Lovitura pentru Chevron: Programul de guvernare al Guvernului Ponta prevede moratoriu imediat pentru exploatarea gazelor de sist

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2012, 23:01 Economie | Energie

Programul de guvernare al Guvernului Ponta, depus joi seara in Parlament, prevede "Instituirea imediata a unui moratoriu privind exploatarea gazelor de sist pana la finalizarea studiilor ce se afla in derulare la nivel european privind impactul asupra mediului prin procedeul de fractionare hidraulica". Moratoriu privind exploatarea gazelor de sist inseamna sistarea oricarei activitati de extractie prin controversatul procedeu al fracturarii hidraulice.

In acest moment, Bulgaria si Franta sint celelalte doua tari din UE care au impus un moratoriu similar. Chevron are in Romania patru licente de explorare si exploatare, toate fiind in faza de explorare a eventualelor zacaminte.

Reamintim ca la nivelul Comisiei Europene a fost infiintat, in ianuarie 2012, un grup de lucru privind efectele asupra mediului a fracturarii hidraulice. Alexandru Patruti, seful ANRM, a declarat pentru HotNews.ro in aprilie 2012 ca din acest grup de lucru fac parte si experti romani din cadrul ANRM si Ministerului Mediului. Comisia Europeana a decis insa ca nu este nevoie de o legislatie europeana privind gazele de sist, lasind la latitudinea fiecarui stat membru decizia privind permiterea sau interzicerea procedeului fracturarii hidraulice.

Citeste si:






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








20993 vizualizari
  • -47 (89 voturi)    
    ASA DA ! (Joi, 3 mai 2012, 23:07)

    iuiooouiui [anonim]

    Soer sa faca la fel si cu Rosia Montama, cu Cuprumin si poate si cu capusele din energie. Poate pe viitor trebuia chiar nationalizat petrolul si carbunele. Incepe bine si i-mi place din ce in ce mai mult aceasta pereche Ponta Antonescu. O sa-i votez.
    • +34 (60 voturi)    
      Privatizari (Joi, 3 mai 2012, 23:53)

      Victor Pontacurta [anonim] i-a raspuns lui iuiooouiui

      O sa le privatizam noi nu va fie voua teama dar asa cum vrea dom voiculescu nu electoratu prost.Noi stim mai bine ce sa facem cu banii...drept dovada ca nu s-au risipit.Am infiintat antene si hoarde de postaci semidocti pe internet la hotnews
      • +26 (42 voturi)    
        gazprom decide acum... (Vineri, 4 mai 2012, 7:29)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Victor Pontacurta

        sa nu va faceti iluzii... guvernul asta va face tot ce poate ca sa-i ajute pe rusi sa mentina monopolul. sa speram ca nu le dau si romgazul de pomana.
        • +3 (3 voturi)    
          gazprom decide acum (Vineri, 4 mai 2012, 11:54)

          bmp [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Right!
          In plus, grupul de studiu UE a dat de mult verdictul! Nu ar avea competente dar gaseste ca legile fiecarui stat membru sunt suficiente ca sa poata accepta exploatarea (de explorare - faza actuala a concsiunilor Chevron - nu se vorbeste fiindca este oricum fara nocivitate)
        • -1 (3 voturi)    
          frumos.... (Vineri, 4 mai 2012, 12:49)

          capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui pehash

          putine ipoteze, cat mai multe concluzii;

          pai daca canadienii, americanii, si restu` zic ca este o metoda care produce un impact major al mediului, noi avem in scimb parlamentari, guvenati si alti demnitari mult mai specilisti sau cu mai multa EXPERTIZA (ca sa citam din clasicii zilei la putere - ma refer la abramburica fosta ministru invatamantului);

          ce treaba are gazpromu` cu chevronu` si restu`;

          noi suferim sigur de scenarita;

          fara a tine partea comunistilor securisti ce conduc tara de aproape 70 de ani, tin sa subliniez ca exploatarea gaxelor, a petrolului si a restului bogatiilor subsolului este permisa in continuare, cu respectarea anumitor tehnologii cu un anumit impact asupra mediului;

          chevronu` n`are decat sa`si puna neuronii angajatilor in functiune si sa inventeze o alta metoda de extragere a gazului de sist;

          asteptam cu interes stopararea oricarei explotari a rmgc in tara - auru` nu fuge din munte si asteapta investitori seriosi, tara a fost mulsa destul....
        • +1 (1 vot)    
          monopolul se mentine oricum (Vineri, 4 mai 2012, 16:02)

          emiy [anonim] i-a raspuns lui pehash

          presedintele basescu a declarat ca exploatarea gazelor de sist "ar putea reduce importurile cu 13 -17 % " .. cu asta nu se scapa de monopol ... plus ..doar pentru faptul ca nu vom mai importa nu va insemna ca nu va trebui sa il cumparam de la compania privata sevron ..nu de alta dar sistemul redeventelor de la noi din tara cere cat 2 % ... din 17% ... adica ceva de genu 0,32% va reveni statului ...restul trebuie cumparat ... daca vrem sa il folosim
          • +2 (2 voturi)    
            mai citeste.. (Sâmbătă, 5 mai 2012, 12:40)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui emiy

            Monopolul de care vorbeam este la nivel european, nu in Romania. Romania importa doar o treime din gazele folosite. Orice reducere inseamna de fapt ca influenta politica a Rusiei scade. Asta este motivul pt care rusii isi platesc tradatorii din USL, nu cresteri de profit de 2-3%.
      • +24 (32 voturi)    
        CAre Domn Voiculescu? (Vineri, 4 mai 2012, 8:12)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Victor Pontacurta

        Acela care FURA locuitorii orasului Bucuresti de 3 hectare de pamant pe malul lacului Baneasa?
        Parca domnii stiau sa si dea, sa fie generosi, nu doar sa fure si sa-si dezvolete cultul propriei personalitati
        • +7 (9 voturi)    
          asa e (Vineri, 4 mai 2012, 11:14)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          stiau si inca stiu sa fie generosi.
          se cinstesc intre ei si familiile lor, ca d-aia si-a etichetat tontolacul guvernul ca cel mai cinstit. un mic si-o bere la prostime, hectare de paduri si terenuri la varani si alti dinu paturici.
          • -3 (3 voturi)    
            curios (Vineri, 4 mai 2012, 13:12)

            razeshu [anonim] i-a raspuns lui nahir

            daca varanu asta e asa de nociv de ce nu a fost prin de baietii buni care au protejat tara de bau bau pana acum ? De ce prefera sa plateasca niste postaci patetici in locul unei actiuni a politiei si justitiei ? Poate pentru ca e fun sa ai pe cine da vina cand ceva merge prost ? De ce Patriciu e inca liber dupa ce a dat atatea tepe ? M-am saturat sa tot aud acuze fara acoperire de la reprezentantii puterii. Fara fapte concrete nu sunt decat niste incercari chinuite de a mai aduna o bruma de voturi.
            • +1 (1 vot)    
              Raspuns: componenta CSM (Sâmbătă, 5 mai 2012, 9:32)

              Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

              vezi acolo din cine este format CSM si vei afla de ce infractorii enumerati mai sus, sunt inca liberi.
      • +10 (16 voturi)    
        La cat e pretul benzinei acum (Vineri, 4 mai 2012, 10:37)

        john [anonim] i-a raspuns lui Victor Pontacurta

        Cred ca Adrian Nastase si PSD-ul care au dat Petromul de nimic OMV-ului, ar putea sa-si ia o vacanta intr-o insula exotica tot restul vietii lor. Nu inteleg ce mai vor sa fure ca teapa aia a fost cea mai tare din istoria post-decembrista. In USL sunt profesionistii cand e vorba de resurse ;)
        • -1 (1 vot)    
          Benzina se tot scumpeste peste tot (Vineri, 4 mai 2012, 11:23)

          Angela [anonim] i-a raspuns lui john

          "Statul german încearcă să frâneze scumpirea carburanţilor"

          Mulţi experţi sunt de părere că scumpirea continuă a carburanţilor nu se datorează exclusiv unor factori obiectivi [...] Ei consideră că scumpirile sunt provocate şi de speculaţiile la bursele de materii prime şi de manipulări ale preţurilor practicate de concernele petroliere încă în rafinării.

          http://www.dw.de/dw/article/0,,15922373,00.html
        • +5 (5 voturi)    
          Pai aici vad eu tragedia!! (Vineri, 4 mai 2012, 12:08)

          Inna [anonim] i-a raspuns lui john

          Sa- u vandut pe nimic ( nu iau in considerare spagile uriase, care cred ca depasesc sumele care s-au oferit staului) rezervele naturale ale Romaniei , iar acum sapam printre stanci, si poluam ce-a mai ramas , pentru a stoarce stropii de gaz ramasi, ca sa??? Ca sa ce?? Sa ni-l bage noua, populatiei bastinase pe gat , la preturi astronomice.. Iar noi sa nu avem nici un cuvant de spus.. ca asa este democratic. I-am penalizat pe .. penali, nevotandu-i in 2006, pentru ca atat sta in puterea noastra, si acum au revenit bine merci la putere, fara ca autoritatile statului chiar sa-i pedepseasca pentru privatizarile frauduloase de atunci, care ne-au saracit ..
          Sunt foarte bucuroasa ca baietasul ponta a suspendat acest proiect controversat, pentru ca este un proiect avantajos doar pentru ei, nu pentru romani.
          Insa pentru ca stiu ce a facut psd inainte, nu pot fi linistita . Pentru ca lupul nu isi schimba obiceiurile. Din pacate, am convingerea ca ne arunca praf in ochi, sa credem ca chiar iubesc si respecta acest pamant , doar pentru a castiga voturi la alegerile din toamna. Dupa care stim scenariul.. "nu am putut.. pdl-ul a facut .. Basescu a facut.. jos Basescu"
          Ii detest pr toti , cu unitatile de masura corespunzatoare: si pe psd-isti ( fosti si actuali securisto comunisti) si pe pnl-isti, niste lashi care se ascund in spatele unei marionete isterice, care de dragul puterii i-a unit cu securistii lacomi si cu securistul felix, si-i detest si pe pdl-isti ca ne-a dezamagit profund
          Vreau o clasa politica noua, pentru ca m-am saturat de acest "regn politic"
      • +6 (8 voturi)    
        go home, predators! (Vineri, 4 mai 2012, 12:25)

        dumitru [anonim] i-a raspuns lui Victor Pontacurta

        Judeţul Constanţa populaţie = 756 mii locuitori
        Judeţul Constanţa suprafaţă = 7.071 km²
        Judeţul Constanţa se află pe locul 5 după populaţie şi pe locul 7 după suprafaţă între judeţele României.
        Conform contract de concesiune (desecretizat recent) aflăm că:
        •Perimetrul Adamclisi suprafata = 909,2 km²
        •Perimetrul Costinesti suprafata = 901,71 km²
        •Perimetrul Vama Veche suprafata = 889,54 km²
        -----------
        Total la dispoziţia Chevron = 2.700 km², adică 38% din judeţul Constanţa!

        Tragedia este că poluând IREVERSIBIL 38% din judeţ, Chevron ar fi putut practic condamna la extincţie lentă TOATĂ POPULAŢIA DE 756 MII LOCUITORI A JUDETULUI!

        La un moment dat credeam că singura speranţă pentru dobrogeni era ca BULGARII din DURANKULAK, satul aflat la 5 km sud de Vama Veche, să se ridice la luptă dârză, să protesteze bărbăteşte, să picheteze ministerul lor de externe de la Sofia pentru ca măcar BULGARIA SA FACA CEVA SA OPREASCA ACEASTA CRIMA PREMEDITATA!

        Iată însă că PUTEM ŞI NOI! Lovitura de graţie pentru predatorii yankei a venit chiar din Piaţa Victoriei. Bravo Ponta!
      • +1 (1 vot)    
        Postaci (Vineri, 4 mai 2012, 12:56)

        Ardeiul vesel [anonim] i-a raspuns lui Victor Pontacurta

        Asta nu e decat o dovada ca stiu sa foloseasca banii: au angajat hoarde de postaci semidocti, spre deosebire de restul postacilor analfabeti care produc un salariu minim pe aici:)
    • +29 (49 voturi)    
      asa nu ! (Joi, 3 mai 2012, 23:56)

      etre [anonim] i-a raspuns lui iuiooouiui

      1. Referitor la calitatea lor de imaculati: au numit ministrii care se judeca cu ministerele in care au fost numiti. Mai mult de atat ce vrei ? Sa-si scrie pe frunte hotii ?

      2. Citeam un articol in NYT, referitor la exploatarile de sist si cum or sa asigure ele suprematia USA+Canada ani buni de aici inainte (ceva cu America de Nord fiind terenul ideal pt asa ceva). Desigur, noi ne permitem sa fim mai selectivi.

      3. Personal cred ca entuziasmul tau e jalnic si deprimant pentru perspectivele intelectuale ale Romaniei.
      • -5 (15 voturi)    
        Vine si PDL-ul imediat (Vineri, 4 mai 2012, 9:09)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui etre

        Sta la rand sa-si incepa si sa-si continue procesele. Astept si procesele UDMRistilor prea-imbogatiti
      • +2 (2 voturi)    
        mi gandeste te (Vineri, 4 mai 2012, 15:28)

        banzai warrior [anonim] i-a raspuns lui etre

        -ce sa spun , faptul ca o sa aiba SUA suprematia gazelor pe fondul distrugerii solului si a surselor de apa din zona inclusiv a tot ce inseamna afacere in agricutura in zonele de expolatare (nu le va mai cumpara nimeni produsele agrivole contaminatate cu chimcale din apa) - e mare realizare nu? - porpui un model gresit din start
        - faceti un mare looby prostesc cu sustinerea unor metode de exploatare care s-au doveit clar dubioase o recunosc toate ong urile din us , vad ca salivati numai la ideea ca apare un nou izvor de tras bani
    • +21 (39 voturi)    
      cred ca nu stii ce vorbesti (Joi, 3 mai 2012, 23:58)

      Vreau Gaz Ieftin [anonim] i-a raspuns lui iuiooouiui

      Programul Ponta nu e decat un raspuns la ordinul lui Felix&Comp, responsabili cu contractele exagerate care le platim pentru gazele rusesti prin firmele lor de intermediari. Ti-ai pus intrebarea de ce platim gaze atat de scumpe? Verifica pretul real unde nu e subventionat de primarii di orase bogate. Cine pierde daca gasim surse alternative mai ieftine? Franta nici nu are nevoie mare de gaze caci functioneaza pe energie nucleara, iar Bulgaria e sub papuc rusesc. Nimeni nu spune ca extractia nu trebuie controlata strict ecologic, dar uite aici care e productia in lume. Oare sunt asa multi prosti care prefera surse ieftine de energie?
      http://en.wikipedia.org/wiki/Shale_gas_by_country
      • -1 (13 voturi)    
        Crezi ca era ieftin pt tine ? Ia de ici benzina ! (Vineri, 4 mai 2012, 7:07)

        hhhhjfjhj [anonim] i-a raspuns lui Vreau Gaz Ieftin

        Care considerati voi ca a fost o privatizare reusita in afara de Dacia ?
        Eu cred ca noi tot scump am fi cumparat gazul la fel ca si benzina care se scoate ieftin si se vinde scump..
        • +3 (3 voturi)    
          mafia mondiala a benzinei (Vineri, 4 mai 2012, 11:26)

          milka [anonim] i-a raspuns lui hhhhjfjhj

          "Statul german încearcă să frâneze scumpirea carburanţilor"

          Mulţi experţi sunt de părere că scumpirea continuă a carburanţilor nu se datorează exclusiv unor factori obiectivi, cum ar fi criza iscată de programul nuclear iranian sau de uriaşa cerere de petrol venită din partea ţarilor asiatice, în frunte cu China. Ei consideră că scumpirile sunt provocate şi de speculaţiile la bursele de materii prime şi de manipulări ale preţurilor practicate de concernele petroliere încă în rafinării.

          Recent, expertul Steffen Bukold a analizat, la cererea Grupului Parlamentar Ecologist din Bundestag, scumpirea benzinei super în intervalul noiembrie 2011 - martie 2012. Litrul de benzină s-a scumpit în acel interval cu 11, 3 cenţi, dintre care numai 6,6 cenţi s-au putut justifica prin preţul mărit al petrolului brut sau prin fluctuaţii ale valorii monedei euro. Concluzia: concernele petroliere au încasat abuziv în intervalul menţionat 167 de milioane de euro, ceea ce acestea, evident, neagă.

          http://www.dw.de/dw/article/0,,15922373,00.html
      • -3 (5 voturi)    
        Lasa/l! (Vineri, 4 mai 2012, 10:44)

        , RightIsGood [utilizator] i-a raspuns lui Vreau Gaz Ieftin

        Va plange mai tarziu!
        Este un produs... calgon, lenor, ariel...
        Doar o rufa cu creierul mai curat decat in ziua in care s/a nascut!
        Si cand va plange va fi foarte tarziu!
        Jalnic!
      • -2 (4 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 4 mai 2012, 11:01)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Vreau Gaz Ieftin

        Mda...duupa minte ta de postac portocaliu(caneleon de fapt,,,,pt ca va este rusine cu sigla si culoarea voastra)toata Europa face jocul rusilor!!!
    • +31 (39 voturi)    
      Spune-le sefilor tai sa nationalizeze si Petrom-ul (Vineri, 4 mai 2012, 0:05)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui iuiooouiui

      Ca de cand l-a vandut Adrian Nastase, austriecii aia ne storc de bani, de ti-e frica sa te mai duci la pompa. Ca asa protejeaza USL resursele, pana cand le da cineva un comision cu sase zerouri.

      Si mai zi-le sa te trimita la un curs de limba romana ca "i-mi place" nu scrie decat Ministrul Educatiei pus de Ponta.
    • -9 (29 voturi)    
      engage! (Vineri, 4 mai 2012, 0:17)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui iuiooouiui

      Nasol pentru Basescu, acum va trebui sa dea spaga inapoi catre Enterprise.
      • +12 (20 voturi)    
        Mai bine (Vineri, 4 mai 2012, 7:30)

        Gamma [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Nasol pt Enterprise ca trebuie sa-i dea spaga si lui Ponta . Nici o grija - va fi din buzunarul nostru .

        Pana una alta sa dea usl gaze ieftine ca gargara la televizor nu tine de frig. Stii faza cu epoca de aur . Una era la tv si alta stiam noi pe strada .
    • 0 (2 voturi)    
      :-) (Vineri, 4 mai 2012, 4:44)

      bhj [anonim] i-a raspuns lui iuiooouiui

      daca asa mere sotronul - cand la stga cand la drpta - apai asa da !!!

      bun bun ...

      daca asa tre sa jucam sa ne aparam ... welll... ok !!!
    • +4 (18 voturi)    
      asta`i buna (Vineri, 4 mai 2012, 5:39)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui iuiooouiui

      si te mai miri de ce nu vin investitori in romanica, pai ce strategie pe termen lung sa isi faca aia? in concluzie sa ii votati ca uite numai de al dreak o sa ii votez si eu daca o sa am ocazia numai ca sa primiti ce meritati
      ca fapt divers: voua v-ar trebui un ceausescu mai rau ca originalul ca sa fiti multumiti, nu prea inteleg de ce v-ati mai bucurat atunci cand l-au omorat!
    • +13 (17 voturi)    
      don't hold your breath! (Vineri, 4 mai 2012, 8:30)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui iuiooouiui

      Cea mai mare capusa din energie e Grivco, a lu' dom' Profesor Voiculescu, aka Varanul.
      Asta tocmai se pregateste de supt mai gros si tu crezi ca are Victoras tupeul sa-i taie macaroana?

      Macar esti amuzant! :-)
    • +10 (18 voturi)    
      Asa NU! (Vineri, 4 mai 2012, 8:48)

      Ali Star [anonim] i-a raspuns lui iuiooouiui

      Ponta si Antonescu = otrava cu efect intarziat pentru o mare parte din romani.
      Stai linistit, mult amintita miere curge doar ptr. gastile lor comuniste, neocomuniste si lingatori.
    • +3 (7 voturi)    
      asa nu... (Vineri, 4 mai 2012, 9:23)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui iuiooouiui

      ....se stie cine va incasa lovitura. Ori se va cadea la pace (prin conturi obscure), ori cineva o sa plece mai repede de cum a venit.
      Un lucru este sigur, ceva se va scumpi.
      Pregatiti portofelele!
    • -2 (4 voturi)    
      Se vede ca esti PSD-ist (Vineri, 4 mai 2012, 10:13)

      n [anonim] i-a raspuns lui iuiooouiui

      Dupa cum ai scris "i-mi place".
      • +2 (2 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 4 mai 2012, 11:07)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui n

        Daca scria = i-m-ii = in loc de = imi= inseamna ca era numarul de masina EBA....
    • 0 (2 voturi)    
      se vede ca (Vineri, 4 mai 2012, 11:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui iuiooouiui

      esti un nostalgic al comunismului.
      ilici te-ar face ministru cu propaganda.
    • 0 (0 voturi)    
      Domnul a dat - Domnul a luat (Vineri, 4 mai 2012, 13:28)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui iuiooouiui

      Ce- a legat Nastase - dezleaga Ponta.
      Tot aia e. Tot PSD se cheama.
  • +29 (55 voturi)    
    Sunt mai bune gazele rusesti (Joi, 3 mai 2012, 23:08)

    Adrian [anonim]

    Moratoriul este o prostie cata vreme in Romania nici nu exista vreun proiect concret de exploatare a gazelor de sist.
    Programul PSD anunta, prin acest mesaj, o atitudine filo-rusa, cel putin pe linie economica. Dar cum in Rusia, economia este legata de politic, este evident ca USL va carmi Romania spre orbita Rusiei care incearca sa profite de slabiciunile de la nivelul UE pentru a recastiga vechile tari-satelit.
    • +13 (29 voturi)    
      Spre Rusia birjar, spre Rusia!!! (Vineri, 4 mai 2012, 0:10)

      MarianEugen [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      De acolo a venit puterea lui Iliescu si odata cu ea si sistemul mafiot implementat de el! Trebuie rasplatit acest lucru.
      Baieti, cred ca vom iesi in strada si vom face alta Revolutie, cu comunstii nu te joci! Ori ii stergi din viata publica si politica ori vei fi sclavul lor!
  • -7 (33 voturi)    
    Doamne ajută! (Joi, 3 mai 2012, 23:10)

    timantius-raptor [anonim]

    Numai să-i țină și dacă li s-o flutura niște șpagă pe sub nas...
  • +13 (23 voturi)    
    Chevron, Gazprom..Sovrom (Joi, 3 mai 2012, 23:13)

    maryus315 [anonim]

    Apoi dragii mosului tot acolo ajung banii..la altii. Ca-i Gazprom sau Petrom sau Chevrom ..toate-s un fel de Sovrom in care noi venim cu resursele, poluarea si munca iar ceilalti raman cu banii.
    Sa le fie de bine nepotilor si stranepotilor nostrii care vor avea rezerve de gaze ramase.
    • +5 (9 voturi)    
      ADica asa! (Vineri, 4 mai 2012, 2:20)

      stelian [anonim] i-a raspuns lui maryus315

      Noi le dam gazele si ei ne iau petrolul!
  • -6 (34 voturi)    
    bravo (Joi, 3 mai 2012, 23:16)

    mda [anonim]

    sa stopeze si tot ce inseamna Rosia Montana, o mizerie din toate punctele de vedere.
    • +1 (17 voturi)    
      hehe (Vineri, 4 mai 2012, 0:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mda

      Actiunile RMGC au scazut sub 2$ dupa desemnarea lui Ponta. Ups! Frank Timis il va trage de urechi pe Basescu.
  • +31 (39 voturi)    
    Pana la alegeri. Dupa potopul (Joi, 3 mai 2012, 23:16)

    CalinM [utilizator]

    Au timp USL-istii sa negocieze mai bine comisionul. Dupa alegeri mariri de impozite ca sa acopere salariile marite plus vandut tot cum a vandut PSD si Petromul de ne rupe acum pretul benzinei.
  • -11 (33 voturi)    
    bad bad fracking (Joi, 3 mai 2012, 23:20)

    şestache [anonim]

    Ambasadorul Mark Gitenstein il va suna in noaptea asta pe Base si ii va urla in receptor:
    FRUCKING YOU!
  • +21 (39 voturi)    
    Cu efect de bumerang! (Joi, 3 mai 2012, 23:20)

    Zorg [anonim]

    Lovitura pt. USL in plina figura in toamna! Nu de la Chevron, ci de la americani! Baietii astia chiar nu pricep "care este" jocurile pe planeta asta si cine le face?
    • +11 (21 voturi)    
      da' Ponta stie de acest punct din program? (Vineri, 4 mai 2012, 1:02)

      indoiala [anonim] i-a raspuns lui Zorg

      nu de alta, dar spunea Ponta la o televiziune despre marile investitii ce vor veni, de la ford, chevron si parca mai era inca o companie. :D
  • +28 (48 voturi)    
    anti chevron (Joi, 3 mai 2012, 23:37)

    bec [utilizator]

    adica pe placul lui gazprom. Exact cum era de asteptat.
    • -6 (26 voturi)    
      anti-chevron? nu, anti-căpuşe! (Vineri, 4 mai 2012, 0:05)

      raid [anonim] i-a raspuns lui bec

      yankeii avizi dupa resurse acaparate pe nimic nu se asteptau sa primeasca, tocmai aici, pe malurile dambovitei, si cu ambasador atat de "ales", o lovitura atat de curajoasa si barbateasca.
      ei nu stiau ca la noi, primavara, din cand in cand, se face dezinsectie foarte eficienta contra capuselor.
      • +4 (10 voturi)    
        bravo! (Vineri, 4 mai 2012, 9:10)

        math [anonim] i-a raspuns lui raid

        Tovarase, suntem alaturi de tine in aceasta actiune curajoasa. Retine totusi ca pana nu facem si o dezinsectie anti-prostie va fi foarte greu sa ne apropiem macar de standardele lumii civilizate.

        Programul de guvernare poate fi descris in trei cuvinte: "Vom face totul !". Nu este nimic concret numai generalitati si poezie. iar cum prind un microfon iti explica ce dezastru, ce minciuni, ce hoti....

        Din 1990 ma tot intreb daca acesti urmasi demni ai PCR sunt sustinuti de vreun om care sa nu fie sarac cu duhul, sau direct interesat sau senil. Daca este vreunul e bine ascuns, pana acum nu s-a vazut. Fii atent aici si anunta prietenii ca puteti face audienta maxima la urmatorul miting contra tiranului daca scandati: "Ponta apare, soarele rasare!' Cred ca veti intra in direct la Sinteza Zilei.
  • +12 (22 voturi)    
    Santaj (Joi, 3 mai 2012, 23:38)

    Deschide ochii! [anonim]

    Moratoriu = santaj ,,,negociere,,,Chevron depinede de PINCA,,,cuvintele din dex au inceput sa fie traduse din romana in romana ,,,Baieti ...informatia oricat o doriti manipulata ...datorita internetului o putem analiza ,compara si discerne.Vafan.......cullo!
    • +2 (8 voturi)    
      Ha? (Vineri, 4 mai 2012, 0:17)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Deschide ochii!

      Moratoriu = "santaj, negociere" ? :) Tinere, cred ca ai gresit Dex-ul. Verifica in cel romanesc, nu cel scris de tine. Moratoriu inseamna amanare...
      • +1 (7 voturi)    
        x (Vineri, 4 mai 2012, 9:18)

        SirRaven [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Oi fi tu mai batran, dar la minte n-ai crescut deloc. Nu te duce mintea ca se refera, ironic, la ce sensul transformat al "moratoriului" in ziua si statul de azi: santaj prin re-negociere, amanare..
        Tot ce sta nu produce, echivaland cu o pierdere de bani.
    • +2 (6 voturi)    
      ce spune DEX (Vineri, 4 mai 2012, 0:17)

      binoclu [anonim] i-a raspuns lui Deschide ochii!

      MORATORIU (s.n.) Amânare legală a executării obligațiilor [financiare] internaționale determinată de o situație excepțională (război, calamitate, criză economică etc.). [germ. Moratorium, cf. fr., lat. moratorium].
  • +22 (36 voturi)    
    normal ... trebuie sa fim in continuare (Joi, 3 mai 2012, 23:40)

    dorel [anonim]

    dependeti de Rusia ... doar interesele cui sunt reprezentate de USL ? daca nu exista Wikileaks acum aveam ministru al resurselor minerale pe unu' care sta pe statele FSBului si al Gazpromului :)
  • -15 (39 voturi)    
    Hai postacii, hai ca se poate! (Joi, 3 mai 2012, 23:41)

    Alex [anonim]

    Astept cu nerabdare ca postacii din Modrogran sa o bage pe aia cu "alungam investitorii". Daca a exploata resursele - fara niciun fel de inovatie - este progres, atunci ma pot lipsi de el.
    • +5 (19 voturi)    
      USL ne vinde rusilor (Joi, 3 mai 2012, 23:58)

      anto nericul [anonim] i-a raspuns lui Alex

      O prostie...dar ceea ce este adevarat este ca rusia si-a jucat intotdeauna cartile proprii in romania cu ajutorul PSD si pnl-ului lui Canpeanu.
    • +9 (19 voturi)    
      eu i-as alunga pe aia ca tine (Vineri, 4 mai 2012, 0:41)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      pe undeva prin China, Iran sau Cuba (in felul asta revin si investitorii)
    • +14 (24 voturi)    
      E prea devreme sa te bucuri... (Vineri, 4 mai 2012, 1:40)

      Aliu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nimeni nu o sa o bage pe-aia cu "alungam investitorii", pentru simplul motiv ca atunci cand sloganul PSD-ului a fost "nu ne vindem tara", s-a dovedit pana la urma ca au dat-o pe degeaba.. Vorba vine degeaba, ca si-au tras spaga la greu. Asa ca nimeni nu se asteapta la o astfel de finalizare, ci este ceva ... temporar. Pana la urma, rezultatul va fi acelasi.

      Asa o sa fie si acum si acest demers urmareste doua obiective:

      - unul electoral, adica este praf in ochi pentru prostime (care si isi arata deja "roadele" - vezi reactia ta)

      - si unul strategic, adica renegocierea spagilor si/sau repozitionarea intereselor (cum spunea cineva mai sus, n-o sa fie americanii, o sa fie rusii, dar sigur o sa fie careva din afara). O sa vezi dupa alegeri, la anul, ce repede o sa se semneze contractele cu gazele, cuprul etc... Sa nu uiti ca procesul de privatizare la Cupru a fost inceput de guvernul lui Tariceanu. Asa ca...mai ai putina rabdare.

      Da' tu asteapta postacii...
  • +5 (19 voturi)    
    ordin de la Moscova?? (Joi, 3 mai 2012, 23:48)

    haralamb [anonim]

    alt motiv nu exista. In Germania sunt peste 300 de explotari de acest gen - tara in care ecologistii au mai mare influenta politica decat in oricare alta.
    • +3 (7 voturi)    
      minciuna (Vineri, 4 mai 2012, 9:40)

      unu [anonim] i-a raspuns lui haralamb

      in germania nu exista asa ceva. si nici nu vor exista.
  • +7 (17 voturi)    
    CHEVRON (Vineri, 4 mai 2012, 0:10)

    Adrian [anonim]

    Bai nene, terminati cu prostiile gen "GazProm", "las' ca e mai bun gazul rusesc", samd.

    Stiti ceva? E mai buna apa noastra potabila. E mai buna cand nu e poluata. La fel si mediul.

    Suntem "dependenti de Rusia"? Spune cine? Asa ai citit tu pe vreun forum? Asa ai auzit tu la televizor? DOAR Romania depinde de gazul rusesc? Tinere, arunca o privire mai atenta si vei vedea ca Romania nu e buricul UE. Independenta, mai ales energetica, nu o sa o mai aiba Romania in veci, de la vanzarea Petrom incoace. Punct!

    De dragul "independentei" ne ca**m in ce bem si ce mancam? Ca sa fie unul ca tine cu coada independenta pe sus? Nu e de-ajuns ca s-a pus la pamant agricultura? Nu e de ajuns ca mancam de la turci? Vrei sa ajugem sa bem si apa tot de la straini? Du-te vere si plimba caprele. Nu vine nimeni sa iti dea tie, lu' Ion din Cucuietii de Deal, gaz gratis, ca sa fii tu independent...

    A se vedea ce s-a intamplat cu Petrom si cu alte companii din electricitate vandute pe nimic, chiar de astia ce sunt astazi la putere din nou.

    Independenta inseamna sa nu devii groapa de gunoi a Europei si nici vaca de muls a oricarui strain care stie unde si cat sa dea spaga. Hai pa!
    • +4 (8 voturi)    
      Perfect (Vineri, 4 mai 2012, 8:59)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Asta vroiam sa spun si eu.
      Pana la urma conform statisticilor ONU singura resursa care scade in mod constant este apa potabila.
      Poate cei care sunt orbiti de motive politice pe aici nu inteleg ce important este sa ai apa, pentru ca li se pare ca este peste tot.
      Cand nu ai apa esti mort, pui la pamant tot ce inseamna viata (plante si animale) distrugi tot ecosistemul. Pentru ce??
      Pentru ca Chevron sa iti vanda gazul la pretul din UE cum face OMV cu petrolul.
      De ce nu se intreaba toti ce de Chevron nu a inceput expolatarea acum 5 ani ca au de mult licentele si a asteptat pana acum (am inteles ca au licentele din 2004)? Pentru ca acum suntem obligati sa ne aliniem la piate energiei din UE si sa ridicam pretul gazului din intern.
      • 0 (0 voturi)    
        Apa, intr-adevar... (Duminică, 6 mai 2012, 16:21)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Rali

        ... e punctul nevralgic in toata istoria si isteria asta cu fracturarea hidraulica. Apa e o problema critica si asta din mai multe puncte de vedere - de unde-o iei (mai ales in blocul Barlad), eventual cum si pe unde o transporti, ce se intampla cu ea dupa utilizare etc.
        Normal mi s-ar parea sa-i lase sa faca faza de explorare, macar sa stim daca avem despre ce discuta, dar exploatarea sa nu poata incepe pana lucrurile nu sunt foarte clare in ceea ce priveste tehnologia.
        Insa gresesti in chestia cu licentele din 2004 (mai exact cu licenta Barlad, ca astealalte-s noi). In 2004 licenta a fost data unei alte firme, Regal Petroleum, pentru explorare si exploatare de gaze IN GENERAL (pentru ca legislatia romaneasca in domeniu nu face referire la tehnologia de extractie, asta fiind de fapt un alt punct discutabil). Regal a vandut catre Chevron in 2010 (cred).
    • -3 (7 voturi)    
      :) (Vineri, 4 mai 2012, 9:15)

      wtf [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      dle, dumneata stii despre ce vorbesti? cand te-ai documentat ultima data despre fracturarea HIDRAULICA a formatiunilor gazeifer? Si ce treaba are gazul de sist cu apa potabila? Sau fluid folosit la fracturare? Daca nu a migrat gazul in apa care o bei pana acum, de ce crezi ca va migra fluid de fracturare acum, care e mai dens? Deci , nu va mai pronuntati mari specialisti , va rog! Limitativa la a blama si a arunca gunoi in ce credeti ca stapaniti.
      Numai bine!
      • +3 (5 voturi)    
        HIDRA (Vineri, 4 mai 2012, 11:06)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui wtf

        Moncher, fracturarea aia HIDRAulica, cu ce se face? Cu nisip? Aaaa... cu sute de mii de tone de apa amestecata cu chimicale... aha... Unde se duce toata apa aia? Aud? In pamant? Si din pamant unde se iese... ca trebuie sa iasa undeva...
  • +5 (7 voturi)    
    Mari specialisti in guvern observ (Vineri, 4 mai 2012, 0:15)

    Tight gas [anonim]

    Fracturare nu "fractionare".
  • +2 (8 voturi)    
    incepe bine (Vineri, 4 mai 2012, 0:25)

    lucian [anonim]

    sa vedem cit va tzine; resursele din Romania date la exploatat dupa ureche si spagi nu a fost inventata de ieri. De ce trebuie date? pt ca altfel, in exploatare natzionala devin un Petrom cu zeci de mii de angajati, pusi pe furat la toate nivelurile, si care producea doar pierderi. Petrom vindut, baga bani in buzunarul austriecilor si reuseste sa-si plateasca taxele la stat iar cistigul este 500% al austriacului care mareste pretul la pompa dupa cursul international desi el extrage resursa din Rominia cam de zece ori mai ieftin.
    Acordurile de explorare si exploatare au fost date de pe vremea lui Nastase.MRU a crezut ca va scoate castanele cu mina liui Bombonel. Ramine de vazut daca pt alegerile din toamna nu se rasucesc trasi de perciuni de unchiul Sam. De ce nu pistoneaza pe gazele din Marea Neagra gasite inca din vremea lui Ceasca? Este mai scumpa exploatarea pe platforma fatza de fracturarea hidraulica pt care ii doare-n cot ca otravesc toata zona de exploatare si imprejurimile. Abia acum dupa zeci de ani de exploatare la ei acasa americanii au inchis anul trecut foarte multe exploatari dovedite ca au otravit zonele unde au lucrat. La Rominica merge, ca altfel ne incaleca rusul iar americanul o sa ne pupe pe frunte. Ne lasatzi cu fobia asta kgb-ista.
  • -4 (18 voturi)    
    excelent, (Vineri, 4 mai 2012, 0:32)

    Coroner [anonim]

    Si pentru restul basistilor,informati-va,daca se apuca aia sa extraga gaz de sist prin metoda aia,distrug totul pe sute de km in jur!In fine,n-are rost sa-mi racesc gura de pomana,e un lucru foarte bun facut de guvernul Ponta,cei care nu sunteti de acord si comentati aiurea,sper sa faceti cancer,asa cum au facut locuitorii din zonele de unde s-a extras prin metoda asta!
    • +4 (18 voturi)    
      Lovitura pentru Chevron (Vineri, 4 mai 2012, 2:50)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Coroner

      1. Legatura intre Basescu si o tehnologie o faci TU...ceea ce ma face sa cred ca nu esti de buna credinta (in sensul ca sa zicem din motive ecologice ai fi impotriva tehnologiei) ci doar anti-Basescu (din cauze anteniste) sau postac platit...dar o sa fac presupunerea probabil absurda ca esti de buna credinta...deci daca iti bagi degetele in priza o sa crezi ca tot Basescu e de vina sau electricitatea?!
      2. Spui tampenii la tona, trec relativ des pe langa exploatari din astea si te asigur ca exceptand cateva zeci de metri in jur unde e exact ca in orice industrie extractiva (adica drumuri de acces, tevi, pompe, etc...dar relativ curat prin lege). Filmele de propaganda gen Gasland ...sunt filme de propaganda ale concurentei (producatori arabi, rusi, etc) sau "stiri tabloid" si atat.
      4. Daca nu le exploatezi, va trebui sa cumperi de la altii (in acest caz, logic rusi din motive geografice) si e mult mai scump
      5. Daca nu le exploatezi, afla ca petrolul mai si migreaza prin roca asa ca presupunand ca poate vrei sa le exploatezi mai tarziu...s-ar putea sa nu le mai gasesti
      6. Daca tot sustii tampenia cu sute de kilometri,
      poate ii convingi pe rusi sau ucrainieni sa nu faca exploatari in Marea Neagra, nu de alta dar sunt exact cam cateva sute de kilometri pana acolo.
      7. Ti se potriveste nick-ul dar pentru necunoscatori de engleza schimba-l sa fie mai clar (sincer cred ca ti s-ar potrivi mai bine in rusa...ca de fapt asta esti ...agent de influenta Gazprom)
      8. Daca esti "verde" - din nou, nu cred... sper ca
      esti "verde" adevarat adica....
      8.1 mergi doar cu bicicleta sau pe jos
      8.2. te speli iarna in noptile noroase cu apa incalzita de soare
      8.3 nu folosesti sapunul ca sa nu poluezi apele
      8.4 ...iti iei un bilet spre Cuba, Rusia sau Correa de Nord ca sa vezi cum se respecta ecologia pe acolo, sper sa alegi o zona usor radioactiva astfel ca daca supravietuiesti macar sa fim feriti
      de urmasii tai...
      • 0 (0 voturi)    
        Si asa, si altminteri :-) (Duminică, 6 mai 2012, 17:01)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui dan

        Sa nu ne enervam si insultam unul pe altul. Pe puncte:
        1. Ai 100% dreptate. Chestiunea asta (si altele asemanatoare, gen Rosia Montana, sau CupruMin, in general tot ceea ce tine de resurse neregenerabile) ar trebui sa transceada politicul. Din pacate...
        2. Asa si-asa. O platforma de-aia ocupa totusi cateva hectare (putine), nu chiar zeci de metri. In linii mari ai totusi dreptate, adica exceptand situatia unui zacamant extraordinar de bogat, straturi groase de sist etc., terenul "pierdut" nu inseamna mare lucru, cateva procente din suprafata totala. Insa nu cred ca preopinentul se referea la asta cand scria de distrugeri pe sute de km.
        3. :-)
        4. Da si nu. Da, va trebui sa cumperi de la altii, dar nu, nu va fi mai scump. Va fi cel mult la pretul rusilor, daca n-am fi fost o tara de tot... puteam demult cumpara si de la altii, iar ideea ca gazele de sist sunt ieftine e propaganda 100%. Tehnologia de extractie e mult mai scumpa decat aia din zacamintele clasice si oricum, cine e tampit sa-ti vanda tie gazele mai ieftin decat pretul pietei??? Petrom extrage petrol romanesc la vreo $15/baril si-l vand la pretul mondial...
        5. Nu e deloc adevarat in cazul gazelor de sist. Tocmai de-aia e nevoie de fracturare hidraulica, pentru ca gazul ala e prins acolo si/sau migreaza nesemnificativ de incet, in (zeci de) milioane de ani.
        6. Ce legatura are asta cu gazele de sist?
        7. Atac la persoana, prin urmare complet irelevant intr-o discutie civilizata.
        8. Hai sa n-o luam razna. Cu exceptia SUA practic nicaieri nu s-au extras gaze de sist la scara semnificativa (linkul dat mai sus de ala care vrea gaze ieftine se refera la rezerve probabile, nu la productie), iar asta nu inseamna ca sta lumea nespalata si in intuneric. Asta e manipularea de tip politic la care te refereai la #1 -- se darama lumea, da tara faliment, murim toti daca nu porneste proiectul de la Rosia Montana etc.
      • 0 (0 voturi)    
        no brain (Luni, 7 mai 2012, 10:06)

        samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui dan

        la punctul 2 esti definitia ignorantiei , iar la 8 gura mare creier ba
  • +10 (20 voturi)    
    moratoriu pana ...dupa alegeri (Vineri, 4 mai 2012, 1:03)

    RaduBaldea [anonim]

    ei incearca acum sa-si creasca sansele de a obtine cat mai multe voturi la alegerile din toamna si vor incearca sa pacaleasca o anumita parte din populatie ca ei sunt impotriva Rosia Montana, impotriva gazelor de sist, etc

    deci toate subiectele care pot fi exploatate populist vor fi luate la rand de guvernul Ponta si de televiziunile lor de propaganda

    dupa alegeri lucrurile se vor schimba, pun pariu cu oricine ca atat Rosia Montana cat si exploatarea gazelor de sist se va face daca USL castiga alegerile din toamna!
  • +9 (17 voturi)    
    rosia (Vineri, 4 mai 2012, 1:04)

    chucky norris [anonim]

    ce-mi place entuziasmul asta ca se va opri si rosia montana ...
    Ati uitat poate, ca nevasta lu chucky e cea mai mare lobista a rmgc ?
    Vom vedea.

    In alta ordine de idei, astia chiar nu au simtul realitatii ? Cum sa-l aiba candidat la presedentie pe individul ala despre care majoritatea romanilor au perceptia ca e un puturos chiulangiu incapabil de a realiza ceva concret in afara de retorica ?
    Ar avea sanse poate intr-un alt sistem (UNgaria, Germania, etc.,) unde presedintele e numit si nu ales de populatie.

    Si ultima chestie, sa vad cand incep sa se certe pe ciolan pnl, psd, pc, etc., ca ciolan e putin si foame e multa mai ales dupa atata timp pe tusa...
    • 0 (0 voturi)    
      mai e si nevasta lui Ponta :) (Vineri, 4 mai 2012, 11:33)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui chucky norris

      ei lasa ca si nevasta lui Ponta a fost foarte activa in parlamentul european incercand sa stopeze acest proiect... si semnatura o da Ponta nu Chucky
  • -1 (9 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 4 mai 2012, 2:11)

    sfd [anonim]

    sa exploreze cine vrea gaze de sist in alta parte nu aici
  • +7 (13 voturi)    
    Suspecta graba asta... (Vineri, 4 mai 2012, 3:42)

    sln [utilizator]

    Chiar asta era problema care trebuia tratata cu prioritate? Parca "prioritatea zero" era alta, ceva cu cresteri de salarii bla-bla... Bizar. Care o fi substratul?
    • +2 (2 voturi)    
      se poate face o presupunere (Vineri, 4 mai 2012, 11:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sln

      cu privire la substrat.
      dupa ce prioritatea zero anuntata de ponta a fost reintregirea salariilor si restituirea impozitelor pensionarilor (zic ei ilegala, desi curtea constitutionala nu a zis asa ceva), se asteptau ca isarescu sa le dea drumul la tiparnita de bani. de asta si sustineau cu manie proletara ca guvernele anterioare (ungureanu si boc) nu au lasat bani la buget pentru treaba asta.
      isarescu le-a spus foarte elegant nu, asa ca tiparnita de bani nu poate fi inca pornita, inflatia putand fi tinuta sub control. nu ca pe vremea aceluiasi ministru al finantelor, dar din epoca nastasiana.
  • +5 (15 voturi)    
    Boschetareala (Vineri, 4 mai 2012, 3:44)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    In stilul PSD, satisfac masele fara a avea logica "macro" (ca se excita la cuvantul asta)

    Pai una e Rosia Montana care o sustin ca e de suprafata, si alta e forare la adancime cu echipamente certificate :|

    Pai hai sa o luam logic....ce se intampla acum +100ani daca nu se lua decizia sa se faca la Ploiesti rafinariile....daca era atunci PSD-ul de azi...eram fix pielea cocosului

    Astia vorbesc din papusoi fara a avea habar de importanta
  • +4 (12 voturi)    
    Despre demagogie ... (Vineri, 4 mai 2012, 5:51)

    fostnaiv [anonim]

    Prostilor trebuie sa le spui ce le place sa auda.
    Dupa schimbarea de regim ("regim change" !) din Decembrie '89 numarul celor ce se aflau la limita saraciei reprezenta 7% din populatia Romaniei. Acum numarul saracilor este de 3 ori mai mare. Ascultati-l pe Ponta dar uitati-va si la cei ce sunt in spatele lui Ponta si intrebati-l pe Ponta ce jaf au facut acestia si ce averi au.
  • +1 (13 voturi)    
    Leapshs (Vineri, 4 mai 2012, 6:43)

    Maisafie [anonim]

    Ponta si-a cam luat leapsa prin State cu securistii lui. Acum trebuie sa-si dea masura in prostie. Cica noi nu ne vindem tara....decit la "ai nostrii" si pe nimic. Sa ramina averea in familie si eventual numai cu semnatura Varanului. Acolo se monteaza scut US antiracheta si ei vor sa faca un guvern KGB-st ?...credeti voi ca americanii stau asa neputinciosi si se uita la mafiotii astia ?

    Romani, dati cu Varanii de pamint la vot !! Sa le smulgem limbile otravite ! Sa nu asteptam sa vina altii sa ne faca curatenie. Jos mafia si psihoza comunista ! Iliescu ar trebui pus in aceeasi celula cu Varanul. Doua hoituri spurcate. Ceasescu a scapat cum a scapat si nu a luat nimic cu el si nici pe altii nu i-a facut oameni. Iliescu i-a predat pe romani la sucurishti gen Varanul. Asta a facut in 90. A luat puterea de la romani si a dat-o la hotzii astia. Pe tacute, ca un sarac si cinstit. Acum au inceput sa iasa singure napircile, nici pe el nu-l mai asculta. Posibil ca unul dintre ei ii vor face si lui felul. Gunoi comunist. Comunistii lui il vor arunca ca pe un desheu si ii vor baga calushul in gura. Nu au nici un Dumnezeu ca si el. Toti liber cugetatorii in guvernul Tonta.
  • +1 (13 voturi)    
    _ (Vineri, 4 mai 2012, 7:19)

    Anton Ion [anonim]

    Felicitari pentru decizie!
  • 0 (16 voturi)    
    Urmeaza limba rusa ,de la gradinita. (Vineri, 4 mai 2012, 7:25)

    mircea [anonim]

    Cu asemenea masuri ,va obtine Ponta banii pentru pensii si salarii?Nu cred si noroc ca a venit vara si cheltuielile sunt mai mici.Pana in toamna,populatia se va convinge de masurile lui Ponta si gasca lui de extremisti.
  • 0 (14 voturi)    
    DUPA NUMARUL SI VEHEMENTA COMENTATORILOR (Vineri, 4 mai 2012, 8:03)

    pointless man [utilizator]

    anti-gaz de sist este clar ca rusii baga bani seriosi in problema asta inclusiv politruci mai vechi ('Yankeii avizi") scoliti urgent sa scrie pe tastaturi. Cum printre postaci se mai rataceste si cite un fraier care bumbureste pe gratis se vede treaba ca de ciolovecii avizi inca nu ne-am saturat.

    Cine uita nu merita ! Adica nu merita sa faca umbra pamintului.
    • 0 (0 voturi)    
      mai gandeste, mai judeca nitel (Luni, 7 mai 2012, 11:53)

      gogu al mic [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      nu este nicio diferenta intre rusi si yankei cand vine vorba de bani, mai ales cei obtinuti pe spatele altora. comunismul, socialismul si capitalismul au la baza aceeasi arhitectura: imbogatirea pe spatele celor multi. intr-un singur cuvant e vorba de sclavie.
  • +3 (11 voturi)    
    Sper sa nu fie doar o amanare (Vineri, 4 mai 2012, 8:27)

    aniod [utilizator]

    A exploatarilor, pana trece sezonul si se mai uita de Vama Veche. Zona Vama Veche -2 Mai este rezervatie naturala, incluzand si subsolul. Apa ce curge in retea este buna de baut si provine din rezervele strategice din Padurea Hagieni.
    In primul rand intregul consum de energie si modul de producere a energiei trebuiesc regandite. Sa nu distrugem ireversibil bogatiile pe care le avem: apa, aerul, pamantul curat.
    • 0 (6 voturi)    
      "rezerve strategice" (Vineri, 4 mai 2012, 9:20)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      "Apa ce curge in retea este buna de baut si provine din rezervele strategice din Padurea Hagieni"

      Dacă curge şi e de băut, fie nu provine din vreo rezervă - cu atât mai mult strategică - fie cineva dă cu zvastul în rezerva strategică.
  • 0 (8 voturi)    
    Gazprom decide (Vineri, 4 mai 2012, 8:59)

    Yon Neaga [anonim]

    Geoana va merge iarasi la Moscova si daca i se permite vor vinde dreptul de explorare rusilor
  • 0 (4 voturi)    
    Un comentariu (Vineri, 4 mai 2012, 9:00)

    Desteptu [anonim]

    Comentariul priveste postacii de pe HotNews , in special pe cei interesati de problemele economice (doctrinele politice exprima interese economice - asta e o axioma):

    1.-strainii legati direct de diverse companii care vor resursele Romaniei ( nu va amagiti daca companiile sunt din est sau west- Ana Pauker & co. au sosit din est , Chevron vine din west) . Nu va minunati nici de faptul ca scriu romaneste (desi majoritatea au greseli gramaticale serioase);
    2.-satelitii lor de aici (in general cei care iau bacsisul , numiti uneori talharo-politruci);
    3.-romanii nationalisti ( sau adeptii teoriei economice "prin noi insine" );
    4.-fraierii care au doar impresia ca sunt altceva. Iarta-i Doamne !
    • 0 (4 voturi)    
      Nu descurajati (Vineri, 4 mai 2012, 10:24)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Desteptu

      putinele luari de atitudine din partea romanilor. Fata de alte natii, noi discutam foarte putin pe teme importante. Discutiile, chiar infantile, atrag interesul, cunostiintele, intr-un cuvant sunt necesare.
  • -6 (8 voturi)    
    Nu mira.... (Vineri, 4 mai 2012, 9:09)

    Rescatorul [anonim]

    La ce altceva te poti astepta de la un partid al Moskovei si KGB? Lasa ca le da Gazprom-ului pe degeaba. De ce sa fim noi independenti? Mai bine servitorii si vasalii rusilor, nu-i asa tovarasilor socialisti si liberali? Ma astept si la anularea scutului antiracheta si la alte actiuni tradatoare. Tradatorii si jefuitorii sunt iar la putere!
    • +4 (8 voturi)    
      Penibil (Vineri, 4 mai 2012, 10:15)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      ce are Moscova cu un studiu realizat la nivelul UE? In ceea ce priveste ideile pe care le afisezi ar trebui deja sa cred ca Germania iubeste foarte mult comunismul si KGB-ul daca are o relatie speciala cu Rusia... da.. este vorba de Germania cea supranumita locomotiva Europei, Germania care are gazoduct direct cu Moscova, Germania care are interese si nu idei cevite din timpuri trecute. Timpul comunismului a trecut si nu mai are cum sa se intoarca.. traim intr-o lume a intereselor economice.. Ma gandesc cum privesti China care investeste masiv si care este inca un stat socialist cu serioase probleme de respectare a drepturilor omului.. traim in sexolul XXI stimate domn ..
      • -1 (3 voturi)    
        Sper ca esti doar ignorant.... (Vineri, 4 mai 2012, 12:20)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        facand un astfel de comentariu si nu din ordin. Daca nu esti stare sa intelegi lucruri de substanta si din lipsa de informatii si experienta, abtine-te de la astfel de comentarii. Nu compara Germania cu Romania si nu te face ca nu pricepi ca PSD si PNL colcaie de agentura KGB, in frunte cu marele lor conducator, Ion Ilici Iliescu. Rusii nu pot aduce Germania in postura de vasali, dar cu Romania nu este nicio problema. Si asta este doar inceputul. Totul pleaca de la interesele economice si se termina cu cele politice. Ai ceva impotriva ca Romania sa fie independenta energetic, stimate domn?
    • -2 (2 voturi)    
      Nu ma mira.... (Vineri, 4 mai 2012, 12:22)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      La ce altceva te poti astepta de la un partid al Moskovei si KGB? Lasa ca le da Gazprom-ului pe degeaba. De ce sa fim noi independenti? Mai bine servitorii si vasalii rusilor, nu-i asa tovarasilor socialisti si liberali? Ma astept si la anularea scutului antiracheta si la alte actiuni tradatoare. Tradatorii si jefuitorii sunt iar la putere!
      NOTA. Aviz tradatorilor. Daca aveti ordin de la KGB/AVR/FSB sa ascundeti adevarul, va promit ca nu va voi permite!
      • -1 (1 vot)    
        SMERSH! (Vineri, 4 mai 2012, 16:06)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

        La ce altceva te poti astepta de la un partid al Moskovei si KGB? Lasa ca da Gazprom-ului resursele tarii pe degeaba. Au mai facut-o cu Alro Slatina, Combinatul de oteluri speciale Targoviste si multe altele. De ce sa fim noi independenti? Mai bine servitorii si vasalii rusilor, nu-i asa tovarasilor socialisti si liberali? Ma astept si la anularea scutului antiracheta si la alte actiuni tradatoare. Tradatorii si jefuitorii sunt iar la putere!
        NOTA. Aviz tradatorilor. Daca aveti ordin de la KGB/AVR/FSB sa ascundeti adevarul, va promit ca nu va voi permite! Inca nu au murit patriotii in aceasta tara!
        • 0 (0 voturi)    
          Am inteles ca ai o varsta, ai trait si "inainte" (Sâmbătă, 5 mai 2012, 11:22)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

          Cum ai permis tot ce facea Ceausescu?
          Ca inteleg ca esti in stare de minuni, de unul singur.
          Tu, Rescatorul, nu vei permite una sau alta.
          Esti tare !
    • 0 (0 voturi)    
      Aceasta eterna marota a independentei (Duminică, 6 mai 2012, 17:32)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      O agitam de la pazopt incoace. Iar asta cu independenta energetica vine drept de la Ceasca.
      Bine ca nu te ingrijoreaza dependenta alimentara, ca nici intr-un an agricol exceptional ca 2011-2012 n-am fost in stare sa ne hranim singuri, da' mori de grija gazelor, de parca mananci, bei si respiri gaze.
      Baga macar de seama doua lucruri -- ca importam gaze de la rusi de 30 de ani, fara probleme, si ca insusi Presedintele (Basescu, adica) e in plin proces de reevaluare a relatiilor cu rusnacii si Gazpromul. Ia de colea interviu acum mai putin de doua luni (lasand la o parte pupincurismul gazetei) http://www.evz.ro/detalii/stiri/exclusiv-traian-basescu-anul-acesta-nu-vor-fi-masuri-de-sprijinire-a-agentilor-economici-970835.html
      Nu mai terminati o data cu rahaturile astea propagandistice, si de-o parte, si de cealalta... nu se mai poate purta o discutie civilizata pe forumul asta fara sa sara hoarde de postaci sa-ti lipeasca o eticheta sau alta pe frunte...
  • +4 (8 voturi)    
    bravo pentru noul guvern (Vineri, 4 mai 2012, 10:49)

    Lache [anonim]

    A inceput bine guvernul asta, intai le-a tras-o la unguri, acum la americani , ca prea si-au luat-o in cap ca romanii sunt prosti si inghit orice de ne trateaza ca o tara din Africa. Urmeaza sa opreasca si proiectul Rosia Montana si Cuprumin, si atunci poate isi mai spala din pacatele cu privatizarea Petrom. Resursele sunt ale Romaniei si asa trebuie sa ramana daca nu se pot exploata acum sa ramana pentru generatiile viitoare poate ei vor sti sa le valorifice mai bine decat praduitorii care ne conduc in zilele noastre.Acum hai cu negativele de la basisti.
    • -1 (1 vot)    
      Hotaraste-te! Esti cu ungurii sau impotriva? (Vineri, 4 mai 2012, 16:30)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Lache

      Cei care se opun proiectului Rosia Montana sunt ungurii si cozile lor de topor, soroseii. Ungurii, ca parte a fostului imperiu austro-ungar, au mai exploata aur in Apuseni. Ei actioneaza pas cu pas si pe termen lung. Spera ca vor pune iar mana pe Transilvania si vor exploata atunci si toate resursele. e-aia resursele tarii trebuie exploatate pentru a crea bunastare poporului roma si a dezvolta Romania. Mai puneti mana pe carte si informati-va inainte de a "emana" aberatii.
  • +1 (1 vot)    
    E normal.... (Vineri, 4 mai 2012, 11:13)

    NuDa [anonim]

    Cu cat suntem mai saraci cu atat suntem mai usor de controlat PUNCT
  • +4 (8 voturi)    
    bravo USL, un vot de la mine in toamna (Vineri, 4 mai 2012, 11:37)

    deceneus [utilizator]

    Bravo USL! Daca va mentineti pozitia in ceea ce priveste Rosia Montana si Chevron , va votez la toamna! ( pentru prima oara in viata voi vota cu rosii :) )
  • -2 (4 voturi)    
    Mediu (Vineri, 4 mai 2012, 11:43)

    alex [anonim]

    Problema gazelor de sist e ca distruge mediul - panzele freatice de apa, nu conteaza ce fac alte tari sau cine exploateaza, conteaza doar ca ne vom distruge mediul in care traim si e suficient sa fie stopata.
    Problema la Ponta si la PSD in general e ca nu se tin de cuvant, si guvernul Nastase a avut un program de guvernare care suna frumos, ei au lansat in anii '90 lozinca cu nu ne vindem tara, si apoi veniti la putere dupa 2000 ne-au vandut, deci nu ne putem baza pe un program de guvernare care suna frumos pe hartie, si noi sa dormim linistit - dormiti linistiti ca Ponta vegheaza ptr. tine, nu merge asa, am mai patit-o cu FNI.
    Nici nu vreau sa ma gandesc daca ar fi fost Nastase presedinte pur si simplu ne-am fi trezit intr-o dimineata ca s-a semnat contractul ptr. Rosia Montana si apoi la fel intr-o alta zi ca s-ar fi semnat cu Chevron si nu am fi putut replica, caci faptul deja era CONSUMAT.
    Singurul care a pus problema corect e Basescu, el a lansat ideea cu Rosia Montana si apoi asta cu Chevron, spre dezbatere publica, si ne-am putut exprima parerile si apoi sa ne unim toti contra lansarii proiectului, asa sa ne ajute Dumnezeu.
    • +4 (8 voturi)    
      cred ca glumesti cu Basescu (Vineri, 4 mai 2012, 12:22)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui alex

      cum poti sa spui ca Basescu a procedat corect cu Rosia si cu Chevron?

      ai uitat cum facea lobby pe fata si el si Ungureanu?
      Cum erau bagati la dube cei care protestau impotriva acestor proiecte?
      Cum au ignorat petitia semnata de 150 000 de cetateni impotriva proiectului Rosia Montana?

      Nu am votat niciodata cu psd-ul , mereu cu PDL-ul ...insa am fost pur si simplu scarbit cand am vazut pozitia lui Basescu si a PDL-ului fata de aceste subiecte...

      Asa ca pt prima oara in viata voi vota cu USL-ul in toamna ... bineinteles daca isi mentin pozitia.
      • -1 (3 voturi)    
        Uiti (Vineri, 4 mai 2012, 13:19)

        alex [anonim] i-a raspuns lui deceneus

        Uiti ca Basescu a lansat problema cu Rosia Montana de acum un an, am avut timp un an de zile, sa iesim in strada si sa protestam, si da unii au fost bagati in dube ca au folosit violenta.
        Dar daca era Nastase si am fi aflat cand contractul era deja semnat, ce mai era de facut atunci, ai un raspuns la asta ?
        • 0 (0 voturi)    
          Hmmm (Sâmbătă, 5 mai 2012, 10:57)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Tu vorbesti despre = ce ar fi facut= Nastase, deci doar ipotetic....eu ma refer la realitate:
          adica la ce a facut basescu.
  • -1 (3 voturi)    
    romania are rezerve de gaze de sist comparativ USA (Vineri, 4 mai 2012, 11:48)

    uk [anonim]

    Un articol interesant pe aceasta tema:

    http://www.guardian.co.uk/environment/2012/apr/17/gas-fracking-gets-green-light
    • +1 (1 vot)    
      Bun articol! (Duminică, 6 mai 2012, 18:13)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui uk

      Articolul nu are nicio legatura cu titlul comentariului dumitale, dar merita fara indoiala citit.
      Subliniaza cateva lucruri extrem de importante, desi nu foarte vizibile si nici spectaculoase.
      "The government's own data revealed serious questions around the safety of fracking in areas of known seismic activity, such as the two wells in Lancashire, because of evidence that the resulting earthquakes have damaged the integrity of at least one well. There is also apparent confusion over which government agencies should be overseeing the process to ensure its public safety, with the responsibility shared among several bodies that appear not to be co-ordinating."
      Adica, primo, desi cutremurele alea in sine sunt nesemnificative, ele pot afecta cementarea sondelor, ceea ce face mai apoi contaminarea acviferelor destul de probabila. Si doi, exista confuzie la nivel guvernamental (atentie, articolul e de-acum doua saptamani) cu privire la cine se presupune ca ar trebui sa supervizeze toate chestiile astea. Confuzia asta exista in Marea Britanie, aprilie 2012. In Romania, fireste, asa confuzie in niciun caz n-ar putea exista, tara noastra fiind recunoscuta pe plan mondial pentru eficienta si profesionalismul inegalabil al autoritatilor (de mediu), ca si pentru grija nespusa fata de mediu si cetateni in general.
      "Shale gas is now one of the major sources of energy in the US, following years of intensive fracking operations, but critics point to ravaged landscapes, contaminated water supplies and potentially damaging pipeline installations left by industrial-scale operations, as well as concerns over the long-term safety of the wells."
      Pe scurt, atitudinea inteleapta (si asta n-are nicio legatura nici cu USL, nici cu Basescu, nici cu KGB, nici cu Gazprom, nici... nici... nici...) ar fi sa masuram de sapte ori inainte de-a croi o data.
  • +3 (5 voturi)    
    alti pseudoinvestitori (Vineri, 4 mai 2012, 11:50)

    jackalphonse [utilizator]

    care vin sa faca un dezastru. adevarata investitie va fi refacerea mediului. alt procedeu nu gaseau cei de la chevron, decat cel mai ieftin si mai nociv. """....Comisia Europeana a decis insa ca nu este nevoie de o legislatie europeana privind gazele de sist....."""asta sp[une totul despre binele vrut de comisa europeana....
  • 0 (2 voturi)    
    Garantie (Vineri, 4 mai 2012, 13:29)

    alex [anonim]

    Foarte frumos scris pe hartie, program de guvernare, in care se scrie exact ce e placut bla, bla, PSD au mai facut asta si cu PETROM, programul de guivernare a lui Nastase scria ca nu se instraineaza resurele tarii si Nastase l-a vandut, deci cine garanteaza ca guvernul Ponta nu va face asta ?
    Toate lumea aplauda pe Ponta, el e e fericit si dupa ce ar castiga alegerile din toamna, sa aflam peste un-an ca a semnat contractul ptr. se mergea in pierdere etc...
    Asta a facut bun Basescu, ne-a unit pe toti, nu trebuie sa lasam vigilenta ptr. ca scrie intr-o hartie gen program de guvernare ca e un moratoriu, acest moratoriu poate fi suspendat oricand si sa aflam dupa ce se semneaza contractul, cand nu se mai poate face nimic
  • -2 (4 voturi)    
    Lovitura pentru Romania, nu pentru Chevron (Vineri, 4 mai 2012, 15:01)

    Melchisedec [utilizator]

    Daca va uitati pe harta lumii, acest Chevron exploateaza resurse in toate tarile. Ce inseamna un petec de pamant, numit Romania? Cateodata, ne consideram buricul pamantului, uitand ca 98% din populatia lumii nici nu a auzit de aceasta tara...
    Este in interesul nostru sa ne exploatam resursele naturale si umane, indiferent daca o facem prin mijloace proprii sau straine. Ce folos vor avea urmasii, daca le vom transmite o natura frumoasa, insa nu si prosperitate economica?!
    • +1 (3 voturi)    
      si bechtel a facut autostrazi in alte tari (Vineri, 4 mai 2012, 15:13)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      dar era vorba de tari puternice, la care coruptia a era la un nivel mai scazut. in romania ""ne-a facut"".
    • +1 (1 vot)    
      Nu e vorba de natura frumoasa aici (Duminică, 6 mai 2012, 18:24)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Melchisedec

      E vorba de apa, de departe resursa CEA MAI IMPORTANTA pentru viata.
      Altfel, nu vad cum vor beneficia urmasii peste 50 sau 100 de ani de niste resurse pe care le exploatam noi astazi si in urmatorii 10-20 de ani. Prosperitatea economica obtinuta prin exploatarea "bruta" a unor resurse neregenerabile exista, dar este una de moment, "de consum" -- azi o ai, dar dupa ce resursa s-a terminat, s-a dus si prosperitatea.
      Un teren (agricol) curat si ape cat de cat curate sunt resurse durabile, care pot asigura daca nu prosperitate, macar supravietuire pe termen foarte lung. Altfel, un anumit gen de prosperitate e foarte usor de obtinut; transformam toata tara in groapa de gunoi a Europei si pentru urmatorii 50 de ani "ne-am scos". Vorba tembelilor de postaci RMGC -- castigam zeci de miliarde fara sa facem nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    coment (Vineri, 4 mai 2012, 20:48)

    ramona [anonim]

    daca pentru ei este lovitura.....sa le plangi de mila.....CE SA ZICEM NOI DE 22 DE ANI??????
  • 0 (2 voturi)    
    independenta de GazProm (Vineri, 4 mai 2012, 22:05)

    Basarab [utilizator]

    Aentiile rusesti deja trimbiteaza despre intentiile Romaniei de a sista explorariie gazelor de sist ( Lenta.ru)
  • 0 (0 voturi)    
    bravo ponta (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:20)

    gabriela [anonim]

    imi place de ponta si ce vrea el sa faca ... e si mai bine sa duca la indeplinire proiectele ... fara chevron in romania ... sa traga la raspundere de cei vinovati de vinderea pe bucatele a romaniei ... ungurii sunt minoritate in romania ca si romanii in alte tari si asa cum romanii nu au autonomie in tarile straine, nici minoritatile nu trebuie sa aiba autonomie in romania ... romania este romania nu ungaria ... in scoli sa fie legi in favoarea invatamanului ... profesorii sa elimine de la ore elevii indisciplinati si sa se aplice amenzi in scoli celor care au absente nemotivate din urma lipsei fara temei de la ore ... elevii sa fie obligati sa invete ... corigenti si repetenti cei care nu invata ... sa nu mai poata fi mituiti profesorii pentru ajutor de trecut clasa ... uniforma scolara obligatorie iin scoli ...