UPDATE 3 Vodafone, Orange si Cosmote anunta despagubiri pentru clientii Blackberry: Vor fi compensati cu contravaloarea abonamentului pe perioada nefunctionarii serviciului

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2011, 14:23 Economie | Telecom

Vodafone, Orange si Cosmote au anuntat vineri ca isi vor compensa clientii afectati de nefunctionarea serviciilor BlackBerry "cu contravaloarea abonamentului pentru perioada in care serviciul a fost afectat de dificultati tehnice". O avarie semnalata luni la sistemul central de operare al producatorului canadian Research in Motion (RIM) a afectat la nivel global milioane de utilizatori ai serviciilor BlackBerry pentru aproape patru zile. Joi, fondatorii RIM au anuntat ca serviciile BlackBerry au revenit la normal la nivel global.

UPDATE Dupa Vodafone si apoi Orange, si Cosmote a anuntat ca "va oferi compensatii clientilor afectati pentru perioada in care serviciul BB nu a fost functional. Compensatia va fi calculata ca procent din abonamentul lunar"

Mike Lazaridis, fondatorul Research in Motion (RIM), si-a cerut joi scuze public pentru problemele intampinate de utilizatorii serviciilor BlackBerry in aceasta saptamana. "De cand am lansat RIM in 1999, a fost obiectivul meu sa oferim comunicatii fiabile si in timp real in intreaga lume. Nu am reusit asta in aceasta saptamana. Imi cer scuze, am dezamagit pe multi dintre voi", a spus acesta intr-un mesaj video pe pagina RIM.

Si utilizatorii BlackBerry din Romania au fost afectati de problemele RIM, a anuntat miercuri AOMR, asociatia care reprezinta cei trei mari operatori de telefonie mobila din Romania (Orange, Vodafone si Cosmote).


Citeste mai multe despre   






















2381 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Cosmote nu face asa ceva... (Vineri, 14 octombrie 2011, 14:58)

    Manuel [anonim]

    Cosmote nu ar face asa ceva....

    Anul trecut mi-am achizitionat un Nokia E52 care a crapat la 10 zile dupa achizitionare. Am mers la aia de se numesc "germanos" care mai degraba ar fi corect sa se numeasca "tzepanos" ca prin ei il achizitionasem...

    Au trimis telefonul la reparat tocmai la Bucuresti fara sa imi puna la dispozitie altul la schimb, oricare ar fi fost el, asa ca ptr doua saptamini nu am putut folosi serviciile Cosmote. Am cerut reducerea abonamentului pe aceasta perioada si am fost plimbat de la cosmote la germanos unde nimeni nu si-a asumat vreo responsabilitate... Inutil sa intru in detalii cum am fost tratat si cum mi-au raspuns cei de la serviciul clienti .... hai romania !
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru corectitudine (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:15)

    Vlad [anonim]

    Pierderile directe respective sunt suportate de providerul serviciilor Blackberry, nu de Vodafone sau Orange, cei din urma sunt doar un suport al acestor servicii.
  • +2 (2 voturi)    
    Praf in ochi (Vineri, 14 octombrie 2011, 15:19)

    Goe [anonim]

    Definitia despagubirii este cu totul alta.
    Neperceperea c/v. unor servicii de care nu ai beneficiat este ceva cat se poate de normal.
  • +1 (1 vot)    
    orange (Vineri, 14 octombrie 2011, 17:24)

    Laura [anonim]

    In ciuda faptului ca se dau tot felul de comunicate de presa in legatura cu rezolvarea problemelor, se pare ca Orange nu a rezolvat cu siguranta problema. sunt utilizator de Blackberry si astazi abonamentul de date nu mi-a functionat, spre dezamagirea mea :( Sunt curioasa cum va arata factura mea la sfarsitul lunii
    • 0 (0 voturi)    
      orange (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:26)

      balenax [utilizator] i-a raspuns lui Laura

      din ce am vazut au avut probleme in sudul tarii cu reteaua in sine, fara legatura cu problemele BIS. si eu am bb de la orange si, de ieri dimineata pana acum n-am mai avut niciun fel de problema.
  • 0 (2 voturi)    
    blackberry (Vineri, 14 octombrie 2011, 17:49)

    gogu [anonim]

    Nu sunt utilizator de Blackberry, dar daca as fi fost, iar daca din cauza nefunctionarii lui as fi pierdut un contract care trebuia discutat, in acel interval de timp in care nu a functionat, cine platea? In urma cu citiva ani, companiile de telefonie mobila au insistat asupra faptului ca prin intermediul lor, afacerile merg mult mai rapid in Romania. Si atunci, cine ar plati in cazul relatat?
    • +1 (1 vot)    
      telefonia a functionat (Vineri, 14 octombrie 2011, 18:31)

      balenax [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      partea de telefonie a functionat, daca erai un om de afaceri gaseai cateva minute sa dai niste telefoane sa anunti partenerii de problema, eventual accesai emailul de pe alt device/ calculator. pana la urma, nu e ca si cand a fost ceva facut intentionat, si se poate intampla orcarei alte companii ( think amazon, cand le-au cazut serverele).
      marele tambalau pe internet a fost facut de cei care au ramas fara viata, neavand ce face in afara de blackberry messenger,
    • 0 (0 voturi)    
      re blackberry (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 19:09)

      unuser [anonim] i-a raspuns lui gogu

      daca faci un contract de 100.000 eur cu ajutorul blackberry, te gandesti sa le dai celor de la bb un procent din el sau te gandesti ca ai platit abonamentul si e ok?

      atunci si ei iti returneaza doar c v abonamentului.

      Oricum, bb era o mare schema acum 6-8 ani. Smartphoneurile actuale si 3g ubicuu au cam anulat avantajele initiale. Aceasta e posibil sa fie lovitura de gratie pt ei, but never say never.
  • 0 (0 voturi)    
    Cosmote nu (Vineri, 14 octombrie 2011, 19:43)

    Mircea marian [anonim]

    Cosmote nu a anuntat nimic. De ce mintiti. Cosmote nu face d-astea!
  • 0 (0 voturi)    
    germanos niste tepari (Vineri, 14 octombrie 2011, 23:25)

    mihai [anonim]

    germanos sunt niste tepari am dus telefonul la garantie l au lovit si refuze sa il repare
    cat despre reducere la abonament pe perioada reparatiei nici vorba