pirvulescu,hurezeanu,ursu si multi alti ziaristi ratati.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Amenda? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 20:40)

    Petre [anonim]

    CNA a amendat Taraf tv ? Ptr ca canta Guta? Hai sa fim seriosi! sau intre Guta si Dna Firea nu-i vreo diferenta?
  • 0 (0 voturi)    
    Scuze... 30 de mii de lei ? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:15)

    Radu [anonim]

    Scuze ca intervin din diaspora.

    Ce inseamna 30 de mii de lei ? Amenzile pentru TV ar trebui sa inceapa de la 100 de milioane de Euro pina la retragerea licentei de difuzare cu efect imediat.

    Romania se crede o tara evoluata si democrata ? Scuze, pozitia corecta ar fi exact un loc inainte de Coreea de Nord si Congo. Dar nu mai sus.

    Nici o tara civilizata si democrata nu s-a civilizat decit prin metoda constringerii. Iar o amenda de 100 de milioane de Euro pentru ce au facut antenele si iRealitatea ar fi minimul ce ar trebui aplicat !

    Scuze CNA, scuze popor roman, dar asta ar trebui sa se intimple ! Numai asa mai avem, noi, ca romani o sansa. Altfel in maxim 100-200 de ani nu mai existam ca popor si vom fi doar amintire ! Si din pacate, o amintire cu un gust amar !

    De departe,
    Radu
  • 0 (0 voturi)    
    Ideograme? (Joi, 10 decembrie 2009, 0:40)

    Ieyasu Tokugawa [anonim]

    Nu ar fi mai bine sa desfintam televiziunile care nu ne convin?
    Nu ar fi mai bine sa desfintam partidele care nu ne convin?
    Nu ar fi mai bine sa ii bagam la puscarie pe cei care nu sunt de acord cu noi?
    Si asa vom fi o mare natiune cinstita , civilizata si portocalie.
    Apropo, El lider maxim vrea sa se reconcilieze cu mogulii, comunistii si cu aia pe care i-a ciuruit.
    Nu ar fi prima data.
    Si al doilea apropo, in articol mai sunt insirate niste televiziuni.Sau partea aia era scrisa in katakana?
    Deci nu ar fi mai bine sa desfintam si cuvintele care nu ne plac? HAI CU VOTUUUL
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu (Joi, 10 decembrie 2009, 10:09)

    calin [anonim]

    Era de asteptat. Atunci ne miram de ce multi dintre noi vor sa plece din aceasta tara. CNA este o institutie care NU FUNCTIONEAZA. Adica, in traducere, oricare dintre noi poate veni acolo (bineinteles daca e contra lui Basescu), poate spune orice minciuna ii trece prin cap, poate improsca cu noroi in vazul intregii tari, dupa care este platit de acesti patroni, iar CNA da o amenda simbolica. Cand vom avea legi in tara asta? Cand aceste legi se vor si respecta? Mi-e teama ca ne mai trebuie inca 20 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Antena... bravo voua (Joi, 10 decembrie 2009, 11:41)

    bubu [anonim]

    Eu cred ca Antena3 ar trebui felicitata, nu sanctionata. Datorita ei oamenii s-au scarbit asa de tare de pupincurismul voiculescian incat chiar si cei indecisi pana la ora 19 au iesit si au votat Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Visul CNA (Joi, 10 decembrie 2009, 16:35)

    Bistrita [anonim]

    Se vede de la o cale de o posta ca CNA vrea sa desfiinteze Antenele. Atata le va amenda pana vor da faliment. E adevarat doamna Narcisa Iorga? Oare nu va iesi adevarul la suprafata si atunci cum vei justifica atitudinea de pana acum. In orice caz ti-ai slujit cu credinta STAPANUL.